Vasektomie – proč dobrovolně omezovat plodnost?

Vasektomie (též vazektomie) je jednou z metod mužské antikoncepce a vede ke sterilizaci – řízené neplodnosti. Její podstatou je zabránění vstupu spermií do ejakulátu během ejakulace. Toho je dosaženo přerušením obou chámovodů pomocí operačních technik.

Tato metoda je jednou z nejspolehlivějších forem mužské antikoncepce (odborníci uvádějí spolehlivost až 99,85 %). Samotný zákrok nemá vliv na kvalitu erekce ani prožívání orgasmu. Jsou známy případy snížené chuti na sex. Ty ale budou spíše psychologického charakteru.

Dříve byla prováděna tato operace pomocí skalpelu. Současná medicína dovoluje i méně invazivní metodu – vasektomii bez skalpelu.

vasektomie

 

Vasektomie – přerušení chámovodů

Zjednodušeně řečeno je chámovod trubice vedoucí ze šourku. Konkrétně z nadvarlete (sklad pro uzrání spermií) odkud dále vede k prostatě (továrna na přídavné směsi do ejakulátu) až do močové trubice.

Chámovod má schopnost sekrece, takže doplňuje sperma na cestě dalšími potřebnými tekutinami. Dále je vybaven hladkým svalstvem, které se během orgasmu smršťuje a transportuje semeno dále. V transportu pomáhají také svaly pánevního dna.

Chámovod lze podvázat, pak je řeč o mužské sterilizaci a chámovod chirurg neřeže a nijak nepřeruší. Pouze podváže pomocí svorek. O vasektomii mluvíme až v případě, kdy chámovod lékař přeruší pomocí řezu.

přestřižený kabel

I u vasektomie jde o jednoduché „přerušení vedení“

 

Vasektomie je mužská antikoncepce obvykle nařízena soudem

Vasektomie je nejspolehlivější formou mužské antikoncepce a existují dokonce bizarní případy v soudnictví. Tento zákrok může soud nařídit v případě sexuálních delikventů.

Jeden případ z mnoha: Muž byl obviněn ze sexuálního napadení. Přestože byla vinna zřejmá, neměl soud dostatek důkazů. Soudce si ale všiml, že muž měl 7 dětí s 6 různými ženami. A tak jako preventivní opatření nařídil vasektomii.

MĚJTE PŘEHLED: Jaký je sexuální život mužů po vasektomii?

 

Jak jinak může soud zkrotit sexuální delikventy?

 

Jak probíhá vasektomie?

Zákrok není technicky ani časově náročný. Není dokonce ani bolestivý, pokud ovšem nedojde k zápalu kvůli nedodržení zásad hygieny.

 • Lehnete si na lůžko a lékař vydezinfikuje šourek a okolí.
 • Pak celou oblast umrtví lokální anestetikem, které je dostačující ve většině případů. Někomu stačí jeden vpich na každou stranu, někdo potřebuje více. Bolest lze přirovnat ke štípnutí nehtem. Pro citlivky je možnost celkové anestezie rajským plynem. Jde ale o luxus za příplatek.
 • Při zákroku lékař nejprve najde prsty chámovod pod šourkem. Tuto trubičku lze nahmatat pod tenkou kůží šourku. Tu následně uchytí i s kůží speciálními kleštičkami.
 • Následné propíchne kůži speciálním nástrojem – disektorem. Rána je veliká zhruba 5 mm.
 • Chámovod poté vytáhne ven a izoluje kleštěmi v pevné pozici.
 • Následně podváže na obou stranách, a poté malou část chámovodu odřízne (někdy trubici dokonce jen nařízne).
 • Oba konce chámovodu následně zašije, podváže nebo zataví teplem.
 • Chámovod chirurg pustí zpět na své místo do šourku. Ránu v šourku nešije.
 • Stejný postup opakuje i u druhého chámovodu.
 • Po operaci čekáte asi 20 minut a poté kontrola. Pokud je vše v pořádku, jedete domů.

VÍTE, že chámovody lze zpětně spojit a obnovit vyplavování spermií? Ne vždy se to ale povede. Záleží na způsobu první vasektomie a kvalitě jejího provedení. 

 

VIDEO: Vizualizace průběhu vasektomie – přerušení chámovodů.

 

Životnost spermií po prodělané vasektomii

POZOR NA TO! Po vasektomii není muž sterilní okamžitě. Je třeba ještě asi 20 až 30 ejakulací. Až pak je ejakulát bez spermií a nehrozí nechtěné otěhotnění. Pro zjištění, zda je muž ještě schopen ženu oplodnit, se používá vyšetření  spermiogram. Spermie i po operaci dále vznikají ve varlatech a jsou ukládány v nadvarlatech. Tyto služebně nejstarší spermie po čase tělo samo rozloží.

ČTĚTE TAKÉ: Nejpodrobnější článek o spermiích na českém internetu. A zde klikněte, pokud vás zajímá, jak dlouho přežije spermie na vzduchu, ve vodě a v pochvě.

 

Cena vasektomie

Zákrok momentálně není v ČR hrazen pojišťovnami. Úhrada pojišťovnou je možná pouze ve speciálních případech a po zhodnocení revizním lékařem. Cena zákroku se pohybuje kolem 14 000 Kč dle jednotlivých center a pokud zvolíte zákrok v lokální anestezii bez nutnosti hospitalizace.

 

Nežádoucí účinky vasektomie

Jak to probíhá po operaci a co čekat? Většina lidí popisuje po opadnutí anestezie mírnou bolest, jako když dostanete mírnou ránu fotbalovým míčem do rozkroku. Ta vydrží zhruba 5 hodin. Další den už to jen občas zatahá a občas cítíte mírné nepohodlí. To časem zcela ustoupí.

Po operaci se nesmí chodit do vířivek, van a bazénů. Při větších bolestech pak lékaři předepisují prášky. Na zklidnění doporučí studené zábaly a obklady.

Sexuální styk je možný po 7 – 14 dnech. Během této doby nelze zvedat žádná těžká břemena. Určitě se nebojte zhoršení erekce ani impotence, protože vasektomie je nezpůsobuje. Erekce bude stejná jako před zákrokem.

Výjimečně lze pociťovat také tyto komplikace:

ČTĚTE ROZHOVOR S ODBORNÍKEM: O bezskalpelové vasektomii, průběhu operace, výhodách a rizicích s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bezskalpelová vasektomie

 

Mužská sterilizace regulovaná zákonem

Sterilizace znamená zbavit jedince schopnosti plodit potomky. Bavíme se o ní v případě, že lze plodnost znovu vrátit. V případě vasektomie tedy dochází pouze k podvázání chámovodů.

“V případě pouhého podvázání chámovodu, není antikoncepce 100%. Jsou známy i případy, kdy došlo k otěhotnění.“

Nejde o jednoduché rozhodnutí a mělo by se rozhodně řádně zvážit.

V České Republice upravuje sterilizaci zákon. Říká, že sterilizaci lze provést jen v případě, že:

 • Matka byla těhotenstvím ohrožena na životě nebo zdraví
 • Narozené dítě bylo během těhotenství, porodu a po porodu ohroženo na zdraví, nebo životě.

Operaci ze zdravotních důvodů lze provést osobě starší 18 let, která musí k zákroku udělit písemný souhlas. Mezi souhlasem a výkonem musí uplynout doba minimálně 7 dní.

Operace na vlastní žádost je možná u člověka staršího 21 let na základě písemné žádosti. Pacient musí být srozuměn s průběhem i riziky zákroku. A u podpisu je nutná přítomnost svědka, což chrání lékaře od případných pozdějších žalob.

“V případě nesvéprávně osoby nebo dítěte rozhoduje o sterilizaci komise.“

 

Přerušení chámovodu a opětovné spojení

Než muž podstoupí tento zákrok, měl by si položit zásadní otázku: “Budu ještě někdy chtít mít děti?“ Pokud váhá, možná by měl zákrok zavrhnout. Znovu napojit chámovod díky současným technikám jde, ale neexistuje záruka, že muž bude znovu plodný. Zákrok, který opět spojí chámovody, se nazývá reanastomóza. Účinnost je 50 až 70 %.

Obnova chámovodu je poměrně složitý zákrok s nejistým výsledkem. Napojení probíhá pomocí cévky a náročné mikrochirurgie. Hrozí riziko sterility až do smrti. Když už se pro vasektomii rozhodnete, zvažte uložení semene ve spermabance. Zajistíte si tak možnost mít po operaci šanci na další dítě.

Jako nejlepší možnost se jeví odběr a zamražení spermií ještě před vasektomií, které uložíte ve spermobance.

RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:

Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.

 

 

VIDEO: Pár natočil průběh vasektomie na kameru

 

Diskuze a zkušenosti s vasektomií

Jelikož v naší redakci nikdo vasektomii nepodstoupil, hledali jsme zkušenosti a informace o životě po zákroku na internetu. Z důvodu choulostivé povahy zákroku nezveřejňujeme žádná jména ani fotografie. Další diskuze můžete vyhledat na internetu i vy sám.

Bolí to asi dva dny, i když jsem nosil suspenzor. Zákrok ambulantně v lokálním umrtvení.

Jediný rozdíl po zákroku byl v tom, že jsme začali souložit daleko častěji. Teda po měsíci, což je doba, kdy už můžete souložit bezpečně a staré spermie zahynou.

Žena nikdy nemohla používat antikoncepci a navzdory kondomům jsme po třech dětech došli k závěru, že je čas na důkladnou prevenci.

Anonymní mužská zkušenost
Anonymní mužská zkušenost

Tento pan vasektomii podstoupil, protože antikoncepce jeho ženy selhávala. Nyní má lepší a bohatější sexuální život, protože se nebojí otěhotnění.

 

Jsem 12 let ženatý, máme 2 děti a manželka měla těžší problémy gynekologického charakteru.

Jakmile jsem zjistil, že je v Česku vasektomie dostupná, chtěl jsem ji legálně absolovovat. Bohužel mi tehdy posudková komise nechtěla uznat můj důvod.

Proto jsem jel na soukromou kliniku ve Vídni a za cca 10 000 Kč jsem si nechal vasektomii provést. Od té doby nemáme žádný zdravotní ani jiný problém.

Anonymní mužská zkušenost
Anonymní mužská zkušenost

Pan byl zjevně na vasektomii ještě v době, kdy ji nepovolili komukoliv. Zjevně je ale spokojený a jeho žena také.

 

Manžel je dva a půl roku po vasektomii a vše je super. Nadržený je pořád, mohl by pomalu denně a to jsme spolu 21 let.
Anonymní ženská zkušenost
Anonymní ženská zkušenost

Spokojená partnerka je ráda, že pan manžel neztratil ani libido, ani výkonnost. Dokazuje tak, že vás vasektomie o sexuální kondici a schopnosti neobere.

 

Já hormonální antikoncepci nesmím, další děti nechceme a do smrti používat kondom nechceme ani jeden. Nemá cenu chlapa přemlouvat nebo nutit do vasektomie, pokud si sám nesrovná pozitiva a výhody.

Přišel s tím sám manžel a byl to konzultovat v Praze někde na Karlově náměstí, kde byl později i na zákroku. Za hodinku jej pustili domů.

Doporučili mu dalších 6 týdnů používat kondom. Poté byl na měření spermiogram, které bylo v ceně. Cca. týden měl na tříslech drobné modřinky. Jinak se stehy i jizvy vstřebaly.

Manžel se nijak nezměnil. Má stejný hlas, husté vlasy a vousy, ani prsa mu nenarostly. Nyní máme pocit klidu a jistoty a to je k nezaplacení. Vše jej vyšlo na 11 500 Kč.

Anonymní ženská zkušenost
Anonymní ženská zkušenost

Není co dodat, paní sepsala zkušenost s vasektomií dopodrobna.

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

Proč (ne)jít do vasektomie?

Vasektomie je poměrně nekompromisní zásah do lidského těla a nedoporučujeme ji. Existuje několik důvodů, proč se pro ní muži rozhodují.

 • Jednoduchost zákroku. Průměrná doba zákroku je 20 minut.
 • Ambulantní forma zákroku. Poté cesta domů.
 • Díky anestezii necítíte bolest.
 • Partnerce po operaci nehrozí otěhotnění. Sex bez starostí a kondomu.

AKTUÁLNĚ: Nové antikoncepční injekce pro muže způsobují bolesti hlavy, depresi a akné. Jeden muž se během výzkumu zabil.

antikoncepční injekce pro muže

 

Vasektomie – nejčastěji kladené otázky

Hradí vasektomii pojišťovna?
V České republice pojišťovna vasektomii nehradí. Je možné požádat revizního lékaře pojišťovny o posudek, ale dle zkušeností je šance na proplacení mizivá.
Snižuje vasektomie hladinu vlastního testosteronu?
Ne. Hladina testosteronu zůstává stejná.
Sníží vasektomie sexuální výkon nebo libido?
Ne. Zůstávají takové, jako před zákrokem.
Snižuje vazektomie citlivost penisu?
Nikoliv. Na citlivost nemá vliv.
Změní se po vasektomii velikost varlat?
Ne.
Mohu dnes podstoupit vasektomii, pokud v budoucnosti chci děti?
Nedoporučujeme. Opětovné spojení chámovodů (tzv. reanastomóza) je sice možné, ale nikdo nezaručuje účinnost. Chraňte se dnes kondomem a až přijde čas na děti, zplodíte je bez komplikací.
Vydržím po vasektomii souložit déle?
Vasektomie nemá žádný dopad na sexuální výkonnost, libido, nástup ejakulace ani funkce erekce. Během sexu vydržíte tedy stejně.
Kam proudí spermie po vasektomii?
Spermie umírají a jelikož se nemají jak dostat do močové trubice, umírají , tělo je rozloží a vstřebá.
Je vasektomie bolestivá?
Můžete pociťovat nepohodlí a to až cca. 2 týdny, ale zákrok není bolestivý.
Odříznou mi během vazektomie varlata?
Ne. Odstranění varlat se říká kastrace. Vazektomie pouze přeruší chámovod a to buď trvale nebo dočasně. varlata zůstanou neporušena.
Všimne si partnerka, že jsem prodělal vasektomii?
Pravděpodobně ne. Musela by měřit přítomnost spermií v ejakulátu. Spermie totiž tvoří pouze část objemu ejakulátu a jeho barvu a hustotu ovlivňují pouze mírně.
Jak často vasektomie selhává?
Je velice účinná a trvalá metoda mužské antikoncepce. Pouze 1 až 2 muži z 1 000 prodělají neúspěšnou vasektomii. To je méně než 0,2 % šance selhání.
Jaké jsou nevýhody a rizika vasektomie?
Otoky, modřiny, krvácení do šourku, krev ve spermatu (hematospermie) a infekce.
Budu během vasektomie spát?
Obvykle ne. Podává se pouze lokální anestezie, a tedy se umrtví pouze šourek.
Kolik dnů budu po vasektomii na pracovní neschopence?
Do 2 dnů se můžete vrátit do práce. Vyhněte se sportu a zvedání vah aspoň týden po zákroku. Sex si dopřejte nejdříve po 2 týdnech, pokud lékař nerozhodne jinak.
Musím se před vasektomií holit?
Můžete, ale není to povinnost. Šourek oholí i lékař.
Budu po vasektomii pořád ejakulovat?
Ano. Ejakulát ale spermie obsahovat již nebude. Během ejakulace vyloučíte ostatní složky ejakulátu.
Jak dlouho vydrží antikoncepční účinek vasektomie?
Až do smrti, pokud si nedáte chámovody opět spojit.
Kolik mužů vasektomii podstupuje?
Je to zhruba 5 % vdaných a plodných mužů.
Mohu otěhotnět, pokud partner prodělal vasektomii?
Ano, malá šance je pořád přítomná. Jde ale o cca 0,2 % mužů.
Ovlivní vasektomie psychiku muže a jeho chování?
V ojedinělých případech se zvýšilo riziko vzniku demence ve starším věku.
V jakém věku muži průměrně podstupují vasektomii?
Zhruba je to věk 37,5 roku a 13 let manželství.
Mohu po vasektomii normálně močit?
Ano. Močové cesty zůstávají ve stejném stavu.

DÁLE ČTĚTE: Podvázání varlat za účelem sterilizace muže. Je vůbec potřebné, kde vás podvážou a kolik zaplatíte?

podvázání varlat jako mužská sterilizace, vasektomie

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply