V podrobném profilu Kotvičníku zemního zjistíte:

 • jaká je historie užívání kotvičníku zemního;
 • jak přesně vám může kotvičník zemní zlepšit sexuální život;
 • jaký vliv má kotvičník zemní na erekci či na erektilní dysfunkci;
 • jaké je doporučené dávkování kotvičníku zemního;
 • nežádoucí účinky kotvičníku zemního a kdo by jej neměl užívat.

kotvičník zemní

 

Kotvičník zemní – „sexuální čaroděj“ z vaší zahrádky

Každý člověk stárne. Je to neodvratný proces lidského bytí, který zatím neumíme zcela zastavit. A se stárnutím se pojí i řada změn lidského těla, které přináší nepříjemné důsledky. Nebudu zde jmenovat všechny, ale zaměřím se zejména na jeden – lidská sexualita. Jak člověk stárne, lidské libido klesá. Spolu s ním také hladina důležitých pohlavních hormonů. U žen estrogen, u mužů testosteron.

Těchto změn si byli vědomi i naši předkové. Ač přesně nedokázali tyto změny pojmenovat a netušili, co přesně se děje, věděli, že procesu stárnutí nejde zabránit. Proto hledali pomoc v přírodě.

Ta jim naštěstí vyšla vstříc. Představuji vám bylinku s názvem kotvičník zemní, která vám pomůže nejen udržet optimální hladinu testosteronu v krvi, ale také podpoří vaše sexuální libido a stimuluje celkově zdravý sexuální život. Pojďte spolu se mnou nahlédnout do tajů této rostliny.

Léčitel Roman Šenkýř uvádí do problematiky:

Pokud hledáte přírodní cestu, jak tyto problémy řešit, vyzkoušejte kotvičník zemní, který se často označuje jako zelená viagra.

Má mimořádné účinky a je využíván po celém světě. Většina národů ho užívá při léčbě neplodnosti a ztrátě potence, Číňané i k léčbě kardiovaskulárních, ledvinových a jaterních nemocí.

 

Co je kotvičník zemní?

Kotvičník zemní, latinsky Tribulus terrestris, je nenápadná květina rostoucí v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Je zhruba 10 až 60 cm vysoká, málo větvená a žlutě kvetoucí. Listy má krátce řapíkaté a podlouhlé. Daří se jí na suchých místech, jako jsou stepi, polopouště nebo písčiny. Ovšem setkat se s ní můžete i u vás na zahrádce. Dobře se jí daří prakticky kdekoliv, kde jí dáte prostor k růstu.

Kotvičník zemní obsahuje vysokou hladinu rostlinných „anabolických steroidů“, jejichž nejvyšší koncentrace je v plodech a kořenech. Obsahuje především sapogeniny, dále je bohatým zdrojem alkaloidů harman a harmin, nachází se v něm také bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny či pryskyřice. Listy a nať jedné rostliny obsahují asi 12,1 % bílkovin, 2,6 % tuku, 40,8 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. A kromě toho je kotvičník zemní také bohatým zdrojem vitaminu C.

 

Historie užívání kotvičníku zemního

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) se pěstuje a užívá v léčitelství prakticky od nepaměti. Neexistují přesné dochované písemné důkazy, od kdy přesně člověk tuto rostlinu zná, ale je jisté, že to bude již několik stovek let. Léčebné účinky jí byly připisovány už ve staré Číně, Indii a Mezopotámii.

Kotvičník zemní hojně využívala zejména ajurvédská medicína, která jej užívala k podpoře fyzické a sexuální síly, k budování svalové hmoty a k udržení zdraví ledvin, močového měchýře a močových cest. Ajurvédská medicína ovšem nebyla jediná, která příznivé účinky kotvičníku zemního znala. Například v antickém Řecku přidávali kotvičník do různých nápojů povzbuzujících sexuální apetit. Kotvičník zemní se ale objevuje také v tradiční čínské medicíně, v bylinkářství původních amerických indiánů i v tradiční arabské medicíně.

REDAKCE DOPORUČUJE: Český bylinný doplněk Primulus, který spolehlivě normalizuje hladinu testosteronu. Klikněte a podívejte se na hodnocení po 30ti dnech pravidelného užívání

primulus

 

Užívání kotvičníku zemního

Kotvičník zemní se zpracovává naprosto celý. Listy, květy, plody, kořen i stonek. Vše se dá pro léčebné účely využít. Ideální dobou pro sběr kotvičníku je červen až srpen. Nejčastěji se setkáte se sušeným kotvičníkem zemním, jakožto součástí různých bylinných směsí nebo čajů. Dále je také běžně dostupný prášek z kotvičníku zemního, anebo extrakt z kotvičníku zemního. Vše je ale většinou zpracováním celé rostliny.

Jelikož se jedná o obyčejnou bylinku, může kotvičník zemní užívat prakticky kdokoliv. Samozřejmě není vhodný pro děti do 15 let, pro těhotné a kojící ženy a alergiky, ale všichni ostatní mohou užívat kotvičník zemní bez omezení.

Zatím žádné laboratorní testy neprokázaly toxicitu ani jiné negativní účinky kotvičníku na lidský organismus. Bylinu je ale třeba užívat dlouhodobě. Nefunguje tedy na počkání.

Uznávaná česká sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. zmiňuje užívání kotvičníku zemního:

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. kotvičník zemní. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek.”

plod kotvičníku

Plod kotvičníku

 

Správné dávkování kotvičníku zemního

Standardní dávkování kotvičníku zemního je 750 – 1 500 mg denně. Ovšem záleží i na daných okolnostech. Například studie zkoumající potenciální efekt kotvičníku zemního na hladinu krevního cukru dávkovaly extrakt pacientům ve výši 1 000 mg denně, zatímco ve výzkumu zaměřeném na zvýšení libida byly dávky 250 – 1 500 mg denně.

Pokud na vás jeden gram denně dostatečně neúčinkuje, můžete se o jeho užívání poradit se svým lékařem. Podle odborníků Vladimira Neycheva, MD, PhD. z University of Central Florida a Prof. Vania Miteva, MD, PhD. z Molecular Medicine Center může asi 70 kg člověk užívat dávku 700 – 1 400 mg kotvičníku zemního denně.

Abyste na sobě zpozorovali pozitivní účinky, musí se kotvičník užívat dlouhodobě. Většinou jsou dnes k dostání tablety s účinným množstvím kotvičníku zemního, takže si nic nemusíte odměřovat. Vždy se v takovém případě řiďte návodem na obalu.

Pokud jste vsadili na sušený kotvičník zemní, ideální dávkování je jedna čajová lžička denně. Léčitel Roman Šenkýř upřesňuje:

Jednu čajovou lžičku sušené natě Kotvičníku vaříme přibližně 30 minut v půl litru vody, poté jej zcedíme a vypijeme ve 2-3 dávkách těsně před jídlem.

 

Účinky kotvičníku zemního potvrzené vědci

Ing. Štěpánka Janoutová, zakladatelka kotvičníkové farmy, kterou společně se svým manželem provozuje už od roku 2005, uvádí:

Kotvičník například léčí mužskou neplodnost, pomáhá regulovat menstruační cyklus u žen, snižuje krevní tlak i cholesterol, napomáhá při DNĚ, srdečních arytmiích i tachykardiích a velký význam má i pro lidi s cukrovkou 2. typu.

Kotvičník zemní je skutečně neuvěřitelná rostlina, a tak ji podrobili testům také vědci.

Nejprve zmíním studie, které sledovaly účinek kotvičníku zemního na hladinu testosteronu v těle. První studie na toto téma z roku 2014 s názvem „A systematic review on the herbal extract Tribulus terrestris and the roots of its putative aphrodisiac and performance enhancing effect” přinesla systematický přehled účinků kotvičníku zemního na mužskou hladinu testosteronu. Výzkumníci v tomto případě zjistili, že Tribulus terrestris může zvýšit hladinu testosteronu v těle.

Jelikož se nejednalo o jednoznačné prokázání tohoto tvrzení, proběhla o dva roky později další studie s názvem „Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction”. Studie sledovala muže ve věku od 14 do 60 let a trvala od 2 do 90 dnů. Během této doby bylo zjištěno, že kotvičník zemní skutečně může zvýšit hladinu testosteronu v těle.

Další studie sledující kotvičník zemní se zaměřily na jeho účinky ve spojení se sexuálním libidem. Vědci zjistili, že pokud lidé se sníženým libidem užívají 750 – 1 500 mg kotvičníku zemního denně po dobu dvou měsíců, zvýší se jejich sexuální touha až o 79 %. Zvýšení erotického chtíče bylo zaznamenáno nejen u mužů, ale také u žen.

Další studie s názvem „Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo – controlled study rovněž uvádí, že kotvičník zemní zvyšuje sexuální touhu, vzrušení a spokojenost u osob s nízkým libidem. Ve studii bylo sledováno 67 osob s poruchami sexuální touhy.

