Klimakterium – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?

Klimakterium, ženský přechod, menopauza. Většina žen považuje tyto pojmy za synonyma, a tudíž i rozdíl v jejich definici nevnímá.

Přitom ale označují dvě různé věci. Záměrně píšu jen dvě, neboť klimakterium a přechod jsou skutečně synonyma, kdežto menopauza je už úplně něco jiného.

  • Jaký je tedy rozdíl mezi klimakteriem a menopauzou?
  • Kdy nastává klimakterium a kdy menopauza?
  • Potýkají se ženy s oběma stavy, anebo se u žen může objevit pouze jedna situace z těchto dvou?
  • A jak správně od sebe odlišit klimakterium a menopauzu?

klimakterium

 

Klimakterium, ženský přechod, menopauza – jaké jsou rozdíly?

Klimakterium, či lidově řečeno přechod, představuje celé, několikaleté období, kterým si žena ve věku od 40. až do konce života prochází.

Klimakterium je období přechodu mezi plodným věkem ženy a začátkem senia, proto se mu také často říká „přechod”. V tomto období dochází k přirozenému poklesu funkce vaječníků a následným hormonálním, fyzickým i psychickým změnám.

Menopauza naproti tomu označuje jen ztrátu menstruace, tedy menstruačního krvácení řízeného vaječníky. Menopauza je tedy pouze jednou z částí celého procesu klimakteria. V tom je ten rozdíl.

Je sice jasné, že spousta lidí v tom neuvidí příliš velké rozdíly, avšak není to jedno a to samé.

Proerecta WOMEN účinky

 

VIDEO: Rozhovor s MUDr. Alešem Skřivánkem o klimakteriu

MUDr Skrivanek Klimakterium

 

Je klimakterium nemoc?

Klimakterium rozhodně není nějaká nemoc, nebo nějaká porucha. Ke klimakteriu dochází zcela přirozeně a každá, doslova každá žena si jím projde. Některá dříve, jiná později, ale na všechny z nás toto období jednou čeká.

Není se jej ale potřeba bát, nebo z něj dělat zbytečného strašáka. Klimakterium patří přirozeně k ženskému životu, stejně jako třeba první měsíčky, první sexuální partner nebo první těhotenství.

 

3 období klimakteria

Klimakterium je tedy celé, dlouhé, několikaleté období, kterým si zralá žena prochází. Je to přechod mezi plodným věkem a neplodným, starším věkem.

Nelze tedy říct, že by se jednalo jen o ztrátu menstruace. Naopak. Období klimakteria má celkem tři fáze. Patří mezi ně:

Pŕibližný nástup premenopauzy, menopauzy a postmenopauzy v letech

Přibližný nástup premenopauzy, perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy v letech

 

Perimenopauza – první fáze klimakteria

První fází klimakteria je perimenopauza. Perimenopauza je období před menopauzou, kdy je krvácení nepravidelné, někdy silné, někdy slabé a v mnoha případech nečekané. Říká se jí také „příprava na přechod”.

Toto období začíná již několik let před samotnou menopauzou. Tělo v tuto dobu začíná produkovat pomalu méně a méně hormonů. Zpravidla do tohoto období žena dojde okolo čtyřicítky, ale není neobvyklé, že se žena do perimenopauzy dostane už okolo třicítky.

Mezi první příznaky klimakteria lze zařadit poruchy menstruačního krvácení. Kvůli opožďování ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a poté zase naopak dochází k jeho zkracování.

Důsledkem je pak obvykle častější měsíční krvácení. To ustane až ve chvíli, kdy se vyčerpá zásoba vajíček schopných k dozrání.

Odborníci z Ulékaře.cz, ulekare.cz
Odborníci z Ulékaře.cz

 

Menopauza – druhá fáze klimakteria

O menopauze jsem se již zmínila a věnovala jsem jí celý rozsáhlý článek „Menopauza” , který vám samozřejmě doporučuji k přečtení.

Menopauza nastupuje zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy a představuje poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky.

DOPORUČENÍ: Klimakterium váš organismus vyčerpává. Tělo má mnohem větší spotřebu důležitých vitamínů a minerálů. 

Přesně tyto látky v náročném období doplníte s českým bylinným doplňkem Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN

 

Postmenopauza – třetí fáze klimakteria

Poslední fází klimakteria je postmenopauza. Je posledním stádiem přechodu, po úplném ukončení aktivity vašich vaječníků.

Postmenopauza nastupuje zhruba rok po poslední menstruaci a trvá pak až do konce života ženy. Jde o období reprodukčního klidu a stárnutí.

Jelikož v tomto období produkuje tělo ženy minimum ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů a progesteronu, měla by si žena nechat udělat právě teď screeningový test hustoty kostí. Tento test vám totiž pomůže určit hladinu vápníku v kostech a předejít tak osteoporóze.

Mezi nebezpečné chronické příznaky přechodu, které se často označují jako metabolický klimakterický syndrom, patří například zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkové příhody.

V reprodukčním věku byly ženy před těmito riziky chráněny vyšší hladinou estrogenu.

S jeho úbytkem však dochází k oslabení této ochranné funkce a kupříkladu riziko srdečně-cévních onemocnění se tak dostává na přibližně stejnou úroveň, jako je tomu u mužů.

Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan, sexuolog.net
Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan

 

VIDEO: Julie Gaia Poupětová o klimakteriu – po letech nemám chuť na sex

Klimakterium - přechod - po letech nemám chuť na sex

 

Typický věk ženy v klimakteriu

Typicky se žena nachází v klimakteriu ve věku od zhruba svých 40. let, až pak do konce svého života. Jak už jsem ale zmínila, některé se do přechodu dostávají dříve, třeba už po třicítce, jiné zase později, třeba až okolo padesátky.

Hodně záleží na zdravotním stavu dané ženy, na genetické výbavě, na životním stylu, i třeba na množství stresu, kterému jste vystavena.

Na dobu nástupu klimakteria a menopauzy má vliv řada faktorů a mezi ty se vedle zdravotního stavu nebo životního stylu řadí především genetika.

Ženy by se tudíž měly u svých matek a případně i babiček informovat, kdy se příznaky přechodu začaly objevovat u nich a kdy přestaly menstruovat.

I když je téma klimakteria poměrně intimní a řada žen o něm nerada hovoří, alespoň hrubá představa o tom, kdy je může postihnout, jim dává možnost se na všechny nepříjemné projevy dopředu připravit.

Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan, sexuolog.net
Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan

 

Jak oddálit klimakterium?

Spousta žen se klimakteria obává. A je to naprosto logické a přirozené. Nejen, že to značí vaší neplodnost a tudíž už nemožnost nikdy v budoucnu mít své vlastní děti, ale zároveň toto období s sebou přináší řadu nechtěných a nepříjemných příznaků, které si popíšeme za chvíli.

Existuje tedy nějaká možnost, jak oddálit klimakterium? Anebo, dá se mu úplně vyhnout?

Oddálit jej můžete zdravým životním stylem – pravidelným pohybem, zdravou a vyváženou stravou, dostatečným odpočinkem, snížením množství stresu, kterému jste vystavena, nebo třeba pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu.

Tipů a rad na zdravý životní styl je nespočet, stačí se nechat inspirovat v televizi nebo na internetu. Na druhou stranu ale nečekejte, že klimakterium takto oddálíte třeba o desítky let.

Důležitou roli zde totiž sehrává genetika, a ta je mnohem mocnější než i ten nejzdravější životní styl na světě. Zajímavostí je, že žena, která dostala později měsíčky, vstupuje většinou do klimakteria dříve než její vrstevnice.

Vysvětlení je jednoduché – je to proto, že je u této ženy hormonální genetická výbava oslabena – projeví se později, ale skončí dříve.

 

Lze se klimakteriu zcela vyhnout?

Co ovšem nijak neovlivníte, tak je samotný nástup klimakteria. Klimakterium u vás nastoupí tak či tak, i kdybyste jste vařila ty nejzdravější jídla na světě, nikdy nekouřila, nikdy nevyzkoušela ani kapku alkoholu, nebo nebyla po celý svůj život vystavená žádnému stresu.

Klimakterium totiž k ženskému životu neodmyslitelně patří, a tak je naprosto zbytečné opíjet se myšlenkou, že vás se to vůbec netýká. Týká.

 

VIDEO: Gynekolog MUDr. Pavol Hartel na téma klimakterium

Diskusia na tému ZDRAVIE- Klimaktérium

 

Typické příznaky klimakteria

Jelikož je základním znakem klimakteria pokles funkce vaječníků a snížení tvorby pohlavních hormonů v těle ženy, jsou typické projevy klimakteria naprosto totožné s těmi menopauzy. Menopauza přece jen představuje nejcitelnější fázi celého klimakteria.

Zopakujeme si tedy, že mezi typické příznaky klimakteria patří:

  • ztráta menstruace,
  • návaly horka,
  • poruchy spánku,
  • vypadávání vlasů,
  • deprese,
  • nesoustředěnost,
  • bolesti hlavy,
  • migrény,
  • bolesti kloubů,
  • nabírání na váze,
  • vaginální suchost,
  • časté změny nálad
  • či ztráta libida.

Tyto příznaky se mohou v malé míře objevit už v období perimenopauzy, vrcholit v menopauze a doznívat v postmenopauze.

Spousta žen vám dosvědčí, že trpí návaly horka či migrénami i roky po poslední menstruaci. Samozřejmě už jsou ale tyto projevy často mnohonásobně slabší, než během menopauzy.

 

Klimakterium a menstruace, aneb může žena krvácet i v postmenopauze, tedy „po klimakteriu”?

Prošla jste si všemi fázemi klimakteria a nyní už se nacházíte ve třetí, poslední fázi? Už dávno jste neměla měsíčky a teď jste najednou začala z ničeho nic znovu krvácet? Může žena krvácet i v postmenopauze, tedy „po klimakteriu”?

Pokud se u vás objevilo krvácení po menopauze, tedy poté, co uplynul rok od posledních měsíčků, měla byste okamžitě vyhledat lékaře.

Toto by se totiž rozhodně stávat nemělo. V postmenopauze, tedy „po klimakteriu”, by už žena krvácet neměla.

Krvácení po přechodu tedy může být příznakem nádoru dělohy či jiného závažného onemocnění. Proto na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte svého gynekologa.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

sex a orgasmus v menopauze

 

Léčba klimakteria

Jak už jsem uvedla, klimakterium, ani žádná z jeho fází, není nemoc nebo nějaká porucha. Proto to není nic, co by žena musela cíleně léčit.

Pouze pokud jsou vaše potíže příliš vážné, příznaky vás doslova vytrhávají z běžného života a nedají se vydržet, vám může váš gynekolog doporučit speciální hormonální léčbu, tzv. hormonální substituční terapii (HST), která pomáhá při akutních příznacích spojených s přechodem.

Tuto léčbu vám ale může předepsat a doporučit pouze váš lékař. Sama s ničím takovým rozhodně neexperimentujte.

 

Přírodní léky na klimakterium

Na trhu samozřejmě najdete také přírodní doplňky stravy, které vám mohou v tomto období ulevit. Jedná se o nejrůznější bylinné směsi, čaje či léky bez lékařského předpisu.

Tyto přípravky mají sice pouze tonizační charakter, ale mohou vám ulevit od návalů horka, pocení, bolestí hlavy, migrén, depresí a dalších typických projevů klimakteria.

Mezi takovými doplňky stravy najdete také česká Proerecta WOMEN. Přírodní doplněk stravy s obsahem účinných výtažků z rostlin, který vám pomůže zmírnit příznaky menopauzy.

Proerecta WOMEN

Klikněte a dostanete se do e-shopiu Proerecta.cz k podrobným účinkům nebo objednávkovému formuláři.

 

Dá se klimakterium vyléčit?

Jelikož ale není klimakterium žádná nemoc, nedá se vyléčit. Nedá se s ním jednoduše zatočit, třeba jako s chřipkou nebo angínou.

Klimakteriem si zkrátka každá žena musí projít. Výše zmíněné léky, tedy ať už hormonální substituční terapie (HST) nebo přírodní doplňky stravy na klimakterium, mají ženě pouze pomoci snáze toto období překonat.

Rozhodně ženu nijak nevyléčí, že by třeba následně do konce svého života menstruovala, mohla mít celý život děti nebo její tělo produkovalo stále stejné množství hormonů. Tak tyto přípravky bohužel neúčinkují.

 

Život v postmenopauze, „po klimakteriu”

S útlumem produkce estrogenu a progesteronu, ke kterému dochází během celého období klimakteria a které vrcholí v postmenopauze, nastává v těle žen několik změn:

  • Snižuje se tvorba endorfinu, tzv. hormonu štěstí. Často se to projevuje špatnou náladou, přecitlivělostí, úzkostí, náladovostí či zhoršením paměti.
  • Chybějící estrogen také negativně ovlivňuje spánek, což způsobuje častá probouzení během noci a těžké usínání.
  • Chybí také kolagen, který můžete znát z nejrůznějších kosmetických produktů. To způsobuje viditelné projevy na kůži, která je tenčí a méně pružná. Zároveň se na ní snáze tvoří vrásky a pigmentové skvrny.
  • Nedostatek kolagenu se projeví i v intimní oblasti. Málokdo o tom mluví, ale úbytek kolagenu pocítíte i na své pochvě. Dochází totiž k jejímu nedostatečnému zvlhčení, a to vede k suchosti, svědění, podrážděnosti a pálení při pohlavním styku.
  • Zároveň se snižuje produkce mužských pohlavních hormonů v ženském těle, zejména pak testosteronu, což společně s vaginální suchostí může vést ke snížení sexuální touhy až doslova k nechuti k sexu.
  • Ubýváním estrogenu také vzniká osteoporóza. Je to onemocnění, kdy dochází k úbytku kostní hmoty, kosti jsou křehké a lehce se lámou.
  • A v neposlední řadě, nízká hladina estrogenů nechrání dostatečně cévy. Zvyšuje se tak krevní tlak a hladina cholesterolu v krvi.

Proto by se právě žena v postmenopauze měla neustále hlídat a dbát více než kdy jindy na pravidelné lékařské prohlídky.

Další důležitou oblastí, ve které se může nedostatek estrogenů negativně projevit, je metabolismus lipidů a karbohydrátů.

Důsledkem toho u žen vzrůstá například riziko obezity nebo diabetu druhého typu. Kromě toho může také dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu.

Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, firmyg6.cz
Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma

 

SLOVO AUTORKY:
Natálie Markovská

Bylo by ovšem naprosto zbytečné s klimakteriem bojovat. Představte si, že si jím prošly všechny ženy, které kdy na naší planetě žily a dožily se dospělého věku, a stejně tak si jím projdou všechny, které tady budou po nás.

Ač jsou příznaky spojené s klimakteriem, jako návaly horka, nabírání na váze, deprese či nevysvětlitelná únava, vysoce nepříjemné, zkrátka to patří k životu.

Můžeme mít alespoň rády, že žijeme v této době, kdy existují účinné prostředky, jak tyto příznaky alespoň trochu zmírnit.

Proerecta WOMEN účinky

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply