Mužská antikoncepce: Jak se ubránit před „příletem čápa?“ Metody, které znemožní oplodnění ženy

Nikdo se vás nebude ptát ani vás soudit za to, že nechcete děti. Je vaše svaté právo užívat si sex nezávazně a bez myšlenek na to, „co bude, až to náhodou praskne…„.

Proto jsme sepsali všechny metody a druhy mužské antikoncepce. Některé více, jiné méně účinné a některé s trvalým účinkem. Metody si ale vždy dobře rozmyslete, protože nikdy nevíte, zda si za pár let nezmyslíte, že byste dítě přeci jenom chtěl, ale již to nebude možné.

antikoncepce pro muže

 

Kondomy – jednoduché na použití, levné a poměrně účinné

mužská antikoncepce, kondom

Reklamy na kondomy uvádějí účinnost kolem 98 %. Reálné statistiky ale dokládají účinnost mezi 82 až 94 %. Příčinou zvýšeného rizika otěhotnění je i neschopnost některých mužů (a jejich partnerek) správně a bezpečně s kondomem manipulovat nebo jej skladovat.

Jakkoliv kvalitní kondom s 98 % účinností je zcela bezcenný, pokud jej nosíte 2 roky v peněžence v zadní kapse, a pak jej někde potmě rozbalujete zuby.

Výhodou je, že kondom vás reálně chrání pŕed pohlavně přenosnými nemocemi (genitální opary, chlamydie). To ostatní antikoncepční metody bohužel nedovedou.

VYBÍREJTE SPRÁVNĚ: Jak vybrat správnou velikost a materiál kondomu, aby vám perfektně seděl a ani jste jej necítil?

velikosti kondomů

 

Aby kondom plnil úkol spolehlivě

Používejte latexové nebo polyuretanové kondomy. Skladujte je na chladném a suchém místě. Hlídejte si datum expirace.

Nenoste kondom v peněžence ani v kapsách s klíčmi a předměty, které mohou kondom poškodit. Kondomům škodí také teplo, vlhko a tření.

Pokud budete kondom dodatečně lubrikovat, používejte gely na báze vody a silikonu. Nepoužívejte olejové gely.

Nepoužívejte žádné „alternativní“ kondomy, třeba z jehněčí kůže nebo ovčího střívka. Před početím a pohlavní nemocí vás žádné BIO, EKO a EZO produkty neochrání.

ZACHÁZEJTE S KONDOMEM SPRÁVNĚ:

Klikněte a naučte se vše důležité o použití a bezpečnostních zásadách zacházení s kondomy.

 

Vasektomie – nejúčinnější a trvalá mužská antikoncepce

mužská antikoncepce, vasektomie

Vasektomie je mužská sterilizace. Být sterilní znamená pro muže nevylučovat žádné spermie schopné oplodnit vajíčko (azoospermie). Toho se dosáhne přerušením chámovodů – kanálků, které z nadvarlete vedou do močové trubice. Po dosažení ejakulace spermie proudí přes chámovod a močovou trubici ven z těla.

Jelikož se během vasektomie přeruší, při dalších ejakulacích se spermie v ejakulátu nenacházejí a nemůže tak dojít k oplodnění. Během zákroku chirurg tyto kanálky trvale přeřízne. Chámovody lze opětovně sešít a znovu obnovit mužovu plodnost. Čím déle od vasektomie se zákrok obnovení provede, tím nižší je šance, že bude spojení úspěšné.

Jisté minimální riziko oplodnění i přes vasektomii existuje. Šance je asi 15 z 10 000 případů, což je 0,15 % riziko.

Po vasektomii potrvá přibližně 3 měsíce, než bude ejakulát zcela bez spermií.

VÝHODY VASEKTOMIE: NEVÝHODY VASEKTOMIE:
 •  jednoduchý zákrok
 • funkčnější, než ženská sterilizace
 • nezmění se vaše pocity a požitek ze sexu – sex, erekce ani libido se nezmění
 • ejakulát vypadá stejně, takže o vasektomii nemusí žádná partnerka vědět
 • ve velké míře jde o trvalý zákrok, který lze zvrátit pouze s malou šancí obnovy plodnosti
 • neochrání vás před pohlavními nemocemi, takže myslete na kondom
 • riziko negativních stavů po operaci – otoky, záněty, infekce, krvácení

ROZUMNÝ KROK PŘED VASEKTOMIÍ:

Nikdy nevíte, zda v budoucnosti nepotkáte ženu, se kterou budete dítě chtít. Proto je rozumné nechat si odebrat spermie, zamrazit a uložit do spermobanky, kde k nim budete mít kdykoliv přístup.

Budete mít také jistotu, že případné dítě bude skutečně vaše a nebudete se po celý jeho život starat o cizí.

 

Kastrace – trvalá metoda, značně neoblíbená

metoda mužské antikoncepce, kastrace

Kastrace je kompletní odstranění varlat. Chemická kastrace je dočasné znefunkčnění varlat pomocí léků. Je jasné, že tuto metodu by přijal málokterý muž. Nikdo nechce přicházet o části svého těla a to ani v „boji“ proti otěhotnění partnerky.

Kastrace se nyní ukládá spíše jako dobrovolný trest pro různé devianty, sadisty ,pedofily, násilníky a pachatele otřených sexuálních zločinů. Trestanci ji podstupují dobrovolně a dokonce o ni sami žádají, pokud věří, že je napraví.

Opakované trestné činy po kastraci jsou sice na hranici 4 %, což je příznivé číslo. Delikty se aktuálně trestají spíše podáváním léků, i když zde je „léčba“ delikventů méně účinná (okolo 17 % opakovaných sexuálních deliktů).

Není vyloučené, že i Čech se může nechat vykastrovat někde „na černo“, případně v zahraničí. Každopádně podobné experimenty nedoporučujeme.

Odstraněním varlat dochází v těle k řadě negativních účinků a obrovskému úbytku testosteronu, který mění tělo i psychiku muže natrvalo. Samozřejmostí je absolutní neplodnost.

Výjimkou jsou transsexuálové, kteří si nechávají odebrat varlata zcela dobrovolně v rámci své proměny na ženu. Kastraci také vyhledávají příznivci BDSM praktik, ale praktiky jsou tabu a pro veřejnost takřka neexistují.

KDO V ČESKU PODSTUPUJE KASTRACI? STATISTIKY KASTRACE V ČESKU (na 50 sexuálních delikventech):
 • zákrok je pouze na žádost a souhlas pacienta (jde o léčebnou metodu delikventů)
 • žádost musí schválit lékař a komise ministerstva zdravotnictví
 • pacient musí být starší 25 let
 • pacient musel spáchat sexuálně motivovaný, násilný trestný čin s předpokladem opakování
 • pacient musí mít diagnostikovanou specifickou sexuální deviaci
 • u pacienta nebyly úspěšné jiné metody léčby
 • 88 % se chtělo nechat vykastrovat dobrovolně
 • 60 % by podstoupilo kastraci znovu
 • 86 % bylo řádně poučených o negativních důsledcích zákroku
 • 36 % kastrovaných zaznamenalo zvýšení hmotnosti
 • 20 % hlásilo snížení hmotnosti
 • 38 % hlásilo úbytek ochlupení
 • 18 % hlásilo unavenost a zvětšení prsou (gynekomastii)
 • 74 % hlásilo pokles libida
 • 34 % zaznamenalo oslabení erekce
 • 24 % nebylo schopných dosáhnout orgasmus
 • 60 % je spokojených se sexuálním životem po zákroku
 • 88 % je spokojených s duševním stavem

*ze statistik jasně vyplývá, že rapidní snížení hladin testosteronu má silné negativní účinky na vzhled a chování mužů, obzvlášť v sexuální rovině

 

Sex a ejakulace mimo vagínu – jednoduchá, méně uspokojivá metoda s nejasnou účinností

metoda mužské antikoncepce, ejakulace mimo vagínu

Zde je princip primitivně jednoduchý. Pokud nechci ženu oplodnit, nesmím ejakulovat do vagíny. Bohužel se zde nelze spolehnout na účinnost. Proč?

 • Řeknete si, že budete stříkat ven, ale neuhlídáte vhodný okamžik a spermie si najde cestu dovnitř.
 • Řeknete si, že do vagíny ne a ejakulujete ženě na břicho. Spermie stečou do vagíny a je těhotná.
 • Řeknete si, že ejakulujete mimo ženino tělo, třeba na prostěradlo nebo do ručníku. Žena se o ejakulát otře a je těhotná.
 • Partnerka vás ujistí, že nechce dítě a vy budete ejakulovat mimo její tělo. Bohužel praxe dokládá, že žena ejakulát chytne a vetře si jej do vagíny záměrně, aby otěhotněla a ani o tom nemusíte vědět. Případně příteli lže, že užívá antikoncepci, ale vysadí ji a nechá se oplodnit. Svede to na nehodu, ale záměrem bylo otěhotnění bez jeho vědomí. I takové příběhy píše sám život.

Každopádně pokud si v páru věříte a dovedete se chovat opatrně, můžete zkusit různé sexuální praktiky a uspokojení i mimo vagínu.

ZAMYSLETE SE:

U žen je antikoncepce jednodušší. Stačí, pokud se zabrání v oplodnění jediného vajíčka, které je navíc plodné pouze v omezeném čase.

Naopak zdravý muž produkuje až 1 500 spermií za sekundu a je tak plodný téměř vždy a skoro po celý život.

 

Antikoncepční pilulka pro muže – hormonální antikoncepce, prozatím pouze ve vývoji

metoda mužské antikoncepce, antikoncepční pilulka

Pilulky proti početí pro muže se horlivě vyvíjejí a předpokládaný příchod na trh je zhruba za 10 let. Firmy se přitom snaží vynalézt mužskou antikoncepci v pilulkách již od 70. let 20. století.

Je jasné, že firmy nechtějí inkasovat peníze pouze od žen a dychtivě potřebují vyrobit podobný produkt i pro muže.

Kalifornští vědci po testech ohlašují pozitivní výsledky, nicméně každý nový lék musí projít několika lety výzkumu. Ten prokáže, zda je výrobek skutečně bezpečný i při dlouhodobém užívání.

Pilulky by měly účinkovat díky snižování přirozeného testosteronu ve varlatech. Ten je potřebný pro správnou produkci spermií. Pokud se testosteron sníží na kritické hladiny, spermie se nevytvoří a ženu tak neoplodníme. Věc má ale háček.

Pokud varlata neprodukují testosteron, trpí celé tělo a dokonce i psychika. Muž slábne, ztrácí svalovinu, ochlupení, přibírá na váze a rostou mu prsa. Oslabení postihuje i libido a sílu erekce.

I samotní testovaní muži hlásili, že během užívání zaznamenali sníženou chuť na sex, bolesti hlavy, zvýšenou únavu, a dokonce potíže s erekcí, které jim znemožňovaly sex.

Za pokles testosteronu a snížení či zastavení jeho produkce může i nemoc hypogonadismus. Otázkou tedy je, zda vědci dovedou antikoncepční pilulky vytvořit tak, aby sice zajistili ochranu před početím, ale zároveň neohrozili celkové zdraví muže. Jsme sami zvědaví, jak se věc bude vyvíjet.

Zajímavé je, že muži o pilulky údajně nejeví velký zájem a odpovědnost za antikoncepci pořád směrují na své partnerky.

MĚJTE PŘEHLED: Hypogonadismus oslabí erekci i tělo. Jaké jsou příznaky, projevy a jak se bránit poklesu testosteronu?

hypogonadismus u mužů

 

Antikoncepční gel pro muže – také zatím pouze ve vývoji

Vědci chtějí mužům zjednodušit formu podávání antikoncepce, proto pilně pracují na gelu proti početí. Vývoj trvá již od roku 2009 a předpokládané spuštění prodejů se plánuje na rok 2022. Je to rok, kdy mají být jasné výsledky delší studie.

Gel se má vtírat do pokožky ramen nebo zad a to pravidelně jednou za den. Účinek má zabezpečit hormon testosteron a progestin.

Progestin je ženský pohlavní hormon, který má za ukol snižovat produkci spermií. Naopak obsažený testosteron by měl bránit v „ubývání mužnosti“ a v negativních účincích, které jsme jmenovali výše u pilulek.

Gel by tedy údajně neměl způsobovat negativa, nicméně jsme skeptičtí. Testosteron totiž produkci spermií podporuje, a jelikož gel hormon obsahuje, zůstává pouze spekulovat o tom, jak bude tvorbě spermií bránit. Nechme se překvapit. Zatím nakupte zásobu kondomů.

STATISTIKA:

 • Zcela bez antikoncepce funguje méně než třetina párů.
 • 100 milionů žen po světě užívá antikoncepční pilulky.
 • Pouze 10 % mužů používá nějakou ochranu proti početí.
 • 8 % mužů používá kondomy.
 • Pouze 2 % mužů podstupují vasektomii.
 • Statisticky jsou mužské antikoncepci naklonění spíše mladší, modernější muži, kteří již nekladou důraz na klasické přerozdělení odpovědností a úkolů v páru.

 

ČTĚTE ROZHOVOR S ODBORNÍKEM: O bezskalpelové vasektomii, průběhu operace, výhodách a rizicích s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bezskalpelová vasektomie

 

VYSVĚTLENÍ PRO ŽENY: Proč vlastně někteří muži nechtějí děti a pomýšlí na antikoncepci?

proč muži nechtějí děti?

Pokud jste se sem dostala jako čtenářka, která se zoufale snaží partnera přinutit, aby si s vámi udělal miminko a nerozumíte, proč se dítěti tak strašně brání, že se kvůli tomu chce sterilizovat, zde je několik běžných důvodů. Pomohou vám pochopit rozdíl v chápání mužského a ženského náhledu na rodičovství.

Zatímco vy nad dítětem přemýšlíte spíše emotivně, tikají vám hodiny a představujete si ty krásné časy, které vás čekají, partner to bere striktně logicky a ekonomicky. Pokud mu rovnice vychází v jeho neprospěch, dítě v hlavě již dávno zavrhl.

V podstatě teď může jenom čekat, kdy se s ním kvůli tomu rozejdete. Pokud se delší dobu cuká a nesnese debatu o dítěti, je jasné, že dítě nechce a věc bude odkládat, dokud to bude možné.

Zde je tedy pouze na vás, zda se rozejdete, nebo budete pořád čekat, zda změní názor. Bohužel praxe dokazuje, že pokud je mu přes 30, má svůj životní styl a neplánuje na něm nic měnit, nezmění ani zamítavý názor na dítě.

Možná do budoucna nepočítá už ani s vámi a je s vámi spíše z pohodlnosti a kvůli tomu, že nechce řešit rozchody, nové bydlení, ztrátu společného majetku. Takový je život. Může vás sice milovat jako ženu, ale miluje POUZE vás, ne tu roztomilou mladou rodinku, kterou v představách nosíte vy.

 

Nechce ve svém životě nic změnit

Pohoda a klídeček, spokojenost se svým standardem. Proč něco měnit?

Má práci, která ho uživí, má bydlení, ve kterém se cítí dobře, své záliby a okruh přátel. Má taky dobrou přítelkyni. Ale takto mu to vyhovuje.

Nepotřebuje více. Vše, co kdy chtěl, už má nebo na tom pracuje. Dítě ve svých vizích budoucnosti nevidí. Je spokojený tak, jak žije teď.

 

Je už starý

Partner se může cítit příliš starý a to i pokud mu bylo teprve 30

A to bez ohledu na to, kolik mu je skutečně let. Možná už chce jen odpočívat. Nedělat si život složitější. Nechce mít dítě v 50ti, protože až dítě odejde z domu, bude mu 70 a tam už vidí pomalu konec života. Nechce podstatnou část života vénovat péči o nikoho dalšího.

 

Je nemocný, i když o tom nemusíte vědět

I muži mívají svá tajemství, se kterými se partnerkám nechlubí. Nemyslete si, že o tom svém víte všechno.

Některé nemoci jsou s mužem dlouhou část života. Muž se může bát, že tuto nemoc zdědí dítě a to jej děsí. Může být neplodný nebo mít sníženou kvalitu spermií, takže se bojí, zda se dítě narodí zdravé a ne postižené.

Možná už dávno byl na vyšetření, ale s výsledky se nechlubil, protože kvůli podlomenému zdraví byste se s nim mohla rozejít.

Muž chápe, že nemocný nebo neplodný muž ztrácí v očích ženy „váhu a hodnotu“. Proto vás o svém postižení či problému neinformoval. Nechce vás ztratit.

 

Nechce přijít o pravidelný sex

Muž nechce přijít o pravidelný sex.

Veškerá potěšení s příchodem dítěte obvykle zeslábnou nebo se na dlouhá léta úplně vytratí. Rodičové nespí, dnem a nocí musí hlídat dítě. Unavení lidé na sex nemyslí. Přítomnost dětí v domě dovede bezpečně zahubit libido. Pořád hrozí, že vlezou do pokoje.

Žena hledí hlavně na jejich blaho, muž se stává pouze investorem a zabezpečovatelem. Libido umírá. Vztah se mění ze zamilovaného na kalkulativní. Vše doprovází stres a obavy, zda se o rodinu postará a nic nebude chybět.

 

Nechce přijmout zodpovědnost a ztratit svobodu

Život nespoutaného dobrodruha se s rolí tatínka příliš neshoduje.

Tento bod nemá smysl zdlouhavé popisovat. Muž má rád svůj klid, volnost a schopnost být kdykoliv a kdekoliv se mu zachce. S dítětem je to téměř nemožné.

Muž chce trošku sobecky dělat vše po svém a nechce nést odpovědnost za toho malého tvorečka v kočárku.

 

Finance

Dítě je zátěží rozpočtu číslo 1 a ne každý muž chce investovat.

Velice důležitý aspekt. Již jste zjistila, ze zde píšeme o mužích, kteří mají svůj život již nějak nastavený. S tím se váže i nastavení rozpočtu. Vědí, co si mohou dovolit a co ne. Tomu se přizpůsobí a žijí si na adekvátní úrovni.

Narození potomka znamená ubrat ze svých standardů, a tedy mít méně financí pro svoje potěšení. Na druhé straně rapidní zvýšení výdajů na drobečka. Jde o statisíce korun, které budou v nejbližších letech utraceny na prcka. Strávit tuto rovnici dovede málokterý muž, který žije neměnným lifestylem posledních několik let.

Ženy mají často tendenci držet „rodinnou kasu“ a to i pokud do ní samy přispívají pouze rodičovským příspěvkem. Muži vydělávají, ale neradi se peněz vzdávají, ani pokud je to pro dobro rodiny. Nechtějí rodinnou kasu. Chtějí nakládat svými penězi po svém a scénář rodiny, do které budou jenom sypat peníze, je pro ně hrůzostrašný.

 

Střízlivá zodpovědnost versus slabá sebedůvěra

Nebojte se. I muž přemýšlí, zda bude dítě správným krokem. Někdy se ale může rozhodnout jinak, než vy a to mu nelze mít za zlé.

Možná jste to z předešlých bodů nepostřehla, ale muži dovedou myslet zodpovědně. Zároveň kalkulují a počítají. Pokud si nevěří, že by rodičovství zvládli, nepustí se do něj. Je to ale projev určité zodpovědnosti, protože odmítnutím dítěte jej vlastně v budoucnu nijak neohrozí.

Když si dítě nepořídí, nestane se, že by nemělo co jíst, kde bydlet nebo studovat. A to je celkem zodpovědný krok – nepouštět se do něčeho, o čem nejsem přesvědčený, že na to nemám.

Muž nemusí být líný, chudý a nemocný, aby dítě nechtěl. Může být i aktivní, zdravý a bohatý, ale myšlenka na otcovství se mu příčí, protože nevěří, že to zvládne a nechce ohrožovat budoucnost.

AKTUÁLNĚ: Nové antikoncepční injekce pro muže způsobují bolesti hlavy, depresi a akné. Jeden muž se během výzkumu zabil.

antikoncepční injekce pro muže

 

Mužská antikoncepce a často kladené dotazy (FAQ)

Která mužská antikoncepce je nejlepší?
Nejspolehlivější je vasektomie (mužská sterilizace). Chirurg přeruší chámovody, přes které protéká sperma do varlat. Tato metoda proti otěhotnění je nejúčinnější.
Kdy může muž na vasektomii?
Právně může na vasektomii od 18ti let. Pro konzultaci s lékařem provádějícím vasektomii není nutné lékařské doporučení.

Vasektomie je vhodná pro muže, kteří vědí, že již nikdy dítě chtít nebudou, nebo již dítě mají a další nechtějí.

Jaké metody mužské antikoncepce jsou k mání?
Aktuálně jsou to kondomy, přiškrcení chámovodů nebo jejich přerušení (vasektomie) nebo odebrání varlat (kastrace).
Lze vasektomii vrátit zpět do původního stavu?
Ano, lze. Bohužel již nelze plně zaručit, že snaha o další početí bude úspěšná. Čím delší čas od vasektomie uplyne, tím nižší je šance, že se plodnost opět obnoví.
Může muž léta po vasektomii oplodnit ženu?
Pravděpodobnost je téměř nulová již po 3 měsících po zákroku. Po vasektomii lékař ověří, zda jsou v ejakulátu pořád přítomny spermie.
Žijí muži po vasektomii déle?
Několik menších studií naznačuje, že muži po vasektomii žijí o něco déle. Výsledky zatím nejsou zcela potvrzené.
Pociťuje muž po vasektomii pořád sexuální uspokojení?
Ano, vše bude probíhat naprosto stejně, pouze s rozdílem, že v ejakulátu nebudou přítomny spermie.
Existují negativní vedlejší účinky mužské antikoncepční pilulky?
Ano, existují.

Jak funguje antikoncepční gel pro muže?
Gel snižuje produkci spermií schopných oplodnit vajíčko na minimum a to snížením hladiny testosteronu, který produkují varlata.
Co se stane, pokud muž užije antikoncepci pro ženy?
Pokud jste transsexuál, můžete užívat hormonální antikoncepci pro ženy. Lze ji užívat i společně s testosteronem. Oba budou účinné a neměly by mít vedlejší účinky.

DÁLE ČTĚTE: Podvázání varlat za účelem sterilizace. Je vůbec potřebné, kde vás podvážou a kolik zaplatíte?

podvázání varlat jako mužská sterilizace, vasektomie

Leave a Reply