Akné před menstruací lze zmírnit i vyléčit. Čtěte, proč vzniká a jaké jsou možnosti.

Akné před menstruací je dalším přirozeným a častým příznakem premenstruačního syndromu (PMS). Obvykle se objevuje společně s náladovostí, nepříjemnými křečemi a zažívacími komplikacemi.

Statisticky se s premenstruačním akné setkává až 70 % žen, které mají sklony k tvorbě akné, a tedy mají aknózní pleť. Akné zpravidla vzplane 7 až 10 dnů před začátkem menstruace, a když nastane, stav pleti se postupně zlepší.

V článku se podíváme na příčiny akné před menstruací, dostupnou léčbu a několik rad, jak můžete akné zmírnit sama doma.

akné před menstruací

VÍTE, ŽE akné před menstruací je formou hormonálního akné? Premenstruační akné vzniká kvůli značnému kolísání hladin hormonů během menstruačního cyklu.

 

Příčiny akné před menstruací

Menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní. Po celou dobu se nepřetržitě mění a kolísá hladina hormonů.

 • Během první poloviny menstruačního cyklu stoupá hladina estrogenu.
 • Ve druhé polovině cyklu roste hladina progesteronu.
 • Během celého cyklu se snižuje hladina testosteronu.

V době mimo menstruačního cyklu jsou hladiny estrogenu a progesteronu přibližně stejné a nijak významně se nemění. To ovlivňuje hladinu testosteronu, který je na vyšší úrovni před menstruací. Až 72 % žen se zvýšeným testosteronem a dalšími androgeny trpí akné a problémy s pletí.

Výrazné hormonální změny před a během menstruace vyvolávají různé změny pleti. Pokles hladiny progesteronu v luteální fázi stimuluje mazové žlázy v pokožce, aby vylučovaly kožní maz (odborně sebum).

Sebum je tělu přirozený produkt mazových žláz. Jeho úkolem je udržovat pokožku hydratovanou a chránit ji před vnějšími škodlivými vlivy. Když je ale produkce kožního mazu nadměrná, může vyvolat zánět vlasových folikulů a vytvořit akné.

Zvýšená hladina testosteronu navíc stimuluje činnost mazových žláz před i během menstruace. Tím pádem žlázy vyloučí ještě více mazu. U některých žen sice maz může rozjasňovat a zjemňovat pleť na obličeji, u většiny žen ale příliš vysoký testosteron vyvolá premenstruační akné. Póry v kůži se mazem ucpávají společně s nečistotami a odumřelými buňkami kůže.

Tato směs nečistot je živnou půdou pro bakterie, konkrétně Propionibacterium acnes. Ucpané póry se velmi jednoduše zanítí a akné se ještě více zhorší, což je důsledkem boje imunitního systému s bakterií.

Kromě akné se objevují i různé jiné pupínky a podrážděná ložiska. Mnozí lidé včetně mužů se těchto zánětů nedovedou zbavit po celý život. I pokud právě nemají pokožku zanícenou, akné jim zanechá nehezké a dosti výrazné jizvy.

 

Jak akné před menstruací vypadá? (příznaky premenstruačního akné)

Akné před menstruací se objevuje ve 2 typech: černé tečky a bílé tečky.

Černé tečky (otevřené komedony) vznikají, když se kožní pór ucpe kožním mazem. Pod povrchem kůže začne oxidovat kožní pigment (melanin), který zčerná a vznikne černá tečka. Černé tečky nejsou zanícené a zpravidla se objevují na obličeji, ramenou a zádech .

akné před menstruací, otevřené komedony na nosu a zádech

Akné před menstruací: Otevřené komedony na nose a zádech

Bílé tečky (uzavřené komedony) jsou uzavřeny pod povrchem pokožky. Díky tomu neoxidují na vzduchu a nečernají, ale zůstávají bílé, případně jsou podrážděné a začervenalé od zánětu, ale nikoliv černé.

Vznikají na místech s nejvyšší koncentrací mazových žláz, typicky na čele, nose a bradě, někdy také na ramenou, hrudníku a zádech.

 

Další typy premenstruačního akné

Kromě „základních“ bílých nebo černých teček se mohou objevit i další typy akné před menstruací. Nejnáchylnější na vznik premenstruačního akné je oblast kolem brady a čelisti.

Papuly Drobné červené pupínky, kde maz, nečistoty a odumřelé buňky vyvolaly zánět.
Pustuly Drobné zarudlé pupínky s bílou nebo žlutou hnisavou výplní.
Noduly (uzliny) Podrážděné, bolavé, zarudlé, hrbolaté a nateklé oblasti hlubokého podkožního akné.
Cysty Velké a bolestivé duté hrudky pod kůží plné hnisu.

Tabulka dalších typů akné před menstruací

akné před menstruací, papuly, pustuly, noduly a cysty

Zleva: aknózní papuly, pustuly, noduly a cysty

 

Jak se doma zbavit, zmírnit a předcházet vzniku akné před menstruací?

Existuje několik návyků, změn životního stylu a babských rad, které mohou zmírnit již existující akné před menstruací. Zároveň vám pomohou chránit se před jeho vznikem v rámci prevence.

 

Správná hygiena pleti se zdravou životosprávou zabrání množení bakterií

Akné je důsledkem zánětu a zánět vyvolává boj imunitního systému s bakteriemi. Ty se množí při ukládání nečistot, mazu a zbytků odumřelé pokožky, kterými se bakterie živí. Čím méně bakterií se bude na a v pleti vyskytovat, o to mírnější bude akné a pleť méně podrážděná. Vašim cílem je proto udržovat pleť co nejčistší.

 • Pokud možno, pleti se vůbec nedotýkejte rukama. Pokud si ruky předem neopláchnete, i malé množství bakterií může vyvolat akné. Bakterie se totiž na obličeji rychle množí.
 • Obličej a postižená místa si myjte 2x denně jemným čistícím prostředkem bez oleje.
 • Používejte kosmetiku bez alkoholu a bez olejů.
 • Před spaním odstraňte všechen make-up a pleť vyčistěte.
 • Čistící prostředek vždy nanášejte konečky prstů a ne houbičkou. Může totiž dráždit pleť, zhoršit zánět a přispět zhoršení akné.
 • Doporučuj častěji prát a měnit všechny ručníky, které používáte. Na vlhkém ručníku se množí bakterie skutečně rychle a již po 2-3 použitích je ručník bakterií plný i pokud právě nepáchne.
 • Plný bakterií je i váš telefon, a pokud nejste zvyklá jej pravidelně čistit, telefonujte raději v režimu hands-free nebo s hlasitým odposlechem.
 • Odnaučte se kouřit a nevyskytujte se v zakouřeném prostředí. Nečisté ovzduší ucpává póry. Kuřáci mají navíc až o 50 % vyšší riziko vzniku akné než nekuřáci. Kouření zvyšuje produkci kožního mazu, zhoršuje záněty v pórech a snižuje průtok krve do kůže. To vše značně přispívá k tvorbě akné před menstruací i celkově horšímu stavu pleti.
 • Snažte se zhubnout a udržet si zdravou váhu. Sport nebo i náročnější fyzická práce zvyšuje hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG). Tento protein produkují játra. Má schopnost vázat se na pohlavní hormony jako testosteron a estrogen. Doslova je absorbuje a reguluje tak jejich zvýšenou hladinu i dostupnost v těle, kvůli čemu jinak vzniká akné před menstruací.
 • Obezita snižuje citlivost SHGB, kvůli čemu může hladina testosteronu růst. Úbytek váhy díky sportu a změně jídelníčku pomáhá v boji proti premenstruačnímu akné. Co se týče stravování, hormony v rovnováze pomáhá udržet středomořská strava s převahou zeleniny, ryb, mléčných a celozrnných výrobků, semen, oříšků a zdravých tuků. Důležitý je zejména zinek, vitamíny A, B, C, D a E.
 • Když se na tréninku nebo jindy zpotíte, vždy se osprchujte vlažnou vodou a pokožku vysušte měkkým ručníkem.
 • Nenoste příliš teplé a přilnavé oblečení, které pokožce nedovoluje dýchat. Čím více se budete potit, o to více podráždíte pokožku a tím zhoršíte akné.
 • Mějte zdravý jídelníček a nekonzumujte potraviny bohaté na rafinovaný cukr a tuk.

TIP NA DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

Se zdravou stravou souvisí důležité vitamíny a minerály, které můžete doplnit i formou doplňků stravy. V těch je množství látek cíleně namíchané tak, aby účinně regulovaly nežádoucí hladiny hormonů.

České kapsle Proerecta WOMEN kromě prospěšného zinku, hořčíku a vitamínů skupiny B obsahují i extrakty z macy, ženšenu a drmku, které podle studií rovněž navozují optimální hormonální rovnováhu.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky WOMENu. Kromě podpory hormonální rovnováhy povzbuzuje i ženskou plodnost, sexuální libido, působí proti negativním příznakům menopauzy a zintenzivňuje požitek se sexu nebo masturbace. E-shop Proerecta.cz vám WOMEN doručí diskrétně do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít cíleně navozovat optimální hormonální rovnováhu.

 

Léčba akné před menstruací

Nejdříve bych vám určitě doporučila jít na dermatologické vyšetření. Pokud kožního lékaře nemáte, můžete si nějakého najít ve své blízkosti přes stránku ZnámýLékař.cz a ihned se k němu rovnou objednat.

Pokud ale chcete nejdříve vyzkoušet volně prodejné léky proti akné a kožním problémům, v lékárně se zeptejte na následovné. Užívat je lze lokálně na kůži ve formě krémů, mastí a gelů nebo perorálně, a tedy v podobě tablet, kapslí a podobně.

Alfa hydroxykyseliny (kyselina mléčná a glykolová): Podporují a zrychlují obměnu odumřelých kožních buněk, takže se póry tolik neucpávají.
Antibiotika: Zabíjejí bakterie, případně brání jejich růstu a množení. Některá silnější antibiotika vám musí předepsat lékař.
Kyselina azelaová a salicylová: Látky s antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. V pórech rozpouští uložený maz a nečistoty. Zároveň redukují produkci kožního mazu, takže částečně brání vzniku premenstruačního akné. Používejte je vždy dle návodu, abyste zabránila podráždění pokožky.
Benzoyl-peroxid: Po aplikaci na aknózní pleť produkuje kyslík, který zabíjí anaerobní bakterie. To jsou ty, které nejsou schopny přežít za přítomnosti kyslíku.
Retinoidy: Sloučeniny vitamínu A uvolňují ucpané póry odstraněním mrtvých buněk z povrchu kůže. Dále redukují zánět a potlačují tvorbu nových komedonů (černých a bílých teček) tím, že regulují produkci kožního mazu a brání růstu bakterií.
Zinek a síra: Rovněž mají antimikrobiální účinky, takže hubí bakterie a díky protizánětlivým vlastnostem uklidňují podrážděnou pokožku. Dostatečné množství zinku (10 mg v jedné kapsli) najdete i v doporučeném doplňku Proerecta WOMEN.

Tabulka volně dostupných přípravků pro léčbu akné před menstruací

DOBRÁ RADA: Pokud by volně dostupné prostředky proti akné nezabraly, určitě se nevzdávejte a zajděte za kožním lékařem. Konkrétní kožní léky nejmenuji záměrně, abych snížila riziko, že je někdo začne shánět načerno a bez předpisu.

Lékařský předpis má totiž vždy svůj význam. Lékař vám předepíše léčivo, které je pro vás nejvhodnější. Kůže i akné každé ženy je jiné, proto vám nemusí fungovat to, co zabralo třeba vaší kamarádce. Vždy uposlechněte svého dermatologa.

Standardně vám předepíše léky, které snižují hladinu testosteronu a s ním i produkci kožního mazu, léky, které zvyšují hladinu estrogenu nebo silnější antibiotika, které ale mohou mít vážnější vedlejší účinky a nelze je užívat dlouhodobě. V některých případech mohou pomoct i antikoncepční pilulky.

Buďte připravená, že než léčba zabere a akné se zlepší, může se krátkodobě i zhoršit, což je ale příznakem účinné léčby.

Antikoncepci by měl rovněž předepsat lékař. Typ a dávka se liší v závislosti od věku, zdravotního stavu, pravidelnosti menstruace a podobně. Nesprávný typ nebo dávka antikoncepce může akné zhoršit.

Pokud žádné léky nezaberou, další možností je zajít do kosmetického studia. Tam vám doporučí pokročilejší a náročnější metody ošetření a léčby akné jako léčba injekcemi, chemický peeling, laserové ošetření nebo drobný chirurgický zákrok. I zde nechte vhodnou metodu na doporučení dermatologa.

Proerecta WOMEN koupit

Co jsme zjistili o akné před menstruací?

 • Mít akné před menstruací je velmi běžné. Základní příčinou je hormonální nerovnováha, kterou menstruační cyklus běžně narušuje.
 • Zvýšený progesteron během cyklu stimuluje tvorbu kožního mazu a zvýšený testosteron celou situaci zhoršuje.
 • Póry v pokožce se ucpávají nadměrným mazem, nečistotou a odumřelými kožními buňkami. Touto lákavou směsí se živí bakterie, z čehož dále vzniká infekce. Z tohoto podrážděného prostředí vzniká nehezké premenstruační akné.
 • Akné má podobu bílých nebo černých teček. Ty se dále dělí na aknózní papuly, pustuly, noduly a cysty.
 • Některé léčivé přípravky seženete volně v lékárně. Pokud nezaberou, dermatolog předepíše silnější léky. Pokud medikace nepomůže, lze podstoupit několik zákroků na estetických klinikách.
 • V rámci prevence je potřeba dodržovat správné hygienické návyky a udržet si zdravou životosprávu (strava, pohyb, žádné zlozvyky).

Máte vlastní zkušenost s akné před menstruací? Jak jste jej léčila a co vám pomohlo?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně za celou redakci Erekce.cz a přeji vždy krásnou, hebkou a zdravou pleť bez akné, milé čtenářky 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply