Nový druh mužské antikoncepce na scéně. Lékaři blokují sperma „v záloze“, k vajíčku se tak nedostanou.

Aktuálně dostupné druhy mužské antikoncepce existují bez závažnějších komplikací. Ne všechny jsou ale 100% účinné, proto vědci pořád hledají takové, které by muže plně nesterilizovaly, ale zároveň chránily před oplodněním ženy.

Australští vědci vyvinuli metodu, která zastavuje spermie na jejich cestě do vajíčka, ale zároveň je udrží naživu a nezabije je. Předpokládá se, že tato mužská antikoncepce se bude vyrábět formou tablet nebo tobolek. Užívání tak bude jednoduché a dostupné.

Metody antikoncepce, které mají muži k dispozici dnes, jsou zaměřené na zneaktivnění nebo zahubení spermií. Cílem je, aby se nedovedly dostat k vajíčku a oplodnit jej. Bohužel aktuálně dostupné metody sebou nesou i negativní až rizikové účinky. I proto je mnozí muži ignorují a používají maximálně kondom.

Mezi tato negativa patří ztráta erotického libida, problémy s erekcí ž erektilní dysfunkce, hormonální nerovnováha nebo trvalé negativní změny pohlavních buněk.

Tým vědců australské Monash University zveřejnil výsledky studie na zvířatech. Podle výsledků lze spermie během sexu „skladovat“ v záloze, pokud ještě nepřišel čas oplodňovat samici.

nový druh mužské antikoncepce

 

Jak spermie cestuje k vajíčku?

Po dosažení orgasmu dochází k ejakulaci a spermie přes chámovod a močovou trubici odcházejí z těla. Vědci vyvinuli skupinu pokusných myší, u kterých tento proces geneticky zastavili. Nedochází tak k ejakulaci (vystříknutí ejakulátu). Spermie zůstaly v jakési „záloze“. Myší samečci neejakulovali, takže zůstali neplodní.

Podle autorů výzkumu jde o vratný proces, takže plodnost a mechanismus ejakulace lze kdykoliv opět aktivovat pomocí léků.

 

Jak nová antikoncepční metoda funguje?

Funguje na principu změny DNA. Pro pohyb spermií jsou potřebné 2 specifické proteiny. Změna DNA produkci proteinů zastavila. Vědci potřebují nalézt 2 léky. Jeden pro zablokování produkce, druhý pro odblokování. Jeden již existuje. Bohužel vývoj může trvat desítky let, a zároveň se předpokládají negativní účinky na stabilitu krevního tlaku nebo produkci a objem ejakulátu.

Aktuálně lze pro plnou sterilizaci mužů využívat vasektomii, a tedy přerušení chámovodů. Spermie tak nemohou pryč z varlat a muž nedovede ženu oplodnit.

DÁLE ČTĚTE: Mužská antikoncepce: Jak se ubránit před „příletem čápa?“ Metody, které znemožní oplodnění ženy.

antikoncepce pro muže

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply