Vasektomie – proč dobrovolně omezovat plodnost?

Vasektomie je jednou z metod mužské antikoncepce. Její podstatou je zabránění vstupu spermií do ejakulátu během ejakulace. Toho je dosaženo přerušením obou chámovodů pomocí operačních technik.

Tato metoda je jednou z nejspolehlivějších forem mužské antikoncepce (odborníci uvádějí spolehlivost až 99,85%). Samotný zákrok nemá vliv na kvalitu erekce ani prožívání orgasmu. Jsou známy případy snížené chuti na sex. Ty ale budou spíše psychologického charakteru.

Dříve byla prováděna tato operace pomocí skalpelu. Současná medicína dovoluje i méně invazivní metodu – vasektomii bez skalpelu.

přestřižený kabel

I u vasektomie jde o jednoduché „přerušení vedení“

 

Vasektomie – přerušení chámovodů

Zjednodušeně řečeno je chámovod trubice vedoucí ze šourku. Konkrétně z nadvarlete (sklad pro uzrání spermií) odkud dále vede k prostatě (továrna na přídavné směsi do ejakulátu) až do močové trubice.

Chámovod má schopnost sekrece, takže doplňuje sperma na cestě dalšími potřebnými tekutinami. Dále je vybaven hladkým svalstvem, které se během orgasmu smršťuje a transportuje semeno dále. V transportu pomáhají také svaly pánevního dna.

TIP: Svalstvo pánevního dna skvěle procvičíte díky Kegelovým cvikům.  

Chámovod lze podvázat, pak je řeč o sterilizaci a chámovod chirurg neřeže a nijak nepřeruší. Pouze podváže pomocí svorek. O vasektomii mluvíme až v případě, kdy chámovod lékař přeruší pomocí řezu.

 

VIDEO: Průběh vasektomie – přerušení chámovodů.

 

Mužská antikoncepce nařízena soudem

Vasektomie je nejspolehlivější formou antikoncepce a existují dokonce bizarní případy v soudnictví. Tento zákrok může soud nařídit v případě sexuálních delikventů.

Jeden případ z mnoha: Muž byl obviněn ze sexuálního napadení. Přestože byla vinna zřejmá, neměl soud dostatek důkazů. Soudce si ale všiml, že muž měl 7 dětí s 6 různými ženami. A tak jako preventivní opatření nařídil vasektomii.

Jak jinak může soud zkrotit sexuální delikventy?

 • Kastrace – úplné odstranění varlat
 • Antiandrogeny – léky tlumící produkci pohlavních hormonů a sexuální aktivitu
 • Adaptační léčba – vězeň je pod dohledem psychiatra veden k plnohodnotnému vztahu s jednou partnerkou
 • Psychoterapie

TIP: Plodnost – potenci si můžete ověřit i doma s testem na počet spermií. Pokud bude množství nízké, zajděte za urologem.

test potence

 

Jak probíhá vasektomie?

Zákrok není technicky ani časově náročný. Není dokonce ani bolestivý, pokud ovšem nedojde k zápalu kvůli nedodržení zásad hygieny.

 • Lehnete si na lůžko a lékař vydezinfikuje šourek a okolí.
 • Pak celou oblast umrtví lokální anestetikem, které je dostačující ve většině případů. Někomu stačí jeden vpich na každou stranu, někdo potřebuje více. Bolest lze přirovnat ke štípnutí nehtem. Pro citlivky je možnost celkové anestezie rajským plynem. Jde ale o luxus za příplatek.
 • Při zákroku lékař nejprve najde prsty chámovod pod šourkem. Tuto trubičku lze nahmatat pod tenkou kůží šourku. Tu následně uchytí i s kůží speciálními kleštičkami.
 • Následné propíchne kůži speciálním nástrojem – disektorem. Rána je veliká zhruba 5mm.
 • Chámovod poté vytáhne ven a izoluje kleštěmi v pevné pozici.
 • Následně podváže na obou stranách, a poté malou část chámovodu odřízne (někdy trubici dokonce jen nařízne).
 • Oba konce chámovodu následně zašije, podváže nebo zataví teplem.
 • Chámovod chirurg pustí zpět na své místo do šourku. Ránu v šourku nešije.
 • Stejný postup opakuje i u druhého chámovodu.
 • Po operaci čekáte asi 20 minut a poté kontrola. Pokud je vše v pořádku, jedete domů.

VÍTE, že chámovody lze zpětně spojit a obnovit vyplavování spermií? Ne vždy se to ale povede. Záleží na způsobu první vasektomie a kvalitě jejího provedení. 

 

Životnost spermií

POZOR NA TO! Po vasektomii není muž sterilní okamžitě. Je třeba ještě asi 20 až 30 ejakulací. Až pak je ejakulát bez spermií a nehrozí nechtěné otěhotnění. Pro zjištění, zda je muž ještě schopen ženu oplodnit, se používá vyšetření  spermiogram. Spermie i po operaci dále vznikají ve varlatech a jsou ukládány v nadvarlatech. Tyto služebně nejstarší spermie po čase tělo samo rozloží.

ČTĚTE TAKÉ: Nejpodrobnější článek o spermiích na českém internetu. A zde klikněte, pokud vás zajímá, jak dlouho přežije spermie na vzduchu, ve vodě a v pochvě.

 

Cena vasektomie

Zákrok momentálně není v ČR hrazen pojišťovnami. Úhrada pojišťovnou je možná pouze ve speciálních případech a po zhodnocení revizním lékařem. Cena zákroku se pohybuje kolem 14 tisíc Kč dle jednotlivých center a pokud zvolíte zákrok v lokální anestezii bez nutnosti hospitalizace.

 

Nežádoucí účinky vasektomie

Jak to probíhá po operaci a co čekat? Většina lidí popisuje po opadnutí anestezie mírnou bolest, jako když dostanete mírnou ránu fotbalovým míčem do rozkroku. Ta vydrží zhruba 5 hodin. Další den už to jen občas zatahá a občas cítíte mírné nepohodlí. To časem zcela ustoupí.

Po operaci se nesmí chodit do vířivek, van a bazénů. Při větších bolestech pak lékaři předepisují prášky. Na zklidnění doporučí studené zábaly a obklady.

Sexuální styk je možný po 7 – 14 dnech. Během této doby nelze zvedat žádná těžká břemena.

Výjimečně lze pociťovat také tyto komplikace:

 • Krev v ejakulátu. Většinou ustoupí do pár dnů po zákroku.
 • Tvorba krevní sraženiny
 • Vzácně se objevuje zánět varlete či bolest nadvarlete a horečka.

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavé články o Krvácení do moči jako příznaku poškození a Krvácení z vaginy a penisu po souloži jako důsledku poranění.

 

Mužská sterilizace regulovaná zákonem

Sterilizace znamená zbavit jedince schopnosti plodit potomky. Bavíme se o ní v případě, že lze plodnost znovu vrátit. V případě vasektomie tedy dochází pouze k podvázání chámovodů.

“V případě pouhého podvázání chámovodu, není antikoncepce 100%. Jsou známy i případy, kdy došlo k otěhotnění.“

Nejde o jednoduché rozhodnutí a mělo by se rozhodně řádně zvážit.

V České Republice upravuje sterilizaci zákon. Říká, že sterilizaci lze provést jen v případě, že:

 • Matka byla těhotenstvím ohrožena na životě nebo zdraví
 • Narozené dítě bylo během těhotenství, porodu a po porodu ohroženo na zdraví, nebo životě.

Operaci ze zdravotních důvodů lze provést osobě starší 18 let, která musí k zákroku udělit písemný souhlas. Mezi souhlasem a výkonem musí uplynout doba minimálně 7 dní.

Operace na vlastní žádost je možná u člověka staršího 21 let na základě písemné žádosti. Pacient musí být srozuměn s průběhem i riziky zákroku. A u podpisu je nutná přítomnost svědka, což chrání lékaře od případných pozdějších žalob.

“V případě nesvéprávně osoby nebo dítěte, rozhoduje o sterilizaci komise.“

 

Přerušení chámovodu a opětovné spojení

Než muž podstoupí tento zákrok, měl by si položit zásadní otázku: “Budu ještě někdy chtít mít děti?“ Pokud váhá, možná by měl zákrok zavrhnout. Znovu napojit chámovod díky současným technikám jde, ale neexistuje záruka, že muž bude znovu plodný.

Důležité! Erektilní dysfunkce a impotence – neplodnost – není to samé! V čem je rozdíl?  

Obnova chámovodu je poměrně složitý zákrok s nejistým výsledkem. Napojení probíhá pomocí cévky a náročné mikrochirurgie. Hrozí riziko sterility až do smrti. Když už se pro vasektomii rozhodnete, zvažte uložení semene ve spermabance. Zajistíte si tak možnost mít po operaci šanci na další dítě.

RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:

Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.

 

 

VIDEO: Pár natočil průběh Vasektomie na kameru

 

Proč (ne)jít do vasektomie?

Vasektomie je poměrně nekompromisní zásah do lidského těla a nedoporučujeme ji. Existuje několik důvodů, proč se pro ní muži rozhodují.

 • Jednoduchost zákroku. Průměrná doba zákroku je 20 minut.
 • Ambulantní forma zákroku. Poté cesta domů.
 • Díky anestezii necítíte bolest.
 • Partnerce po operaci nehrozí otěhotnění. Sex bez starostí a kondomu.

VÁHÁTE? Jste nerozhodný? Klikněte a napište nám do anonymní poradny. 

Leave a Reply