PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu

PCOS je mezinárodní zkratka pro Syndrom polycystických vaječníků (ovarií). Jde o poruchu hladiny hormonů a postižené jsou nejčastěji dospělé a ženy, které by jinak měly být plodné. Postižených je cca. 5 až 10% těchto žen, podle aktuálních statistik dokonce až 20%.

PCOS se nejčastěji projevuje problematickou menstruací, která je nepravidelná, může být bolestivá, a někdy vynechává a zcela se zastavuje (amenorea). K problému se přidružuje zvýšená hladina androgenů v ženském organismu, a to zejména hladina testosteronu, která způsobuje další zdravotní komplikace.

Hlavním problémem u syndromu je to, že vaječníky nedovedou pravidelně uvolnit vajíčko. Výsledkem je, že žena nedokáže otěhotnět, protože spermie se k vajíčku nedostane a neoplodní jej.

V článku jmenujeme předpokládáné příčiny, i když zcela jasný důvod vzniku PCOS zatím není úplně známý. Zároveň vysvětlíme, jak lze negativní stav zlepšit tak, aby žena byla schopná otěhotnět a konečně se dočkala vytouženého miminka.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

Další názvy syndromu PCOS:
Anglicky Polycystic Ovary Syndrome, další zkratka PCO, odborně i Stein-Leventhalův syndrom.

 

Hlavní příznaky PCOS

Nejdříve vás jistě zajímá, jak na sobě Syndrom polycystických vaječníků poznat. S některými příznaky se možná setkáváte pravidelně, to však nemusí ihned znamenat, že jde skutečně o PCOS. Reálné onemocnění potvrdí až lékař. O vyšetření PCOS a léčbě se dočtete v dalším odseku.

PCOS syndrom se u většiny postižených začíná vytvářet v období nástupu menstruace, a tedy někdy na začátku puberty. Syndrom se ale může objevit i kdykoliv později, ale vždy ještě v průběhu reprodukčního věku před nástupem menopauzy. Rizikovým faktorem je velmi často i nadváha a obezita.

PCOS způsobuje hlavně hormonální nerovnováha, kdy je v krvi příliš vysoký testosteron, estrogen a luteinizační hormon (LH). Zároveň je snížená hladina folikulostimulačního hormonu (FSH).

Zde jsou 3 nejčastější příznaky. Na gynekologii je rozumné zajít, když se opakovaně objevují aspoň 2 z těchto příznaků:

 

Nepravidelná menstruace

Za nepravidelnou menstruaci se považuje ta, která se objevuje méně často, než by měla, nebo když se cyklus prodlužuje. Jde o nejčastější příznak PCOS. Během roku má zdravá žena 12 cyklů.

O PCOS lze uvažovat,

 • pokud za rok žena prožije 9 a méně menstruací,
 • pokud je perioda mezi menstruacemi delší než 35 dnů,
 • nebo pokud je menstruace příliš silná a postižená silně špiní.

Objevit se může i velmi bolestivá menstruace, která postižené omezuje životní komfort.

 

Zvýšená hladina androgenů

Androgeny jsou mužské hormony, které se běžně vyskytují i v ženském organismu a potřebujeme je. Hlavním hormonem je zde testosteron. Problémem je ale dlouhodobě zvýšená hladina androgenů, které „odklání“ typicky ženské vlastnosti a u postižené se začnou objevovat typicky mužské rysy.

Nejčastěji jde o růst ochlupení na tváři nebo na místech, kde žena běžně tolik ochlupená není (hirsutismus), velmi často hormonální akné a problémy s pletí, ale také vypadávání vlasů až plešatost.

 

Vznik cyst na vaječnících

Vaječníky se během PCOS zvětšují, což dovede gynekolog odhalit „na první pohled“. Kolem vaječníků nekontrolovatelně rostou folikuly, kvůli čemu dochází k pravidelnému selhání vaječníků. Žena dlouhodobě nedovede otěhotnět, takže ji lze považovat za neplodnou vlivem PCOS.

V případě PCOS se folikuly nikdy z vaječníku neuvolní. Rostou pod povrchem vaječníku a jsou vytvářeny stále znovu, protože hypofýza nesignalizuje zastavení jejich produkce. Oba vaječníky se naplní malými cystami a vaječníky se mohou zvětšit. Zesílené pouzdro také roste, aby obalilo vaječník.

Pokud se vám nedaří otěhotnět déle, než 6 měsíců, zcela určitě jděte na gynekologické vyšetření.

Zde ale upozorníme, že za problém s otěhotněním může často i muž, proto pokud vás gynekolog ubezpečí, že vy jste zdravá, partnera určitě nechte podstoupit vyšetření spermií a plodnosti spermiogram.

Kdy s podezřením na PCOS zajít na gynekologii?
Kdykoliv máte pocit, že byste mohla PCOS trpět, a tedy pokud máte problém otěhotnět déle než 6 měsíců (přičemž partner je plodný), když máte problematickou, opožděnou a nepravidelnou nebo příliš bolestivou menstruaci, nebo když si na sobě všimnete zmíněné příznaky zvýšené hladiny androgenů.

 

Hlavní příčiny PCOS

Jak jsme psali, zjistit přesnou příčinu syndromu je často velký problém i pro lékaře. Existuje ale několik faktorů, které se u polycystických žen objevují často. Proto je odborníci chápou jako hlavní příčiny.

 

PCOS jako dědičné onemocnění

Již existují důkazy, že vznik PCOS ovlivňují určité geny. Pokud se syndrom objevil u žen ve vaší blízké rodině, existuje poměrně vysoké riziko, že se může objevit i u vás.

Pokud tedy máte podezření, ptejte se matky, babičky nebo sester, zda PCOS netrápí nebol netrápil i je. Díky tomu bude mít lékař lepší přehled o riziku a lépe se mu bude postupovat během vyšetření i léčby.

 

Hormonální nerovnováha

Ženská hormonální nerovnováha je aktuálně velice rozšířená hlavně kvůli nezdravé životosprávě, kterou postižené ženy často vedou. Tehdy vaječníky produkují riziková množství androgenů, co dále vede k nabývání mužských rysů a poruchám ryze ženských tělesných procesů.

 

Mírné, ale vytrvalé záněty v těle

Během přítomnosti jakékoliv infekce v těle se organismus začíná bránit zvýšenou produkcí bílých krvinek, které mají tyto škodliviny zahubit.

Samotný PCOS také způsobuje v těle mírný zánět, který nesprávně ovlivňuje vaječníky k nadprodukci androgenů. To vede kromě zhoršování syndromu k poškozování srdce a cév.

 

Riziková hladina inzulinu

Inzulín ovlivňuje distribuci a využití krevního cukru, přičemž reguluje jeho hladinu. Pokud se buňky stanou odolnými vůči inzulínu, tělo se snaží udržet optimální hladinu krevního cukru v bezpečném rozmezí. Kvůli tomu produkuje další inzulín a uvolňuje ho do krve.

Bohužel tato nadprodukce inzulínu vede zároveň ke zvýšené produkci androgenů, která je nežádoucí a pro polycystické pacientky riziková.

Většina žen s diagnostikovaným PCOS má zároveň vysokou inzulinovou rezistenci, navíc jsou často obézní. Stav vede velmi často k nemocím srdce a cév, a hlavně cukrovce.

 

Negativní dopady Syndromu polycystických ovarií

To, že PCOS způsobuje ženě neplodnost, není jediná negativní součást syndromu. PCOS může dále způsobovat tyto nežádoucí vedlejší účinky:

 

Vyšetření a diagnostika PCOS syndromu

Bohužel neexistuje jednoznačný test, který by jednoduše potvrdil přítomnost Syndromu polycystických ovarií. Potřebný je proto soubor vyšetření, které v maximální možné míře odhalí pravděpodobnost přítomnosti PCOS.

Lékař s vámi bude nejdříve vést rozhovor o vašem zdravotním stavu, ale zeptá s i na výskyt podobných komplikací u jiných žen v blízké rodině kvůli dědičnému charakteru PCOS.

Zajímat se bude hlavně o všechny aspekty vaší menstruace. Dále vás prohlédne, aby zjistil, zda se u vás neobjevily některé mužské rysy.

Odběr a rozbor krve Krev se odebírá pro zjištění hormonálních hladin. Lékaře zajímá zvýšená hladina androgenů, ale i hodnoty ženských hormonů. Test odhalí i případnou inzulínovou rezistenci a rizikovou hladinu cholesterolu.
Hmatové vyšetření pánevní oblasti Lékař pohledem a pohmatem vyšetří oblast pánve, ve které se děloha a pohlavní orgány nacházejí. Hledat bude nežádoucí bulky, výrůstky, zduřeniny a další rizikové útvary.
Ultrazvukové vyšetření Jde o zobrazovací metodu, díky které lékař zkontroluje stav vaječníků a tloušťku sliznice dělohy (endometrium). Lékař do pochvy zavede ultrazvukovou sondu. Vyšetření je nebolestivé.
Kontroly krevního tlaku Slouží pro ochranu zdraví srdce, jelikož polycystické ženy mívají tlak často vysoký.
Psychologická vyšetření Aby byla postižená ochráněná od zhoršování psychického stavu kvůli PCOS.
Vyšetření poruch spánku Aby si postižená dovedla normálně odpočinout a snížilo se riziko vzniku poruch spánku.

Tabulka vyšetřovacích metod při podezření na PCOS

PCOS pod ultrazvukovým vyšetřením

Takto vypadají polycystické vaječníky při zobrazení ultrazvukového vyšetření.

 

Který lékař vyšetřuje a léčí PCOS?

S podezřením na PCOS by vaše kroky měly vést nejdříve ke gynekologovi, který zkoumá zdraví reprodukční (a také močové) soustavy. Dále pak endokrinologovi, který se zaměřuje na hladiny hormonů a hormonální poruchy. Dalším specialistou je reprodukční endokrinolog, který zkoumá souvislosti mezi hormonálním stavem a jeho vlivem na plodnost.

U lékaře:

 • popište všechny zdravotní komplikace, které vás trápí
 • upřesněte, jak dlouho trvají a kdy se projevují nejčastěji
 • popište váš aktuální zdravotní stav
 • zmiňte všechny nemoci, kterými aktuálně trpíte nebo jste trpěla
 • vhodné je mít sebou i „menstruační deník“, abyste přesně popsala, jak často máte menstruaci
 • nezapomeňte vyjmenovat všechny případné léky nebo doplňky stravy, které aktuálně užíváte, nebo jste během nepříjemných příznaků užívala
 • zamyslete se také, zda se lékaře nepotřebujete něco zeptat sama

 

Léčba Syndromu polycystických ovarií

V první linii léčby se vás bude lékař snažit léčit léky. Jejich úkolem je optimalizovat menstruační cyklus a zabezpečit jeho pravidelnost a bezproblémový průběh.

Léčba se zaměřuje hlavně na problémy, které PCOS způsobuje. Opakujeme, že zjistit přesnou příčinu je pro lékaře aktuálně náročné a někdy nemožné. Proto se snaží léčit hlavně všechny důsledky, které PCOS napáchal.

Lékař se tedy bude věnovat léčbě neplodnosti, kožních problémů nebo obezity. V první linii léčby se vás bude lékař snažit léčit léky. Jejich úkolem je optimalizovat menstruační cyklus a zabezpečit jeho pravidelnost a bezproblémový průběh.

 

Antikoncepce pro zlepšení hormonální rovnováhy

Lékař může předepsat klasické antikoncepční pilulky, náplasti na kůži nebo vaginální kroužky. Ty obsahují hormony estrogen a progestin, které snižují také produkci nežádoucího množství androgenů.

Navození hormonální rovnováhy snižuje šance na vznik rakoviny děložní výstelky a také zmírnit nadměrné špinění, které je častou součástí PCOS. Tlumení produkce androgenů zároveň zlepšuje problémy s pletí a růst ochlupení na nežádoucích místech.

Záměrně nejmenujeme žádné konkrétní značky léků. Vždy dodržujte doporučení lékaře a nesnažte si léčiva „předepisovat“ sama, jinak se mohou příznaky ještě více zhoršit a PCOS dále rozvíjet. Váš stav musí vždy posoudit lékař, který na základě konkrétní pacientky a jejích problémů předepíše konkrétní léky.

Pokud chcete konat sama a ihned, popřemýšlejte nad bezpečnými rostlinnými doplňky (Proerecta WOMEN), a v první řadě dodržujte zdravou životosprávu (sport, strava, žádné zlozvyky).

 

Doplňky stravy pro podporu hormonální rovnováhy

Doplňky výživy existují, ale důrazně upozorňujeme, že nemají léčivé účinky a neobsahují žádná léčiva. Platí to pro všechny doplňky stravy. Poznáte je tak, že mají nejčastěji rostlinné složení a seženete je volně bez lékařského předpisu v lékárnách, on-line lékárnách nebo na e-shopech konkrétních výrobců.

Doplněk stravy má „pouze“ stimulační účinek, ale i ten je samozřejmě prospěšný. Rostlinné výtažky nebo konkrétní složky (vitamíny, minerály, aminokyseliny a další) pomáhají vyživovat endokrinní žlázy, které hormony produkují. Z rostlin má nejsilnější účinek Ženšen pravý, Drmek obecný nebo Maca peruánská.

Pokud je tedy v těle problém s produkcí potřebných hormonů, doplňky stravy tyto žlázy stimulují, vyživují je a posilují jejich činnost. Výsledkem je optimální hladina hormonů. Doporučujeme ale před nákupem doplňku zjistit, zda vůbec hormonální nerovnováhou trpíte. Stav odhalí lékař díky rozboru krve.

Pokud nyní hledáte vhodný doplněk, z výborné redakční zkušenosti doporučujeme český přírodní doplněk Proerecta WOMEN.

Kromě hormonální rovnováhy navozuje menstruační i menopauzální komfort, podporuje plodnost, zvyšuje šance na otěhotnění, a zároveň povzbuzuje ženské libido.

Proerecta WOMEN

Klikněte a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám prodejce doručí do 48 hodin, a ihned tak můžete začít tlumit nepříjemné příznaky PCOS a navozovat hormonální rovnováhu.

 

Domácí kroky a „babské rady“ pro zlepšení PCOS

 • V první řadě zhubněte, pokud máte nadváhu či obezitu a váhu si udržte napořád. Cíle dosáhnete úpravou jídelníčku, a samozřejmě pravidelným pohybem. Díky zhubnutí optimalizujete hladiny inzulínu a mužských hormonů. Sport je přirozeným způsobem, jak zlepšit hormonální rovnováhu. Zdravá strava zaručí, že žlázy budou produkovat dostatek potřebných hormonů. Pokud netušíte, jak začít, v nejbližším fitku se poraďte s trenérem a zajít můžete i za dietologem, který doporučí vhodný jídelníček.
 • V rámci stravování vyřaďte cukry. Začněte se stravovat podle principů nízkosacharidové diety, ale tyto návyky si udržte napořád. S návratem nevhodné stravy se vrátí i příznaky, které se snažíte odstranit.
 • Buďte fyzicky aktivní a vytvořte si návyk. Díky sportu snížíte nebezpečné hladiny krevního cukru. Cvičení chrání před inzulínovou rezistencí, která je jednou z hlavních příčin PCOS. Zároveň si udržíte zdravou váhu a ochráníte se i před diabetem, který jinak PCOS zhoršuje.
Potraviny a konkrétní látky proti PCOS:
Kalorický příjem by měl být stejný nebo nižší, než kalorický výdej. Vitamín D najdete v rybách a mořských plodech, mléčných výrobcích, vnitřnostech a vejcích, důležitý je pravidelný pobyt na slunečním světle. Vápník najdete v luštěninách, listové zelenině, semínkách, ořeších, mléku a mléčných produktech. Hořčík hledejte v oříšcích a semínkách, celozrnných výrobcích, minerálních vodách, v zelenině. Omega 3-mastné kyseliny hlavně v rybách nebo mořských řasách, ale také rostlinných olejích a vejcích.

 

PCOS a základní otázky FAQ, které na internetu hledáte nejčastěji

Jaká je hlavní příčina PCOS syndromu?
Lékaři zcela jasnou příčinu zatím neznají. Má se však za to, že PCOS způsobuje zvýšená hladina mužských hormonů (androgenů), která brání vaječníkům produkovat ženské hormony (hlavně estrogen a progesteron). To vede k problémům s produkcí vajíček.

PCOS způsobují nejčastěji genetické predispozice, infekce a záněty nebo inzulínová rezistence.

Co se děje s tělem během syndromu polycystických vaječníků?
Polycystický syndrom je poměrně častou hormonální poruchou u dospělých plodných žen. Syndrom brání ovulaci, takže postižené mají problém otěhotnět, dále pak mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů a cysty na vaječnících.

PCOS dále způsobuje nepravidelnou menstruaci a její vynechávání, růst nechtěného ochlupení, komplikace s pletí a akné nebo náhlý růst váhy.

V jakém věku PCOS začíná?
Ženy na problém přijdou obvykle až s problémem otěhotnět, takže odhalení může trvat až do dospělosti.

PCOS ale může začínat již ve věku kolem 11 let, kdy dívka začíná menstruovat. Není ojedinělé, když se problém objeví mezi 20 až 30 lety.

Mohu sama zjistit, zda trpím syndromem PCOS?
To, zda jde skutečně o syndrom polycystických ovarií, zjistí s jistotou až lékař. Testuje se formou tělesného vyšetření, krevního testu a ultrazvuku.
Existují různé druhy PCOS?
Ano, dělí se na 4 typy. PCOS kvůli inzulínové rezistenci, PCOS po vysazení hormonální antikoncepce, PCOS způsobené nadledvinami a PCOS způsobené zánětem.
Je PCOS závažný problém?
Ano, jde o závažné onemocnění, které zvyšuje riziko výskytu dalších nemocí. Bohužel je nevýhodou, že příznaky jsou někdy pouze mírné a zdánlivě se syndromem nesouvisí, kvůli čemu ženy problém bagatelizují a nenechávají se včas vyšetřit.

Kromě neplodnosti může PCOS způsobovat i další závažné problémy, a zároveň velmi nepříjemné příznaky, které postiženou omezují v běžném životě.

Mohu otěhotnět i pokud mám PCOS?
Ano, otěhotnění je možné. PCOS je dnes poměrně časté onemocnění a velice častou příčinou ženské neplodnosti. Vždy ale věc konzultujte s lékařem a dodržujte všechna jeho doporučení.
Mohu trpět PCOS a zároveň mít pořád pravidelnou menstruaci?
Ano, stává se to. Někdy se může menstruace objevovat dokonce ještě častěji, než u zdravých žen a to několikrát během měsíce nebo i několik týdnů vkuse.

Toto nadměrné krvácení velmi často způsobuje chudokrevnost (anémii) a nedostatek železa v organismu.

Jak silná je bolest, kterou polycystické vaječníky způsobují?
PCOS ve vaječnících vytváří drobné cysty, které způsobují bolest různé intenzity v oblasti pánve a břicha. Bolest může být tupá, ale také ostrá a bodavá.

Bolest může být přítomna soustavně nebo pouze občasně. Jak se bude tělo chovat nelze předpovědět.

Co se může stát, pokud zůstane PCOS neléčený?
Neléčený syndrom způsobí komplikace a ty se budou dále prohlubovat. Hrozí až neplodnost, rakovina, nemoci srdce a cév, problémy se spánkem nebo minimálně nehezké jizvy po akné. Příznaky se navíc mohou věkem zhoršovat a prohlubovat, čímž ztěžují léčbu.
Zhoršují se příznaky PCOS věkem?
Určitě ano, pokud se syndrom nezačne léčit.
Jaké nepravidelnosti v menstruaci PCOS způsobuje?
Menstruace může být kvůli PCOS nepravidelná, nebo může úplně přestat. Normální menstruační cyklus trvá 28 dní a uvolní se jedno vajíčko. Běžně cyklus trvá 21 až 35 dnů.

Během PCOS dochází pouze k 8 nebo méně menstruačních cyklů za rok.

Které potraviny nejsou vhodné, pokud mám PCOS?
Jde o nezdravé potraviny a nápoje, které není doporučeno jíst a pít vůbec. Pro pacientky jsou tak nevhodné slazené limonády, sladkosti, zpracované potraviny, polotovary, smažené a nešetrně upravované potraviny a podobně.
Které potraviny bych naopak měla s polycystickými vaječníky jíst?
Ideálně co nejméně zpracované potraviny, a tedy ryby, mořské plody, zelenina, méně ovoce, zelené druhy zeleniny, ideálně listové, luštěniny, semena a ořechy, koření a bylinky, celozrnné výrobky, kysané mléčné výrobky.
Pomůže příznaky polycystického syndromu zmírnit cvičení?
Cvičení sice PCOS nevyléčí, ale s vhodným jídelníčkem pomáhá snížit váhu. Již drobný úbytek hmotnosti snižuje riziko nemocí, které může PCOS vyvolávat.
Které cvičení je proti PCOS nejlepší?
Kardio cvičení, a tedy mírná až střední intenzita, a tedy chůze, běh, turistika, cyklistika, plavání a podobně.

Příliš vysoká a častá fyzická zátěž může příznaky PCOS ještě více zhoršit.

Co má dělat teď?
Pokud si myslíte, že máte PCOS syndrom, zajděte za gynekologem. Pomůže vám.

Pokud si chcete snahu urychlit pomocí přírodního doplňku pro podporu hormonální rovnováhy, klikněte na e-shop produktu Proerecta WOMEN níže.

Pokud chcete zlepšit svou životosprávu, lépe jezte, hýbejte se a nechte si poradit od specialistu přes pohyb a zdravou stravu

Přejeme vám hodně zdraví a co nejrychlejší zlepšení nepříjemných stavů.

Proerecta WOMEN koupit

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply