Výplach pochvy je aktuální, ale kontroverzní téma. Ženy, které poševní výplachy provádějí, tvrdí, že se pomocí výplachu cítí svěžeji (to jediné je možné), zbavují se nepříjemných pachů (částečně pravda, ale výplachy mohou zápach ještě více zesilovat), chrání se před pohlavně přenosnými nemocemi (nesmysl), smyly zbytky menstruační krve (částečně pravda), či dokonce zabránily nechtěnému těhotenství po nechráněném styku (zcela nemožné).
Lékaři a odborníci na ženské pohlavní zdraví jednotně tvrdí, že výplach pochvy žádný z těchto účinků nemá. Dokonce může zvyšovat riziko infekcí, těhotenských komplikací, přenosu pohlavních nemocí, nechtěného těhotenství a dalších zdravotních komplikací.
Z bezpečnostních důvodů vám výplach pochvy důrazně nedoporučuji. Podívejme se, proč je výplach pochvy nebezpečný.
Co je to výplach pochvy?
Výplach pochvy (anglicky vaginal douching / vaģinal douche) je metoda vymývání pochvy, v domácích podmínkách velmi často pomocí směsi vody a octa, jedlé sody nebo jódu. Poševní výplachy volně dostupné v lékárnách a drogeriích obsahují antiseptické složky, které ničí všechny mikroorganismy, a dále různá syntetická aromata či barviva. Takové složky přitom do pochvy nepatří a mohou v ní napáchat nehezký nepořádek.
Výplachy seženete nejčastěji v podobě lahve nebo sáčku s vývodem, kterých obsah se vstřikuje rovnou do pochvy.
Existují nějaké výhody poševních výplachů?
Některé ženy, které si pochvy vyplachují, tvrdí, že se po proceduře cítily čistější a svěžejší. Pokud měly ten pocit, nelze jim ho ubrat. Vědeckých důkazů o zdravotní prospěšnosti výplachů pochvy je žalostně málo, respektive téměř žádné.
Jaká jsou rizika a nevýhody výplachů pochvy?
Zde musím smutně potvrdit, že zdravotní rizika a nežádoucí účinky na plné čáře převažují výhody.
Bakteriální vaginóza v důsledku infekce pochvy
Mikroflóra v pochvě jí udržuje přirozeně čistou, a pokud jste zdravá a netrpíte žádnou nemocí, právě díky poševní mikroflóře bude zdravá. Pochva obsahuje poševní mikroflóru, která je pro intimní zdraví žen velmi důležitá.
Výplachy pochvy ale mění pH v pochvě, kvůli čemu se flóra dostává do nerovnováhy a přispívají nadměrnému množení škodlivých (patogenních) bakterií. Kvůli výplachům se škodlivé bakterie v pochvě množí, co je přesným opakem toho, proč si ženy pochvy vyplachují. Zamoření patogenními bakteriemi nahrává vzniku infekcí a podráždění.
Vědecké studie dokládají, že ženy, které omezily časté sprchování a koupání, výrazně snížily riziko, že se u nich bakteriální vaginóza rozvine. Ty, které pochvy běžně vyplachovaly, měly riziko vzniku vaginózy až 5x vyšší.
Komplikace během těhotenství
Čísla mluví jasně a ženy, které si pochvu vyplachují jednou za týden, mají o 30 % nižší šanci, že se jim povede otěhotnět.
Roste také riziko mimoděložního těhotenství, konkrétně o 76 % oproti ženám, které pochvu nevyplachují. Mimoděložní těhotenství znamená, že se embryo uhnízdí nesprávně mimo dělohu. Čím častěji žena pochvu vyplachuje, tím vyšší riziko hrozí, zároveň hrozí i předčasný porod nebo nedobrovolný potrat.
Poševní infekce
Poševní mikroflóra v rovnováze brání přemnožení kvasinek, které by jinak způsobily poševní infekci. Pokud je ale budete pravidelně vymývat, o tuto přirozenou ochranu se oberete a otevřete cestu bakteriím, zánětům a kvasinkovým infekcím.
I zde se zastánkyně výplachů zcela pletou. Doufají, že vymýváním pochvy se škodlivých bakterií zbaví a zastaví tak infekci. Není to pravda. Pokud nyní infekcí trpíte, výplachy mohou rozšířit bakterie do jiných míst reprodukční soustavy a s nimi i zánět a infekci. Proti vaginóze vám gynekolog předepíše antibiotika. Nesnažte se je doma nahrazovat nebezpečnými výplachy.
Zánět až rakovina děložního čípku
Již jeden výplach pochvy za týden lékaři spojují se zvýšeným rizikem rakoviny děložního čípku. Stejně tak zvyšuje riziko zánětů děložního čípku (cervicitida). Zánět sice je typickým důsledkem pohlavně přenosných nemocí, ale u žen vyplachujících pochvy se objevuje také velmi často.
Záněty orgánů v oblasti pánve
Vzniklé záněty mohou ohrožovat zdraví a správné fungování vaječníků, vejcovodů nebo dělohy. Podle studie mají ženy praktikující poševní výplachy až o 73 % vyšší riziko, že se u nich nějaká zánětlivá reakce rozvine.
Má vůbec smysl provádět výplachy pochvy?
Ne, nemá. Shodují se na tom gynekologové, jiní lékaři a odborníci na zdraví pohlavního ústrojí. Poševní výplachy nedoporučují a varují před nimi.
Určitá specifická poševní aroma je normální. Ničí pochva není úplně bez zápachu. Pokud se zápach rychle změní a začne být hodně nepříjemný, může jít o příznak poševní infekce, a tehdy byste měla zajít na gynekologii.
Zdravá pochva dovede regulovat poševní mikroflóru a na to, aby zůstala pochva čistá, vám postačí vlažná voda a jemný hadřík či houbička a jemné, klidně dětské mýdlo pro citlivou pleť.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Zápach z pochvy, jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?
Existuje bezpečný způsob, jak vypláchnout pochvu?
Ano, a pravděpodobně jej využíváte po celý život. Nejpřirozenější je vagínu opláchnout a pochvu vymýt čistou teplou vodou, jemnou utěrkou nebo dětským mýdlem pro citlivou pleť. Vagínu omyjte při každém sprchování, ale nijak na ni netlačte a nic nedrhněte na sílu.
Vyhněte se parfémované kosmetice, sledujte si složení, a složky, které neznáte, ale znějí příliš „chemicky“, raději ignorujte a výrobek nepoužívejte. Taková kosmetika dráždí pokožku, vysušuje ji a vyvolává nepříjemné pnutí a svědění.
- Prsty jedné ruky vytvořte písmeno V a roztáhněte záhyby vagíny.
- Teplou vodou jemně potřísněte vagínu, případně napěňte šetrným mýdlem. Snažte se, aby se mýdlo či jiný čistič nedostal až hlouběji do pochvy.
- Vagínu pečlivě opláchněte, aby na ní nezůstaly žádné zbytky mýdla.
- Měkkým suchým ručníkem vagínu vysušte.
- A je to 🙂 Čistá a voňavá vagína a to i bez rizikových výplachů.
Lze se nějak rychle a bezpečně zbavit poševního zápachu?
Pokud máte pocit, že tam dolů příliš nevoníte, pomocí výplachů se zřejmě snažíte zápachu zbavit. Ubezpečuji vás, že každá pochva má vlastní unikátní aroma a možná i právě to je to, co na vás přitahuje vašeho partnera. Nestyďte se zeptat, zda si přeje změnu nebo zda mu všechno vyhovuje tak, jak je.
Poševní zápach může krátkodobě změnit i cvičení, sex, použití nové erotický hračky nebo intimní kosmetiky, ale také změny stravování. Proto se zamyslete, co přesně jste v uplynulých dnech dělala.
Výraznější poševní zápach můžete snížit:
- Pravidlo číslo 1: NEPOUŽÍVEJTE VÝPLACHY POCHVY!
- Pomocí správné hygieny. Genitálie si myjte každý den čistou teplou vodou a měkkým hadříkem. Nepoužívejte agresivnější druhy kosmetiky a řádně čtěte etikety.
- Noste pouze prodyšné, ideálně bavlněné prádlo. Umělé a neprodyšné materiály kolem vagíny udržují vlhké prostředí, ve kterém se šíří škodlivé bakterie rychleji, navíc se může objevit plíseň a podráždění pokožky. Zpocená vagína navíc nehezky páchne. Klasická bavlna dovede odvádět pot a dobře dýchat, takže se vám vagína nezapaří a nebude tak páchnout. Zcela nevhodné je polyesterové, saténové nebo hedvábné prádlo.
- Používejte co možná nejméně intimní kosmetiky. Různé vaginální spreje a deodoranty sice zamaskují nevábně páchnoucí vagínu, ale mohu podráždit a poškodit pokožku i sliznice. Zcela určitě je nepoužívejte vevnitř pochvy. Pamatujte, že kromě čisté vody by se do ní nemělo dostat nic jiného.
Výplach pochvy a často kladené otázky FAQ
Kdy byste měla namísto poševního výplachu navštívit gynekologa?
Určitě se ještě nelekejte a to ani pokud jste si již poševní výplach dělala. Pokud nepociťujete žádné komplikace, pravděpodobně se nic špatného nestalo, stejně vám ale nedoporučuji ve vyplachování pokračovat.
Pokud jste si výplach dělala a objevily se komplikace níže, nebo se u vás objevily i bez výplachu, ke gynekologovi se objednejte raději ihned.
- Náhlá, výrazná a značně nepříjemná změna poševního zápachu, který se nechce sám ztratit,
- podezřele vypadající a nehezky páchnoucí vaginální výtok,
- podráždění, svědění, pálení a otoky v oblasti vagíny,
- nepříjemné pocity až bolest při sexu nebo masturbaci (lékařsky dyspareunie),
- bolest a pálení při močení nebo močová inkontinence (samovolný únik moči).
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Žena má zapáchající výtok z pochvy, neumím jí to říct, souložit nelze.
Co jsme zjistili o výplachu pochvy?
- Výplachy pochvy jsou obecně naprosto zbytečné, navíc zvyšují riziko problémů jako podráždění, zanesení infekce, problémy s plodností, těhotenstvím, či dokonce riziko předčasného porodu nebo potratu.
- Pochva má samočistící schopnosti a o její hygienu se nemusíte starat příliš přehnaně. Očisťuje se pomocí výtoků a zbavuje se jimi zbytků menstruační krve, ale také třeba partnerova spermatu.
- Pochvu ani vagínu nemusíte nijak hořlivě drhnout. Postačí teplá voda, měkká houbička, maximálně i nějaké jemné mýdlo.
- Pokud si všimnete zvláštního zápachu nebo páchnoucích výtoků, nesnažte se je z pochvy vymýt, ale raději zajděte na gynekologické vyšetření.
VERDIKT: Přehledy údajů dospěli k závěru, že vaginální výplachy jsou škodlivé a mělo by se od nich odrazovat, protože souvisí se zánětlivým onemocněním pánve, mimoděložním těhotenstvím a možná i jinými stavy. Vyplachování je ale bohužel i nadále běžnou praxí. Ve vlastním zájmu si pochvu nevyplachujte.
Máte s poševními výplachy vlastní zkušenost? Pomohly vám v něčem nebo věci naopak zhoršily?
Určitě nám dejte vědět do komentáře pod článkem, klidně anonymně. Vaše zkušenosti zajímají nás v redakci Erekce.cz i ostatní čtenářky. Děkujeme 🙂