Libido – proč slábne a jak ho znovu nakopnout?

Libido pochází z latinského jazyka a označuje touhu, žádostivost a sexuální pud člověka. Jeho vliv na lidi zkoumaly takové kapacity jako Sigmund Freud či Carl Gustav Jung. Zjistili, že libido je sexuální energie vznikající v podvědomí na základě naší psychologie, biologie a sociálních vazeb. Jejím účelem je dosažení slasti.

Výše libida se může měnit. Vše závisí na mixu hormonů ve vašem těle. Ve správném složení z vás udělají sexuální tornádo. Může ale nastat i opačný případ, kdy nebudete vůbec při chuti.

Pokud slábne v krátkodobém horizontu, není třeba propadat panice. Vlivy na pokles libida jako špatný den v práci, nebo hádka s  blízkými jsou běžné. Stejně tak nelze započítávat „domácí stereotyp“, kdy je pokles zájmu po několika letech se stejným partnerem přirozený. Problém je to ve chvíli, kdy je váš nezájem dlouhodobý.

sexualni_touha

Libido žene lidi do sexu a plození dalších generací. Slabé libido tenhle přirozený proces zastavuje a rodí se méně dětí

 

Je pokles libida nevýhodou zrychlené doby?

Pokles chuti na sex byl dříve spíše doménou žen. Bohužel stále častěji se tento problém dotýká i mužské části populace. Trendy moderní doby, zrychlené tempo a špatná životospráva vedou k poklesu mužné síly.

Situace už zdaleka není taková, jako před lety. Bohužel tehdy naši otcové měli dle vědců prokazatelně vyšší hladinu testosteronu a mužné síly.

Dnes naše životní tempo určuje z velké části naše kariéra a práce. Mnozí z nás vyměnili motorové pily, kladiva nebo krumpáče za klávesnici, monitor a židli. Dopad je pak zdrcující. Nehledě na další faktory, které výši libida ovlivňují.

Pojďme se podívat, co pokles sexuální chuti způsobuje a jak se účinně bránit.

POZOR. Seřadili jsme TOP 10 přírodních doplňků na podporu testosteronu, které jsme sami odzkoušeli.

Všechny jsou bezpečné, nenávykové a bez vedlejších účinků.

Na první místo se dostala česká Proerecta Long.

Proerecta Long

 

Kdy je muž na vrcholu sexuálního apetitu?

Hladina testosteronu od puberty do zhruba dvacátého roku rapidně roste. Kolem dvacátého roku je u muže na vrcholu a pak dochází k pomalému poklesu. S tím dochází také k poklesu sexuální touhy.

VÍTE, jaký je přesný vliv hladiny testosteronu na sílu a pevnost erekce?

Muži si většinou všimnou poklesu kolem 60. až 65. roku života. V pokročilejším věku trvá dosažení orgasmu, ejakulace i vzrušení déle. Erekce není tak kvalitní jako za mlada a může chvíli trvat, než ji muž dosáhne. Každopádně dnes existuje na trhu spousta produktů, které dokážou s touto situací pomoci. Podrobné recenze doplňků čtěte zde. 

Muži jsou na tom trochu jinak než ženy. Ty mají „největší chuť“ mezi 30. a 40. rokem života. Pokles libida potká během života každého muže.

SLÁBNE I PARTNERČINO LIBIDO? Přečtěte si, jak její libido zvýšit.

nizke_libido

Obzvlášť po porodu a s přibývajícími povinnostmi může ženské libido klesat. Poku je muž nadrženější, než ona, vzniká problém

 

Příčiny poklesu libida

Nízká hladina testosteronu

Testosteron je důležitým mužský hormon. Je produkován především ve varlatech. Můžete mu být vděční za růst vašich svalů, kostí a stimulaci produkce spermatu. Hladina testosteronu určuje také chuť na sex.

Test na výši testosteronu je možno domluvit u vašeho praktického lékaře. V laboratoři umí zjistit jeho hodnoty pomocí krevních testů. Nízkou hladinu testosteronu značí čísla pod 300 nanogramů na decilitr (ng/dl).

Pokles s věkem je normální. Nesmí ovšem jít o drastický sestup. Pokud máte takový pocit, určitě kontaktujte svého doktora. Poradí vám, jaké jsou možnosti na zvýšení pohlavního hormonu.

TIP DO LOŽNICE: Masáž varlat pro zdraví spermií a tvorbu testosteronu

 

Deprese a psychické nepohodlí

Deprese má vliv na všechny aspekty lidského života. Lidé s depresí pociťují sníženou nebo i nulovou radost z aktivit, které jim dříve přinášely uspokojení. A to včetně sexu.

Nízké libido je také vedlejším účinkem antidepresiv. Především těch ovlivňujících zpětné vstřebávání serotoninu. Opět je na místě konzultace s doktorem, pokud se dostaví snížená chuť na sex. Je možné se domluvit na změně dávkování antidepresiv nebo zvolit jiný typ léku. Pomoci může také psychoterapie či komunikace s partnerkou.

MĚJTE PŘEHLED: Je možné užívat antidepresiva spolu s Viagrou?

viagra a antidepresiva

 

VIDEO: Slabé libido přichází věkem. Stav se jmenuje andropauzaa mluví o ní Dr. Roman Sokol

 

Nekvalitní spánek

Studie dokázaly, že nekvalitní spánek a obstruktivní poruchy spánku způsobují nižší hladinu mužského pohlavního hormonu. To vede pochopitelně k nižší sexuální aktivitě. Vědci zkoumali skupinu mužů trpících spánkovou apnoe. U téměř poloviny z nich pak zaznamenali sníženou hladinu testosteronu.

 

Stres

Pokud jste vystaveni dlouhodobému tlaku, může se to projevit na vaší sexuální touze. Stres je jedním z narušitelů hormonální rovnováhy a ovlivňuje také libido. Pokud tedy trpíme strachem a máme pocit, že nemáme situaci pevně v rukou, tělo je ztuhlé a v křeči.

Stejně jsou na tom i tepny a tak může dojít k poruchám erekce. Je dokázáno, že stres vedle psychologických problémů a špatných vztahů mezi partnery, vede ke snížení sexuálního libida.

TIP: Hladinu testosteronu i další intimní poruchy vyšetří urolog. Jak probíhá vyšetření? 

 

Další vlivy snižující libido

 • Léky
 • Cigarety a alkohol
 • Chronické nemoci
 • Nezdravý životní styl
 • Obezita

TIP: Jak souložit s obezitou? Podívejte se na nejlepší polohy pro obézné lidi. 

 

Jak přirozeně zvýšit libido?

Strava

Některé přírodní suplementy a potraviny mohou zvýšit libido. Dokážou zvýšit počet a hybnost spermií, zlepšit funkci prostaty a zvýšit produkci testosteronu. Patří sem například:

 • Vitamíny A,C,E
 • B komplex
 • Arginin
 • Zinek
 • Beta karoten
 • Ořechy
 • Banány
 • Avokádo
 • Celer
 • Vajíčka
 • Fíky
 • Dýně
 • Čokoláda

Proerecta Long recenze

 

Nové sexuální stimuly

Zjistěte, jaké scénáře dokážou nažhavit váš protějšek v posteli. Sexuální touhy jsou často spojeny s různými lidmi a scénáři. Netřeba vyplnit fantazii do posledního detailu. Často stačí náznak. Scénář nebo kostým bohatě stačí k vytvoření toho správného náboje.

TIP: Jak zlepšit své a partnerčino libido? 

 

Ranní sex

Hladina testosteronu je přirozeně nejvyšší v ranních hodinách. Proč toho tedy nevyužít? Vždy si dejte pozor, zda máte dostatek času předtím, než musíte odejít do práce. Taková situace totiž na libidu rozhodně nepřidá.

ČTĚTE TAKÉ: Ranní erekce je odrazem zdravého penisu. 

 

Milenka

Nový vítr do plachet může také přinést milenka. Ať už utajená nebo se souhlasem vaší drahé polovičky může být milenka tím správným řešením. Tělo i mozek jsou vystaveny novému podnětu, který má často až zázračné účinky na výkonnost i zvýšení libida.

I proto si starší muži hledají mladší milenky, jelikož v nich dokáží rozdýmat uhaslou vášeň.

milenecky_sex

Občasný úlet s milenkou vás může znovu nabít libidem, ale pozor. Pokud ve vztahu něco neklape, stejnou cestou se může vybrat i vaše partnerka. To už ale nemusí být tak příjemné

 

Pravidelný sex

Cvičení dělá mistra. A v sexu tomu není jinak. Pravidelná sexuální aktivita automaticky zvyšuje vaší hladinu testosteronu a tím i výši chuti na sex. S jídlem roste chuť platí jak pro soulož tak i pro pravidelnou masturbaci.

TIP: 13 důvodů, proč souložit denně

 

Potraviny a přípravky na zvýšení libida

VIDEO: Co snídat pro lepší tvorbu testosteronu? 

5 Breakfast Items that BOOST Testosterone

Káva a čokoláda

Kafe i čokoláda jsou super před sexem. Obě jídla jsou považována za afrodisiaka, protože způsobují dobrou náladu. A to díky endorfinům, kofeinu a zvýšené fyzické výkonnosti.

 

Alkohol

Víno a ostatní formy alkoholických nápojů mohou pomoci k odreagování. Ačkoliv se doporučuje pouze malé množství. Větší dávka může způsobit mužskou impotenci. Stejně tak je vedlejším efektem mdloba a ztráta pozornosti. Pozor! Sex v tomto stavu může být považován za znásilnění, takže alkoholem raději šetřit.

 

Španělské mušky

Mušky slouží hlavně k navýšení ženského libida a je často používanou fintou, pokud chce muž překonat počáteční ledy ze strany partnerky. Své účinky má ale i na muže. Cena se liší v závislosti na kvalitě. Lepší je investovat do dražší varianty, než pak litovat. V lékárně je neseženete. Lepší je koupit je na internetu v ověřených obchodech nebo v kamenných sexshopech.

 

Tabletky

Tabletek na podoboru libida je na trhu mnoho. Nejlepšími jsou ty na přírodní bázi, kde nehrozí tolik vedlejších efektů, jakými jsou nepřirozeně dlouhá erekce nebo vznik závislosti.

Tyto tablety obsahují různé směsi účinných přírodních látek.  Obsahují například: kotvičník, ginkgo biloba, ženšen, maca, arginin apod. Jejich součástí také bývají různé doplňky na zlepšení distribuce látek na správné místo. Důležité je dávkování, které nikdy nepřekračujte.

Díky redační spokojenosti doporučujeme Proerecta Long pro dlouhodobou stimulaci silného libida, pevné erekce a dobré hladiny testosteronu.

Proerecta Long

 

VIDEO: Některé druhy ořechů mohou testosteron a libido snižovat. Které to jsou? 

Nuts and Testosterone: Do Not Eat These Nuts...

 

Závěr

Léčba libida často znamená jít pod povrch problému. Oslabené libido může mít tisíc a jednu příčinu a je třeba o problému přemýšlet a nechat si poradit od odborníků. Případně jej řešit i se svou partnerkou. Ve většině případů nejde o problém neřešitelný.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

 

Leave a Reply