Další výzkumy ukazují, že užívání 800 mg kotvičníku zemního denně může léčit dokonce i erektilní dysfunkci. Tato potenciální, randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie zahrnovala 30 zdravých mužů vybraných ze 100 pacientů, kteří se sami přihlásili. Jedná se o pacienty s erektilní dysfunkcí, nad 40 let, nekuřáci, kteří nepodstoupili léčbu rakoviny prostaty, neužívají inhibitory fosfodiesterázy typu 5, a u kterých nebyl zjištěn diabetes mellitus.

Muži byli rozděleni do dvou skupin a následně po dobu 30 dnů sledováni. Jedna skupina užívala 800 mg kotvičníku zemního denně, druhé skupině bylo podáváno pouze placebo. Po ukončení studie vědci vyhodnotili výsledky s jednoznačným závěrem – u sledované skupiny užívající kotvičník byl kotvičník zemní účinnější než placebo a vedl ke zlepšení symptomů erektilní dysfunkce nebo celkového testosteronu v krvi.

V neposlední řadě byla provedena studie hodnotící účinnost a bezpečnost přípravku Tribulus terrestris při sexuální dysfunkci mužů – prospektivní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie. Hlavním cílem bylo srovnání účinnosti extraktů z rostliny Tribulus terrestris ve srovnání s placebem pro léčbu mužů s erektilní dysfunkcí.

Tato studie zahrnovala 180 mužů ve věku 18 až 65 let s mírnou nebo středně závažnou erektilní dysfunkcí. 90 pacientů bylo léčeno kotvičníkem zemním a 90 pacientů bylo léčeno placebem.

Primárním výsledkem bylo změření skóre IIEF (International Index of Erectile Function) po 12 týdnech léčby. Skóre IIEF se ve skupině s kotvičníkem zemním významně zlepšilo ve srovnání s placebovou skupinou. Statisticky významný rozdíl mezi kotvičníkem zemním a placebem byl zjištěn u spokojenosti s pohlavním stykem, orgasmických funkcí, sexuální touhy a celkové spokojenosti ve prospěch kotvičníku zemního.

sušený kotvičník

Vysušený plod kotvičníku

 

Co dělat pokud kotvičník zemní neúčinkuje?

Užíváte kotvičník zemní poctivě několik týdnů, nebo dokonce měsíců, ale stále na sobě nepociťujete žádnou změnu? Čekali jste více citelné výsledky? Potom vás nejspíš návštěva lékaře nemine. S největší pravděpodobností totiž bude problém někde úplně jinde. Ale to bohužel takto na dálku nikdo neodhalí. Proto navštivte svého praktického lékaře nebo sexuologa a ten už odhalí, kde je zakopaný pes.

Pamatujte totiž na to, že kotvičník zemní není žádný lék na erektilní dysfunkci nebo snižující se hladinu testosteronu v těle. Ač dokáže dle mnohých zázraky, léčit pořád neumí. Pokud tedy kotvičník zemní na vás neúčinkuje, mohou mít vaše problémy v posteli svou příčinu někde úplně jinde. Neváhejte tedy zkontaktovat vašeho lékaře.

 

Rizika užívání kotvičníku zemního

Kotvičník zemní je pro většinu lidí naprosto bezpečný. Laboratorní testy neprokázaly toxicitu ani žádné negativní účinky kotvičníku na lidský organismus. Problém může vyvolat pouze u alergiků, případně u těhotných či kojících žen. Pokud jej užíváte v doporučeném množství, nemůže se vám nic stát.

 

Kotvičník zemní a alkohol

Nikdo sice zatím nestudoval účinky kotvičníku zemního ve spojení s alkoholem, všeobecně vám ale tuto kombinaci nedoporučuji. Přece jen je užití alkoholu poněkud choulostivé a pro člověka náročné, proto se raději z preventivních důvodů požití kotvičníku společně s alkoholem vyhněte.

V případě jakýchkoliv komplikací po užití kotvičníku zemního okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Pro koho není kotvičník zemní vhodný?

Kotvičník zemní může užívat každý zdravý dospělý člověk. Není vhodný pro děti do 15 let, pro těhotné a kojící ženy a alergiky. Jinak může kotvičník užívat prakticky každý.

 

Kotvičník zemní a sex

Kotvičník zemní není v žádném případě lék ani žádný druh antikoncepčního prostředku. Proto vždy dbejte na bezpečnost pohlavního styku.

Zároveň stále pamatujte na to, že kotvičník zemní není lék. Nefunguje tedy jako léčiva kupříkladu pro léčbu erektilní dysfunkce. K léčbě erektilní dysfunkce slouží inhibitory fosfodiesterázy typu 5, nikoliv bylinky. Proto neočekávejte, že vám kotvičník vyvolá erekci na povel. Nevyvolá. K

otvičník zemní má pouze příznivý vliv na délku pohlavního styku, kvalitu sexuálního života, pevnou erekci a výkon muže v posteli. V žádném případě vám však nevyléčí erektilní dysfunkci.

 

Kotvičník zemní a těhotenství

Kotvičník zemní není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Jedná se ale samozřejmě spíše o preventivní opatření. Zároveň není kotvičník žádným druhem antikoncepce, a tak v případě, že nechcete počít dítě, nezapomeňte na nějakou tradiční antikoncepční metodu.

 

Přípravky obsahující kotvičník zemní 

Extrakt z kotvičníku zemního najdete v řadě doplňků stravy. Zde jsou nejznámější a nejoblíbenější z nich:

Vimax – KLIKNI NA PODROBNOU RECENZI
Primulus – KLIKNI NA PODROBNOU RECENZI
Zerex Klasik – KLIKNI NA PODROBNOU RECENZI
Exotic Herbs Kotvičník zemní
Dr. Popov Kotvičník zemní Bylinné kapky
Kotvičník zemní FORTE s vitamínem E
Golden Nature Kotvičník zemní

 

REDAKCE DOPORUČUJE: Český bylinný doplněk Primulus, který spolehlivě normalizuje hladinu testosteronu.  

Klikněte a podívejte se na hodnocení po 30ti dnech pravidelného užívání

primulus

 

Kotvičník zemní bez předpisu

Jelikož není kotvičník zemní léčivem, pouze bylinkou, jsou veškeré doplňky stravy a jiné přípravky s ním volně prodejné. To znamená, že si kotvičník zemní můžete koupit bez lékařského předpisu. Kotvičník zemní je běžně k dostání na internetu, v lékárnách, v bylinkářství nebo ve zdravých výživách. Kotvičník si může koupit kdokoliv bez omezení.

primulus pro zvýšení testosteronu

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

 

Použité zdroje

 • Andrzej Pokrywka, Zbigniew Obmiński, Jadwiga Malczewska-Lenczowska, Zbigniew Fijałek, Ewa Turek-Lepa a Ryszard Grucza. Insights into Supplements with Tribulus Terrestris used by Athletes. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120469/. [citováno 14. ledna 2019].
 • Rogerson S., Riches CJ., Jennings C., Weatherby RP., Meir RA., Marshall-Gradisnik SM. The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17530942. [citováno 14. ledna 2019].
 • Thirunavukkarasu M. Sellandi, Anup B. Thakar a Madhav Singh Baghel. Clinical study of Tribulus terrestris Linn. in Oligozoospermia: A double blind study. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665088/. [citováno 14. ledna 2019].
 • Kamenov Z, Fileva S, Kalinov K, Jannini EA. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28364864. [citováno 14. ledna 2019].
 • HealthLine. Does Tribulus Terrestris Really Work? An Evidence-Based Look. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris. [citováno 14. ledna 2019].
 • Gama CR., Lasmar R., Gama GF., Abreu CS., Nunes CP., Geller M., Oliveira L., Santos A. Clinical Assessment of Tribulus terrestris Extract in the Treatment of Female Sexual Dysfunction. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25574150. [citováno 14. ledna 2019].
 • Kamenov Z., Fileva S., Kalinov K., Jannini EA. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28364864. [citováno 14. ledna 2019].
 • Santos CA Jr, Reis LO., Destro-Saade R., Luiza-Reis A., Fregonesi A. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24630840. [citováno 14. ledna 2019].
 • Akhtari E., Raisi F., Keshavarz M., Hosseini H., Sohrabvand F., Bioos S., Kamalinejad M., Ghobadi A. Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo – controlled study. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24773615. [citováno 14. ledna 2019].
 • Neychev V., Mitev V. Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26727646. [citováno 14. ledna 2019].
 • Qureshi, Naughton DP, Petroczi. A systematic review on the herbal extract Tribulus terrestris and the roots of its putative aphrodisiac and performance enhancing effect. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24559105. [citováno 14. ledna 2019].
 • Saurabh Chhatre, Tanuja Nesari, Gauresh Somani, Divya Kanchan and Sadhana Sathaye. Phytopharmacological overview of Tribulus terrestris. [ONLINE]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931200/. [citováno 14. ledna 2019].