Salpingektomie (odstranění vejcovodů): Proč se provádí a jak ohrožuje plodnost?

Salpingektomie je chirurgické odstranění jednoho nebo obou vejcovodů. Zákrok je nezbytný v rámci léčby některých nemocí vejcovodů  a také v případě mimoděložního těhotenství.

Vejcovody se ženám odstraňují zároveň v rámci prevence před vznikem rakoviny vaječníků, pokud existuje zvýšené riziko jejího vzniku (rozhoduje o něm lékař).

V článku se podíváme, pro které ženy je salpingektomie vhodným zákrokem, jak odstranění vejcovodů probíhá a jaký bude život pacientky po operaci.

Pokud bude ženě odstraněn pouze jeden vejcovod, pořád může otěhotnět. Pokud ale bude salpingektomie bilaterální (oboustranná), žena již přirozeně otěhotnět nemůže.

salpingektomie

 

Co přesně je salpingektomie?

Salpingektomie je chirurgické odstranění jednoho nebo obou vejcovodů.

Vejcovod je „úsek“, přes který putuje zralé vajíčko z vaječníku do dělohy. Vejcovody se nacházejí na vrchní straně dělohy a směrují směrem dolů po obou stranách dělohy.

Odstranění pouze jednoho vejcovodu se nazývá jednostranná (unilaterální) salpingektomie. Odstranění obou vejcovodů se lékařsky nazývá bilaterální salpingektomie.

unilaterální jednostranná salpingektomie

Unilaterální jednodstranná salpingektomie

 

Kterým ženám se salpingektomie provádí?

Vejcovody se typicky odstraňují ženám, kterým hrozí zvýšené riziko různých typů rakoviny. Nejzávažnější formy rakoviny vaječníků totiž velmi často začínají právě ve vejcovodech, ze kterých se do vaječníků rozšíří (rakovina tzv. progreduje).

Salpingektomie může ženu ochránit i před rakovinou prsu a jinými formami rakoviny. Příčinou je mutace genu BRCA (z anglického BReast CAncerrakovina prsu).

Alarmující statistikou je, že žena s mutací BRCA genu má až 85% riziko vzniku rakoviny prsu někdy během života. U běžné ženské populace bez mutací je toto riziko pouze 12%.

Mutace BRCA genu zároveň zvyšuje riziko rakoviny vaječníků až na 46 %.

Salpingektomie se zároveň provádí v rámci léčby některých zdravotních stavů. Nejčastěji to je:

  • mimoděložní těhotenství, kdy se plod vyvíjí mimo dělohu a v některých případech právě ve vejcovodu, kde se nemůže vyvíjet ani přežít,
  • rakovina dělohy, vaječníků nebo vejcovodů, přičemž ve vážných případech je potřeba odstranit všechny vyjmenované součásti,
  • endometrióza ve vejcovodech a tedy růst tkáně děložní výstelky ve vejcovodech,
  • poškození nebo zablokování vejcovodu.

Ojediněle lze salpingektomii podstoupit v rámci zabránění těhotenství, pokud si je žena jistá, že děti nikdy nebude chtít.

Odstranění vejcovodu je až poslední léčebnou možností, přičemž lékař se bude vždy snažit stav řešit méně invazivními metodami. Zároveň i otěhotnění lze zabránit mnoha méně invazivními antikoncepčními metodami.

MĚJTE PŘEHLED: Mimoděložní těhotenství: Narodí se vám zdravé dítě nebo ne?

mimoděložní těhotenství

 

Typy salpingektomie

Žena má 2 vejcovody, takže salpingektomie může být:

  • Jednostranná (unilaterální). V tomto případě žena pořád může otěhotnět, ovšem za předpokladu, že je zbylý vejcovod zdravý a funkční.
  • Oboustranná nebo-li úplná (bilaterální). Zde již žena nemůže otěhotnět spontánně ani přirozeně. Pokud ale bude pacientce ponechaná děloha, pořád je šance mít vlastní dítě pomocí metod asistované reprodukce (in-vitro fertilizace). Ptejte se svého lékaře.

Oba typy salpingektomie lze provést pouze částečně nebo úplně. Při částečném odstranění vám chirurg kousek postiženého vejcovodu ponechá.

 

Průběh salpingektomie

typy salpingektomie

Vrchní obrázek zobrazuje ránu a jizvu po otevřené salpingektomii, spodní obrázek po laparoskopické salpingektomii

Laparoskopická salpingektomie je minimálně invazivní metodou odstranění vejcovodů. Provádí se pomocí laparoskopu, což je tenká hadička opatřena drobnou kamerkou a svítilnou na konci.

Chirurg vpraví laparoskop k vejcovodu přes drobný řez v břiše. Následně naplní břišní dutinu plynem, aby podrobně viděl vejcovody s dělohou a dostal se k nim chirurgickými nástroji.

Do břicha vytvoří několik dalších malých řezů a pomocí nástrojů vyjme jeden nebo oba vejcovody. Poté odsaje nadbytečnou krev i jiné tekutiny a ránu zašije.

VIDEO (anglicky, YouTube): Laparoskopická bilaterální salpingektomie

 

Otevřená (abdominální) salpingektomie je již vážnější operací. Chirurg vytvoří jeden dlouhý řez přes břicho a otevře břišní dutinu (odborně laparotomie). Chirurg tak získá výborný přístup k vejcovodům a jakmile je vyjme, ránu zašije.

Aktuálně se více preferuje laparoskopické odstranění vejcovodů, protože představuje nejmenší zásah do těla a menší rány se budou také hojit rychleji. Způsob má zároveň nižší riziko pooperačních komplikací jako záněty, krvácení, deformace a podobně.

O nejvhodnějším zákroku opět rozhoduje lékař, protože kvůli některým faktorům může být vhodná pouze otevřená salpingektomie.

 

Co se stane po salpingektomii?

Po odstranění vejcovodů bude pacientka převezena na pozorování. Po laparoskopické salpingektomii, pacientka může mnohdy domů již v ten samý den. Plné zotavení potrvá přibližně 2 týdny, poté se pacientka může vrátit do práce nebo školy.

V případě otevřené salpingektomie zůstává pacientka v nemocnici zpravidla aspoň 1 noc, někdy i déle. V tomto případě potrvá plné zotavení 4 až 6 týdnů. Operované místo zůstane delší dobu podrážděné a pacientce bude déle bránit a omezovat výkon běžných aktivit.

Přesná doba zotavení se u pacientek liší v závislosti na rozsahu operace. Počítejte ale s tím, že si hojení a klid na lůžku vyžádá několik dnů pracovní neschopnosti.

Lékař vám dá jasné pooperační pokyny, abyste zvládala své denní činnosti jako sprchování, chůzi do schodů, řízení auta a podobně. Sex je samozřejmě zcela zakázán až do doby, než jej lékař neodsouhlasí. Cílem klidu je zabránit všemu, co by mohlo zatěžovat oblast břicha a poškodit rány. Lékaře vždy pozorně poslouchejte, aby nedošlo k žádným komplikacím.

 

Budu po salpingektomii menstruovat?

Jelikož vejcovody nejsou zodpovědné za menstruaci, pořád budete menstruovat i po salpingektomii, pokud ovšem nejste žena po menopauze. Hlavním příznakem menopauzy je zastavení menstruačního cyklu.

 

Výhody a přínosy salpingektomie

Výhodou odstranění vejcovodů je ochrana ženy před některými typy rakoviny, pokud lékař předpokládá riziko jejich vzniku. Zejména jde o rakovinu vejcovodů, vaječníků, dělohy ale i prsou.

Výhodou je také trvalá antikoncepce, takže žena již po odstranění obou vejcovodů nemůže otěhotnět. Pokud tuto možnost zvažujete, zvažte ji prosím pečlivě. Kompletní salpingektomii totiž nelze zvrátit a schopnost otěhotnění tedy nelze obnovit.

 

Nevýhody a rizika salpingektomie

Jako každá operace představuje i salpingektomie určitá rizika:

  • nadměrné krvácení v místě operace,
  • vznik krevních sraženin,
  • negativní reakce na celkovou anestezii,
  • poškození okolních orgánů a tkání v důsledku špatně provedené operace,
  • infekce a vznik zánětů.

Po operaci vás bude lékař nějaký čas pozorovat. Některé negativní důsledky se ale mohou objevit až po několika dnech. Pokud jste odstranění vejcovodů prodělala a pociťujete jakékoliv nepohodlí, vždy vše ihned hlaste svému lékaři.

 

Kdy mám po odstranění vejcovodu kontaktovat lékaře?

Po salpingektomii kontaktujte lékaře v případě, že zpozorujete:

  • otoky a zarudnutí v místě operace,
  • vytékání hnisu nebo neznámé tekutiny z ran,
  • bolest v oblasti pánve a břicha,
  • otoky a bolesti nohou (které mohou signalizovat krevní sraženinu),
  • horečku, zimnici a příznaky podobné nachlazení,
  • bolestivé močení.

Tyto příznaky mohou mít velmi rizikovou příčinu, takže je vždy konzultujte s lékařem, abyste se vyhnula jakýmkoliv komplikacím.

 

Salpingektomie a často kladené otázky FAQ

Co je salpingektomie?
Salpingektomie je chirurgické odstranění jednoho nebo obou vejcovodů.
Proč žena potřebuje salpingektomii?
Salpingektomie se provádí v rámci léčby nemocí vejcovodů, v rámci léčby mimoděložního těhotenství, pro snížení rizika vzniku určitých druhů rakoviny nebo pro trvalou antikoncepci a zabránění těhotenství.
Jak dlouho trvá salpingektomie?
Samotná operace zabere 45 minut až hodinu.
Je salpingektomie bolestivá?
Operace probíhá pod lokální nebo celkovou anestezií, takže pacientka nic necítí.

Bolesti a nepohodlí se mohou objevit po operaci v rámci hojení.

Je salpingektomie 100% účinná proti otěhotnění?
Odstranění obou vejcovodů je téměř 100% spolehlivá metoda zabránění otěhotnění.
Může salpingektomie selhat?
Kam po salpingektomii putují zralá vajíčka?
Zralé vajíčko neputuje nikam a zůstává na místě. Tělo jej po čase vstřebá.
Mohu po salpingektomii opět otěhotnět?
Otěhotnění po salpingektomii je možné pouze za předpokladu, že vám bude odebrán pouze jeden vejcovod (unilaterální salpingektomie), přičemž ten druhý zůstane funkční.

V případě oboustranné bilaterální salpingektomie již nebude možné otěhotnět přirozeně.

Existuje případ, kdy žena otěhotněla i po odstranění obou vejcovodů?
Budu po salpingektomii pořád menstruovat?
Ano, budete, protože vejcovody se procesu menstruace neúčastní.

Menstruovat budete až do nástupu menopauzy.

Bude moje menstruace po salpingektomii horší a více nepříjemná?
Bohužel se menstruace po salpingektomii může zhoršit a být bolestivější.
Budu po salpingektomii pořád dosahovat orgasmus?
Ano, orgasmus je po odstranění vejcovodů pořád možný.

Vždy ale poslouchejte své tělo a sledujte si případné bolesti a nepříjemné pocity. V rámci doléčení po operaci se vyhněte sexu, masturbaci a používání sexuálních hraček, tamponů nebo menstruačního kalíšku aspoň na 6 týdnů. Poslouchejte doporučení lékaře.

Mohou mi po salpingektomii vejcovody opět dorůst?
Ne. Odstraněné vejcovody vám již nedorostou.
Co se stane po salpingektomii s vaječníky?
Funkce vaječníků by po odstranění vejcovodů neměla být ohrožena, může ale docházet k problematickému prokrvení vaječníků.
Kam jdou spermie po salpingektomii?
Jelikož spermie po odebrání vejcovodů nemají kam jít, ženské tělo je vyloučí spolu s vaginálními sekrety.
Proč mám po salpingektomii nafouklé a zvětšené břicho?
Nafouklé a velké břicho je obvykle důsledkem otoků, které vyvolala operace.

Během operace lékař navíc nafukuje břicho plynem, takže několik dnů po operaci může být nafouklé.

Jaký je rozdíl mezi salpingektomií a podvázáním vejcovodů?
Salpingektomie je úplné odstranění jednoho nebo obou vejcovodů.

Podvázání vejcovodů je pouze jejich zneprůchodnění, aby se přes ně nedostalo vajíčko, ale ženě se ponechávají.

Jaký je rozdíl mezi salpingektomií a ooforektomií?
Ooforektomie je odstranění jednoho nebo obou vaječníků. Při salpingektomii se odstraňují vejcovody.

V závislosti na stavu pacientky může lékař doporučit odstranění vaječníků a vejcovodů společně. Tehdy odborně mluvíme o salpingo-ooforektomii.

Jaký je rozdíl mezi salpingektomií a hysterektomií?
Hysterektomie je chirurgické odstranění celé dělohy.

Podle závažnosti zdravotních komplikací může lékař společně s dělohou odstranit i vejcovody.

Máte vlastní zkušenost se salpingektomií? Proč vám ji lékař doporučil a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskuzi, prosím 🙂

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply