Může mít hormonální nerovnováha u muže natolik silný vliv na váš organismus, že naprosto zničí vaše sexuální libido?
- Je vůbec chuť na sex ovlivnitelná hormony?
- Co ovlivňuje to, že na to máte chuť?
- Jak poznáte, že máte hormonální nerovnováhu?
- A jak ji navrátíte zpátky do normálu?
Spousta otázek, spousta nejasností, jediné pojítko – hormonální nerovnováha.
Pojďte tedy společně se mnou odhalit další temná zákoutí hormonální nerovnováhy.
Hormonální nerovnováha a libido
Pokud nejste na tomto webu poprvé a pokud sledujete mé články pravidelně, pak už dozajista z předchozích článků o hormonální nerovnováze a hormonální nerovnováze ve spojení s erekcí víte, že hormony skutečně ovlivňují prakticky všechny procesy a děje v našem těle.
Od nadšení, radosti a pocitu štěstí, přes pocit hladu, únavu či strach, až po špatnou náladu, návaly horka, výkyvy nálad nebo deprese. To vše je ovlivněno hormony.
Pokud jsou hormony v těle v rovnováze, máme se dobře, cítíme se fajn, je nám do smíchu.
Pokud ale dojde k jakémukoliv výkyvu, okamžitě se to na nás projeví špatnou náladou, náladovostí i například onou nechutí k sexu, a tím pádem sníženým libidem.
Které hormony ovlivňují libido?
Které hormony nejvíce ovlivňují vaše libido? Jednoduše řečeno všechny.
Jakmile totiž dojde k jakékoliv hormonální nerovnováze, a to například i v případě hormonů jako jsou dopamin, adrenalin či inzulin, způsobí to změnu vaší nálady, únavu či jiné fyzické projevy, což ve výsledku povede jednoduše k tomu, že na sex nebudete mít chuť.
- Kdo by přece jen měl chuť na sex, když má v krvi například zvýšené množství adrenalinu třeba z práce?
- Nebo kdo by chtěl souložit, když zrovna řeší život ohrožující nedostatek inzulínu v těle?
Jednoduše řečeno je to druhotný výsledek nějakého zásadního zdravotního problému, který vás natolik vykolejí, že na to prostě a jednoduše nebudete mít chuť.
Základní pohlavní hormony
Na druhou stranu existují ale dva nejvýznamnější hormony, které ovlivňují hlavně vaší sexualitu.
Vaše libido, chuť na sex, pevnost erekce nebo objem ejakulátu. Právě ty jsou hlavními spouštěči toho, že na to zrovna máte chuť, že se vám postaví, anebo že ženě lidově řečeno „zvlhnou kalhotky”. Jsou jimi testosteron a estrogen.
Důležitá role testosteronu a estrogenu v organismu
Oba dva mají v těle jak muži, tak i ženy. Muži mají ve svých tělech více testosteronu, ženy pak estrogenu, ale obě pohlaví potřebují ke spokojenému oba tyto základní pohlavní hormony. A právě ty se na vaší sexualitě podepisují ze všech nejvíce.
Stimulují chuť na sex, zvyšují sexuální touhy a sexuální aktivitu.
Pokud tedy nastane mezi těmito dvěma hormony nějaká nerovnováha, dojde následkem toho k útlumu nebo k úplnému přerušení těchto základních sexuálních pudů, které každý člověk má.
Kdy nastává hormonální nerovnováha v případě libida?
K takové hormonální nerovnováze může dojít ve dvou případech:
- Buď je příliš hodně testosteronu v těle daného člověka, nebo jen příliš málo,
- anebo je v těle daného člověka příliš hodně estrogenu, či je jen příliš málo.
Vždy může dojít k jedné z těchto dvou situací. Jakmile se zkrátka množství základního pohlavního hormonu vymkne z kontroly, dojde k hormonální nerovnováze, což může vést i právě k oné ztrátě libida.
Člověk je bez energie, má špatnou náladu, nemá vůbec žádnou motivaci, snadno se rozpláče nebo naštve, pociťuje beznaděj, má strach.
To všechno jsou základní projevy hormonální nerovnováhy.
Příznaky hormonální nerovnováhy u muže
Lze sám na sobě pozorovat hormonální nerovnováhu?
Je to běžně odhalitelný jev, anebo je potřeba navštívit lékaře?
Lékař samozřejmě odhalí hormonální nerovnováhu s téměř 100% přesností. Ovšem i vy na sobě můžete pozorovat některé typické rysy.
Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí.
Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.
Můžete být neuvěřitelně unavení, bez nálady, přepadají vás úzkostné stavy, vyčerpá vás každá maličkost a na sex nemáte ani pomyšlení.
Vždy je ale nejlepší a nejjistější porada s vaším lékařem. V případě hormonů je to totiž hra s ohněm, která by se bez profesionálního dohledu nemusela vyplatit.
Rozhodně tedy své projevy neignorujte a oslovte svého lékaře.
Pokud budete své potíže podceňovat, může to vyústit ve velice závažné onemocnění, či dokonce ke kompletní ztrátě schopnosti přirozeně si v těle daný hormon vytvořit.
Léčba hormonální nerovnováhy
Byla vám diagnostikována hormonální nerovnováha? Skutečně máte některého hormonu v těle málo, anebo naopak příliš hodně? Dá se to léčit?
Nebojte, v dnešní moderní době se už dá léčit prakticky vše, a to i hormonální nerovnováha.
V případě základních pohlavních hormonů, testosteronu a estrogenu, je vždy snaha doktorů dostat hormony pod kontrolu a navrátit je do vyvážených hodnot.
Kupříkladu nedostatek testosteronu se léčí umělým dodáváním tohoto hormonu do těla pacienta. Testosteron se doplňuje pomocí injekcí, speciálního gelu či v tabletové formě.
Optimální hladina testosteronu v krvi u mužů by pak měla být v rozmezí od 264 do 916 ng/dl.
V případě estrogenu, by se hladina tohoto hormonu měla v těle muže pohybovat v rozmezí kolem 10 – 25 pg/ml. Takže i v případě příliš nízké hladiny estrogenu v mužském těle může být zvážena léčba jeho doplňování.
Vhodný typ léčby ovšem určí pouze váš lékař. Sám si rozhodně nikdy nic neordinujte, ač mohou vaše příznaky vypadat sebevíc jasně.
DOPORUČENÁ PÉČE: Testosteron optimalizuje kořen Macy peruánské.
Tobolky Proerecta LONG s macou se bezpečně postarají o vaši optimální hladinu testosteronu, díky čemu podpoříte i nechtěně nízké libido u mužů libido a nezájem o sex.
Klikněte na tlačítko a dostanete se přímo k účinkům a nákupu na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 2 dnů, a ihned tak můžete začít s posilou libida.
Vyšetření hormonální hladiny na prvním místě
Vyšetření hladiny testosteronu provádíme odběrem krve. Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se měření opakovat 1-2 krát.
Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše ještě nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu.
Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyšetření: vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci.
Pozornost je třeba věnovat také lékům, které snižují libido a mohou tak simulovat nedostatek testosteronu. Rozhodně však apeluji na vyšetření lékařem.
Příčiny hormonální nerovnováhy a klesajícího libida
Co stojí za tím, že vám nekontrolovatelně klesá či stoupá hladina hormonů v těle? Co může za to, že máte například málo testosteronu? Jaké jsou základní příčiny tohoto problému?
Mezi základní příčiny hormonální nerovnováhy patří:
- věk,
- nezdravý životní styl,
- cukrovka,
- sterilizace,
- prodělaná operace varlat,
- onemocnění,
- či rakovina varlat.
SLOVO AUTORKY:
- Snižuje se vám chuť na sex?
- Vnímáte na sobě, že už na to nemáte takovou chuť, jako třeba před 10, 15 či 20 lety?
- Nemáte žádný jiný velký problém, zdravotně jste naprosto zdráv a nic jiného vás netrápí?
- A máte typické příznaky pro nízkou hladinu testosteronu?
Pak bude s největší pravděpodobností stát za vašimi problémy hormonální nerovnováha. Proto se nebojte a oslovte svého praktického lékaře, sexuologa či androloga.
Ti všichni se vám budou snažit co nejlépe pomoci.
Nikdy si však s hormony nezahrávejte vy sám. Je to totiž hra na hraně mezi zdravím a chronickými problémy.
Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře