Progesteron potřebujete pro bezpečné otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak progesteron zvýšit?

Progesteron je primárně ženský pohlavní hormon. Jeho dostatek potřebujete pro bezpečné těhotenství. Poradíme, jaké funkce v těle progesteron ovlivňuje, jak se projevuje jeho nedostatek a jak si dostatečnou hladinu udržet. V případě nedostatku je potřebná progesteronová léčba, která podpoří šance na otěhotnění a pomůže i s dalšími nemocemi a zdravotními komplikacemi.

Progesteron je důležitý. Mějte jistotu, že budete mít jeho hladinu vždy optimální a ochráníte své zdraví.

progesteron

 

Co přesně je progesteron?

progesteron, chemická značka

Chemické značení progesteronu

Progesteron je steroidní hormon přirozeně se vyskytující v ženském i mužském těle. Progesteron lze vyrobit i synteticky v laboratoři a označuje se jako progestin. Najdete jej v antikoncepčních přípravcích a v lécích pro hormonální substituční léčbu.

Progesteron produkují vaječníky, přesněji žluté tělísko v nich. V menším množstí jej vylučují nadledviny. Během těhotenství progesteron produkuje i placenta.

„Přírodní“ progesteron neexistuje, protože existuje pouze progesteron vytvářený organismem a pak laboratorně vyrobený progesteron/progestin. Umělý progesteron lze vyrobit z látky diosgenin, která se získává z rostlinných zdrojů včetně sóje. Laboratorní progesteron/progestin „pouze“ napodobuje účinky progesteronu. Nepůsobí stejně.

Lidský organismus nedokáže vyrobit progesteron z diosgeninu, takže obávaná konzumace sóje a výrobků z ní nemá vliv na hladinu progesteronu a to ani u mužů.

 

Proč je progesteron důležitý?

progesteron v těhotenství

Dostatek progesteronu potřebujete hlavně pro otěhotnění a bezproblémové těhotenství

Dostatečná hladina progesteronu je zvlášť důležitá během snahy otěhotnět i během těhotenství samotného. Nedostatek vede k problémům s otěhotněním a ohrožuje zdraví plodu pokud se ženě povede otěhotnět.

Progesteron je důležitý také pro normální menstruaci a chrání ženu před menstruačními problémy (nepravidelná, chybějící, nadměrné krvácení, atd.).

 

Účinky doplňování progesteronu (substituční progesteronová terapie)

Doplňování progesteronu se využívá jako léčba nebo zlepšení některých stavů. Některé jsou již dobře popsané, některé jsou zatím pouze v rovině vědeckých předpokladů a pro ty zbylé zatím není dostatek důkazů o efektivitě progesteronu.

Výzkumy ale pokračují, takže mnohé nepotvrzené účinky mohou kdykoliv nabýt platnost:

Potvrzené účinky: Pravděpodobné účinky: Nepotvrzené účinky:
 • zlepšení kožních onemocnění
 • prevence potratů
 • zlepšení premenstruačního syndromu PMS
 • prevence nemocí srdce
 • prevence osteoporózy
 • tlumení poporodní deprese
 • úprava trávících komplikací
 • zmírnění únavy a vyčerpání
 • zlepšení migrén
 • prevence před změnami nálad
 • prevence rakoviny

 

Příznaky sníženého progesteronu (deficit progesteronu)

Hladina progesteronu roste, když vaječník uvolní vajíčko. Ovlivňuje to, zda se vajíčku povede zachytit v děloze. Při nízké hladině se vajíčko v děloze nemusí uchytit. Hrozí také předčasný porod, protože kvůli nedostatku děloha nedovede dítě „unést“. Možné je ale i mimoděložní těhotenství a potrat.

Žena, která není těhotná, může deficit pociťovat podle:

 • bolestí hlavy a migrén
 • častých změn nálad vedoucím až k úzkostem a depresím
 • nepravidelné menstruace
 • krvácení i mimo menstruaci
 • chybějící menstruace

TIP NA DOPLNĚK:

České tablety Proerecta WOMEN navozují optimální rovnováhu progesteronu a estrogenu.

WOMEN není hormonální lék. Na přírodní bázi podporuje produkci vlastního progesteronu, zvyšuje šance na početí, zlepšuje hormonální rovnováhu a chrání před nepříjemnými projevy PMS a menopauzy.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích WOMENu. V případě objednávky je do 48 hodin u vás. Ihned můžete začít zvyšovat produkci progesteronu v těle.

 

Příznaky zvýšeného progesteronu

Přirozeně se hladina progesteronu zvyšuje těsně před menstruací a během těhotenství.

Bohužel zvýšené hladiny hormonu mohou prokazovat i cysty na vaječnících, poruchu nadledvin nebo na rakovinu vaječníků. Proto je nutné, aby reálný důvod zvýšení posoudil lékař.

Zároveň se nadbytek může projevovat velice podobně jako nedostatek. Bez vyšetření nelze poznat, zda je hladina snížená nebo zvýšená. Vše prokáže až krevní test. Postižená tak pociťuje:

 • otoky prsou
 • citlivá a bolavá prsa
 • trávící těžkosti
 • úzkost, nervozitu a neklid, depresi
 • snížené libido
 • přibývání na váze

 

Jak se měří hladina progesteronu?

měření hladiny progesteronu

Hladina progesteronu se měří z krve

Hormon koluje v krvi, proto lékař zkoumá vzorek odebrané krve. Na test a odběr se není potřeba nijak složitě připravovat. Vysokou hladinu mají těhotné ženy a hladina stoupá i podle toho, kolik dětí žena čeká.

Nejnižší hladiny mají ženy po menopauze (společně se sníženým estrogenem) a ženy se zdravotními problémy, které produkci progesteronu oslabují. Optimální hladina vždy závisí na věku ženy, a zároveň na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se nachází. Úroveň se může měnit i během jednoho dne, proto je přesnější odebrat více vzorků krve v různou denní hodinu. Výsledek tak bude přesnější.

 

Estrogenová dominance

Žena potřebuje estrogen hlavně po otěhotnění. Udržuje dělohu v optimálním stavu do doby, než se dítě narodí. Progesteron musí jít „ruku v ruce“ s estrogenem a udržovat hormonální rovnováhu.

Progesteron není vhodné doplňovat ženám s menopauzálními příznaky. Ty totiž způsobuje nedostatek estrogenu, proto je pro ně vhodnější estrogenová terapie.

Při deficitu progesteronu může dojít k tzv. estrogenové dominanci, což je nežádoucí stav.

Estrogenová dominance má tyto příznaky:

 

Léčba sníženého progesteronu

Ne každá žena pociťuje zmíněná negativa nedostatku a ne každá proto potřebuje léčbu. Někdy žena nedostatek zjistí až když se jí delší dobu nedaří otěhotnět. V takovém případě lze přistoupit k progesteronové hormonální substituční terapii.

Během ní se do těla progesteron doplňuje různými způsoby. Léčba posilňuje dělohu tak, aby byla schopna zachytit vajíčko. Terapii lze využít i pro ženy s těžkými příznaky menopauzy.

 

Progesteron se v rámci léčby doplňuje pomocí:

 • topických krémů a gelů – aplikují se na kůži na těle nebo přímo na vagínu
 • vaginálních čípků
 • perorálními léky

Progesteron rozkládají játra. Hormon v pilulkách a tabletách játra velmi rychle rozloží, takže se ho do krevního řečište dostává méně. V otázce vstřebatelnosti a využitelnosti jsou vhodnější krémy a čípky.

 

Léčba kromě podpory otěhotnění a zmírnění menopauzálních problémů zmírňuje:

 

Léčba progesteronem může zvyšovat rizika:

Bohužel hormonální terapie není vždy bez rizik:

 • tvorby krevních sraženin
 • srdečního infarktu a mozkové mrtvice
 • komplikací se žlučníkem
 • vzniku rakoviny prsu

 

Zároveň vám lékař hormonální léčbu nedoporučí, pokud se u vás nebo v blízké rodině vyskytla:

 • rakovinu prsou
 • mrtvice
 • vážná nemoc jater
 • rakovina endometria (děložní výstelky)
 • nemoci cév
 • deprese

Účinnost hormonální substituční terapie nastupuje až po několika týdnech. Upozorňujeme, že vhodnost léčby vždy posuzuje lékař. Určitě nehledejte žádné hormonální prostředky ani léky ve vlastní režii po internetu nebo kamarádkách. Progesteronová léčba pro vás nemusí být vhodná, účinná ani bezpečná.

V rámci léčby se doplňují „syntetické“ hormony vyrobené v laboratoři. Mají sice podobné, ale ne totožné účinky jako progesteron, který organismus přirozeně produkuje.

 

Vedlejší účinky substituční progesteronové léčby

Hormonální léčba pod dohledem lékaře je podle FDA bezpečná ve všech 4 způsobech podání:

 • Při podání perorálního léku by nemělo dojít k negativům. Vždy je ale potřebný lékařský předpis a užívání přesně podle doporučení.
 • Nanesení topických krémů a gelů na kůži je pravděpodobně bezpečné.
 • Injekce do svalu je pravděpodobně bezpečná.
 • Vaginální čípek je pravděpodobně bezpečný.

To, že jsou metody užívání bezpečné neznamená, že se nemohou vyskytnout žádná rizika. Hlášeny byly žaludeční těžkosti, nechutenství, přibírání na váze, otoky kvůli zadržování tekutin, problémy se spánkem, problémy s pletí, bolest prsou, změny menstruace.

Pokud podstupujete léčbu progesteronem a všimnete si kteréhokoliv negativního projevu, ihned upozorněte lékaře, který léčbu nařídil.

 

Jak přirozeně zvýšit hladinu progesteronu?

Velmi důležitá je strava s dostatkem všech nutrientů a potřebných látek. Zvlášť důležitý je dostatek vitamínů B, C, E. Ty přímo ovlivňují, zda se hladina progesteronu udrží na optimální úrovni. Dále pak zinek, hořčík a síra. Důležitá je i vláknina.

Důležité je vyhýbat se stresu. Stres podporuje vylučování kortizolu a tato produkce oslabuje správnou produkci progesteronu. Dlouhodobý stres vede k dlouhodobému deficitu (nejen) progesteronu.

Proerecta WOMEN koupit

 

Potraviny pro přirozené zvýšení progesteronu

Potraviny samotný progesteron neobsahují. Ten se tvoří pouze v organismu. Obsahují ale látky, které v organismu stimulují jeho produkci. Zároveň výrobky ze sóji obsahují látky, které v těle působí podobně jako progesteron, ne však stejně a v mnohem menší míře.

Jezte co nejvíce zeleniny všech druhů, speciálně zelenou listovou zeleninu (saláty, špenát, byliny, rukola, polníček a pod.), košťálovou zeleninu (brokolice, květák, kedlubna, kapusta, zelí), luštěniny (čočka, cizrna, fazole, hrách), obiloviny a výrobky z nich. Prakticky všechna zelenina v dostatečném množství a s pestrým výběrem má schopnost stimulovat produkci hormonů.

Pro snížení hladiny estrogenu a srovnání s hladinou progesteronu jsou vhodné ořechy, ryby a mořské plody. Tyto potraviny mohou pomoct zlepšit hladiny progesteronu.

 

Zásady životosprávy pro zvýšení progesteronu

Stravujte se zdravě a zapojte maximum doporučených potravin. Dále pak:

 • Udržte zdravou hmotnost. Žádná nadváha a žádné podvyživené tělo. Čím vyšší hmotnost žena má, tím více estrogenu produkuje a o to více dochází k nerovnováze s progesteronem. Stabilní a zdravá hmotnost sice nezaručí vyšší produkci progesteronu, ale ochrání optimální hladinu s estrogenem a to je důležité.
 • Nesportujte až přehnaně. Pravidelný pohyb a vhodný sport je pro hormony velmi důležitý. Snižuje stres a navozuje psychickou pohodu i hormonální rovnováhu. Problémem je nadměrná fyzická zátěž, kdy jde žena až na dno svých sil. Takový extrémní výkon zvyšuje hladiny stresu a ten, jak jsme zmínili, snižuje produkci progesteronu. Cvičit určitě ano, ale s mírou a vždy myslete i na odpočinek.
 • Snažte se co nejméně stresovat: Během fyzického i psychického stresu nadledviny vylučují kortizol, na kterého výrobu spotřebují kromě jiných hormonů i progesteron. Ve stresu se tak snižuje jeho už tak nízká hladina. Najděte si koníčky, zbavte se stresujících vztahů nebo zaměstnání, buďte aktivní, veselá a společenská.

 

Progesteron a nejčastěji kladené otázky FAQ

Jaké jsou příznaky sníženého progesteronu?
Problémy s početím až neplodnost, vynechávání menstruace, vaginální suchost, nepříjemné psychické stavy jako úzkosti, stres, strach, deprese, nespavost, návaly horka a pocení.
Jak zabráním úbytku progesteronu?
Jezte zdravě a hlavně rostlinné potraviny (vitamín B, C, zinek), sportujte, ale nepřemáhejte se dlouhodobě, vyhýbejte se stresu, abyste neměla zvýšenou úroveň kortizolu.
Proč se snižuje hladina progesteronu?
Přirozeně progesteron klesá během menopauzy. Úbytek jindy během života poukazuje na zdravotní příčinu, kterou musí odhalit lékař.
Mohu se sníženým progesteronem otěhotnět?
Můžete, ale těhotenství bude rizikové.

Bez dostatečné hladiny tělo nedovede připravit optimální prostředí pro vajíčko ani plod. Pokud se to povede, stejně hrozí riziko předčasného porodu nebo potratu.

Může se deficit progesteronu spravit sám?
Většina žen bude pro zvýšení hladiny potřebovat léčbu. Jelikož hladinu snižuje nějaká nemoc či komplikace, je nepravděpodobné, aby se hladina upravila sama.
Dovedu si hladinu progesteronu ověřit a otestovat sama doma?
Progesteron se měří z krve v laboratoři, proto musíte zajít za lékařem, který odběr provede a vzorek odešle do laboratoře.
Kdy by měla žena začít progesteron doplňovat?
Při chybějící menstruaci, při abnormálním krvácení, při hormonální nerovnováze a vážných příznacích PMS.
Může nízký progesteron způsobovat únavu?
Ano, může.
Podle čeho pocítím, že progesteron účinkuje?
Po začetí progesteronové léčby se budete cítit uklidněná, v dobré náladě, bez problémů se spánkem, s dobrým sexuálním libidem a s pevnými kostmi.
Je nízký progesteron běžný problém?
Ano, je častý a je také častou příčinou problémů s otěhotněním.
Způsobuje progesteron tloustnutí?
Sám o sobě ne, ale zvyšuje chuť k jídlu, takže žena může sníst více a kvůli tomu přibírat.
Zvyšuje sport a cvičení hladinu progesteronu?
Ano, sport pomáhá navodit hormonální rovnováhu, takže je důležitý. Pozor na dlouhodobě nadměrnou fyzickou zátěž, která může hladinu naopak snižovat.
Co se stane, pokud mám zvýšenou hladinu progesteronu?
Znamená to, že se tělo připravuje na těhotenství.
Jaké jsou příznaky vysokého progesteronu?
Úzkosti, deprese, trávící potíže, nízké libido a přibírání na váze.
Co je příčinou zvýšeného progesteronu?
Těhotenství, cysty na vaječnících, nemoci nadledvin nebo i rakovina.
Je dobré mít zvýšený progesteron?
Zvýšený progesteron není nebezpečný. Rizikové mohou být vlivy, které jej náhle zvýšily.
Jak mohu snížit zvýšenou hladinu progesteronu?
Cvičte, zdravě jezte, nekuřte, nepijte kofeinové nápoje, buďte často na slunečním světle a redukujte stres.
Mohu mít zvýšený progesteron a nebýt těhotná?
Ne. Pokud nejste těhotná, ale máte vysoký progesteron, je to znamení, že se v těle děje něco nežádoucího.
Může zvýšený progesteron zvětšit prsa?
Ano, protože stimuluje růst buněk mléčných žláz a připravuje ženu na kojení. Ženy, které těhotné nejsou, tento účinek pravděpodobně neuvítají.

DÁLE ČTĚTE: Estrogen u žen – nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.

estrogen u žen

 

Leave a Reply