Opožděná menstruace není pouze signálem těhotenství. Způsobí ji i stres nebo dieta.

Menstruaci zažívá každá žena až do nástupu menopauzy. Klasickým doprovodným jevem jsou bolesti a křeče, únava, vyčerpání a silné krvácení.

Nepravidelná nebo vynechaná menstruace obvykle prokazuje zdravotní komplikace, přičemž nemusí jít právě o těžké nemoci. Zpožděnou menstruaci může způsobit i „obyčejný“ stres nebo snaha zhubnout.

příčiny opožděné menstruace

 

Kdy je menstruace opožděná?

Menstruace doprovází život ženy od cca. 10. až do 50. roku života. Přesný začátek i konec je individuální. Některé ženy začínají krvácet na den přesně, jiné mají periodu nepravidelnou a nemohou se spolehnout na přesný den.

Běžný menstruační cyklus by měl trvat 24 až 35 dnů. Není nutné znepokojovat se, pokud se ojediněle menstruace zpozdí, trvá příliš krátce nebo dlouho. Pokud ale perioda vynechává pravidelně, je vhodné zajít na gynekologii.

Podle gynekoložky Radky Gregorové mají ženy nejpravidelnější cyklus mezí 25. a 30. rokem. Cyklus trvá průměrně 28 dnů s odchylkou 3 dny. Každá žena se během života setká se zpožděním menstruace, ale obvykle není důvod pro znepokojení. Zcela bezproblémová menstruace je spíše výjimečná.

  • Sexuálně aktivní ženy by si po vynechané menstruaci měly udělat těhotenský test
  • Starší ženy kolem 50 a více let si mohou udělat test na menopauzu
  • Ostatní ženy s negativním těhotenským testem mohou návštěvu gynekologa odložit, pokud vynechání menstruace nedoprovází žádná další komplikace
těhotenský test koupit

test na menopauzu

 

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

Sexuálně aktivní ženy v reproduktivním věku mají opožděnou menstruaci nejčastěji kvůli těhotenství. Pokud máte podezření, objednejte si těhotenský test (klikněte).

 

Menopauza

Statisticky je nepravidelná menstruace nejčastější u dospívajících dívek v pubertě a žen starších 40 let. U starších žen přispívá k výkyvům klimakterium, jehož součástí jsou návaly horka, pocení a jiná negativa ženského přechodu. Pro tyto ženy je vhodná hormonální terapie.

 

Výkyvy hmotnosti

Prudké výkyvy hmotnosti ohrožují hlavně ženy zkoušející různé extrémní diety nebo ženy s poruchami příjmu potravy. Hormonální hladinu naruší rychlý úbytek cca. 15% váhy a tento výkyv může způsobit opoždění nebo vynechání menstruace. Zdravé hubnutí je pomalé, trvalé a cílené a za přirozené se považuje hubnutí rychlostí 1 – 1,5 kg za měsíc.

 

Stres

Stres také dovede rozhodit hormonální rovnováhu. Často se k němu přidává i vyčerpanost a trvalá únava, nespavost a riziko rozvoje závislostí.

 

Příliš intenzivní a náročné cvičení

S vynecháním menstruace se poměrně často setkávají profesionální sportovkyně. Příliš intenzivní fyzická zátěž na organismus působí podobně jako stres, a rovněž tak narušuje hormonální rovnováhu, na které je pravidelnost menstruace závislá.

 

Problémy se štítnou žlázou

Potíže se štítnou žlázou se vyskytují pořád častěji a pouze v roce 2019 se s ní léčilo 620 000 pacientů. Ke vzniku problémů přispívá stres, který je dnes pořád silnější. Snížená funkce štítné žlázy se nazývá hypotyreóza. Způsobuje dokonce problémy s početím.

Postižené ženy jsou soustavně unavené a snižuje tak jejich fyzický i mentální výkon. Příznaky jsou velice často méně výrazné a postižené je nepřikládají štítné žláze. Mezi další příznaky patří zvýšený srdeční tep, vyčerpání, náhlý úbytek nebo přibírání na váze, studené končetiny a náladovost.

PRODUKT PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

České rostlinné tobolky Proeretca WOMEN navozují menstruační komfort hormonální rovnováhu. Lze díky nim cíleně upravit nepravidelnou a opožděnou menstruaci.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte a podívejte se na účinky všech složek přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin.

 

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

Syndrom PCOS postihuje přibližně 1 z 10 žen a vzniká kvůli hormonální nerovnováze. Ženské tělo produkuje větší množství testosteronu, než je v něm potřeba.

Kromě opoždění menstruace způsobuje i vznik a zhoršování akné, tloustnutí, inzulinovou rezistenci a neplodnost.

Odborníci radí ženám zvýšit příjem fytoestrogenů ve stravě. Nacházejí se hlavně v rostlinných potravinách, a tedy zelenině, ovoci a luštěninách. Ty pomohu navodit optimální hormonální rovnováhu.

 

Chronické a závažné nemoci

Některé příčiny opožděné menstruace jsou banální, jiné závažné. Zvlášť pokud menstruaci doprovází silnější bolest v podbřišku, nezvyklý výtok, bolesti hlavy, návaly horka nebo zimnice a přibírání na váze, je důvod běžet k lékaři.

 

Měsíční fáze

Jeho vliv na pravidelnost menstruačního cyklu je pouze mírný, každopádně jedna starší studie dokázala zpoždění menstruace až u 30% žen v čase úplňku. Problematickou a bolestivou menstruaci hlásily ženy během chladného počasí.

 

Léčba a pomoc s opožděnou menstruací

Gynekolog provede základní vyšetření – ultrazvuk, odběr a rozbor krve nebo palpační vyšetření. Podle zjištěné příčiny stanoví adekvátní léčbu, nebo pacientku pošle k dalším specialistům (endokrinolog).

Ženy s dlouhým cyklem a ženy bez menstruace dobře snášejí hormonální léčbu. Tato léčba je podle specialistů hodně démonizovaná, ale zbytečně. Strach z hormonální terapie vede k tomu, že se postižené dlouhodobě trápí se svými problémy. Přitom jim může pomoct malá dávka bezpečných léků. Výhody zde převažují rizika. Zeptejte se na možnosti svého gynekologa.

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply