Androgeny a jejich nepostradatelný vliv na mužské tělo a erekci

Slovo androgen pochází ze staré latiny. Jeho odvozenina (andr-) značí slovo muž. Androgeny jsou ty syntetické a přírodní. Jde o steroidní hormony, které regulují rozvoj a udržování mužských charakteristik. Transformace probíhá uvnitř těla. Tyto hormony se napojují na androgenní receptory a pak se začnou dít zázraky.

Proces změny je nejvíce patrný hlavně v pubertě, kdy chlapcům hrubne hlas, roste ohryzek, svaly a ramena. Nenechte se ovšem zmást. Androgeny najdete i u žen. Akorát v mnohem menším množství. Kdyby měly ženy stejné množství těchto hormonů jako muži, byly by od nich téměř k nerozeznání.

Steroidní hormony se tvoří především ve varlatech u mužů a ve vaječnících v případě žen. Dále ještě vznikají v nadledvinách a v mírném množství i v dalších částech těla. O tom se dočtete dále v článku.

androgeny

 

Androgeny a bouřlivé období

Během puberty dochází k nejbouřlivějšímu nárůstu těchto hormonů. U mužů hraje hlavní roli testosteron. Neméně důležitou úlohu mají i další nakopávači mužné síly, tedy hormony dihydrotestosteron (dále DHT) a androstendion.

DHT ještě v děloze matky formuje budoucí mužský penis, šourek a prostatu. V dospělosti tento hormon odpovídá za plešatění, růst prostaty i aktivitu mazových žláz. V některých případech růst prostaty ohrožuje muže rakovinou, proto lékaři doporučují nasadit antiandrogeny.

TIP: Co můžete dělat, aby vaše hladina androgenů neklesala a vy jste si udržel sílu a vitalitu?

Jednoznačně pomůže český doplněk Proerecta LONG s bylinným složením. 

Proerecta Long

Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu, sílu erekce a libida. Pokud objednáte, do 48 hodin je balíček u vás.

 

Neviditelní v akci

Tito neviditelní hrdinové mají za úkol povzbudit naše libido a sexuální vzrušení. Platí to pro obě pohlaví stejně. Androgeny jsou také prekurzory estrogenu. To znamená, že se z nich tvoří estrogen, který je naopak hlavním ženským hormonem.

Steroidní hormony plní svůj účel i v některých typech léků a přípravcích. Někteří muži určitě slyšeli o testosteronové terapii. Naopak atleti a kulturisté velmi dobře znají anabolické steroidy.

Testosteron je hlavní hrdina mužského života. Kolem něj se ovšem točí další důležití aktéři.

DŮLEŽITÉ: Přečtěte si, jak nebezpečné a zcela nevhodné je užívánísteroidů, obzvlášť co se týče pevnosti erekce.

steroidy a erekce

Dehydroepiandrosteron (DHEA)

Je to steroidní hormon, který vzniká v kůře nadledvin. Tělo ho vyrábí z nechvalně známého cholesterolu. Z toho hormonu dokáže vyrobit tělo estrogen.

ČTĚTE TAKÉ: Potvrzené a předpokládané úćinky DHEA hormonu.

 

Androstendion (A4)

Tento steroid je mezi ostatními známý jako silový superman. Má za následek růst svalů a mužné síly. Vzniká ve varlatech, kůře nadledvin a u žen ve vaječnících. Tělo ho dokáže změnit na testosteron v případě potřeby.

Tento hormon dříve používali kulturisté jako doplněk na podporu svalového růstu, než ho Mezinárodní olympijský výbor zakázal. Tento příklad později následovaly i další organizace.

 

Androsteron a Androstenediol (A5)

Jde o chemické vedlejší produkty při metabolýze androgenů (metabolity). Mají jen malý vliv na růst svalů a mužnosti. V porovnání s testosteronem je A5 asi 7x slabší. Zajímavé je, že v moči mužů i žen najdete přibližně stejné množství.

 

Dihydrotestosteron (DHT)

Je metabolitem testosteronu. Ovšem hraje velmi důležitou úlohu. DHT je totiž ještě účinnější než samotný testosteron. Je to tím, že se váže na androgenní receptory mnohem snáze, než testosteron. DHT vzniká v kůži a v tkání reprodukčních orgánů.

MĚJTE PŘEHLED: Dihydrotestosteron DHT: Androgen celoživotního významu.

dihydrotestosteron

 

Androgeny v předporodní fázi

Jejich produkce začíná v leydygových buňkách zhruba v 8.týdnu vývoje plodu. Pod jejich vlivem vzniká u nenarozeného muže penis a šourek. Následně začínají růst semenné váčky a chámovody.

Tyto pochody řídí androgeny, které pocházejí ze sertoliho buněk. Kolem 12. týdne luteinizační hormon reguluje produkci androgenů tak, aby jich nebylo příliš mnoho. Na to je čas až do bouřlivého období puberty.

AKTUALITA: Steroidy a přípravky na růst vlasů snižují u mužů plodnost.

steroidy a plodnost

Androgeny v pubertě

V tomto období nastává dramatický nárůst androgenů v těle. Začínají se rýsovat sekundární pohlavní znaky a tělo začíná tvořit spermie (spermatogeneze). Muž se stává plodným, více svalnatým a má větší chuť na sex. Sekundární pohlavní znaky zahrnují:

  • pubické ochlupení
  • hlubší hlas
  • vývoj ohryzku
  • širší ramena
  • více svalové hmoty
  • růst penisu

 

Androgeny a spermatogeneze

Během puberty roste produkce androgenů a luteinizačního hormonu (LH). To má za následek produkci spermatu. Během dospělosti androgeny působí na sertoliho buňky ve varlatech a dochází k tvorbě spermií. Nebýt tohoto procesu a dostatečného množství androgenů v oblasti varlat, by byli muži neplodní.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Steroidy podpoří erekci, ale sníží testosteron a libido, zmenší varlata a udělají vás neplodným.

steroidy, erekce, plodnost, libido

 

Nadbytek androgenů u žen

Zatímco u mužů je větší množství androgenů žádoucí, u žen tomu tak není. Určité množství je v ženském těle potřeba, ale nesmí jich být moc.

Funguje to tak, že ve vaječnících se z androgenů tvoří estrogen. Pokud ale proces přetváření není regulován a androgeny se množí moc rychle, nastává chaos.

Projevy jsou různé. Od mírných až po výrazné. Pak jde o hyperandrogenní syndrom. V tu chvíli se u ženy objevuje nadměrné ochlupení těla, padání vlasů či dokonce knírek. K tomu ještě může nastat porucha menstruačního cyklu a dokonce neplodnost.

ČTĚTE PODROBNĚ, jaký má vliv a význam testosteron v ženském těle a proč je dobré hlídat si ho. 

vysoký testosteron u žen

 

Účinek androgenů na kůži

Přebytek androgenů u žen může způsobit nepříjemný kožní projev v podobě akné. Jde o zánět mazových žláz. Ženy také řeší problémy v podobě mastných vlasů. Jak tedy omezit počet androgenů u ženy? Tyto případy musí v některých případech řešit i dermatolog.

V lehčích případech stačí zásah gynekologa, který léčí podobné situace nasazením antikoncepce. Pokud žena s nasazením pilulek souhlasí, vyřeší někdy i dva problémy naráz. Chrání se před nechtěným početím a její pleť je hezčí.

 

Závěrem o androgenech

Androgeny jsou nedílnou součástí lidského těla. To platí pro muže i ženu. Bez nich bychom nemohli fungovat a nemohli se množit. Díky nim pohlavně zrajeme a můžeme si dopřát potěšení ze sexu. Androgeny jsou neviditelní hrdinové, bez kterých by byl život o poznání nudnější.

Proerecta Long   

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply