Zvýšení libida: Proč u mužů a žen slábne a jak ho znovu nakopnout pro záchranu vztahu?

Zvýšení libida, nebo aspoň jeho udržení a ochrana před slábnutím je cílem všech lidí. Pouze se silným libidem si dovedeme udržet své intimní vztahy a žít spokojený sexuální život.

Libido pochází z latinského jazyka a označuje touhu, žádostivost a sexuální pud člověka. Jeho vliv na lidi zkoumaly takové kapacity jako Sigmund Freud či Carl Gustav Jung. Zjistili, že libido je sexuální energie vznikající v podvědomí na základě naší psychologie, biologie a sociálních vazeb. Účelem je motivace k dosažení slasti a sexuálního uspokojení.

Výše a síla libida se může měnit. Vše závisí na hormonální rovnováze ve vašem těle, ale také fyzické kondici a duševním stavu. Může ale nastat i opačný případ, kdy nebudete vůbec při chuti.

Pokud slábne v krátkodobém horizontu, není třeba propadat panice. Vlivy na pokles libida jako špatný den v práci, nebo hádka s blízkými jsou běžné. Stejně tak nelze započítávat „domácí stereotyp“, kdy je pokles zájmu po několika letech se stejným partnerem přirozený. Problém je to ve chvíli, kdy je váš nezájem dlouhodobý.

Článek je pro muže i ženy se slabým libidem. Přesně vysvětlí, jak libido zvýšit, ale také časté příčiny, kvůli kterým slábne.

zvýšení libida

TIP: Téma libida je velice rozsáhlé a článek dlouhý, aby zodpověděl všechny dotazy. Pokud hledáte konkrétní odsek, najděte ho v tabulce obsahu článku níže.

 

Obsah článku

Zvýšení libida přirozenou a nenáročnou cestou

Hned se vrhneme na zvýšení libida, protože to je to hlavní, co vás zajímá. O příčinách oslabení se dočtete níže. Vycházíme z předpokladu, že u vás došlo k náhodnému a ojedinělému poklesu libida. Pokud by se problém objevoval dlouhodobě a omezoval tak kvalitu vztahu, doporučujeme zajít za lékařem.

Pomůže sexuolog, konkrétně ženám gynekolog, pomocnou ruku ale podá i psycholog nebo endokrinolog. Pomoc a léčba vždy záleží na konkrétní příčině, která libido oslabuje. Pokud netušíte, která to je, zajděte i za praktickým lékařem, který vás doporučí k vhodnému specialistovi.

Nyní ale několik přirozených „domácích“ metod, jak libido povzbudit bez rapidních změn životosprávy.

 

Potraviny pro podporu libida: Co jíst a pít?

Bez ohledu na to, zda jste muž nebo žena, potřebujete jíst a potřebujete silné libido, aby vám to klapalo i v posteli. Zde vám doporučíme několik zcela běžných potravin. Většinu máte doma a pokud ne, nakoupíte je kdekoliv.

Místo fastfoodu zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny, místo tučných jídel vsaďte na libová a čerstvá masa a místo slazených limonád sáhněte raději po čisté vodě. Nejen, že zhubnete nějaké to kilo, ale také se budete cítit celkově lépe. Zvýšené libido na sebe nenechá příliš dlouho čekat.

Naučíte se:

 • co přesně jíst a pít pro zvýšení libida,
 • co určitě nejíst, které potraviny libido oslabují a proč,
 • jak si sestavit jídelníček pro každodenní zvýšení libida.

potraviny a nápoje pro zvýšení libida

 

VÍTE, ŽE LIBIDO LZE PODPOŘIT I OKAMŽITĚ?

Pro pány doporučujeme nápoj Proerecta SHOT pro zvýšení libida, podporu erekce a prodloužení sexuální výdrže. Účinkuje do 30ti minut a má čisté přírodní složení.

Je to první nápoj svého druhu na českém trhu. Zvyšte libido okamžitě a bezpečně. 

Proerecta SHOT

Klikněte a čtěte o podrobných účincích přímo na stránce Proerecta.cz. V případě objednávky zboží dostanete do 48 hodin.

 

Zelenina pro zvýšení libida

Seznam druhů zeleniny je nejdelší. I proto by měla zelenina vévodit skladbě vašeho jídelníčku na úkor ostatních surovin. Ne, nebojte se, vegany z vás zcela určitě udělat nechceme. Veganství není bezpečné a je zcela proti zásadám zdravé výživy. Vegani trpí sníženým libidem, ale i zhoršeným sexuální zdravím celkově. Co se týče erekce, pro tu je veganství a vegetariálství vhodné, protože rostlinná strava neucpává krevní cévy.

Vitální tělo v dobré kondici potřebuje komplexní živiny, a tedy pestrý a nutričně hodnotný jídelníček.

Hlavní jídlo tedy doporučujeme vytvořit z 2/3 zeleniny a 1/3 masa. Pokud máte rádi i přílohy, rozdělte poměr na třetiny.

avokádo, batáty, brokolice a bazalka pro zvýšení libida

 

Avokádo

Avokádo byste měli zařadit do jídelníčku i bez ohledu na jeho schopnost podpory libida a sexuální kondice. Obsahuje důležité omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují stav srdce.

Díky vitamínu B6 a kyselině listové zvyšuje energii, takže jeho účinek oceníte i vzhledem k sexuální výdrži. Podstatnou látkou pro hladinu libida je látka prolaktin.

 

Batáty (sladké brambory) a brambory

Jsou bohaté na beta-karoten, který je důležitý pro zdraví kůže a chrání ji před předčasným stárnutím. Ptáte se, co má kůže společná s libidem a sexem?

Jde přeci o náš největší orgán, kterým vnímáme všechny doteky, polibky a laskání. Většina erotogenních zón se nachází právě na kůži, a proto je potřeba chránit ji.

 

Brokolice

Brokolici můžete klidně jíst denně, abyste maximálně vytěžili její výživné vlastnosti. Sloučeniny nacházející se v košťálové zelenině (květák, kedluben, kapusta) mohou pomoci v boji proti rakovině.

Vysoký obsah vitamínu C v brokolici podporuje krevní oběh a spojuje se s lepším libidem. Je levná, dostupná a rychle se vaří. Díky vláknině budete mít dlouho pocit sytosti, takže se nebudete přejídat.

 

Bazalka

A hlavně éterický olej z bazalky. Vůně bazalky by měla zvyšovat sexuální žádostivost u mužů. Podle záznamů si středověké prostitutky potírali olejem místo za ušima, aby byly přitažlivější.

Bazalka zlepšuje krevní oběh včetně genitálií. Bazalku rozmixujte s piniovými oříšky a česnekem do pesta, které je také skvělým afrodiziakem pro zvýšení libida.

cibule, chilli, cizrna a celer pro podporu libida

 

Cibule

Ano, cibule a cibulový dech nezní tak přitažlivě jako červené víno a ústřice. Posiluje ale reprodukční orgány a zvyšuje v těle testosteron, který vede ke zvýšení libida.

V starých klášterech se cibule dokonce zakazovala mnichům, aby neměli „hříšné myšlenky“. Cibule podporuje také tvorbu spermií (spermatogeneze).

Pro vás to ale naopak znamená přidávat cibuli do všeho, kam se hodí. A vůbec s ní nešetřete.

 

Chilli papričky

Studie dokládají, že zejména muži, kteří rádi pikantní potraviny, mívají vyšší hladinu testosteronu než pánové, kteří pikantnímu nefandí.

Podstatnou látkou je zde kapsaicín, který stimuluje nervová zakončení a zvyšuje frekvenci srdečního tepu. Také uvolňuje endorfiny a další hormony, které stimulují příjemný pocit. Člověk má na ten sex hned větší chuť a dovede si jej i lépe užít a vychutnat.

 

Cizrna (římský hrách)

Vitamín B6 udržuje pod kontrolou hladinu estrogenu, díky čemu udržuje i optimální hladinu testosteronu. Pokud vám nechutná vařená cizrna, vyzkoušejte hummus (ochucená cizrnová pasta) nebo falafel (smažené kuličky z mleté cizrny).

 

Řapíkatý celer

Charakteristické aroma způsobují steriody androsteron a androstenol. Když je tělo zpracuje a následně vylučuje přes potní žlázy, působí jako afrodisiakum pro ženy a mohou tak zvýšit ženské libido.

Celer obsahuje i další velice důležité látky, a to vitamín E a hořčík, draslík a zinek, které vyživují varlata a podporují produkci zdravých spermií. Aminokyselina arginin rozšiřuje cévy a funguje tedy jako přírodní náhrada Viagry.

řepa, ćesnek, chŕest a paprika pro zvýšení libida

 

Červená řepa

Řepu vařte, ale nejvíce prospěšných dusičnanů si uchová syrová nebo odšťavněná. Dusičnany mají vazodilatační účinky. To znamená, že rozšiřují cévy a zlepšují průtok krve. Díky tomu zvýší libido i erekci.

 

Česnek

Prospěšnou látkou je alicin. Prohřívá tělo a zvyšuje hladinu testosteronu. Také pomáhá prodloužit sexuální výdrž.

Nápad na recept? Česnek se hodí všude, ale třeba krevety na česneku s bazalkovým pestem a sklenkou červeného vína je ideální večeře, která má pokračovat sexem.

 

Chřest

Obsahuje vitamín B6 a látku folát. Libido je často oslabeno hormonální nerovnováhou. B6 reguluje hladiny testosteronu a estrogenu na optimální hodnoty, a také prolaktin, který libido jinak snižuje.

Folát zvyšuje i histamín v těle, který je nezbytný pro udržení sexuální touhy.

 

Tlustostěnná paprika

Jeden plod obsahuje cca 6ti násobek denní potřeby vitamínu C. Ten pomáhá zlepšit prokrvení orgánů a zlepšuje libido. Nejvíce Céčka obsahují červené papriky, takže je upřednostněte.

kapusta, mrkev, rajčata a špenát pro podporu libida

 

Růžičková kapusta

Možná vám nechutná kvůli své hořkosti, ale pokud jí umíte správně uvařit, ve skutečnosti je delikátní. Libido zvedá krátce po konzumaci. Obsahuje indol-3-karbinol. Jde o sloučeninu, která snižuje estrogen, takže v těle může „dominovat“ testosteron.

 

Mrkev

Důležitý je vitamín A. Pomáhá regulovat syntézu pohlavního hormonu progesteronu a stimuluje produkci spermií. Mrkev můžete jíst spolu s cizrnovým hummusem jako zdravou svačinku nebo večeři.

 

Rajčata

Prospěšný je antioxidant lykopen, který rajčatům dodává jejich barvu. Vybírejte zralé, voňavé a tmavě červené plody. Posilňuje mužské i ženské libido.

Zajímavé je, že pouhá vůně zdravých rajčat zvyšuje průtok penisem o 5 %. Tip na recept – zapečená bageta se směsí sekaných rajčat, česneku a bazalky.

 

Špenát

Listy jsou bohaté na hořčík. Minerál snižuje záněty krevních cév a zvyšuje průtok krve. Správně prokrvené genitálie zvyšují vzrušení a zpříjemňují prožitek ze sexu.

Pro ženy je tak snazší dosáhnout orgasmus a u mužů mají erekce přirozenější a bezproblémový nástup.

shitake, lanýže a fazole pro podporu libida

 

Shitake houby

Silný zdroj vitamínu D a zinku, který zvyšuje hladinu testosteronu. Pokud není naplněno denní doporučené množství zinku, libido klesá a s ním i pozitivní nálada. Další složka v houbách je cholin, který aktivuje a zlepšuje sexuální aktivitu u mužů a žen.

 

Lanýže (truffles)

K této vzácné a delikátní houbě se sice běžný smrtelník tak často nedostane, ale pokud budete mít možnost, neváhejte. Jejich povzbudivý účinek si údajně velice pochvaloval sám Napoleon. Pokud neseženete čerstvé, pomůže i lanýžová sůl či olej.

 

Velké fazole

Obsahují prospěšný l-arginín, který prokrvuje genitálie, zlepšuje sexuální touhu a frekvenci sexuálních styků. Fazole mají spoustu využití a jsou levné, takže je společně s dalšími luštěninami natrvalo zařaďte do pravidelného jídelníčku.

 

Bylinky

Pokud nechcete užívat žádné doplňky stravy, můžete si samozřejmě sami namíchat účinné bylinky. Mezi ty, které dokáží zvýšit libido a vrátit chuť na sex, se řadí Maca peruánská, Kotvičník zemní, Mateřídouška, saturejka, Rozmarýn lékařský, damiána či tymián. Většinu těchto bylinek najdete běžně k dostání v obchodě nebo lékárně.

 

Ovoce pro zvýšení libida

Ovoce je samozřejmě prospěšné a do zdravého jídelníčku patří také. Obsahuje ale hodně cukru, takže po něm lze i přibrat na váze, co pravděpodobně nechcete.

Opakuji, že mnohem vhodnější je zelenina. Ovoce denně snězte tak 1 – 2 plody.

banány, borůvky, broskve a citrusy pro zvýšení libida

 

Banán

Obsahují enzym bromelain, který působí protizánětlivě, ředí krev a zvyšuje hladinu testosteronu. Řidší krev lépe proudí genitálem, díky čemu také zpevňuje erekci.

Vysoký obsah draslíku také podporuje krevní oběh a chrání sexuální zdraví.

 

Borůvky

Podporují uvolňování dopaminu, který povzbuzuje sexuální touhu. Borůvky zpomalují proces stárnutí. Díky flavonoidům (antokyany, flavanony a flavony) pomáhají snížit riziko vzniku erektilní dysfunkce.

 

Broskve

Výborný zdroj vitamínu C, který podle studií aspoň u žen zvyšuje libido. Broskve podporují krevní oběh a zlepšují sexuální výdrž.

VÍTE, že broskvový džus obsahuje i nápoj Proerecta SHOT pro podporu erekce a zvýšení libida do 30 minut? 

Jde o doplněk s nejrychlejším nástupem účinků v Česku. Určitě mějte vždy jeden po ruce, obzvlášť pokud míváte libido noslabené častěji. 

Proerecta SHOT

Klikněte a čtěte o podrobných účincích přímo na stránce Proerecta.cz. V případě objednávky zboží dostanete do 48 hodin.

 

Citrusy

Všechny citrusy mají pozitivní vliv na podporu libida, nejsilnější je ale pomeranč s obsahem hesperidinu. Zvyšuje průtok krve. Prospěšný je i vitamín C, který pomáhá správnému vývoji spermií a prospívá plodnosti.

hrozny, fíky, goji, granátové jablko pro podporu libida

 

Červené hrozny

Obsahují bór. Je to minerál, který stimuluje produkci estrogenu a testosteronu. Jejich zvýšení dodává energii pohlavním orgánům a rychleji podpoří sexuální touhu.

 

Fíky

Sladké fíky jsou bohaté na železo, vlákninu, draslík a hořčík, což jsou všechno látky podporující sexuální zdraví. Údajně zvyšují také sekreci feromonů, které by měly přitahovat pozornost opačného pohlaví.

 

Goji (Kustovnice čínská)

Ve srovnání se svým malým objemem jsou bobule goji velice bohaté na bílkoviny a vlákninu. Dále pak spoustu antioxidantů, vitamínu E a B, železa, zinku a selenu.

Všechny udržují zdravé sexuální orgány a oživují sexuální touhu. Pokud je neznáte, sušené se podobají na rozinky, ale jsou kyselejší.

 

Granátové jablko

Díky množství draslíku reguluje správný krevní tlak a zvyšuje citlivost genitálií. Muži, kteří konzumovali granátové jablko nebo šťávu z něj po dobu 2 týdnů, zaznamenali zlepšení erektilní dysfunkce. Vysoký je i obsah vlákniny, která prodlužuje pocit sytosti.

jablko, jahody, ostružiny a třešně pro podporu libida

 

Jablko

Díky antioxidantu quercetinu zmírňuje příznaky cystitidy, která u žen snižuje libido. Jablko je naprostá česká klasika, kterou můžete jíst denně.

 

Jahody

Bohaté na vitamín C podporují krevní oběh, zásobují krví genitál, zvyšují jeho citlivost a pomáhají ke zkvalitnění spermií, a tedy i plodnosti.

 

Ostružiny

Ostružiny a jejich semena obsahují fytochemikálie zvyšující sexuální vytrvalost. Vitamín C a E zlepšuje kondici sexuálního aparátu.

 

Třešně

Obsahují antokyany, které brání ukládání aterosklerotického plaku v tepnách, a tedy jejich ucpávání. Čisté cévy mají správný průtok krve, co pocítíte na pevnosti erekce i citlivosti genitálu.

Ve studii muži, kteří pili šťávu z třešní před sportovním výkonem, zaznamenali snížení bolesti svalů a rychlejší regeneraci po zátěži.

 

Vodní meloun

Ovoce červené barvy mají společný obsah lykopenu. Ten pomáhá roztahovat cévy a zlepšovat prokrvení všech orgánů a zvýšení sexuální citlivosti. Melounová šťáva také zmírňuje bolest svalů po výkonu.

 

Maso a ryby pro zvýšení libida

Maso je prakticky povinnost, pokud nám v těle nemá nic scházet. Hlavně vnitřnosti jsou nabité vitamíny, které v rostlinné stravě najdete pouze omezeně a s nízkou vytěžitelností a využitelností pro tělo.

Vegetariánství a veganství důrazně nedoporučujeme, pokud se snažíte mít jídelníček pestrý, zdravý a čerstvý. Přeci jenom jsou naše těla z masa, takže musíme maso přijímat, aby tělu nic nescházelo, bylo silné a vitální. Mějte to prosím na paměti.

kuřecí, hovězí, vepřové a mušle pro podporu libida

 

Kuřecí maso

Je oblíbené, chutné a univerzální. Prospívá budování svalů (hlavně kuřecí prsa). Obsahuje vitamín B3 (niacin), který zvyšuje průtok krve do kůže a sliznic, což jsou naše erotogenní zóny. Kuřecí tak může zlepšit sexuální prožitky.

 

Hovězí maso

Patří mezi červená masa, které ve velikém, každodenním množství zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Hovězím proto šetřete a jezte jej maximálně 1 týdně.

Obsahuje ale omega-3 mastné kyseliny, které se podílejí na správném průtoku krve.

Hovězí vařte nebo duste. Grilování, smažení a silné propékání zvyšuje obsah karcinogenů. Úprava musí být šetrná.

 

Vepřové maso

Bohaté na bílkoviny, které zvyšují růst svalové hmoty. Má vysoký obsah vitamínu B12, který je naprosto zásadní pro produkci testosteronu. I kvůli tomu mají vegani tak rapidní nedostatek tohoto veledůležitého hormonu, a kvůli němu slabounké libido a další sexuální funkce.

 

Mušle (škeble)

Podstatný je obsah zinku a vitamínu B12. Zvyšují počet a kvalitu spermií.

ustřice, krevety, tuňák a losos pro podporu libida

 

Ústřice

Mořské potvorky plné minerálů (hlavně zinek) zvyšujících hladinu testosteronu. Jsou sice luxusnější surovina, ale pokud bude možnost, určitě si je objednejte.

 

Krevety

Jako většina mořských plodů jsou i krevety plné zinku, který zvedá hladinu tetsosteronu a s ní i libido.

 

Losos

Losos, ale také tuňák nebo makrela a další tučné mořské ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty kromě jiného zvyšují dopamin, který navozuje dobrou náladu, uvolnění a navnadění na sex. Obsažená aminokyselina l-arginin se běžně používá jako doplňková léčba problémů s erekcí.

Uznejte sám, že kus dobrého grilovaného lososa s brokolicí a pečenými batáty zní mnohem lépe, než kdejaká pilulka pro zvýšení libida 🙂

 

Tuňák

Bohatý na vitamín D, který podporuje produkci testosteronu. Je potřebný pro zdraví srdce, je bohatý na bílkoviny a má málo kalorií.

Ať už čerstvý nebo v konzervě, pořád jde o skvělý a chutný způsob, jak zvýšit testosteron a tělu doplnit denní potřebu vitamínu D. Pokud vám právě tuňák nechutná, jezte lososa nebo sardinky.

Pozor ale na množství a nejezte ryby víc, než 2x týdně. Obsahují totiž rtuť, kterou je potřeba držet pod kontrolou.

játra a krůtí maso pro podporu libida

 

Játra

Obecně jsou všechny vnitřnosti velice bohaté na vitamíny a minerály, jelikož se v nich ukládají ve větší míře, než ve svalovině. Mnozí, a hlavně mladší muži, játra neradi, ale pamatujte, že jde o jednu z nejzdravějších živočišných potravin vůbec.

Bílkoviny, železo vitamín A a B, zinek a další. Všechny vyživují tělo, podporují testosteron a dokonce blokují jeho proměnu v estrogen, který je v mužském těle nežádoucí.

 

Krůtí maso

Jeden z nejbohatších zdrojů argininu, který rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Obsahuje další základní živiny jako draslík, železo, vitamín B, omega-3 a zinek. Pomáhají bojovat se záněty krevních cév a lépe prokrvují genitál.

 

Ořechy a obiloviny pro zvýšení libida

Oříšky, semínka a jadýrka můžete křupat jen tak během dne a na rychlé zahnání malého hladu. Obsahují ale hodně tuku, a i když jsou to zdravé tuky, z velikého množství přiberete, takže střídmě.

Kromě ořechů samotných můžete jíst i výrobky z nich: ořechová mléka, oříšková másla a pomazánky, přidávejte je do salátů, do snídaňových směsí s jogurtem a tak dále. Vše je prospěšné pro vaše společné libido.

para ořechy, kešu, arašídy a piniové oříšky pro podporu libida

 

Para ořechy (brazilské ořechy)

Obrovský zdroj selenu. Ten je potřebný pro správnou produkci a pohyblivost (motilitu) spermií. Téměř polovina objemu selenu v lidském těle se nachází ve varlatech a veliká část z těla odchází kvůli ejakulaci.

Nadbytek selenu ale může škodit, proto to ani s para ořechy nepřehánějte. Bezpečných je cca 5-7 velkých plodů denně.

 

Kešu ořechy

S vysokým obsahem zinku nezbytným pro tvorbu testosteronu, zdraví prostaty a objem ejakulátu. Dále obsahují i důležitou měď a ze všech ořechů mají nejnižší obsah tuku.

 

Arašídy (buráky)

Velice levné a dostupné. Nakupujte nesolené, a pokud možno nepražené arašídy. Obsahují mnoho bílkovin, vlákninu a mononenasycené tuky. Neobsahují cholesterol. Rychle zasytí a tlumí hlad.

Díky l-argininu pomáhají prokrvovat organismus včetně genitálu, který je tak citlivější a lépe navnaděný na soulož.

 

Piniové oříšky

Bohaté na zinek, který zvyšuje produkci vlastního testosteronu a je také nezbytný pro silné libido. Aminokyselina arginin zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů pro silnou erekci a lepší citlivost vagíny.

vlašský ořech, mandle, ovesné vločky, dýňová semínka pro podporu libida

 

Vlašský ořech

Hlavně omega-3 mastné kyseliny podporují růst, tvar a rychlost spermií, díky čemu zlepšují mužskou plodnost.

Vlašský ořech pomáhá udržovat stěny cév bez nánosů aterosklerotického plaku, čímž zlepšuje průtok krve do intimních orgánů. Zlepšuje erekci u muže a prohlubuje orgasmus u žen.

 

Mandle

Zvyšují libido, působí jako sexuální stimulant a zlepšují plodnost. Pokud se snažíte o dítě, hezky vás navnadí na plození a zvýší šance na početí.

Důležitý je obsah zinku, selenu a vitamínu E.

 

Ovesné vločky

Bohaté na prospěšné druhy sacharidů a rozpustnou vlákninu. Zpomalují trávení a udrží déle pocit sytosti, přičemž doplňují energii. Zinek podporuje testosteron a folát (vitamín B9) pomáhá v prevenci před tvorbou deformovaných či jinak abnormálních spermií.

 

Dýňová semínka

S obsahem selenu a zinku, které blokují proměnu testosteronu na estrogen a tak udržují jeho správné hladiny v mužském těle. Doporučené množství je jedna malá hrst oloupaných semen denně.

pšeničné klíčky a konopná semínka pro podporu libida

 

Pšeničné klíčky

Další z bohatých zdrojů vitamínu E nezbytného pro prokrvení penisu a vagíny. Zároveň působí jako antioxidant, takže posiluje imunitní systém a chrání krev před srážením (ředí ji).

 

Konopná semínka

Jsou bohatá na hořčík (magnézium), který v běžném českém jídelníčku často schází. Pomáhá regulovat krevní tlak a zvyšuje hladinu testosteronu. Nasypejte si je do jogurtu, do zdravého smoothie nebo do domácího pečiva.

 

Koření a kořeniny pro podporu libida

Kořeniny nejezte samotné, ale vydatně je přidávejte do pokrmů i nápojů. Jednoduchý způsobem tak doplníte tělu prospěšné látky, které zejména prokrvují organismus včetně pohlavních orgánů.

zázvor, šafrán, skořice a muškátový oříšek pro podporu libida

 

Zázvor

Vydatně podporuje prokrvení organismu včetně penisu a vagíny. Zlepšuje termoregulaci organismu, takže se u sexu tolik nezapotíte.

Dále pak snižuje bolest a citlivost svalů, takže vydržíte souložit déle a nebudete tak unavení. Zázvor strouhejte do čaje, přidávejte do exotických jídel nebo cucejte kandovaný jako sladkost.

 

Šafrán

Látka pirocrocin zvyšuje citlivost těla na doteky a vjemy, takže erotogenní zóny budou ještě citlivější. Zároveň zvyšuje sílu a zmírňuje námahu a bolest po výkonu.

 

Skořice

Skořice krásně voní a dle studií chuť na sex podněcuje už pouhá vůně skořice. Podobný účinek má i bergamot nebo cedrové dřevo. I proto se s nimi tak často setkáte v různých parfémech a deodorantech, které mají přilákat opačné pohlaví a zvyšují libido.

 

Muškátový oříšek

Zvyšuje sexuální libido a výkon. Pravděpodobně stimuluje nervový systém díky rostlinným sloučeninám. Muškátový oříšek je letitou součástí tradičních medicín po celém světě a používá se k doplňkové léčbě sexuálních poruch.

 

Hřebíček

Má zahřívací účinek díky silnému prokrvení těla. Prokrvení pánové pocítí na pevnější erekci a dámy na citlivější vagíně.

 

Ostatní potraviny a výrobky pro podporu libida

Zde najdete několik běžných potravin, které také vedou ke zvýšení libida přirozeným způsobem, a pravděpodobně je máte doma. Dejte si je hned dnes.

vejce. hořká čokoláda, med a olivový olej pro podporu libida

 

Vejce

Doporučené bezpečné množství je jedno vejce denně, protože 2,5 a více vajec každý den může zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty. Vajíčko ale zvyšuje testosteron a také sexuální touhu.

Způsoby, jak si vejce chutně připravit, již jistě dávno znáte. Vařená vejce, omelety, míchaná vajíčka, přísada do jídel a desítky dalších možností.

 

Kvalitní a vysokoprocentní hořká čokoláda

Obsahuje sloučeninu tyramin, která zvyšuje hladinu dopaminu (hormon radosti a potěšení), který povzbuzuje i sexuální život.

Dbejte na skutečně hořké druhy čokolád s vysokým podílem kakaa. Ne mléčné čokolády s množstvím tuku a pouze „náznakem“ kakaa, a určitě ne bílou čokoládu, ve které není žádné kakao. Ty prospěšné nejsou.

 

Med

S medem to určitě nepřehánějte, ale jako zdravá alternativa slazení a ochucování je výborný. Obsahuje hodně bóru, který reguluje hladinu testosteronu, zvyšuje libido a prodlužuje sexuální výdrž.

 

Olivový olej

Výzkum doložil, že muži, kteří nahradili jiné druhy olejů právě olivovým, snížili riziko impotence až o 40 %.

Olej zvyšuje hladinu testosteronu a pomáhá navodit a udržet erekci. Podporuje rozšíření cév, udržuje je zdravé a bez nánosů plaku.

bílý jogurt a bazalkové pesto pro podporu libida

 

Bílý plnotučný jogurt řeckého typu

Významný zdroj bílkovin s nízkými kaloriemi. Obsažený draslík zlepšuje krevní oběh a opravuje nerovnováhu tekutin v těle. Jogurt zlepšuje erekci a prodlužuje výdrž.

 

Bylinkové bazalkové pesto

Všechny potraviny v receptuře jsme uvedli v našem seznamu potravin. Bazalka, česnek, piniové oříšky, olivový olej, případně také pepř a chilli. Výborný a zdravý nabuzovák libida, navíc velice chutný. Prospěšný je obsah zinku, éterických olejů a vitamínů.

 

Nápoje pro zvýšení libida

Zde je seznam kratší, protože skutečně zdravých a prospěšných nápojů není mnoho. Většina moderních nápojů (různé ochucené sodovky, přeslazené džusy, energy drinky, alkohol a další) libido naopak oslabují a zhoršují i zdravotní stav. Mějte pitný režim střídmý, přirozený a dostatečný.

Bez adekvátní hydratace totiž houstne krev, která se pak hůře rozvádí tělem. Kvůli tomu mužům slábne erekce a ženy mohou mít méně citlivé intimní orgány. Vše tak oslabuje i libido.

Samozřejmě nezapomínejte na čistou vodu. Ta je naprosto základní a univerzální.

zelený čaj, káva a červené víno pro podporu libida

 

Zelený čaj

Chrání cévy před poškozením a zanášením (látka katechin), podporuje prokrvení genitálu a tím i jejich citlivost a sexuální žádostivost. Proměňuje také tuk v játrech na energii, díky čemu snižuje hmotnost a prodlužuje výdrž a výkon.

Pokud se vám nechce bylinky míchat a zároveň nejste příliš velkým příznivcem tabletek, můžete vyzkoušet rozličné bylinné čajové směsi. Fungují na stejném principu jako doplňky stravy, akorát s tím rozdílem, že nepolykáte žádné tablety, ale pijete bylinkový čaj. Bylinkové čaje pro zvýšení libida obecně obsahují Macu peruánskou, Kotvičník zemní a Mateřídoušku.

 

Černá mletá káva

Podporuje činnost krevního oběhu, dodává rychlou energii a podporuje bdělost. Díky tomu vydržíte souložit déle a více si sex užijete. Výhodou je také rychlejší pálení tuků.

Kafe i čokoláda jsou super před sexem. Obě jídla jsou považována za afrodisiaka, protože způsobují dobrou náladu. A to díky endorfinům, kofeinu a zvýšené fyzické výkonnosti.

 

Červené víno

Sklenka červeného vína denně pomáhá snížit hladinu cholesterolu a čistí cévy. Zlepšuje tak průtok krve. O to se stará také oxid dusnatý. Látka quercetin pomáhá tělu udržet si správnou hladinu testosteronu a pevnou erekci.

 

Jak jíst a jak sestavit jídelníček pro cílené zvýšení libida?

Vhodné potraviny již znáte a že jich není vůbec málo. Samozřejmě se nefixujte pouze na ty uvedené. Pamatujte na čerstvý a pestrý jídelníček.

Jezte hlavně maso a zeleninu, živočišné produkty, ovoce a pijte hlavně vodu. Jednou denně neochucenou kávu a čaj a večer sklenku dobrého červeného vína (bílé totiž není tak výživné).

 

Snídaně – ovoce, cereálie a mléčné výrobky

snídaně pro podporu libida

Bílý jogurt, cereálie, semínka a ovoce. Zasytí na dlouho, chutná, dobije energii a povzbudí libido.

 

Ráno se potřebujete nabít rychlou energií, abyste vydrželi až do večera. K tomu skvěle pomůže bílý jogurt či jiné plnotučné mléčné výrobky, ideálně kysané.

Do misky s jogurtem nasypte ovesné vločky a nechte je zvlhnout a změknout. Přidejte hrst oříšků nebo semínek a jakékoliv oblíbené ovoce (avokádo, banán, jablko, broskve a meruňky, bobulovité ovoce). Doslaďte medem. Afrodiziakální snídaně, která vás zasytí na minimálně 3 hodiny, je na stole.

Pokud sladké snídani nefandíte, připravte si chlebíčky z celozrnného pečiva s vařeným vejcem, libovou šunkou a čerstvou zeleninou a bylinkami.

Tyto recepty obsahují potraviny, které jsme jmenovali.

 

Oběd  – maso a zelenina

oběd pro podporu libida

Libové hovězí kousky na brokolici. Přidejte brambor, rýži nebo těstovinu a vydatný oběd pro zvýšení libida je hotový.

 

Dávka ovoce pouze ke snídani bohatě stačí. Po zbytek denního jídelníčku dbejte hlavně na zeleninu jako přílohu k masu. Volte šetrně připravená jídla na páře, vařením či dušením. Fritování, smažení a grilování je nevhodná úprava a tyto pokrmy vás také hodně unaví. Nejezte je ani večer, protože byste nedovedli uspokojivě souložit.

Porce masa a zeleninová příloha, nebo maso, zelenina a sacharidová příloha (rýže, brambor a batáty, těstoviny, obiloviny a luštěniny). To je ta nejlepší skladba afrodiziakálního oběda, která vás neunaví.

Perfektní jsou také zeleninové saláty, ve kterých by měla být nějaká bílkovina, a tedy maso a ryby, sýry, vejce nebo luštěniny. Zalijte bílým jogurtem a olivovým olejem. Typický chod středozemské stravy je na stole.

 

Večeře – konečně něco pikantnějšího

večeře pro podporu libida

Nebojte se ani výrobků ze sóje. Zde je třeba pikantní tofu na zázvoru s chilli a zeleninou. Jako přílohu zvolte rýži. Afrodiziakální večeře na dnešní noc je hotová.

 

Různá koření stimulují libido, ale pozor. Příliš pikantní jídla mohou narušovat spánek, který je pro sílu libida také nezbytný. Večeřejte podle možností nejpozději 3 hodiny před spaním, pokud ne 4.

K večeři jsou vhodná proteinová jídla, takže opět kousek nějakého masa se zeleninou nebo luštěniny či sojové maso a tofu. Dochuťte je po exoticku zázvorem, chilli, bazalkou nebo skořicí.

Během dne mlsejte hořkou čokoládu, oříšky nebo kandované ovoce a před sexem či usínáním vypijte sklenku červeného vínka.

 

Které potraviny a nápoje libidu škodí a co ze stravy vyřadit?

Každý má své hříšné choutky a neřesti, bohužel mnohé z nich škodí libidu a tak se o něj zcela zbytečně obíráme pouze kvůli nenažranosti a závislostem. Pokud vám na vašem intimním životě skutečně záleží, určitě se dovedete vzdát těchto několika skupin potravin a nápojů.

 

Alkohol – zabiják libida číslo jedna

Ano, sklenku červeného denně jsme doporučili jako vhodný stimulant. Problémem je přemíra alkoholu a každodenní popíjení. Otupuje smysly, ubírá energii a těle jej dlouho odbourává.

Kvůli tomu nezůstává dostatek energie a chuti na sex. Alkoholici si sex takřka nedopřávají, a pokud ano, je krátký a nevydatný. Alkohol také dlouhodobě snižuje produkci testosteronu.

Za nadměrné pití alkoholu považujeme více než 14 dávek alkoholu během jednoho týdne. Jedna dávka rovná se jedno pivo, jeden panák nebo jedna sklenka vína. Dlouhodobě nadměrné pití tak snižuje sexuální apetenci.

Lékaři doporučují všem mužům pít maximálně 2 dávky alkoholu denně, ale ideálně žádné. Kromě ztráty libida a erekce je v sázce i celkové zdraví.

 

Příliš kořeněná a nadýmavá jídla

Ano, i koření jsme doporučovali jako dobrý stimulant. Opět je ale důležitá míra. Nemůžete od rána do večera jíst pouze pikantní jídla.

Sice jde o zdravé a vhodné potraviny, ale zelenina a koření mohou ve větším množství nadýmat, co zcela jistě zkazí zájem o sex a může způsobit i drobný trapas během něj.

Pokud víte, že vás některá jídla či potraviny nadýmají, v čase očekávaného sexu je prostě nejezte.

 

Smažená, grilovaná a nešetrně připravená jídla

Zanášejí cévy a tak zhoršují prokrvení genitálu. Obsahují karcinogenní látky, které napadají celé tělo i citlivý genitál a zvyšují riziko rakoviny. Zatěžují trávící soustavu a způsobují únavu, takže slábne i chuť na sex a výdrž.

Když už nakoupíte kvalitní potraviny, upravte je šetrně (vaření, dušení, pomalé pečení), abyste je neznehodnotili a naplno využili jejich benefity.

 

Pečivo a výrobky z mouky

Bílá mouka, ze které se peče nejčastěji, je zbavená prospěšných látek, zejména o zinek, který je potřebný pro intimní kondici a zdraví. Jezte celozrnné druhy pečiva.

Dlouhodobá přemíra bílého pečiva zvyšuje riziko cukrovky, která prokazatelně vede k erektilní dysfunkci.

 

Balená voda

Možná jste myslel, že kohoutková voda není tak čistá a bezpečná jako balené vody a denně taháte domů balení vody, ale zcela zbytečně.

Česká voda je bezpečná a nabitá prospěšnými látkami. Naše voda je pod neustálou hygienickou kontrolou a je stonásobně levnější, než balené vody.

Balená voda je nebezpečná právě kvůli svému zabalení do lahví, které vylučují nebezpečný bisfenol A. Ten umí škodit hormonálním hladinám, a tak i snižovat libido. Dokonce způsobují erektilní dysfunkci, snižují produkci spermií a u žen snižují životaschopnost vajíčka.

Obsahují také konzervanty, aby se prodlužovala jejich životnost. Voda z kohoutku takové ošetření nemá zapotřebí.

Pokud myslíte na zdraví sebe a celé své rodiny, přestaňte tyto nesmyslné předražené a nezdravé vody nakupovat.

 

Konzervy, trvanlivá jídla, průmyslově zpracované potraviny

Pamatujte, že jídelníček má být pestrý. Konzervy ani další různé balené trvanlivé potraviny jednoduše zdravý jídelníček nesmí obsahovat a to kvůli konzervantům, ochucovadlům, aromatům a dalším látkám, které mají uchovat aspoň nějakou chuť a vzhled těchto jinak nevábných potravinářských výrobků.

Obsahují obrovské množství přidané soli a cukru. Zvyšují krevní tlak, poškozují srdce a cévy, které dále oslabují erekci.

 

Slazené nápoje, sodovky, přeslazené džusy, energy drinky

Zde už nelze mluvit ani o nápojích, ale přímo o jedech. Problémem jsou hlavně sladidla, nejčastěji aspartam. Ovlivňuje hladiny serotoninu, což hormon, který je potřebný pro sexuální stimulaci. Dospělý člověk nemá jediný důvod, proč tyto nápoje pít. Zakažte je i dětem.

 

ZELENINA OVOCE MASO A RYBY NÁPOJE KOŘENINY OŘECHY A OBILOBVINY
avokádo banán kuřecí červené víno zázvor para ořechy (brazilské ořechy)
batáty a brambory borůvky hovězí káva šafran kešu
brokolice broskev vepřové zelený čaj skořice arašídy (buráky)
cibule citrusy mušle muškátový oříšek piniové oříšky
chilli papričky červené hrozny ústřice OSTATNÍ POTRAVINY hřebíček vlašský ořech
cizrna fíky krevety vejce bazalka mandle
celer řapíkatý goji losos hořká čokoláda ovesné vločky
červená řepa granátové jablko tuňák (i konzerva) med dýňová semínka
česnek jablko játra olivový olej pšeničné klíčky
chřest jahody krůtí bílý jogurt konopná semínka
paprika tlustostěnná ostružiny bylinkové pesto
kapusta růžičková třešně
mrkev vodní meloun
rajčata
špenát
shitake houby
lanýže
velké fazole

 

Co jsme o stravě pro zvýšení libida zjistili?

 • potravin a nápojů pro podporu libida je celá řada a denně se s nimi setkáváte
 • ideální je jíst je syrové a čerstvé a co nejméně upravené
 • důležitá je pestrá strava a konzumace pestré palety potravin
 • extrémní výživové směry a diety libidu škodí
 • pitný režim musí být také jednoduchý a co nejméně průmyslově zpracovaný
 • pro extra rychlé zvýšení mužského libida sáhněte po nápoji Proerecta SHOT s nástupem pevné erekce a silné chuti na sex do 30 minut. Pro dlouhodobé zvýšení ženského libida doporučujeme přírodní tobolky Proerecta WOMEN.

 

Změna životního stylu pro zvýšení libida

Se změnou jídelníčku se pojí samozřejmě i změna životního stylu. Více pohybu, častější pobyt na čerstvém vzduchu, více odpočinku a spánku či méně hodin strávených u televize nebo počítače budou působit jako balzám na vaše tělo a duši. Uvidíte, že se okamžitě budete cítit mnohem lépe. A o erekci a chuti na sex ani nemluvě.

 

Konec se zlozvyky

Skoncujte se všemi svými zlozvyky, zejména pak s kouřením, alkoholem a drogami. Nic z toho totiž vašemu libidu neprospívá.

Kromě alkoholu se s oslabením libida spojuje také tabák, marihuana a všechny tvrdší drogy. Kouření navíc zhoršuje produkci spermií a zpomaluje jejich pohyb. Dlouhodobé kouření vede až k neplodnosti.

 

Méně stresu

Se zvýšením libida se pojí samozřejmě i méně stresu. Snažte se méně stresovat, snažte se více relaxovat a odpočívat. Přece jen žijeme jen jednou, a to ne proto, abychom se pořád jen za něčím honili, ale abychom si ten život taky trochu užili.

 

Zhubnutí

Pokud máte nějaké to kilo navíc, nemusí být také od věci trochu zhubnout. Určitě vás teď nenabádáme k drastickým dietám, ale mínus pár kilo vám může vrátit nejen sebedůvěru, ale také chuť na sex.

 

Změna zaměstnání

Vrátíme se k psychické pohodě a do té rozhodně patří změna zaměstnání. Pokud jste až v příliš velkém stresu a situace se nijak nelepší, změňte zkrátka svou práci. Samozřejmě je to ale hodně velké rozhodnutí, které musíte vyhodnotit sám za sebe.

Nemůžeme vám teď říct, že je to pro vás to nejlepší. Jen vy sám můžete vyhodnotit, zda je pro vás změna zaměstnání krok správným směrem. Ovšem, pokud se k tomu odhodláte, můžete se těšit na vzrušení jako dřív.

 

Dovolená

Vezměte si třeba delší dovolenou. Vědci totiž přišli na to, že až po třech týdnech dovolené jsme skutečně odpočatí. Proto odjeďte na skutečně dlouhou dovolenou. Zapomeňte na práci, na starosti všedních dní a na všechny své problémy a na chvíli si užívejte kouzla okamžiku. Uvidíte, že se libido opět brzy dostaví.

 

Změna partnerky

Naprosto nejradikálnějším krokem ze všech zatím zmíněných je změna partnerky. K tomuto kroku ale musíte dojít pouze vy sám. Zde vám určitě nemůžeme radit. Jen vy sám víte, zda to má ještě smysl nebo už nikoliv. Avšak i to může ve výsledku způsobit znovu najití vašeho ztraceného libida.

 

Nové sexuální stimuly pro zvýšení libida

Zjistěte, jaké scénáře dokážou nažhavit váš protějšek v posteli. Sexuální touhy jsou často spojeny s různými lidmi a scénáři. Netřeba vyplnit fantazii do posledního detailu. Často stačí náznak. Scénář nebo kostým bohatě stačí k vytvoření toho správného náboje.

 

Ranní sex

Hladina testosteronu je u muže přirozeně nejvyšší v ranních hodinách. Proč toho tedy nevyužít? Vždy si dejte pozor, zda máte dostatek času předtím, než musíte odejít do práce. Taková situace totiž na libidu rozhodně nepřidá.

 

Vztahová poradna

Dlouhodobě neuspokojivý sex logicky způsobí napětí a zhoršení vztahu partnerů. Nedůvěra, nejistota a nezájem ještě více libido podkopává. S partnerem je proto nutné mluvit otevřeně, upřímně a ideálně ihned.

Pokud vám vedení dialogu moc nejde, obraťte se na vztahovou či sexuální poradnu ve vaší blízkosti. Budete se tam cítit bezpečně a mít jistotu, že vaše společné problémy vyslechne odborník a poradí vám. Doma obvykle debata končí hádkou a hádka tichou domácností.

TIP: Zeptat se můžete bezplatně a anonymně i v naší sexuální poradně. Klikněte na tlačítko a položte dotaz.

 

Milenka

Nový vítr do plachet může také přinést milenka. Ať už utajená nebo se souhlasem vaší drahé polovičky může být milenka tím správným řešením. Tělo i mozek jsou vystaveny novému podnětu, který má často až zázračné účinky na výkonnost i zvýšení libida.

I proto si starší muži hledají mladší milenky, jelikož v nich dokáží rozdýmat uhaslou vášeň.

milenecký sex pro zvýšení libida

Občasný úlet s milenkou vás může znovu nabít libidem, ale pozor. Pokud ve vztahu něco neklape, stejnou cestou se může vybrat i vaše partnerka. To už ale nemusí být tak příjemné

 

Pravidelný sex

Cvičení dělá mistra. A v sexu tomu není jinak. Pravidelná sexuální aktivita automaticky zvyšuje vaší hladinu testosteronu a tím i výši chuti na sex. S jídlem roste chuť platí jak pro soulož tak i pro pravidelnou masturbaci.

 

Španělské mušky

Španělské mušky slouží hlavně ke zvýšení ženského libida a jsou často používaným trikem, pokud chce muž překonat počáteční ledy ze strany partnerky. Své účinky mají ale i na muže.

Cena se liší v závislosti na kvalitě. Lepší je investovat do dražší varianty, než pak litovat. V lékárně je neseženete. Lepší je koupit je na internetu v ověřených obchodech nebo v kamenných sex-shopech.

KLIKNĚTE a čtěte o účincich a rizicích španělských mušek (tzv. poppers).

 

Doplňky stravy a přípravky pro zvýšení libida

Samozřejmě lze nakoupit i doplňky stravy pro cílené zvýšení libida v rychlém čase. Buď objednejte doporučené výrobky Proerecta pro muže a ženy nebo hledejte čistě rostlinné doplňky po internetu nebo v lékárně. Řiďte se zkušenostmi jiných zákazníků, abyste si nevybrali neúčinné a nekvalitní produkty. Důležité je dávkování, které nikdy nepřekračujte.

Bylinné doplňky stravy

Doplňky stravy jsou v tomto ohledu starou známou. Pro posílení libida najdete na trhu desítky nejrůznějších tabletek, od těch nejlevnějších až po ty super drahé. Doplňky stravy opět obsahují pouze extrakty z rostlin a bylin a napomáhají přírodní cestou stimulovat libido.

NÁKUPNÍ TIP:

Libido můžete rychle zvýšit díky přírodním doplňkům Proerecta. LONG pro muže, WOMEN pro ženy.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a čtěte o všech účiních přímo na e-shopu. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48  hodin.

 

Gely pro zvýšení libida

S libidem vám mohou pomoci i různé gely. Jedná se o speciální lubrikační gely, které by vám měly přinést to správné vzrušení. Ovšem u této možnosti je to hodně individuální. Někteří muži tyto účinky gelů potvrzují, jiní naopak.

 

Homeopatika libido nezvyšují

Homeopatika bohužel nemají žádné povzbudivé účinky. Jde o lež, na kterou jsou i úřady krátké. Homeopatika nepatří mezi léky, proto je nekontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Není na ně kladena žádná povinnost dokazovat účinnost, kvůli čemu jde obvykle pouze o destilovanou vodu nebo cukrové kuličky zcela bez účinku.

Homeopatika tak nepomohou s ničím a už vůbec ne s libidem. V článku je zmiňujeme pouze pro upozornění, protože lidé na internetu reálně vyhledávají výraz homeopatika pro zvýšení libida. Nic takového ale neexistuje, takže neinvestujte do zbytečností bez účinku na libido.

 

Léky na předpis

Zvýšit své libido můžete také pomocí léků na předpis, ale pouze v případě, že je libido nebo erekce slabá kvůli nemoci. Tu zjistí až lékař a pouze on vám také léky předepíše.

Mezi nejznámější se řadí Viagra, která je pro své účinky celosvětově známá. Viagra není volně k prodeji. Viagra může mít i negativní účinky.

Viagra vám může pomoci nejen k rychlému vzrušení, ale také k mnohem delší a pevnější erekci. Bohužel má ale řadu nežádoucích účinků, a proto její užívání raději dopředu prodiskutujte s lékařem.

 

Zdravotní příčiny sníženého libida

Síla sexuálního libida se přirozeně mění během celého života a má svá maxima i minima. Rovněž je běžné, že se dva lidé v síle libida neshodnou, kvůli čemu mohou vznikat problémy v intimním životě. Jeden partner se cítí neuspokojený, druhý má pocit, že je na něj vyvíjen tlak.

Dlouhodobě slabé libido až nezájem o sex již může vzbudit obavy. Slabé libido může navíc ukazovat na jiný, závažnější zdravotní nebo psychický problém.

V ktéto kapitole jmenujeme hlavní a nejčastější příčiny nízkého libida u mužů i žen.

příčiny sníženého libida

 

Snížená produkce a hladina testosteronu

Testosteron je důležitý mužský pohlavní hormon (androgen), kterého většinu produkují varlata. U muže hormon zodpovídá za růst svaloviny a pevnost kostí, ale také stimuluje produkci spermií a hraje roli i v síle libida. Čím vyšší je obecně hladina testosteronu, tím vyšší je libido a sexuální výkonnost.

Za normální hladinu testosteronu u muže se aktuálně považuje množství 300 nanogramů na decilitr krve (300 ng/dl). Toto množství uznává Americká urologická asociace (AUA). Hladinu testosteronu tedy přesně určí pouze rozbor krve, který provede androlog nebo endokrinolog. Za sníženou hladinu testosteronu se u muže považuje jakákoliv hodnota nižší, než 300 ng/dl.

Se sníženou hladinou testosteronu úměrně slábne i libido. Testosteron ale přirozeně klesá také věkem, takže starší muži mají zcela běžně nízký zájem o sex.

Pokud máte podezření na snížený testosteron, nejdříve si to nechte potvrdit u lékaře na odběru krve. Lékař také doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji předepisuje testosteronové injekce, gely nebo doplňky stravy pro zvýšení hladiny testosteronu.

TIP NA BEZPEČNÝ DOPLNĚK PRO ZVÝŠENÍ TESTOSTERONU:

České rostlinné tobolky Proerecta LONG dlouhodobě vyživují varlata, která tak mohou produkovat dostatečné množství testosteronu. 

Kromě toho LONG dlouhodobě podporuje libido, pevnou erekci a plodnost. 

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin.

 

Nízký testosteron ovlivňuje mužské i ženské libido

Testosteron je velice důležitý hormon. Ovlivňuje sexuální vzrušení u muže i u ženy. Studie dokládají, že snížený testosteron je silně spjatý se sníženým zájmem o sex, a tedy slabým libidem.

Tento vliv si nejsilněji uvědomují muži mezi 40 až 79 lety. I proto se problém slabého libida vyskytuje s pokročilým věkem a u seniorů je naprosto běžný i úplný nezájem o sex.

Správná hladina hormonů ale může klesnout i předčasně kvůli nemoci nebo poruše varlat a nadledvin, ve kterých se testosteron vytváří (třeba hypogonadismus – oslabení funkce varlat u muže nebo vaječníků u ženy).

HYPOGONADISMUS SOUVISÍ S:

Hladinu testosteronu dále negativně ovlivňuje:

Hladinu testosteronu do normálu uvede substituční léčba testosteronem nebo změnou nezdravé životosprávy. Hladinu testosteronu vám změří androlog nebo sexuolog na základě odběru krve.

 

Vedlejší účinky některých léků

Léky nás sice léčí, ale mohou také snížit hladinu testosteronu, kterého nedostatek vede ke sníženému libidu.

Tento negativní účinek mohou mít léky na krevní tlak (ACE inhibitory a beta-blokátory), které mohou zároveň bránit ejakulaci a vzniku erekce.

Testosteron mohou dále snížit:

 • chemoterapie a radioterapie pro léčbu rakoviny
 • hormony pro léčbu rakoviny prostaty
 • kortikosteroidy
 • opioidy (morfin, oxykodon) a léky proti bolesti
 • ketokonazol proti plísním a houbovitým onemocněním
 • léky na reflux a proti pálení žáhy
 • anabolické steroidy, které často užívají sportovci
 • některé druhy antidepresiv

Pokud máte pocit, že u vás za sníženým libidem stojí léky, informujte o tom předepisujícího lékaře. Léky může vyměnit nebo upravit jejich dávkování.

 

I léky snižují libido

Libido často snižují psychofarmaka, a to u obou pohlaví. Především většina antidepresiv dovede spustit nezájem o sex a snížit vzrušení.

Pro lékaře navíc není snadné odlišit, zda za negativní vliv na libido mohou antidepresiva nebo deprese. Ovšem i v tomto případě lze lidem pomoci s jejich chutí na sex.

Negativní vliv mohou mít i sedativa a léky tlumicí bolest. U mužů navíc ještě některé léky na vysoký tlak a nevhodně nastavená léčba, která snižuje pacientovi krevní tlak až příliš.

Pokud se léčíte s hypertenzí, můžete si léčbu kontrolovat sami tím, že si budete pravidelně měřit tlak. Případně vám lékař může léky vyměnit za takové, které neovlivňují sexuální touhu.

Pokud se léčíte s rakovinou prostaty, můžete užívat farmaka, která snižují hladinu testosteronu, protože ten podporuje růst nádoru.

Ovšem s klesající hladinou testosteronu obvykle klesá i chuť se milovat. Proto se nestyďte před lékařem otevřeně mluvit o všech svých sexuálních problémech, pokud s nimi skutečně chcete něco udělat.

Léky na urologické potíže mohou u mužů také způsobit poruchu ejakulace. Děje se při ní to, že pohlavní žlázy semeno nevypudí z těla ven nebo ho vypudí špatným směrem – do močového měchýře. Jedná se pak o suchý orgasmus (retrográdní ejakulace), i ten se dá ale s lékařem řešit, pokud mu o něm řeknete.

Pro všechny léky platí to samé – za své potíže se nestyďte a mluvte o nich upřímně s vaším lékařem. Jedině ten vám je schopen odborně pomoct úpravou dávkování a výměnou léků.

Také vám může předepsat další léky na vaše sexuální problémy. Hlavní je však nestydět se a k lékaři zajít a začít problém aktivně řešit.

 

Deprese

Deprese velice nepříjemně ovlivňuje veškeré aspekty života včetně duševní a fyzické kondice. Postižení mají velice slabý, ale častěji vůbec žádný zájem o sex.

Libido bohužel snižují i antidepresiva, kvůli čemu se postižení dostávají do bludného kruhu. Deprese je o libido obere a antidepresiva v tom pokračují. Mezi tyto léky patří inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinuselektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

Pokud máte podezření, že vaše slabé libido je důsledkem psychického nepohodlí nebo přímo duševní nemoci, kontaktujte lékaře. O sníženém libidu informujte lékaře. Změní lék nebo jeho dávku.

Jakékoliv negativní duševní poruchy velice úzce souvisí s klesajícím libidem. Podle studie až 62 % mužů s diagnostikovanou depresí trpí některou z forem sexuálních dysfunkcí. Deprese a úzkost jsou prokazatelně provázané se slabým libidem.

Kromě libida ovlivňují i běžný chod života a snižují jeho kvalitu.

Člověk v depresi je často unavený, letargický, postrádá zájem a chuť do života, odvyká si od běžných činností a vše se projevuje i ve vztahu. Slábne komunikace a přitažlivost mezi partnery, až dojde k rezignaci a naprostému útlumu sexuálních aktivit na dlouhou dobu.

 

Chronické nemoci

Chronická nemoc znamená, že je dlouhodobá a nedaří se ji vyléčit. Dlouhodobě omezuje životní komfort. Mnohé nemoci postiženého zcela oberou o sexuální libido.

Třeba chronická bolest způsobí, že se sex a další potěšení přesunou na konec řebříčku zájmů. Rakovina kromě libida oslabí i plodnost a produkci spermií.

Mezi další chronické nemoci, které oslabují libido, patří:

Pokud za snížením libida stojí chronická nemoc, je nutné snažit se nejdříve vyléčit nemoc a až poté se zajímat o kvalitu sexuálního života. Váš lékař vám poskytne rady, jak situaci zlepšit v rámci možností. Kromě lékaře může pomoct i partnerská poradna nebo sexuální terapeut.

 

Problémy se spánkem a nespavost

Zde je největším zabijákem libida obstrukční spánková apnoe. Studie zkoumala neobézní muže s touto nemocí a zjistila, že většina z nich se potýkala se sníženou hladinou testosteronu. Ta, jak již víme, vede ke snížení sexuální aktivity a libida. Podle studie až třetina mužů se závažnou spánkovou apnoe měla sníženou hladinu testosteronu.

Druhá studie na zdravých mladých mužích doložila, že pokud spali pouze 5 hodin za noc, již během jednoho týdne klesla jejich hladina testosteronu o 10 až 15%. Tento negativní účinek byl nejvíce patrný na hladině hormonu mezi 14. až 22. hodinou.

Pokud spíte málo, snažte se spát co nejvíce. Pokud trpíte přímo nespavostí, kontaktujte lékaře.

 

Přirozené stárnutí a vyšší věk

Hladina testosteronu a síla libida věkem přirozeně klesá. Nejvyšší je na začátku rané dospělosti a v důchodovém věku dosáhne své minimum.

Proto starším mužům trvá déle dosáhnout orgasmus a ejakulaci, ale také se hůře a déle vzrušují a dosahují erekci. Erekce zároveň nemusí být tak pevná jako v mladosti a rychleji opadne.

Samozřejmě existují léky, ale pro jejich získání je nevyhnutné lékařské vyšetření pro přesné zjištění zdravotního stavu.

 

Stres

Stres velice silně ovlivňuje hormonální hladinu a tím i hladinu testosteronu. Samozřejmě negativně. Během působení stresu se tepny zužují, kvůli čemu do penisu vtéká méně krve. Důsledkem je zhoršení erekce a při chronickém stresu až erektilní dysfunkce. Jedna studie dokonce tvrdí, že stres má přímý vliv na sexuální kondici u mužů i u žen.

Další studie zkoumala vojnové veterány, kteří trpěli posttraumatickou stresovou poruchou. Tento typ stresu u nich zvýšil riziko vzniku sexuálních dysfunkcí více než trojnásobně.

Stresu se není vždy jednoduché vyhnout a prakticky každá vážnější situace jej vyvolává. Sexuální chtíč zásadně ovlivňuje třeba rozchod, rozvod, úmrtí blízkých, výpověď z práce nebo změna zaměstnání, nedostatek financí, zhoršené zdraví, ale i partnerka, se kterou si muž nerozumí (tzv. kastrační partnerka).

Existují techniky pro zvládání stresu, kam patří třeba dechová cvičení, jóga, debata s terapeutem a další terapie. Podle studie na mužích s nově diagnostikovanou ED pro ně byla velice prospěšná 8týdnová terapie pro zvládání stresu. Erekce se rapidně zlepšila.

 

Syndrom neklidných nohou

Jde o nekontrolované nutkání pohybovat nohama. Podle studie mají muži s tímto syndromem zvýšené riziko erektilní dysfunkce oproti zdravým mužům. Erektilní dysfunkce je stav, kdy nemůžete dosáhnout ani udržet erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý sex.

Vědci zjistili, že muži, u kterých se syndrom projevil aspoň 5x za měsíc, měli o 50% vyšší riziko rozvoje erektilní dysfunkce. Muži, kteří trpěli syndromem nejčastěji, byly také velice náchylní stát se impotentními.

 

Menopauza u ženy

Menopauza čeká na každou ženu a žádná se jí nevyhne. Vaječníky v této etapě přestávají vytvářet vajíčka. Mění se i rovnováha hormonů estrogenu a progesteronu. Jejich nerovnováha běžně způsobuje návaly horka a pocení, úzkosti, únavu a další nepříjemné pocity. Tyto stavy ale bezpečně brání chuti na sex a libido dovedou oslabit.

Žena se skutečnou migrénou nebo celá zpocená s návaly horka pochopitelně nemá zájem o sex a libido slábne.

Dle statistik až 40 % žen v menopauze uvádí ztrátu libida. Lékaři bohužel nemají jistotu, zda toto oslabení souvisí s pohybem hladin estrogenu a dalších důležitých hormonů, anebo jde právě o nežádoucí účinek stavů únavy a úzkosti.

Menopauza také vysouší poševní lubrikaci a dochází k vaginální atrofii. Kvůli tomu může být soulož méně příjemná, komplikovaná až bolestivá, což logicky povede ke sníženému zájmu ženy o sex.

 

Ženská hormonální antikoncepce

Druhy hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, implantáty) bohužel oslabují libido, proto v rámci ochrany před početím zvažte raději klasický kondom.

Sexuální funkce a kondici má na zodpovědnost hlavně estrogen. U některých žen ale HA naopak libido zvyšuje. Studie na 1 938 amerických ženách zjistila, že v 23,9 % případů v jisté míře ztratilo libido ihned po začetí užívání HA. Jiné statistiky čísla zkreslují a uvádí ztrátu pouze v 5 až 15 %.

Pokud zpozorujete náhlou ztrátu libida, přičemž užíváte HA, poraďte se s předepisujícím lékařem. Doporučí vám jiné druhy antikoncepce a poradí, jak nepříjemnou situaci zvládat.

 

Cukrovka 2. typu (Diabetes mellitus II.)

Bohužel i diabetici se musí připravit, že cukrovka oslabí jejich libido a to u mužů i žen. Studie zkoumala sexuální kondici 110 íránských žen. Zjistila, že 52 % z nich bojovalo se sníženým libidem a nezájmem o sex.

Studie na mužích zjistila výrazný souvis mezi cukrovkou 2. typu a rozvojem sexuálních dysfunkcí.

Diabetes mellitus II. typu poškozuje cévy a tak snižuje průtok krve do genitálií. Sexuální styk je náročnější a může být i bolestivý. Cukrovka dále negativně ovlivňuje hormonální rovnováhu, a tak brání dostatečnému vzrušení a libido oslabuje potlačením účinků testosteronu.

Zde je potřeba s lékařem mluvit o tom, jak se naučit zvládat cukrovku tak, aby neoslabovala sexuální funkce. Je potřebné upravit stravu a vyměnit léky.

Muži mají oproti ženám výhodu, že jim lékař může při nedostatečné erekci předepsat běžné léky na erektilní dysfunkci (Viagra, Stendra, Cialis a pod.). Ženy tuto možnost nemají.

 

Nemoci srdce a cév u mužů a žen

Kterékoliv chronické, a tedy závažné onemocnění tělo dlouhodobě vyčerpává a ubírá energii, kterou by jinak zdravý člověk věnoval sexu. Nemocný člověk si připadá nepřitažlivý až nechtěný, což podkopává jeho sebevědomí.

Pokud si člověk nevěří, obvykle na sex nemyslí, trápí se kvůli své nemoci a bojí se o svůj život. Tyto myšlenky jsou se sexem a vzrušením neslučitelné. Tyto dohady potvrzuje i Americká asociace sexuálních pedagogů (AASECT) .

Mnohé chronické nemoci způsobují i bolesti, které mohou sexuální styk zcela znemožňovat. Zároveň různé léky a jejich kombinace mají na libido oslabující vliv.

Pokud trpíte nemocí, kdykoliv se svým slabým libidem oslovte obvodního lékaře, nebo přímo specialistu, který nemoc léčí.

 

Hypotyreóza a jiné komplikace s rovnováhou hormonů

Libido je závislé od dostatku určitých hormonů, takže hormonální nerovnováha (třeba snížená či zvýšená činnost štítné žlázy hypotyreóza) způsobuje jeho pokles. Zmíněná nemoc brání produkci hormonů potřebných pro silné sexuální libido.

Oslabenou činnost štítné žlázy poznáte i podle únavy, nárůstu váhy, depresí, a také na sníženém libidu, které je během nemoci velice běžné.

Podle studie až 63 % postižených mužů bojuje s různými formami sexuálních dysfunkcí. U žen je číslo nižší a dysfunkce hlásí „pouze“ 46 % žen.

Poruchy aktivity štítné žlázy lze vyléčit hormonálními tabletami, které nahrazují ty hormony, které vaše žláza neprodukuje.

 

Další formy sexuálních dysfunkcí

Sexuální dysfunkce obvykle vedou ke stresu a znemožňují sex. Kromě sníženého zájmu tehdy můžete zpozorovat, že ze sexu nemáte takový požitek, jako dávněji a že vás dostatečně nenaplňuje.

 • Erektilní dysfunkce erekci neudrží a muž ztrácí motivaci, sebevědomí i zájem v sexu pokračovat. Zde libido slábne oboustranně, protože partnerka si příliš neužije.
 • Předčasná ejakulace muže rozzlobí, protože vyvrcholí do několika málo minut. Žena tedy není uspokojená a na muže vyvíjí tlak a nazývá jej neschopným impotentem. I zde libido slábne oboustranně.
 • U žen může dojít k vaginální suchosti, kvůli které je vagína náchylnější na poranění a soulož může bolet. Bolest rovná se oslabení libida.

Opakujeme, že s jakýmkoliv podezřením nebo projevem sníženého libida můžete ihned kontaktovat lékaře. Zjistí základní příčinu, kterou na sobě sami obvykle nepoznáte. Poradí, co můžete sami dělat a navrhne lékařskou strategii podpory libida.

 

Nadváha a obezita

Dalším důvodem ztráty libida je jednoznačně nadváha. Nadváha je nejen zabijákem libida, ale také příčinou celé řady onemocnění. Rozhodně to nenechávejte zajít příliš daleko. Můžete totiž přijít o víc než o pravidelný sex.

 

Zvětšená prostata

Na našem seznamu zamíříme přímo do vašich intimních partií. Většinou se totiž pravá příčina těchto problémů skrývá právě zde. Jednou z nich může být i zvětšená prostata. Ač samotná zvětšená prostata nemá na funkci vašeho nádobíčka žádný vliv, mohou být právě komplikace spojené s tímto stavem strašákem pro vaše libido.

Časté a problematické močení, bolestivé vyprazdňování, neustálé noční výlety na záchod, stres a snížené sebevědomí, to všechno hraje svou roli. Jakmile totiž nejste psychicky v pohodě, nemůžete být v pohodě ani v posteli.

 

Rakovina prostaty

Dalším důvodem sníženého libida může být rakovina prostaty. Rozhodně teď ale nechceme vyvolávat paniku. Nejprve je nutné zevrubné vyšetření prostaty a až pak je možné stanovit konkrétní diagnózu. Do té doby může být příčina úplně někde jinde. Nezapomínejte tedy na pravidelné preventivní prohlídky.

 

Rakovina jinde v těle

Kromě rakoviny prostaty může být příčinou rakovina kdekoliv jinde v těle. Rakovina je zkrátka problém, který dokáže převrátit život vzhůru nohama. Avšak opět zopakujeme, že je nejprve nutné podrobit se zevrubnému vyšetření a až pak je možné stanovit konečnou diagnózu.

 

Nezdravotní příčiny sníženého libida

Libido si samozřejmě můžeme oslabit kdykoliv i kvůli jiným a zcela běžným příčinám, než kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. Vyjmenovali jsme ty nejčastější.

 

Nízké sebevědomí a slabá sebedůvěra

Sebevědomí je vlastně názor člověka na sebe sama. Pokud si muž nevěří, neváží si sám sebe a má o sobě špatné mínění, může to mít silný vliv na emoční zdraví a komfort.

Pokud si člověk myslí, že není atraktivní nebo že si jiní nepřejí být v jeho blízkosti, libido celkem logicky klesne. Pokud člověk není spokojený ani se svým zevnějškem, může se chtít sexu úplně vyhnout a žít bez intimity.

Tyto pocity vedou také k úzkostem ze sexuálního výkonu, které dále způsobují až erektilní dysfunkci a snížené libido. Negativní stavy dále přerůstají do depresí, hlubokých úzkostí a roste i riziko návyku na alkohol nebo drogy.

 

Nedostatek sportu nebo příliš náročný sport

Žádný pohyb nebo naopak extrémně náročné cvičení mohou u mužů způsobit oslabení libida. Málo cvičení nebo žádný pohyb vede ke zdravotním problémů, které libido a vzrušení zabíjí.

Pravidelné a přiměřené cvičení tyto problémy naopak tlumí a brání jejich rozvoji. Sport vás ochrání před obezitou, zvýšeným krevním tlakem i diabetem, přičemž všechny tyto problémy vedou ke sníženému libidu. Mírné cvičení snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, díky čemu libido sílí.

Aktuálně ale vyšlo najevo, že i nadměrné, extrémní cvičení ovlivňuje intimní kondici a sexuální zdraví. Ve studii bylo pravidelné, náročné, intenzivní a dlouhé vytrvalostní cvičení spojeno se sníženým mužským libidem.

 

Nadměrná fyzická zátěž snižuje i ženské libido

Vrcholové sportovkyně mají snížené sexuální libido a tento neblahý vliv již vědci znají několik let. Nová data doložila, že se stejný jev objevuje i u mužů ve vrcholovém sportu. Informuje francouzský deník Le Figaro.

Pravidelný sport ve zdravé míře je pro tělo i sexuální funkce velice důležitý a prospěšný. Pohyb zlepšuje prokrvení, sílu, fyzickou výkonnost, pomáhá zvýšit sebevědomí a zlepšit náladu. To všechno má vliv na silné sexuální libido.

Bohužel vrcholový sport, který často vyžaduje maximální fyzický a duševní výkon, sportovce vyčerpává, a právě tak jejich erotické libido snižuje.

Tým vědců se zaměřil na vliv stresu na sekreci hormonů. Výzkum na 1000 mužích posuzoval kromě krevního rozboru také délku tréninku a míru fyzické zátěže.

Mezi tisíckou sportovců byli běžci, cyklisté a triatlonisti. Nejnižší libido měli ti, kteří sportovali nejdéle a nejintenzivněji. Čím nižší byl výkon a trvání tréninku, tím vyšší bylo libido.

Ženy ve vrcholovém sportu, maratonkyně s velice intenzivními tréninky, mívají často poruchy menstruace a cyklu ovulace. Toto oslabení má původ v nesprávném vylučování hormonů (endorfin, prolaktin), a tedy hormonální nerovnováze. Ta prokazatelně snižuje zájem o sex a sexuální výkonnost.

Každodenní sportovní výkon nutí mozek vylučovat endorfiny, které známe jako hormony lásky. Jejich nadměrná sekrece tlumí až zastavuje vylučování luteinizačního hormonu LH a folikulostimulačního hormonu FSH, které jsou pro zdravou ovulaci naprosto nezbytné. Dochází k narušení cyklu a tím u sportovkyň vzniká veliký problém.

Vědci ale samozřejmě sport nikomu nezakazují. Pouze upozorňují na vliv silné únavy a vyčerpání na libido a sexuální funkce, kterým trpí hlavně vrcholoví, ne rekreační sportovci. Pořád platí, že mírná a pravidelná fyzická zátěž libidu prospívá.

 

Skrytá homosexualita

I když si to možná nechcete přiznat, i když to celý život skrýváte, i když se tváříte, že je vše normální, někde to ve vás je. I skrytá homosexualita totiž může být důvodem, proč už nemáte takovou chuť na sex.

Dříve jste mohl souložit se svou partnerkou prakticky pořád prostě proto, že jste byl napumpovaný testosteronem a pořád jste na to měl chuť, bez ohledu na to, s kým to bylo. S přibývajícími léty si ale čím dál drtivěji uvědomujete, že to nejspíš není to pravé ořechové. Ale to vůbec nevadí. Nejlepší je si to přiznat. Rozhodně to není dobré v sobě dusit a trápit se tím.

 

Pracovní vytížení

S tím se pojí také velké pracovní vytížení. Není výjimkou, že pracujeme klidně několik hodin denně, a to bez ohledu na to, že už máme desítky hodin nadpracovaných. Jsou na nás kladeny obrovské nároky, které se snažíme splnit, ovšem na úkor našeho osobního života. Vysoké nároky a mnoho povinností může vést k syndromu vyhoření.

 

Dlouhotrvající únava

Jsme jenom lidé a únava občas dostihne každého. Pokud máte rádi výzvy, můžete se nahecovat a dát to i přes únavu. Ale co si budeme povídat. Po dvanáctihodinové šichtě to není úplná pohádka. To samé platí i pro partnerku. Buďte trochu shovívaví. Ani ona není robot. Na sex si vždy udělejte prostor a náladu. 

 

Tělu chybí kvalitní vitamíny a minerály

Pokud nemá tělo dostatek potřebných látek, nemůže správně fungovat. A to se netýká pouze zažívání, obranyschopnosti nebo regenerace. I na libido může mít nedostatek kvalitních vitamínů a minerálů neblahý vliv.

 

Změna vzhledu nebo chování partnerky

Stejně, jako se měníte s přibývajícím věkem vy, mění se i vaše partnerka. Bohužel s věkem přichází nejen vrásky a šediny, ale také nějaká ta kila navíc. Nikdo proud času neumíme zastavit a na všech se jednou přibývající dny v kalendáři projeví.

To je naprosto normální. Bohužel někdy jsou tyto změny tak radikální, že úplně ztratíme o svůj protějšek zájem. I to se může stát.

 

Partnerka není příliš hezká

Někdy to na párty nebo večírku ulítne a skončíte s holkou, která není, slušně řečeno, “úplně dle vašich představ“. Stává se to. Pokud jste opilý a zvládnete to s ochrannou, nějak se to dá.

Horší je, když jste při vědomí a vnímáte i přes opilost určité vizuální a audio podněty. Pak je celkem zázrak, když se vůbec dokopete k akci. Pokud ano, gratulujeme. Každopádně dbejte vždy na ochranu.

  

Líbánky skončily

Období zamilovanosti je nenávratně pryč. Na líbánky vzpomínáte už jen ze zašedlých fotografií na nočním stolku. Pokud spolu dostatečně nekomunikujete v dlouhodobém vztahu, jde všechno do kopru.

Vztah, libido, chuť na cokoliv. Co je teď, jsou souboje o to, kdo je lepší. Důvěra je v tahu stejně jako zamilovanost. I na tomhle se dá makat. Budujte vzájemnou důvěru, vztah je jako dům. Stavte ho od základů kvalitně a budete v pohodě.

 

Partnerka není příliš hezká

Někdy to na párty nebo večírku ulítne a skončíte s holkou, která není, slušně řečeno, “úplně dle vašich představ“. Stává se to. Pokud jste opilý a zvládnete to s ochrannou, nějak se to dá.

Horší je, když jste při vědomí a vnímáte i přes opilost určité vizuální a audio podněty. Pak je celkem zázrak, když se vůbec dokopete k akci. Pokud ano, gratulujeme. Každopádně dbejte vždy na ochranu.

 

Patříte k sektě, církvi nebo puritánské výchově

Tohle je speciální případ. Silná víra v cokoliv je hnací motor, který nás všechny pohání. Bez něj je to těžké. Může se stát, že víra je tak silná, že přebije i náš sexuální apetit. Je to pravda, jakkoliv to zní šíleně. I v dnešní době se najde spousta věřících, kteří si sex dopřejí až po svatbě kvůli víře.

Ve světě se množí hnutí NoFap. Ti věří, že omezení sexuálního života zlepší jejich sexuální apetit. Tím, že se na určitý čas vzdají porna, masturbace a dokonce i sexu. Vědecky to není dosud podložené, ale neoficiální čísla mluví jasně. Přes 60% účastníků zaznamenalo zlepšení sexuálního života a sebevědomí.

 

Děti vždy nablízku

Jestli hledáte zaručenou antikoncepci, dělejte to, když jsou děti v domě. Vždycky budou vyžadovat pozornost a rušit. Pokud je vyhodíte dveřmi, vrátí se oknem nebo jinou dírou. Jediným efektem na váš společný sex bude nervozita, rozrušenost a strach, kdy vás ti malí ďáblové přistihnou. Ještě že existují babičky, kroužky a kreslené filmy pro děti.

 

Zanedbaná péče

Je těžké cítit se sexy, pokud si připadáte tlustí a neatraktivní. Každý psycholog vám potvrdí, že to, jak na sebe pohlížíte na sebe, dělá divy. Chcete lepší sebevědomí v životě i v posteli? Tak cvičte, dobře se oblékejte, a zlepšete držení těla. Uvidíte, že to funguje a není to zas tak těžké. Chce to sebevědomí.

 

Ona je spíše „on“

Nevíme jestli to ještě nějak více komentovat. Snad vám jen popřejeme, aby vás toto překvapení při cestách po světě nebo domovských pláních nikdy nepotkalo.

 

Její „náladičky“

PMS (premenstruační syndrom) je svinstvo, co si budeme povídat. To si jen říkáte, kam se poděl ten andílek a jak se tady vzal ten satan s trojzubcem a krví podlitýma očima. Takovéto citové sinusoidy vykolejí i největšího alfa samce.

Podobný účinek mají třeba i hlášky typu: “Miláčku, kde máš kartičku?“, “Zlato myslím, že budeme tři.“, “Zítra přijede tchýně.“, nebo “Jdu na kafe s Tomášem. S tím kulturistou.“

 

Nepovedený orální sex

Jedna příhoda od kamaráda mluví za vše. Když byl v telecích letech, vyjel si na technoparty a sbalil tam jednu moc pěknou holku. Měli na sebe chuť a tak za nedlouho skončili oba ve stanu. Bohužel slečna asi neznala pojem hygiena. A tak plánovaný orální sex vzal za své. Kamarád, prý ještě nikdy tak rychle neopustil stan, jako tehdy.

Podobný efekt na ztrátu libida má až příliš mnoho zubů partnerky na vašem penisu. Těžko budete myslet na sex, když řešíte jak daleko je pohotovost a jestli zrovna neslouží ten nový nešikovný chirurg.

 

Je tak trochu jiná

Řeší s vámi esoteriku, problémy utečenců ze Sýrie? Super. Je dobré vědět, že se zajímá a není to jen přitakávačka. Ale lepší bude, když nechá tyto záležitosti za dveřmi ložnice. Lenku Střelenku z Harryho Pottera většina z nás v posteli vážně nechce.

 

Zapomenuté kondomy

Budete nadávat. A hodně. Vyjmenujete všechna sprostá slova a až vám dojdou české, použijte i ty co znáte v cizích jazycích nebo jste je dosud neznali. Řeč je o situaci, kdy jste neskutečně nadrbaní, ale jaksi jste si zapomněli gumový kamarády. A ne, řeč není o Gumídcích…:)

 

Léčba pro zvýšení libida

Tak, jak se od sebe liší příčiny, liší se i metody léčby. Libido je DŮSLEDKEM problémů či nemocí, proto musí léčba směrovat právě tam.

Psychologické příčiny sníženého libida se budou léčit léky na předpis, poradenstvím nebo terapiemi.

Libido snížené kvůli onemocnění srdce nebo cukrovce bude lékař léčit nejdříve a se zlepšením stavu se zvýší i libido.

Muži s hypogonadismem budou léčení terapií testosteronem. Ženy v menopauze může vyléčit hormonální substituční terapie.

Prvotní ale vždy bude důkladné lékařské vyšetření, aby bylo jasné, jaká nemoc se vlastně jde léčit a co přesně libido oslabuje.

 

Nové a moderní metody léčby nízkého libida

Farmaceuti samozřejmě nespí a vyvíjejí nové léčebné metody. V Česku zatím nejsou zcela dostupné, zmínit je ale můžeme.

Patří zde různé injekce, speciální terapeutické nástroje a léčiva (léčivo flibanserin – lék Addyi). Jde o nové metody a výrobky, takže zatím nejsou dostupná data o jejich účinnosti. Navíc mohou mít jako každá léčba nežádoucí účinky, proto se s lékařem poraďte, i pokud byste se k nim náhodou dostali přes internet (což ale důrazně nedoporučujeme).

Pokud libido snižuje silná bolest (pooperační, kvůli úrazu, poporodní), předepisuje se kognitivně-behaviorální terapie.

Pokud libido snižuje konkrétní lék, je potřeba jej vyměnit nebo upravit dávkování. To určí lékař, který lék předepsal.

 

Snížení stresu a úzkosti

Nízké libido může být silným stresujícím faktorem. Můžete se začít litovat, čímž vnikne deprese a sníží se i vaše sebevědomí, protože začnete pochybovat o své „hodnotě“ pro partnera. To ale vede pouze k dalšímu slábnutí zájmu o sex.

Vhodná je opět terapie, která vám pomůže oprostit se od stresujících myšlenek. Zbaví vás tak i úzkostí a depresí.

Za vhodným specialistou vás pošle váš obvodní lékař. Kognitivně-behaviorální terapie vám pomůže přerušit vzorce negativního myšlení a změnit způsob vašeho uvažování v okamžicích, na které tělo reaguje zvýšeným stresem.

KBT se provádí na individuálních sezeních, ve speciálních skupinách nebo domácím studiem literatury a videí. Moderní doba umožňuje dokonce i on-line konzultace. Zeptejte se u lékaře.

 

Co jsme léčbě pro zvýšení libida zjistili?

 • nízké libido je aktuálně velice rozšířený problém a postihuje jak muže, tak ženy
 • libido snižují různé duševní i tělesné nemoci ale také nesprávný životní styl, který vede k jejich rozvoji
 • léčba se zaměřuje právě na tyto příčiny – slabé libido samo o sobě není nemoc, je vždy důsledkem nemoci či škodlivého vlivu
 • s každým podezřením na slábnutí libida byste měli zajít za praktickým lékařem, doporučí vás ke specialistovi
 • cestou do ambulance si můžete číst i následovné články:
Libido – proč slábne a jak ho znovu nakopnout?

 

Dopady sníženého libida na psychiku a tělo

Snížené libido postižené lidi zcela jistě nepříjemně zaskočí a znejistí je. Dlouhodobě nízké libido vede k bludnému kruhu duševních a fyzických příznaků včetně erektilní dysfunkce.

Dysfunkce dále prohlubuje úzkosti ze sexuálního výkonu. Ta podněcuje napětí a konflikty mezi postiženým, jeho partnerem a okolím, což dále vede k problematickým vztahům a neschopnosti udržet si známost nebo přátele.

Sexuální neúspěchy vyvolají další deprese, problémy se sebeúctou a další nepříjemné pocity.

DŮLEŽITÉ: Libido nelze měřit a nelze přesně diagnostikovat, že je snížené. Je to spíše pocit a podvědomý neklid.

Nikdo není vinen, pokud má libido slabší, než partner. Zároveň nikdo nemůže být naštvaný, že partner vnímá věc jinak, má jiné potřeby a jiná očekávání.

Prvním krokem je otevřená diskuze o tom, zda zájem o sex chladne kvůli jasným změnám ve vztahu a v přístupu partnera, nebo jde o důvody zdravotní či jiné.

Upřímný rozhovor, který přesně zjistí, co si opačná strana o věci myslí. Vězte, že partner si mnohdy ani neuvědomuje, že je druhá strana nespokojená a chce věci měnit.

Dovědět se to může pouze pokud si o věci reálně promluvíte.

 

Vlivy, které muže a ženy obírají o libido a rady, jak libido zvýšit

Snažili jsme se sepsat maximum nejčastějších příčin. S některými jste se možná již setkali, některé řešíte právě teď a některé se mohou objevit až časem (připravte se na ně).

Mějte ale na paměti, že většina z nich je naprosto běžná a přirozená. Za nízké libido se nemusí nikdo stydět.

Každý ale má možnost libido povzbudit, a zároveň se zbavit negativ.

MUŽSKÉ LIBIDO JE I OTÁZKOU TESTOSTERONU. 

Produkci vlastního testosteronu zvýšíte pomocí českých tobolek Proerecta LONG.

Proerecta Long

 

Posilněte své sebevědomí a více si věřte

nízké ego, příčina sníženého libida

Pokud nevěříte ve vlastní krásu a sílu, můžete si nechtěně oslabovat i libido.

 

Ženy se zvyknou porovnávat s jinými ženami. Vždy se najde nějaká, která má větší prsa, plnější rty, štíhlejší postavu a hustější vlasy.

Muži jiným mužům závidí svaly, majetky, partnerky, moc nebo pevné zdraví a spolehlivou erekci až do stáří..

PROBLÉM:

Pokud nemáte důvěru v sebe, máte nízké sebevědomí a vlastně ani nevěříte, že byste mohli nekoho vzrušovat a sexuálně přitahovat, slábne i vaše libido.

Dusí vás nezodpovězené otázky a čekáte, zda se s vámi partner nerozejde. Libido klesá, protože nepřipouštíte, že by s vámi někdo chtěl mít sex a tak ho nechcete ani vy.

ŘEŠENÍ:

Uvědomte si vlastní hodnotu, krásu a přitažlivost. Vaši partneři jsou s vámi, protože vás mají rádi a líbíte se jim.

Pokud se nelíbíte sami sobě, investujte do kosmetické péče, trenérů nebo osobních koučů.

Pokud vás ale kritizuje partner a snižuje tak vaše sebevědomí, namístě je i rozchod. Hledejte lidi, kteří vysílají jasný sexuální zájem.

 

Méně se stresujte a naučte se vyčistit mysl

stres jako příčina sníženého libida

Naučte se relaxovat, zklidnit vystresovanou mysl a více vnímat jeden druhého.

 

Stres zbytečně zaměstnává mysl a odvádí myšlenky všude jinde, jenom ne na sex. Stresové hormony navíc tlumí produkci a snižují hladinu těch „sexualních“.

PROBLÉM:

Stres poškozuje cévy, ucpává je a to vede k poruchám erekce u mužů (erektilní dysfunkce způsobená aterosklerózou).

Se slabou erekcí a myslí plnou hrůzných myšlenek muž nechce souložit, navíc nedosáhne plné erekce, a ani žena si neužije.

ŘEŠENÍ:

Dlouhodobě se snažte stres snižovat. Stresující vlivy buď ignorujte, a pokud to nejde, naučte se nad nimi zas až tolik nerozčilovat.

Pokud si nedovedete poradit sami ani v páru, oslovte psychologa nebo vztahovou poradnu. Dnes je totiž ve stresu úplně každý, ale ti snažlivější si s ním dovedou poradit.

Dbejte na společné aktivity, pohyb, zdravou stravu a také sex. Uklidněte se a užívejte si života.

 

Začněte žít zdravější a zodpovědnější život

Obezita ubírá tělu energii a to i tu sexuální. Je proto potřeba zhubnout. Alkohol, cigarety a drogy omámí mozek a tomu se potom do soulože nechce.

Lenost, pohodlné návyky a zhoršování zdraví oslabují libido.

PROBLÉM:

Zdravé a silné libido je otázkou zdravého těla a mysli. Pokud strádáme, libido se dostává na druhou kolej a ne a ne se pořádně vzrušit. Lenost nás od soulože odradí.

Obézní lidé bez energie bohužel nejsou přitažliví pro své partnery, takže libido může klesat na obou stranách.

ŘEŠENÍ:

Kompletně změnit své návyky a to u obou partnerů. Ideální je, abyste se vzájemně motivovali a podporovali. Strava, pohyb, aktivní volný čas, žádné zlozvyky.

Cvičte spolu, buďte spolu více času, vařte si zdravě, najděte si společné zájmy. Vždy nás vzrušují lidé, kteří s námi maji něco společného.

Proto se i v partnerství snažte co nejvíce sblížit a změnit se na takových lidí, jakých bychom vedle sebe sami chtěli. Libido se vrátí.

 

Pořádně spěte a nebuďte vzhůru do noci

spánek pro zvýšení libida

Zde je rada jednoduchá. Pokud jste unavení, spěte. Až se vzbudíte, dopřejte si dobrý ranní sex.

 

Unavený člověk se jde po práci sotva osprchovat a ne ještě myslet na sex. I pokud libido má, únava z něj vysaje všechnu energii včetně té sexuální.

PROBLÉM:

Problémem jsme často my sami. Namísto spaní už v 22:00 koukáme i v posteli do mobilů a počítačů. Neumíme relaxovat a odpočívat, když si to tělo vyžaduje.

Nechceme ztrácet čas spánkem a pořád si myslíme, že nám něco důležitého uteče. To ale není pravda. My jsme ti důležití a náš odpočinek je „svatý“.

ŘEŠENÍ:

Společně zapomeňte na vše, co vás obírá o spánek. Neobírejte se o něj vědomě. Televize vypněte, mobily odložte.

Pokud je v bytě hluk, postarejte se o nápravu:

 • Hlučné sousedy nahlaste správci domu.
 • Vrzající postele a parkety vyměňte za nové.

Odpočinek je důležitý a to nejenom vzhledem k libidu, ale k celkovému zdraví a životní energie.

 

Vysaďte hormonální antikoncepci

hormonální antikoncepce a nízké libido

Existují i jiné metody ochrany před početím, než riziková hormonální antikoncepce.

 

Ženské libido ovlivňuje hladina hormonů. Nejsilnější je před a v průběhu ovulace. Bohuzel HA hladinu hormonů udržuje na pořád stejné úrovni a tím vlastně libido fixuje na stejné úrovni. Pokud je nízké, nezvýší se.

PROBLÉM:

Problémem je celý princip hormonální antikoncepce, která je často zbytečná.

ŘEŠENÍ:

Existují i další způsoby, jak neotěhotnět. Kondom pro partnera nebo pesar pro vás. Přerušovaná soulož nebo nitroděložní tělísko.

Vždy se dá najít metoda, která nebude vířit ženskou hormonální hladinu, ale spolehlivě ochrání před otěhotněním.

I ŽENSKÉ LIBIDO LZE ZVÝŠIT DÍKY BYLINÁM. 

Skvělé zkušenosti máme s českými bylinnými tobolkami Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích Proerecty WOMEN. Pokud si WOMEN objednáte, do 2 dnů je diskrétně na vaší adrese.

 

Vyléčte nemoci a zdravotní komplikace, které škodí libidu

neléčené nemoci jako příčina nízkého libida

Nemoci je potřeba zjistit a léčit. Jinak může libido slábnout víc a víc.

 

Nemocné tělo ztrácí sílu a přirozené schopnosti. Dlouhodobé nemoci oslabí libido dlouhodobě a postižený si často ani neuvědomí, že je něco v nepořádku.

PROBLÉM:

Libido dovedou oslabit různé nemoci. Problémy se štítnou žlázou, nemoci nadledvinek, hormonální poruchy, psychické potíže, hysterektomie, obezita, vysoký krevní tlak, nemoci a úrazy varlat a tak dále. Zároveň jsou to i účinky různých léků, které škodí libidu.

ŘEŠENÍ:

Vyléčit nemoci, o kterých víme. Chodit pravidelně na preventivní prohlídky, které zachytí nemoci, o kterých zatím nevíme.

Nestačí pouze vzít léky a doma se nima ládovat. Všichni musíme žít zdravě, abychom nemoci nezhoršovali, a také bránili jejich vzniku v budoucnosti.

Pokud myslíte, že libido je mizivé kvůli lékům (antidepresiva, sedativa, léky na tlak atd.), požádejte lékaře, zda vám je nevymění za jiné nebo zda nepozmění dávkování.

SEŘADILI JSME i léky, které škodí erekci a způsobují až erektilní dysfunkci.

 

Řešení příčin nízkého libida, se kterými je těžší hnout

Existují i další příciny, o kterých se nám ve vztahu příliš mluvit nechce. Víme, že by to druhá strana nepřijala právě nadšeně. Nechceme ji urazit ani snižovat její sebevědomí.

Bohužel pokud věc neřekneme protějšku přímo, nemá nejmenší šanci dovtípit se, že se nám něco nelíbí.

Zkuste být ve vztahu upřímní, a pokud víte, že vám libido oslabuje konkrétní věc, dejte to vědět.

 

Přiznejte, že vás partner začal nudit

Dlouhodobé vztahy jsou častěji spíše dobrá a trvanlivá přátelství, než intenzivní časy zamilovanosti.

Na začátku jste souložili denně, dnes uběhne měsíc a ani si nemusíte všimnout, že jste nesouložili.

I to je součást pevných vztahů a stejně tak dospívání a stárnutí partnerů. Pokud to jedné straně vadí, PRVOŘADÁ JE OPĚT KOMUNIKACE.

Až po důkladném rozhovoru je možné čekat pochopení, odpověď a pozitivní změnu.

 

Nebojte se střízlivě kritizovat, pokud je co

Libido může snižovat i chování partnera během sexu.

Muži jsou často necitliví a „buší do toho“, jako by neměl přijít zítřek. Nevědí ženu správně stimulovat, nevydrží dostatečně dlouho.

Ženy zas během orálu ubližují muži zuby. Jindy leží bez hnutí a partner musí všechno odedřít sám. Chybí iniciativa a muž se sexu doprošuje.

Ani jeden z partnerů nechce toho druhého ranit, proto v sobě nechuť dusí a nepřizná ji. I kvůli tomu slábne libido. Člověk se prostě nechce pořád trápit a raději rezignuje.

Jeden z partnerů si tedy neužije a ten druhý je zklamaný, že nedovede partnera uspokojit. Zde může libido slábnout vzájemně a rezignace je čistým zabijákem intimity ve vztahu.

 

Buďte si věrní a nikdy se nepodrážejte

Ano, nespokojenost v milostném životě je nejčastějším důvodem nevěry obou partnerů.

Musíte ale chápat, že taková nevěra spolehlivě zahubí libido jak vám, tak podvedenému.

Ten, co podvádí, si partnera přestává vážit a dochází k problému v přitažlivosti.

Druhá strana ztratí důvěru a libido nahradí výčitky, hněv nebo smutek. Odpustit umí málokdo a odpuštění nevěry čekejte spíše v romantických filmech, než ve skutečném životě.

Pokud je sex aktuálně mizerný, dělejte vše, co jsme poradili výše.

Navíc přikupte erotické hračky a pomůcky.

Hlavně si spočítejte, zda pro vás má nevěra význam a zda ustojíte následný rozchod kvůli ní.

 

Co přesně je libido? (definice)

Libido. Často jmenovaný pojem, který si ale ne všichni správně vykládají. Co je to libido? Jednoduše řečeno je libido souhrnem rozličných faktorů, vlivu hormonů a psychických stavů, které ovlivňují váš sexuální apetit. Libido je tedy jinak řečeno chuť na sex.

Nelze ovšem generalizovat, co je zvýšené libido a co je naopak libido snížené. To záleží vždy na daném jedinci, tedy na vás. Pokud jste například před lety mohl sexovat každý den prakticky bez přestávky a dnes už na to máte chuť je jednou za měsíc, je jasné, že je vaše libido oproti dřívějšku snížené.

Samozřejmě ale nemůžeme hned říct, že máte snížené libido, pokud máte například chřipku. V takovou chvíli je organismus logicky oslabený a člověk je vůbec rád, že je rád. Proto musíte mezi sebou porovnávat chvíle a situace, kdy jste zcela zdráv.

 

Co už není libido?

Libido se často zaměňuje s pojmem potence. Ovšem nenechte se zmást. Oba výrazy mají naprosto odlišné významy.

 • Potence označuje stav, když jste schopný oplodnění, a tedy produkujete zdravé a pohyblivé spermie.
 • Impotence potom znamená nemožnost oplodnění a pár má v takovou chvíli logicky problém se založením rodiny. To ovšem nemá nic společného s libidem.

Libido označuje spíše duševní než fyzický stav. Fyzicky totiž můžete být naprosto zdráv, nic vás netrápí, žádná nemoc vás nesužuje, ale přesto nemáte chuť na sex a k sexu tedy nedojde.

Jedná se spíše o psychické rozpoložení než o fyzickou záležitost. A jakmile k sexu nakonec dojde, klidně může dojít zároveň i k početí, což značí, že rozhodně nejste impotentní.

 

Jak přesně poznám, že libido slábne a nejde pouze o krátkodobou záležitost?

Každý člověk má jinak silné libido. Neexistuje žádné „normální“ libido, zároveň sílu libida nelze měřit na žádné stupnici.

Někdo potřebuje více, jiný méně sexu. Budete se divit, ale v dlouhodobých vztazích dnes dochází k méně, než 4 souložím ROČNĚ. Ano, i tak žijí a souloží některé české páry. V průměru jednou za čtvrt roku.

Je zcela normální, pokud krátkodobě ztratíte zájem o sex a to hlavně v době, kdy jste pod zvýšeným tlakem v práci nebo doma, pokud máte pocity úzkosti nebo se jen dlouho nemůžete dostatečně vyspat.

S nízkým libidem ale mluvte se svým andrologem, gynekologem nebo sexuologem (případně debatu začněte s praktickým lékařem), pokud:

 • si všimnete rapidní a nečekaný pokles libida v řádu několika dnů až týdnů
 • libido je snížené delší dobu (třeba několik měsíců)
 • snížené libido škodí vztahu, vznikají hádky a výčitky kvůli neuspokojenému jednomu z partnerů
 • kvůli slabému libidu máte snížené sebevědomí a snižuje se kvůli tomu váš životní komfort

V mnohých případech snižují libido psychologické příčiny. Může být ale také příznakem vážnějších zdravotních komplikací a ty je potřebné vyšetřit a léčit co nejdříve.

Není rozumné hledat kolem sebe zdroje stresu nebo hněvu, pokud má slabé libido příčinu v cukrovce nebo obezitě.

 

Je pokles libida nevýhodou zrychlené doby?

Pokles chuti na sex byl dříve spíše doménou žen. Bohužel stále častěji se tento problém dotýká i mužské části populace. Trendy moderní doby, zrychlené tempo a špatná životospráva vedou k poklesu mužné síly.

Situace už zdaleka není taková, jako před lety. Bohužel tehdy naši otcové měli dle vědců prokazatelně vyšší hladinu testosteronu a mužné síly.

Dnes naše životní tempo určuje z velké části naše kariéra a práce. Mnozí z nás vyměnili motorové pily, kladiva nebo krumpáče za klávesnici, monitor a židli. Dopad je pak zdrcující. Nehledě na další faktory, které výši libida ovlivňují.

 

Kdy je muž na vrcholu sexuálního apetitu?

Hladina testosteronu od puberty do zhruba dvacátého roku rapidně roste. Kolem dvacátého roku je u muže na vrcholu a pak dochází k pomalému poklesu. S tím dochází také k poklesu sexuální touhy.

Muži si většinou všimnou poklesu kolem 60. až 65. roku života. V pokročilejším věku trvá dosažení orgasmu, ejakulace i vzrušení déle. Erekce není tak kvalitní jako za mlada a může chvíli trvat, než ji muž dosáhne. Každopádně dnes existuje na trhu spousta produktů, které dokážou s touto situací pomoci.

Muži jsou na tom trochu jinak než ženy. Ty mají „největší chuť“ mezi 30. a 40. rokem života. Pokles libida potká během života každého muže.

 

FAQ – Často kladené otázky ohledně poklesu libida

S manželkou jsme teď měli hodně problémů, chtěli jsme se dokonce rozejít, ale nakonec jsme to nějak urovnali. Jenže od té doby nemám chuť na sex. Co s tím?
Jedná se o typický příklad psychické nepohody, která se projevuje problémy v posteli. Je to naprosto běžné. Nejprve je potřeba si v sobě samotném utříbit, zda s partnerkou ještě chcete být či nikoliv. Nebudete přeci investovat svůj čas a energii do vztahu, který jste už od začátku odsoudil k záhubě.

Následně je potřeba vybudovat si opět vzájemnou důvěru. Začněte spolu zase randit, najděte si společné koníčky, poznávejte se, komunikujte. Uvidíte, že se vzrušení opět vrátí.

Než jsme se vzali, byl sex v pořádku a na pravidelné bázi. Ovšem po svatbě se to zlomilo. V čem je problém?
Toto bývá velmi běžné. Před svatbou je pár zamilovaný až po uši, ale po svatbě to vypadá, jakoby ti dva neměli nikdy nic společného. Čím je to způsobeno? Za vším opět hledejte psychiku.

Většinou si lidé myslí, že bude vztah po svatbě lepší, hezčí, růžovější, zamilovanější. Jenže ono dojde na den D a nic významného se vlastně nestane. Opět ráno vstanete, opět jdete do práce, opět si žijete svůj život. Nic se nezmění. A to pak vede k frustraci a psychické nepohodě, která se projeví i v posteli.

To se dá ovšem vyřešit různými zpestřeními, například výlety, novými aktivitami nebo třeba dovolenou.

Už nějakou dobu jsem hodně ve stresu a nedokážu se vzrušit. Moje přítelkyně je z toho ale na nervy. Jak jí to mohu vynahradit, aniž by mě to stálo ranec?
Abyste to své partnerce vynahradil, nemusíte jí hned kupovat diamantové náhrdelníky a drahé kabelky. Stačí se jí věnovat i jinými způsoby. Vyzkoušejte například masáž, ruční stimulaci, orální sex nebo obyčejné hlazení. To, že spolu aktuálně nemáte sex ještě totiž neznamená, že nemůžete mít fyzické prožitky.

NÁKUPNÍ TIP:

Libido můžete rychle zvýšit díky přírodním doplňkům Proerecta. LONG pro muže, WOMEN pro ženy.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a čtěte o všech účiních přímo na e-shopu. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48  hodin.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply