Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, negativa, metody léčby a optimalizace

Hormonální nerovnováha. Málokdo z nás si dokáže pořádně představit, jak důležitou roli pro nás hormony představují. Hormony totiž řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů.

Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu.

Díky nim jste šťastní, cítíte se fajn a ráno se budíte s úsměvem na tváři. Mohou ale i za to, že jste nervózní a náladoví, přibývají vám vrásky na tváři a nechtěná kila, chybí vám energie a ztrácíte chuť do života. Za to všechno mohou hormony.

Pokud jsou hormony v rovnováze, je vše v naprostém pořádku a vy se máte fajn. Jsou-li ale v nerovnováze, může to zapříčinit onu náladovost, deprese, špatnou náladu nebo dokonce nechuť k sexu.

Dovíte se: 

  • Jak se projevuje hormonální nerovnováha u mužů?
  • Jaké jsou typické příznaky hormonální nerovnováhy?
  • Lze svou hormonální hladinu nějak otestovat?
  • Co dokáže vrátit hormony do normálu? Bylinky nebo nějaká speciální léčba?

Na to všechno odpovím právě v tomto článku.

hrmonální nerovnováha u mužů

 

Hormonální nerovnováha u mužů

Hormony jsou přenašeče zpráv, které cestují krví po celém těle a předávají informace tkáním a orgánům.

Slovo hormon pochází z řeckého ὁρμή, v překladu „podnět, impuls“.

Hormon je v podstatě posel informací mezi jednotlivými součástmi organismu. Je to chemická látka uvolněná specializovanými buňkami s cílem ovlivnit funkci buněk v jiných částech těla.

Významným znakem hormonů je to, že stačí jen velmi malé množství hormonu k předání informace a vyvolání změny v organismu.

MUDr. Eliška Potluková, PhD. vysvětluje, linkos.cz
MUDr. Eliška Potluková, PhD. vysvětluje

Proerecta Long

 

Hormony a jejich protipóly

Každý hormon v těle má svůj hormonální protipól.

Skvělým příkladem je všeobecně známý mužský hormon testosteron. Testosteron vám dodává bojovnost, odvahu i chuť riskovat, ovlivňuje míru ochlupení, stojí za pevnými a velkými svaly, a nabíjí vás energií.

Je to právě ten hormon, díky kterému máte chuť na sex, pevnou erekci a intenzivní ejakulaci.

A jeho hormonálním protipólem je estrogen. Ač je typickým pohlavním hormonem žen, ve svém těle jej mají v jisté míře i muži. Ve zdravém organismu potom panuje mezi těmito oběma hormony rovnováha.

 

Základní vysvětlení hormonální nerovnováhy

Když je pak jednoho hormonu v těle víc, projeví se to nejen ve změně chování daného člověka, ale také v jeho fyzickém vzhledu.

Pokud by například muž měl v těle více estrogenu než testosteronu, přestaly by mu růst vousy, snížilo by se mu sexuální libido, zjemnily by se mu rysy v obličeji a třeba by mu také začaly růst prsa.

V takovou chvíli nastává ona hormonální nerovnováha.

Ovšem nenechte se zmást, že může být nerovnováha pouze mezi těmito dvěma nejznámějšími pohlavními hormony. Hormonální nerovnováha může nastat také třeba inzulinem a glukagonem.

Je to zkrátka stav, kdy dojde k narušení hormonální rovnováhy. To následně může být základem velkého počtu zdravotních potíží od podrážděnosti, nespavosti anebo chuti neustále spát přes zhoršení trávení a únavu až po nárůst hmotnosti. Za to všechno může hormonální nerovnováha.

 

Hormonální nerovnováha u mužů není jen o testosteronu

Spousta lidí má pojem „Hormonální nerovnováha u mužů” spojený pouze s testosteronem a tedy s mnohokrát zmíněnou andropauzou a mužským přechodem.

Ovšem jak už jsem vám vysvětlila, za hormonální nerovnováhou může stát jakýkoliv jiný hormon. Jen pro představu mezi významné, životně důležité hormony patří také endorfiny, dopamin, serotonin, adrenalin, melatonin, oxytocin, tyroxin a trijodtyronin.

Pokud vám tedy některý z těchto hormonů schází, může to vést například k tomu, že jste neuvěřitelně unavený, bez nálady, v noci nemůžete spát, přepadají vás úzkostné, někdy dokonce až depresivní stavy, a vyčerpá vás každá maličkost. To všechno je hormonální nerovnováha.

 

Příznaky hormonální nerovnováhy u mužů

Jak poznat hormonální nerovnováhu u muže?

Typické projevy hormonální nerovnováhy by vydaly na celou knihu. Záleží totiž na tom, jakého hormonu je v těle nedostatek, nebo jakého je naopak nadbytek.

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí.

Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

Kupříkladu typický pacient s nedostatkem testosteronu se podle MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. projevuje takto, fnbrno.cz
Kupříkladu typický pacient s <strong>nedostatkem testosteronu</strong> se podle MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. projevuje takto

 

V případě nedostatku hormonů štěstí, jste pak neuvěřitelně unavení, bez nálady, přepadají vás úzkostné stavy a vyčerpá vás každá maličkost.

Pokud vám zase v těle chybí hormon inzulín, projeví se to větší žízní, častým a vydatným močením, dále pak nápadným hubnutím a únavou, pachem acetonu až poruchami vědomí.

Záleží proto vždy na tom, jakého hormonu máte v těle nedostatek, nebo naopak nadbytek.

Hormonální nerovnováha totiž nenastává pouze v případě, že máte nějakého hormonu v organismu nedostatek, ale i nadbytek.

 

Hormonální nerovnováha a poruchy erekce, snížení libida

Jak už jste si nejspíš domyslel, hormonální nerovnováha má samozřejmě vliv také na vaši sexualitu. Už jen v případě testosteronu je tento vliv do očí bijící.

Avšak i další hormony se podílí na tom, že po své partnerce toužíte, že na to máte chuť, nebo že dosáhnete pevné erekce.

Kupříkladu díky hormonům štěstí máte dobrou náladu, jste plni energie a máte radost do života. Bez nich byste nejen, že měl špatnou náladu, ale ani na sex byste neměl pomyšlení.

Hormonální rovnováha je zkrátka základním stavebním prvkem ke spokojenému a zdravému životu. A to se netýká pouze vašeho pracovního života, ale hlavně toho partnerského.

 

Příčiny hormonální nerovnováhy u mužů

  • Proč k hormonální nerovnováze u mužů vůbec dochází?
  • Proč má někdo hormonů v těle tak akorát a jiný jich má málo, nebo naopak až příliš hodně?
  • Čím je to způsobeno?

 

Věk

Některých hormonů máme v těle celoživotně pořád stejné, jiných postupem času ubývá. Je to přirozený proces u všech lidí na planetě.

Nejlepším příkladem v této kategorii je právě onen testosteron. Jeho hladina postupně s věkem klesá.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. ze Sexuologického oddělení FN Brno Kliniky traumatologie Masarykovy univerzity Brno, uvádí, že se jedná o úbytek o zhruba 0,4 % testosteronu v mužském těle ročně.

Pozvolný úbytek hormonů je přirozený. U mužů pokles testosteronu nikdy není tak rychlý jako celkem náhlý pokles estrogenů u žen.

Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb.

Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů.

Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doplňuje
MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doplňuje

 

Nezdravý životní styl

Věk ovšem patří mezi přirozené faktory, které ovlivňují hladinu hormonů v těle. Mezi ty nepřirozené, kterými si můžete uhnat předčasné stárnutí nebo řadu zdravotních problémů, patří nezdravý životní styl.

Možná jste doteď měli za to, že to, jak se stravujete nebo jak žijete, vás nijak neovlivňuje. Chyba lávky.

I takové faktory, jako je špatná výživa a nesprávná váha se mohou podepsat na hladině vašich hormonů. Pokud totiž nebudete své tělo udržovat ve zdraví, pokud o něj nebudete pečovat, nemůžete ani očekávat, že budete mít zdravé množství hormonů ve svém těle.

Nezdravý životní styl je tedy dalším důvodem hormonální nerovnováhy.

Nemoc

Na vině ovšem může být i nějaké onemocnění. Typickým příkladem je jakékoliv onkologické onemocnění. To dokáže natolik organismus rozhodit, že to může vyústit v hormonální nerovnováhu.

Avšak ne jen rakovina může být příčinou hormonální nerovnováhy. Také třeba obezita, kardiovaskulární nemoci, problémy se štítnou žlázou nebo jakékoliv jiné problémy s důležitými orgány.

Porucha tvorby daného hormonu

Na závěr může být na vině i samotná porucha tvorby daného hormonu. Zkrátka se vám daný hormon v těle přestane tvořit.

Ať už se bavíme třeba o testosteronu nebo o tyroxinu a trijodtyroninu. Všechny hormony, které v těle máte, se totiž musí někde vytvořit. Kupříkladu testosteron se tvoří ve varlatech. Tyroxin a trijodtyronin zase ve štítné žláze.

A pokud nastane s těmito orgány nějaký problém, může dojít k celkovému přerušení tvorby daného hormonu a tedy i k hormonální nerovnováze.

 

Léčba hormonální nerovnováhy u mužů

Stejně, jako jsou různé příznaky hormonální nerovnováhy a různé příčiny tohoto problému, existují i různé druhy a typy léčby.

Kupříkladu nedostatek inzulínu se léčí umělým dodáváním tohoto hormonu do těla pacienta. Nedostatek testosteronu se zase léčí doplňováním testosteronu.

Nelze tedy bohužel říct, užívejte jeden zázračný lék a budete mít po problémech. Tak to bohužel nefunguje.

Každý problém a každá hormonální rovnováha má své specifické řešení.

 

Vyšetření nízké hladiny testosteronu

Proto je potřeba nejprve, úplně na začátku všeho, navštívit svého praktického lékaře. Tomu vyjmenujte a detailně popište své problémy, vysvětlete, s čím máte potíže a poraďte se s ním o dalším postupu.

Rozhodně ale typické projevy hormonální nerovnováhy neignorujte a navštivte svého praktického lékaře.

Pokud své potíže budete podceňovat, nad zdravotními problémy budete mávat rukou, může to celé vyústit ve velice závažné onemocnění, či dokonce ke kompletní ztrátě schopnosti přirozeně si v těle tvořit daný hormon.

  • Jak se testuje nízká hladina testosteronu u mužů?
  • Jak tento proces probíhá?
  • A na co by se muž měl připravit?

Na to všechno odpovídá paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Pokud má muž příznaky typické pro nedostatek testosteronu, měl by vyhledat lékaře, sexuologa či androloga nebo urologa a nechat se odborně vyšetřit.

Vyšetření hladiny testosteronu provádíme biochemickými testy. Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá.

Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se měření opakovat 1-2 krát. Ke stanovení hladiny testosteronu by nemělo dojít při akutním onemocnění.

Lékař doplní komplexní tělesné vyšetření. Pacient vyplní Dotazník stárnutí muže.

Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše ještě ale nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu.

Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyšetření: vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci.

Pozornost je třeba věnovat také lékům, které snižují libido a mohou tak simulovat nedostatek testosteronu. Rozhodně však apeluji na vyšetření lékařem.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc.
MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

 

Testování hormonální hladiny

Testování hormonální hladiny provádí pouze odborník, tedy praktický lékař nebo nějaký specialista. Nikdy si žádné takové testování neprovádějte sami doma, neboť byste stejně nejspíš na nic kloudného nepřišli.

Veškeré testování hormonální hladiny se provádí z krve. Lékař vám odebere trochu krve a na základě zjištěných hodnot zjistí, zda vám nějakého hormonu v těle nechybí, anebo naopak nenadbývá.

 

Léky na hormonální nerovnováhu

V případě zjištění hormonální nerovnováhy u vás zahájí specifickou léčbu toho daného problému. Nedostatek testosteronu se léčí doplňováním testosteronu.

Testosteron se doplňuje buď pomocí injekcí, nebo pomocí speciálního gelu či v tabletové formě.

V případě nedostatku inzulinu se zase aplikuje glukagon do svalu.

A tak je to u každého jednotlivého hormonu. Vždy záleží na tom, jaký hormon vám v těle schází.

 

Bylinky na hormonální rovnováhu

Někdo doporučuje také speciální bylinky, bylinné čaje, bylinné odvary nebo doplňky stravy s extrakty z tradičních bylin.

Tyto přípravky jsou všechny bez vedlejších účinků.

Mohou vám pomoci pouze tonizovat hladinu hormonů a uvést ji do rovnováhy, pokud vám radikálně během dne kolísá, ale nepomohou vám v případě, kdy máte skutečně vážný dlouhodobý nedostatek například testosteronu v těle. V takovou chvíli je nutná klasická léčba testosteronem.

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. kotvičník zemní.

Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. zmiňuje
MUDr. Taťána Šrámková, CSc. zmiňuje

TIP: Silnou dávku kotvičníku pro podporu tvorby vlastního testosteronu dodá česká Proerecta LONG.

Proerecta Long

 

Homeopatika na hormonální rovnováhu

Homeopatika onu tonizační funkci nemají. Fungují totiž čistě jako placebo. Neexistuje bohužel jediná relevantní odborná studie, která by účinek homeopatik skutečně potvrzovala.

Své shrnující stanovisko k homeopatikům vydala pracovní skupina Expertní rady evropských akademií věd:

Neexistují spolehlivé, reprodukovatelné důkazy o účinnosti jakékoli homeopatické léčby nad rámec placeba a deklarované působení homeopatik je v rozporu s poznatky fyziky a chemie.

Pokud tedy v případě skutečně závažné hormonální rovnováhy sázíte pouze na homeopatika, zahráváte si doslova s ďáblem a riskujete i svůj život.

Homeopatické metody léčby jsou založeny na nevědeckých postupech, které nikdy nebyly ověřeny za použití vědeckých metod.

Nikdy bych tyto postupy nedoporučil svým známým ani příbuzným. Homeopatie, podle mínění specialistů různých lékařských disciplín, nemá místo v moderní medicíně, a proto o její užitečnosti lze jen pochybovat.

Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, cls.cz
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Lze vyřešit hormonální nerovnováhu svépomocí?

Hormony vám ale nemusí kolísat jen dlouhodobě. Také během dne vám hladina hormonů v těle různě roste nebo klesá.

Opět je skvělým příkladem testosteron. Toho máte jako muž v těle nejvíce ráno, ihned po probuzení. Pak už během dne jeho množství postupně klesá, až do večera, kdy jej máte nejméně.

To můžete mírně upravit právě pomocí doplňků stravy nebo třeba pomocí specifických druhů potravin.

Není to sice taková úprava, která by vám zapříčinila nárůst daného hormonu na dvojnásobné množství, ale pomůže vám to alespoň hladinu daného hormonu v těle stabilizovat a srovnat na normál.

Skvělými možnostmi pro samovolnou a přirozenou úpravu hladiny hormonů jsou tedy doplňky stravy, zdravé potraviny, ovoce a zelenina, zdravý životní styl, pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu.

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Hormony jsou přenašeče zpráv, které cestují krví po celém těle a předávají informace tkáním a orgánům. Pokud některých hormonů máte v těle málo, anebo příliš velké množství, dojde k hormonální nerovnováze. A netýká se to pouze testosteronu.

Týká se to všech hormonů, které v těle máme. Mezi významné, životně důležité hormony patří také endorfiny, dopamin, serotonin, adrenalin, melatonin, oxytocin, tyroxin a trijodtyronin.

Léčba potom závisí na tom, jaký hormon vám v těle chybí.

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply