Vliv hypotyreózy na sexuální zdraví. Připravte se, zvlášť u žen to nebude hezké.

Hypotyreóza je lékařské označení snížené funkce štítné žlázy, která jinak produkuje specifické hormony. Hypotyreóza bohužel negativně ovlivňuje sexuální zdraví a omezuje sexuální život.

V článku vysvětluji dopady špatné funkce štítné žlázy a poradím, jaké změny aplikovat, abyste si mohli opět užívat skvělý sex bez omezení.

hypotyreóza a sexuální zdraví

 

Typické příznaky hypotyreózy

To, že vaše štítná žláza nefunguje správně, vám potvrdí až lékař po odborném vyšetření. Existuje ale několik příznaků, které by vás měly na hypotyreózu upozornit. Pokud je na sobě pozorujete, doporučuji objednat se k praktickému lékaři. Ten vás předepíše nejspíše k endokrinologovi (seznam endokrinologů ve vašem okolí najdete na stránce ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem), případně k jinému specialistovi, kterého uzná za vhodného právě pro vás.

Pacienti s hypotyreózou nejčastěji pozorují přibírání na váze, ženy nepravidelnou nebo příliš silnou menstruaci, vypadávání vlasů, celkovou únavu a vyčerpání. Zhoršuje se i mentální kondice, protože se člověk trápí a necítí se vůbec příjemně.

Jako redakci magazínu o sexuálním zdraví nás zajímá také hypotyreózou způsobená sexuální dysfunkce a snížené erotické libido. Vědecká studie zjistila, že až 50 % žen s hypotyreózou pociťuje v nějaké míře sexuální dysfunkci. Hypotyreóza citelně snižuje kvalitu života.

Štítná žláza produkuje hormony, které regulují využití energie v těle. Snížená hladina těchto konkrétních thyroidních hormonů zpomaluje a omezuje přirozené tělesné procesy, a přesně to může vést ke ztrátě chuti na sex. Unavený a vyčerpaný člověk logicky nemá takový zájem o sex, přestává si soulože užívat a to je cestou ke sníženému erotickému libidu.

Přibírání na váze věc ještě více zhorší a vaše „nová“ vyšší váha může znechutit i vaše partnery. Nárůst hmotnosti může být velmi rychlý a vzhled člověka se mění prakticky v řádu týdnů.

Podle důkazů to vypadá, že hypotyreóza škodí více ženám, protože je problém trápí výrazněji. Nemoc totiž zvyšuje produkci hormonu prolaktinu, a pokud je hladina až příliš vysoká, žena začne trpět vaginální suchostí (lékařsky vaginální atrofií) a ta způsobuje bolesti při sexu (odborně dyspareunii).

MĚJTE PŘEHLED: Vaginální suchost (atrofie): Jaké jsou příčiny a co dělat pro přirozeně vlhkou vagínu?

vaginální suchost, vaginální atrofie

 

Jak podpořit erotické libido, pokud trpíte hypotyreózou?

Mohu vás ubezpečit, že sexuální život s příchodem hypotyreózy nekončí. Ve skutečnosti totiž pořád můžete udržovat normální sexuální aktivitu a vést uspokojivý sexuální život. Je však důležité nechat se důkladně vyšetřit, aby lékař skutečně potvrdil, že jsou sexuální dysfunkce skutečně spjaty s hypotyreózou.

Mnozí postižení si totiž myslí, že je jejich slabé erotické libido způsobeno ztrátou zájmu o partnera a vzájemné přitažlivosti, či dokonce depresí, úzkostí a stresem. Ano, i to jsou vlivy, které libido běžně snižují, ale může to být i právě snížená aktivita štítné žlázy.

Zapojte tyto tipy a nenechte si déle omezovat sexuální vztahy:

 

Hypotyreózu řešte a vyléčte

Víte, sedět doma, trápit se, necítit se dobře a věc neřešit je naprosto nesprávným postupem. V ničem vám nepomůže. Endokrinolog nebo jiný specialista vám může předepsat léky pro podporu funkcí štítné žlázy. Obvykle jde o hormonální léky, které se vážou na lékařský předpis a bez souhlasu lékaře je neseženete. Proto se u něj musíte nejdříve nechat vyšetřit.

K lékaři bude potřeba docházet pravidelně, aby ověřil, zda vám léčba zabírá a zda vám medikaci předepsal ve vhodné a účinné dávce. Je velmi časté, že se medikace průběžně mění během celé léčby. Pokud budete mít pocit, že vám třeba ani po několika týdnech léčba nezabírá, nevzdávejte se, vše nahlaste lékaři a vydržte, až doporučí účinnější léčbu. Může trvat až několik měsíců, než se povede optimalizovat činnost štítné žlázy.

 

O hypotyreóze informujte partnera

Když ve vztahu sex nefunguje, jak by měl, minimálně jeden z páru začne být sexuálně frustrovaný. Často je to kvůli tomu, že partner o nemoci netuší a nepokládá ji za příčinu zhoršení sexuálních schopností. Partner by měl mít vždy dokonalý přehled o vašem zdravotním stavu.

Proto mu vysvětlete, že možná bude trvat trošku déle, než se vám uleví a budete se znovu cítit připravení na sex. Zároveň se zeptejte, zda není otevřený jiným sexuálním praktikám, než je klasický penetrativní sex. Krásné je přeci i vzájemné mazlení, masturbace, erotická předehra i dohra nebo orální sex a používání hraček. Cílem je dělat to, na co ještě máte sílu a nedělat nic proti své vůli.

Partnera dokonce můžete vzít na kontrolu u lékaře sebou, kde mu odborník potvrdí, že je zhoršená sexualita právě důsledkem hypotyreózy. Lépe tak pochopí, že vás pořád přitahuje a záleží vám na něm, i když to tak aktuálně možná nevypadá.

NAUČTE SE: Kouření penisu: 10+6 tipů pro nejlepší holky!

 

Zapracujte na své váze

Je pravděpodobné, že u vás hypotyreóza povede k přibírání na váze. Když se spojí s výraznou únavou, erotické libido je rázem pryč. Problémem je zde to, že když člověk ztloustne, vytvoří si negativní obraz o sobě samém, a právě to vede k jeho nezájmu o sex, či dokonce odmítání sexu. Klesá také sexuální výkonnost a výdrž, takže člověk se do sexu příliš nehrne.

Pokud se vám povede díky sportu a stravě zhubnout, podpoříte správnou činnost štítné žlázy, a zároveň pozvednete své sebevědomí. Je tak mnohem pravděpodobnější, že se budete chtít častěji a vydatněji zapojovat do sexuálních aktivit.

Jezte zdravě, nepřejídejte se ani nehladovějte, nakládejte si menší porce, snažte se každý den aspoň půl hodinu cvičit, a pokud užíváte léky na štítnou žlázu, důsledně dodržujte léčbu.

NAUČTE SE: Jak zlepšit sexuální výdrž a výkon ve 13 jednoduchých krocích? Zařaďte je nejpozději dnes. Informuje stránka Proerecta.cz.

jak zlepšit sexuální výkon a výdrž

 

S hypotyreózou vždy dostatečně spěte

Jak jsem již psal, soustavná únava je jedním z nejčastějších příznaků hypotyreózy. Objevuje se i pokud nevynaložíte žádnou fyzickou aktivitu. Snížená činnost štítné žlázy ovlivňuje váhu, a kvůli únavě budete až příliš unavení, než abyste se vydali na trénink. Hypotyreóza zároveň omezuje schopnost dostatečně spát, způsobuje nespavost (insomnii), a přesně to vede k chronické únavě.

Únava negativně ovlivňuje chuť na sex a obere vás o ni. Zde platí jednoduchá rovnice, že více spánku = více sexu a potvrzuje to i vědecká studie. Pokud se vám povede prodloužit spánek aspoň o 1 hodinu, získáte schopnost souložit v průměru až o 14 % častěji. Minimální doporučené trvání kvalitního spánku by mělo být aspoň 7 hodin.

 

Spolehněte se na pomocníky – erotické hračky a pomůcky

Není vůbec žádná ostuda dopomoct si produkty určenými ke zpříjemnění a zpestření sexu. Možná budete dnes potřebovat více erotické inspirace, než v minulosti, než se vám povede sexuálně vzrušit. Důvodem je fakt, že kvůli hormonální nerovnováze způsobené hypotyreózou vám organismus nedává ty správné chemické signály, od kterých je vzrušení závislé.

U žen hypotyreóza vytváří nezdravé vaginální prostředí a velmi častá je zmíněná vaginální suchost. Kvůli nedostatku přirozené lubrikace dochází ke tření, odřeninám a bolesti. Sežeňte si dobrý lubrikant přes odkaz níže. Pokud hypotyreóza omezuje vaginální zdraví, lubrikant je nejrychlejší možností, jak si sex usnadnit a ubránit se před bolestí a nepohodlím.

NÁKUPNÍ TIP: Nejširší výběr lubrikačních gelů pro vaginální i anální hrátky najdete v sex-shopu RůžovýSlon.cz.

Klikněte na tlačítko a zásobte se. E-shop vám objednávku doručí diskrétně zabalenou do 2 pracovních dnů.

 

Další negativní vlivy hypotyreózy na zhoršený sexuální život

Dopady hypotyreózy mohou být skutečně závažné, ale neklesejte na duchu, milí čtenáři. Většina sexuálních dysfunkcí přirozeně vymizí, když se začne hypotyreóza léčit. První linií léčby je užívání léků. Užívejte pouze lékařem předepsané léky. S lékařem zároveň otevřeně diskutujte, aby nastavil léčbu přesně podle vašich potřeb.

Máte vlastní zkušenost s hypotyreózou a sexuální dysfunkcí? Nebo vás zajímá cokoliv dalšího spojeného se sexuálním výkonem? Zeptejte se nás v komentáři pod článkem. 

Na vaše dotazy se v redakci Erekce.cz těšíme společně s ostatními čtenáři. Děkujeme 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply