Pozor na ibuprofen. Podle studie může způsobit dočasnou i trvalou neplodnost.

Mnozí muži jsou na ibuprofen zvyklí a když pociťují i slabou bolest, okamžitě po něm ze zvyku sáhnou. Ibuprofen je pořád běžnou složkou volné dostupných léků proti bolesti. To je ale veliká chyba.

Dlouhodobý návyk na ibuprofen zvyšuje riziko snížení až trvalé ztráty plodnosti, ale i poruch erekce, těžké únavy a úbytku svaloviny.

ibuprofen a neplodnost

 

Kodaňská studie sledovala skupinu mladých a zcela zdravých mužů mezi 18 až 35 lety, kteří ibuprofen užívali 6 týdnů. Léčivo narušilo produkci androgenů (mužských pohlavních hormonů) a navodil jim stav podobný tomu, který vzniká u stařečků nebo silných kuřáků.

Jde o problém s názvem hypogonadismus, a tedy stav, kdy tělo neprodukuje dostatek androgenů, kvůli čemu klesá i produkce spermií nebo pevnost erekce. Tento stav sledovaní muži dosáhli po 6 týdnech s dávkou 600 mg ibuprofenu denně. Pro informaci jde o dávku pouze o něco vyšší, než obsahují běžně dostupné přípravky z lékárny, obecně 400 mg ibuprofenu v jedné dávce.

Hypogonadismus vzniká, pokud se tělo snaží zvyšovat produkci testosteronu, protože vlastní přirozená produkce ve varlatech slábne.

Studie byla krátká a projevy hypogonadismu u sledovaných pouze mírné. Podle vědců ale dlouhodobé užívání vede k dlouhodobým až trvalým problémům.

Negativním důsledkem může být dlouhodobý deficit testosteronu v těle muže, které se nedovede přizpůsobit jeho nedostatku. Vědcům vadí běžný návyk mužů na toto léčivo, přičemž o něm nepřemýšlejí jako o léku a užívají ho „jako bonbony“.

KRÁTCE O INUPROFENU:

  • léčivo patří do skupiny nesteroidních antiflogistik
  • používá se na tlumení bolestí, zánětů a horečky
  • podává se formou tablet a tobolek, sirupů, krémů, gelů a mastí
  • léčivo do 400 mg v jedné dávce je volně dostupné v lékárnách
  • léčivo s 600 a více miligramy již vyžaduje lékařský předpis
  • ibuprofen najdete v přípravcích Apo-Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibalgin, Ibumax, Nurofen a dalších

 

Ibuprofen ve vrcholovém sportu

Bývalý lékař fotbalové asociace FIFA Jiří Dvořák informoval, že vrcholoví fotbalisti zcela běžně a velice často tlumí bolesti právě léky s obsahem ibuprofenu. Mluvil tedy o nadužívání a zneužívání těchto léků. Někteří vrcholoví šampioni je užívají na denní bázi.

Odborníci ibuprofen doporučují užívat pouze občasně v případě náhlých a nečekaných bolestí, jako je třeba bolest zubů nebo kloubů. Pro časté až každodenní užívání pochopení nemají a upozorňují na něj, pokud neexistuje skutečně závažný důvod. Rizika převyšují benefity.

Přitom již v roce 2012 vědci upozornili před užíváním ibuprofenu těhotné ženy, zvlášť v prvním a třetím trimestru. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák dokonce upozornil, že léčivo může poškozovat normální vývoj srdce plodu a komplikovat porod kvůli škodlivému vlivu na činnost dělohy. Na bolesti doporučuje šetrnější paralen.

Ibuprofen gynekologové nedoporučují ani ženám snažícím se teprve otěhotnět, protože může bránit usazení oplodněného vajíčka v děloze. Spojuje se i se zvýšeným rizikem potratů.

Pokud k tomu tedy skutečně nemáte závažný důvod, ibuprofen neužívejte.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply