V podrobném profilu macy peruánské zjistíte:

  • jaká je historie užívání macy peruánské;
  • jak přesně vám může maca peruánská zlepšit sexuální život;
  • jaký vliv má maca peruánská na erekci či na erektilní dysfunkci;
  • jaké je doporučené dávkování macy peruánské;
  • nežádoucí účinky macy peruánské a kdo by ji neměl užívat.

Maca peruánská a erekce

 

Maca peruánská – přírodní bylinná viagra vás „popostrčí“ v posteli

Problémy s erekcí mají muži už od nepaměti. Není to pouze problém posledních let. Jenže kdysi lidé neměli k dispozici vědecké poznatky a pokročilou farmakologii, jako máme dnes. A tak hledali pomoc v přírodě a zejména v rostlinách.

Díky tomu už více než 6 000 let známe rostlinu s názvem maca peruánská, latinsky Lepidium meyenii, kterou pro zlepšení své sexuality užívali už staří Inkové. Řadí se tak mezi nejstarší a nejdéle pěstované rostliny na světě.

Není sice žádným lékem, pouze obyčejnou rostlinou, ale i tak dokáže podpořit chuť na sex, tonizovat mužské libido a pozitivně ovlivnit mužskou erekci. Jak právě vám může maca peruánská pomoci? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

MACA JE VHODNÁ I PRO ŽENY: Podpoří plodnost, libido a zmírní nepříjemné projevy menstruace.

Maca peruánska, účinky na ženy

 

Co je maca peruánská?

Maca peruánská (Lepidium meyenii) je rostlina rostoucí zejména v jihoamerických Andách ve výškách od 3 000 až po 4 500 m. n. m. Je velice odolná a dokáže přežít i ve velmi nepříznivých podmínkách.

Svým vzhledem připomíná naši českou ředkvičku. Může mít různé barvy, od bílé přes černou až po červenou. Černá maca vykazuje nejlepší výsledky v oblasti spermatogeneze, paměti a únavy, zatímco červená maca je odrůda, která dokáže zpomalit zvětšování prostaty a stimuluje mužské libido.

Maca peruánská mimo jiné snižuje hladinu glukózy v krvi, snižuje krevní tlak a zlepšuje celkové zdraví člověka. Ovšem vždy pamatujte na to, že se jedná pouze o rostlinu, nikoliv o lék či léčivo.

Kořen macy peruánské obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky a minerály, jako je fosfor, měď, draslík, vápník, železo, zinek a spoustu dalších prospěšných látek. V mace se dále nachází důležité antioxidanty, glukosinoláty, steroly, mastné kyseliny (macaeno) a jejich amidy (macamides), alkaloidy (lepidilinas, macaridina) a polyfenoly.

 

Historie užívání macy peruánské

Maca peruánská se užívá již více než 6 000 let. Jako první ji začali užívat staří Inkové, kteří okamžitě objevili její pozitivní účinky na lidskou sexualitu. Jelikož bylo rozmnožování v době před 6 000 lety velice důležité, podávali staří Inkové macu peruánskou už malým dětem, aby u nich zvýšili plodnost a sexuální chtíč.

Navíc je maca velice snadno uchovatelná na dlouhé měsíce. Sušený kořen macy peruánské můžete uchovávat dokonce až sedm let. To bylo pro tehdejší obyvatele And další významné plus.

 

Užívání macy peruánské

Macu peruánskou může užívat prakticky kdokoliv. Staří Inkové ji podávali všem generacím. V současnosti se uvádí, že není vhodná pro děti do 15 let, pro těhotné a kojící ženy a pro ty, kdo jsou alergičtí na některou z jejích složek. To je ovšem pouze z důvodu prevence. Teoreticky ale může užívat macu peruánskou každý.

Dříve se maca jedla v sušené i syrové formě, dnes už se ale častěji setkáte s práškem z macy peruánské, nebo s tabletkami obsahujícími extrakt z této rostliny. Tyto tablety jsou buď čistě extraktem z macy, anebo se jedná o nějaké namíchané směsi s extrakty z jiných rostlin a s dalšími prospěšnými látkami.

Pokud jste si pořídili macu peruánskou v podobě prášku, nejjednodušší je 2 až 5 kávových lžiček rozmíchat či rozmixovat v mléce, jogurtu, nebo šťávě. Pokud jste si ale koupili tabletky s extraktem z macy peruánské, pak je polykejte tak, jak jste běžně zvyklí, dle přiloženého návodu. Zapijte je následně dostatečným množstvím vody.

Maca peruánská by měla být správně užívána spolu s jídlem, tedy nikdy ne nalačno. Proto ji můžete přidat i do jídla. Na internetu najdete spoustu receptů s macou peruánskou.

 

Správné dávkování macy peruánské

Standardní dávkování macy peruánské by mělo být v množství 1 500 – 3 000 mg denně. To je maximální množství prášku ze sušeného kořene macy peruánské na jeden den.

Avšak záleží na obsahu daného prášku. Pokud užíváte namíchanou směs macy peruánské s extrakty z dalších rostlin, může být samozřejmě celkově zkonzumované množství dané směsi vyšší. Ovšem nikdy byste neměli překročit hranici 3 000 mg čisté macy peruánské. Vždy se řiďte podle návodu na obalu.

V tabletách obsahujících extrakt z macy peruánské ji najdete v různém množství. Nejčastěji takové tabletky a doplňky stravy obsahují 50 mg výtažku z macy peruánské.

 

Účinky macy peruánské potvrzené vědci

To, zda maca peruánská skutečně přináší takové benefity, kterým věřili staří Inkové, studovali také odborníci a vědci. Macu peruánskou prověřili v řadě odborných studií.

První studie z roku 2002 s názvem „Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men” sledovala účinky macy peruánské na sexuální touhu u dospělých zdravých mužů. Do studie byli vybráni muži ve věku od 21 do 56 let. Ti po dobu 12 týdnů užívali 1 500 mg či 3 000 mg macy peruánské, nebo placebo. Zvýšení sexuální touhy bylo u pacientů, kteří užívali macu peruánskou, zpozorováno už po 8 týdnech léčby. Logistická regresní analýza nakonec prokázala, že maca peruánská měla pozitivní účinek na sexuální touhu u všech sledovaných mužů.

Stejný účinek sledovali odborníci také u žen ve studii z roku 2008 s názvem „Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content”. I ženy po skončení této studie hlásily zlepšení jejich sexuální touhy.

Účinek macy peruánské na sexuální apetit byl sledován také u zkušených sportovců. Dvojitě zaslepená studie sledovala po dobu dvou až čtyř týdnů vytrvalostní sportovce, kteří užívali extrakt z macy peruánské. Nejprve užívali 2 g extraktu z této rostliny. Po dvou týdnech všichni hlásili zlepšení jejich libida.

U zdravých mužů se maca projevila jako skvělý prostředek pro podporu sexuálního libida. Jak se ale chová maca peruánská u mužů, kteří již mají jistou formu erektilní dysfunkce? Na to se zaměřila studie „Subjective effects of Lepidium meyenii (Maca) extract on well-being and sexual performances in patients with mild erectile dysfunction: a randomised, double-blind clinical trial”, která sledovala muže s mírnou erektilní dysfunkcí.

Odborníci sledovali po dobu 6 měsíců muže ve věku od 30 do 44 let, kteří již trpěli mírnou formou erektilní dysfunkce a již tedy měli problémy se svou sexualitou. Všichni po užívání macy peruánské shodně hlásili zlepšení jejich sexuálních funkcí. Fyzické a sociální pohodlí se u těchto mužů zlepšilo nejvíce.

Na závěr byla v roce 2011 zveřejněna rozsáhlá studie Gustava F. Gonzalese sledující veškeré účinky macy peruánské na člověka s názvem „Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands”.

Tato studie přinesla kromě základních informací o mace, také důležité účinky na sexualitu mužů. Maca peruánská je podle Gustava F. Gonzalese účinný energizér, dokáže posílit plodnost, má významný pozitivní vliv na sexuální apetit, dokáže zvýšit sebevědomí v posteli a celkově zintenzivnit milostné chvíle s vaší partnerkou.

 

Co pokud maca peruánská neúčinkuje?

Řádně užíváte extrakt z macy peruánské či doplněk stravy obsahující extrakt z této rostliny, ale nic se neděje? Užíváte macu již několik týdnů, ale pořád na sobě nepozorujete žádné změny ani zlepšení? Pak bude nejspíš problém někde jinde.

Maca peruánská totiž není lék, který by vyléčil erektilní dysfunkci nebo třeba problémy se zbytnělou prostatou. Je to pouze rostlinka obsahující nejrůznější vitamíny a minerály, které pozitivně ovlivňují mužské libido a sexuální funkce.

Pokud tedy maca peruánská na vás neúčinkuje, mohou mít vaše problémy v posteli svou příčinu někde úplně jinde. Proto neváhejte zkontaktovat svého lékaře nebo sexuologa a svěřit se mu se svými problémy.

Uroložka MUDr. Markéta Matějková říká:

Dnešní doba je uspěchaná a všichni chtějí všechno hned. Jenže jejich potíže vznikaly určitou dobu. Tak nemůžou čekat, že se všechno změní rychle. Navíc přípravky z bylinných preparátů bývá nutné užívat delší dobu, aby se mohly projevit jejich příznivé efekty. Hodně záleží i na tom, jak lidé dodržují předepsaný režim užívání. U vážných zdravotních problémů ho dodržují důsledněji. Mají totiž motiv. Také proto se mohou objevit nečekaná zlepšení jejich stavu. Ale určitě se neobjevují u každého. Navrhuji lidem rovněž změny jídelníčku, ovšem i ty musí být rozumné, postupné a pozvolné. Jinak představují pro organismus zbytečný šok a zátěž. Lidé musí pochopit, že všechno chce svůj čas.

 

Rizika užívání macy peruánské

Maca peruánská je pro většinu lidí naprosto bezpečná. Většinou její užívání nepřináší žádné nežádoucí účinky. Problém může vyvolat pouze u lidí, kteří jsou alergičtí na některou z jejích složek. Pokud ji navíc užíváte v doporučeném množství, které je uvedeno vždy na obalu či na krabičce daného balení, nemůže se vám nic stát.

Maca peruánská se však nedoporučuje užívat dětem do 15 let, těhotným a kojícím ženám. Tyto osoby by se měly užívání macy peruánské raději vyhnout.

 

Maca peruánská a alkohol

Ač se nikde nedočtete, že by maca peruánská byla v kombinaci s alkoholem nebezpečná, raději vám toto spojení nedoporučuji. Zatím vědci nikdy nesledovali vliv macy a alkoholu na lidský organismus, ale přece jen je samotné užití alkoholu poněkud choulostivé a pro člověka náročné.

Proto už jen z důvodu prevence macu společně s alkoholem neužívejte. V případě jakýchkoliv komplikací po užití extraktu z macy peruánské okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Pro koho není maca peruánská vhodná?

Macu peruánskou může užívat prakticky kdokoliv. Není vhodná pouze pro děti do 15 let, pro těhotné a kojící ženy a pro ty, kdo jsou alergičtí na některou z jejích složek.

 

Maca peruánská a sex

Maca peruánská není v žádném případě lék ani antikoncepční prostředek. Proto vždy dbejte na bezpečnost pohlavního styku.

Zároveň od macy neočekávejte stejné výsledky jako po užití Viagry či jiné oficiální formy inhibitorů fosfodiesterázy typu 5. Maca peruánská vám rozhodně nevyvolá na povel erekci. Pouze příznivě působí na sexuální touhu, podporuje udržení erekce a celkově přispívá ke zdravému sexuálnímu životu muže.

V žádném případě vám ale nevyléčí erektilní dysfunkci nebo jiné problémy v posteli. Proto na to při užívání macy pamatujte.

 

Maca peruánská a těhotenství

Jak už bylo několikrát řečeno, maca peruánská není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Není to z důvodu, že by byla nějakým způsobem nebezpečná, ale ještě zatím nebyly provedené žádné odborné studie, které by bezprostřední ohrožení miminka či samotné matky vyloučily. Proto z důvodu prevence před případnými problémy by těhotná nebo kojící žena neměla macu peruánskou užívat.

 

Přípravky a směsi obsahující macu peruánskou

Extrakt z macy peruánské najdete v řadě doplňků stravy. Zde jsou nejznámější a nejoblíbenější z nich /klikněte na název a přečtěte si kompletní recenzi a hodnocení/:

Proerecta – 4,6 bodů z 5
 Zerex Ultragold – 3,4 bodů z 5
Merlix Perfektum – 3,3 bodů z 5
RX plus – 3,3 bodů z 5
Elixir Of Love – 2,7 bodů z 5

Pokud hledáte pouze samotnou maku, kapsle se směsí 4 druhů v BIO kvalitě přímo z Peru nabízí česká značka doplňků Blendea.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky na e-shopu Blendea.cz.

Maca peruánská, kapsle Blendea

 

Maca peruánská bez předpisu

Veškeré doplňky stravy i sušené směsi s extraktem z macy peruánské jsou volně prodejné, tedy bez lékařského předpisu. Stačí navštívit nejbližší lékárnu nebo jakýkoliv e-shop. Macu si může koupit kdokoliv bez omezení.

Jen si dejte pozor, aby byla maca peruánská skutečně kvalitní a v co největší koncentraci. Nejúčinnější je extrakt z kořene macy peruánské. Ovšem napovědět vám mohou také recenze samotných uživatelů nebo zkušenosti vašeho lékárníka.

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

 

Použité zdroje