Zápach z pochvy, jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?

Zápach z pochvy sice není příjemný, ale v mnoha případech je normální a neškodný. Pokud začne pochva zapáchat náhle, obvykle je to důsledek změny životosprávy nebo oblékání. V takovém případě není nutná pomoc lékaře.

Pokud se zápach stane nesnesitelným a obtěžuje vás i vaše okolí, příčinou je obvykle bakteriální infekce. V článku poradíme, jak se lze zápachu zbavit doma a kdy je vhodné zajít za gynekologem. Ten vám pomůže nejlépe.

zápach z pochvy

 

Je zápach pochvy normální?

Ano, každá pochva má své aroma stejně jako ostatní části těla. Lidské tělo nevoní jako růže a je zcela normální, když se vy sama nebo váš partner cítíte. Přirozený zápach je jedním z důvodů, proč muže přitahujeme a vyberou si právě nás. Pokud si sama nevoníte, ale partner nemá žádné námitky, mávněte nad věcí rukou a netrapte se.

Vůně se často mění podle toho, co jíme, zda dostatečně pijeme, jaké léky užíváme, v jaké fázi cyklu se nacházíme, zda máme sex a vyměňujeme si tělesné tekutiny a jaké je naše celkové zdraví.

Pochva je přirozeně cítit po pižmu, kovu, masu nebo i rybách.

 

Co způsobuje zápach pochvy?

Podle gynekologů jsou hlavní příčiny zápachu 3:

 • změna v bakteriálním složení pochvy a vagíny
 • hormonální změny
 • infekce

Za rizikový se považuje silně nepříjemný zápach, který připomíná ryby, kvašení nebo zkažené maso. To jsou již příznaky infekce nebo přítomnosti kvasinek, proto je důležitá co nejrychlejší návštěva gynekologa.

Zápach se může měnit i kvůli sexu, protože ejakulát narušuje pH v pochvě. Podobné změny vyvolávají lubrikanty, kondomy a spermicidní výrobky.

 

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza označuje stav, kdy v pochvě a na vagíně dojde k nerovnováze mezi normálními a špatnými bakteriemi. Když se rozmnoží ty nežádoucí, naruší pH rovnováhu. Bakteriální vaginóza je velmi častou příčinou zápachu u žen všech věkových kategorií a ohrožuje i ty, které mají ukázkovou hygienu. Častější je u dospělých žen v reprodukčním věku.

Onemocnění se dále projevuje bílým nebo šedým výtokem, svěděním pochvy, silným rybím zápachem a to i po sprchování nebo sexu.

Vaginózy se bohužel sama nezbavíte, takže musíte ke gynekologovi pro předpis na antibiotika. Zároveň jezte potraviny se zdravými bakteriemi (s probiotiky), takže kysané mléčné výrobky nebo zeleninu.

 

Trichomoniáza

Onemocnění způsobuje jednobuněčný parazit Trichomonas vaginalis. Přenáší se pohlavním stykem, takže trichomoniáza je pohlavně přenosná infekce. Ženy jsou ohroženější než muži a riziko nakažení je vyšší u starších žen.

Příznaky se projevují u přibližně 30 % nakažených. Kromě zápachu se infekce projevuje:

 • pálením a nepohodlím při močení
 • svěděním
 • neobvyklým výtokem
 • celkovým nepohodlím v intimní oblasti

Léčba spočívá v podávání léků na předpis, takže se trichomoniáza neztratí sama bez léčby.

 

Skladba jídelníčku

Pochva a také moč mohou páchnout kvůli potravinám, které jíme, nejčastěji po větším množství cibule a česneku. Někdy si ženy myslí, že jim páchne pochva, přitom viníkem zápachu je právě moč. Podobný efekt mají i výraznější druhy koření, které dovedou změnit i aroma potu.

Pokud zápach způsobují potraviny, nejpozději do 48 hodin od konzumace by se měl vytratit. Vhodné je zvýšit pitný režim, aby se tělo rychleji pročistilo.

 

Pocení

Ženy si mohou zápach potu plést s pachem pochvy. Okolí vagíny a třísla se potí a do potu se přimíchávají kožní buňky a bakterie. Vzniká tak páchnoucí směs, která ale nemusí dokazovat, že se v pochvě děje něco nežádoucího.

Pocení nelze zastavit. Pokud se potíte nadměrně, chránit se lze pouze častější výměnou prádla a oblečení. Volte bavlnu a co nejvíce přírodních a dobře prodyšných materiálů.

 

Rektovaginální píštěl

Méně častá příčina zápachu, ale objevit se může. Jde o abnormální otvor mezi konečníkem a pochvou. Spodní část tlustého střeva proniká do pochvy a přes toto spojení může unikat plyn nebo stolice, které vytvářejí zápach.

Rektovaginální píštěl je sice poměrně vzácná, ale může vzniknout během porodu, kvůli Crohnově nemoci nebo střevním zánětům.

Onemocnění poznáte podle toho, že z pochvy unikají plyny nebo stolice, případně pouze plyn a zápach, pokud je otvor malý. Běžnou léčbou je chirurgický zákrok.

 

Jak se zbavit zápachu z pochvy?

Pokud se vám zdá zápach zvláštní nebo vám není vůbec příjemný, doporučujeme zajít za gynekologem, který vám pomůže nejrychleji.

Zápachu se ale pokuste zbavit i doma pomocí „babských rad“.

 

Poznejte svou normální vůni

Abyste zjistila, zda začala pochva zvláštně páchnout, musíte znát svou přirozenou vůni. Vnímejte její aroma delší dobu a sledujte ji během celého menstruačního cyklu. Díky tomu zjistíte, až něco nebude v pořádku.

 

Noste volné bavlněné prádlo a oblečení

Kalhotky lze koupit za pár korun, ale obvykle jde o umělé materiály. Vždy vybírejte bavlněné prádlo. Bavlna je prodyšná, dobře větrá a lépe odvádí pot a jiné tělesné tekutiny.

Umělé materiály totiž vlhkost zachytávají a vagina se tak zapařuje. Zároveň se pod nimi rychleji množí kvasinkové bakterie a zvyšuje se riziko opruzenin a infekcí. Kvasinky mohou vyvolat zápach po houbách.

Také se vůbec nebojte chodit v létě naostro, takže bez kalhotek. Provětráte vaginu a budete se cítit volněji a mnohem příjemněji.

Kromě spodního prádla je vhodné nosit volnější oblečení, pod kterým se v oblasti třísel drží méně potu. I vagina potřebuje dýchat a vzdušnost je pro její zdraví velmi důležitá.

Pokud se hodně potíte, měňte oblečení klidně každý den. Pokud sportujete, cvičební oblečení vždy vyperte. Po plavání se vždy převlečte do suchého a nenoste na sobě mokré plavky ani jiné oblečení.

 

Prvořadá je správná a pravidelná hygiena

V mnoha případech je zápach pouze důkazem, že jste se déle nesprchovala. V oblasti vagíny se hromadí pot, nečistoty, smegma a odumřelé kožní buňky.

Pokud právě nemáte k dispozici sprchu, intimní hygienu zvládnete i pomocí houbičky namočené ve vlažné vodě. Omyjte stydké pysky, klitoris a kůži, která jej zakrývá. Citlivou oblast nijak silně nedrhněte, ale pouze zlehka otřete. Přílišné dráždění může pokožku poškodit a zvýšit tak riziko infekce.

 

Pochvu nevymývejte zevnitř

Gynekologové doporučují oplachovat pouze vnější část, a tedy vagínu. To je všechno, co lze vidět. Nedoporučují snažit se vymývat pochvu a tedy vnější prostor, stříkat do ní vodu, vkládat houbičku ani mýdlo. Podle gynekologa má pochva samočistící funkce a právě bakterie, které přirozeně obsahuje, ji udržují čistou a zdravou.

Vymývání pochvy prospěšné bakterie ředí a odstraňuje, kvůli čemu oslabuje ochranné funkce a mění pH prostředí pochvy. Nedostatek prospěšných bakterií zvyšuje riziko množení těch nebezpečných, které ještě více zhoršují zápach a mohou vést k bakteriální vaginóze.

 

Popřemýšlejte nad kosmetikou, kterou používáte

Pokud jste nedávno změnila prací prostředky, máte nový sprchový gel nebo jste změnila pouze značku toaletního papíru, to všechno může ovlivnit zápach.

Zároveň si vzpomeňte, zda nenosíte nové prádlo a oblečení, zda nepoužíváte nový lubrikační gel, kondomy či spermicidní pomůcky, nebo čističe erotických hraček. Sepište si všechny novinky, které působí na vagínu a pochvu a zkuste je na čas přestat používat. Zjistíte, zda poševní zápach nezpůsobuje něco konkrétního.

 

Vždy buďte hydratovaná

Pitný režim a dostatek čisté vody je velmi důležitý. Hydratuje pokožku vagíny a poševní sliznice, podporuje pocení a močení, které z těla vyplavují škodlivé bakterie.

 

Jezte zdravě

Zápach zhoršuje i nezdravá strava. Nejsou vhodná příliš mastná, přesolená a smažená jídla, takže se vyhýbejte fastfoodům a polotovarům.

Zařaďte zeleninu a ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny, dietnější druhy masa a kysané mléčné výrobky. Takový jídelníček udržuje zdraví celého těla pochvu nevyjímaje. I zdravé potraviny mohou krátkodobě zesílit zápach, třeba česnek a cibule.

Snažte se udržet zdravý životní styl, šetrnou hygienu a pravidelné gynekologické prohlídky. Celý organismus bude fungovat správně a právě to je nejúčinnější prevencí před zápachem z pochvy.

 

Existuje léčba zápachu z pochvy?

Léčebná metoda ani léky na předpis, které by odstranily pouze zápach pochvy, neexistují. Léčit ale lze příčiny, které zápach způsobují.

Nejčastěji zápach vyvolává přemnožení bakterií, bakteriální infekce, pohlavně přenosná nemoc nebo hormonální nerovnováha. Tyto příčiny lze léčit léky. Pro navození hormonální rovnováhy doporučujeme české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN.

Hormonální změny zesilují zápach u žen v menopauze. Ty musí v případech značného poklesu hormonů podstoupit hormonální substituční léčbu, během které se chybějící hormon do těla vpravuje uměle.

Pohlavní nemoci jako chlamydie, kapavku nebo trichomoniázu lze léčit antibiotiky na předpis.

Pomocí antibiotik lze vyléčit i bakteriální vaginózu, kvasinkové infekce a infekce močových cest.

Hormonální rovnováha je důležitá i pro správnou funkci pochvy. Rovnováhu lze bezpečně a přirozeně navodit doplňkem Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN

Klikněte a podívejte se na všechny prospěšné účinky WOMENu přímo na e-shopu. Případnou objednávku vám doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít bojovat proti poševnímu zápachu.

 

Čím zápach z pochvy určitě neodstraňovat?

Hlavně na internetu můžete narazit na různé rady nebo produkty, které sice slibují, že zápach odstraní, ale mohou způsobit větší komplikace, než je samotný zápach. Obvykle jde pouze o snahu vydělat na ženském trápení bez jakékoliv smysluplné a skutečné pomoci.

 

Voňavé výrobky, které mají zápach tlumit a překrýt

Většinu výrobků intimní péče seženete i ve voňavých parfémovaných verzích. Tampony, vložky, toaletní papír a tak dále, vše se vyrábí s přidanými aromaty. Bohužel jsou tyto nadbytečné aromatické jsou pro pochvu a vagínu nevhodné a narušují mikrobiální rovnováhu.

Uznáváme, že reklamy mohou být velmi přesvědčivé a výrobky ušité přímo vám na míru, ale intimní oblast je citlivý ekosystém, který je dlouhodobě nesnese a zápach může ještě více sílit.

 

Poševní výplachy a peelingy

Jak jsme upozornili výše, není vhodné pochvu vyplachovat a narušovat tak mikroflóru a vnitřní pH. V drogerii běžně seženete různé poševní výplachy, peelingy a mycí prostředky.

Ty ale nejsou vhodné a nedoporučí vám je ani gynekolog. Tyto výrobky a postupy sice mohou zabíjet škodlivé bakterie, zároveň zahubí ty prospěšné, které nás chrání a v pochvě je potřebujeme.

 

Vkládání potravin do pochvy

Někdo vám v rámci babských rad možná poradil, že si do pochvy máte vložit česnek, tvaroh nebo jogurt, ale ani potraviny vložené do pochvy nelze doporučit. Rovněž změní mikrobiom a ve skutečnosti nebudou mít žádný vliv na příčiny zápachu. Jezte raději zdravě a do pochvy nic nevkládejte.

 

7 typů zápachu z pochvy

I zcela zdravá pochva má svůj odér a logicky nevoní jako luční květiny. Vagína a pochva jsou domovem miliard různých bakterií, které zápach způsobují zcela přirozeně. Jejich přesné složení a množství se mění nejen během běžné hygieny, menstruačního cyklu, ale i během dne a dokonce hodin.

K zápachu dále přispívají potní žlázy v oblasti třísel a smegma – přirozený produkt mazových žláz v okolí vagíny. Poševní zápach je tak kombinací různých faktorů a tělesných výměšků.

 

Rybí zápach

Zápach po rybách trápí ženy nejčastěji. Příčinou je chemická látka trimethylamin, která vzniká při rozkladu organické hmoty.

Rybí zápach může způsobovat bakteriální vaginóza, kdy se v pochvě přemnoží bakterie a začnou páchnout.

Zároveň jej může způsobovat pohlavní nemoc trichomoniáza – velmi častá pohlavně přenosná infekce. Léčí se podáváním antibiotik, přičemž je léčba poměrně snadná a rychlá.

 

Hnilobný zápach

Velmi nepříjemný zápach připomínající rozkládající se maso může způsobovat i uvíznutí něčeho v pochvě. Lékaři popsali mnoho případů, kdy museli pacientkám vytahovat z pochvy zapomenutý tampon.

Stává se to poměrně běžně a není to nic, za co by se měla žena stydět. Pokud tampon nebo erotickou hračku či jiný předmět nedovede vytáhnout sama, je na místě návštěva gynekologa. Zapomenutý tampon se po 2-3 dnech začne rozpadat, takže může být obtížné bezpečně vytáhnout všechna vlákna.

 

Pikantní zkvašený zápach

Pochva často produkuje pikantně kyselé aroma. Zápach může připomínat jogurt, kváskový chléb i kysané zelí. Původcem jsou laktobacily, které se v pochvě a na vagíně vyskytují přirozeně. Jde o prospěšné bakterie.

Laktobacily jsou probiotické mikroorganismy, které udržují normální kyselost vagíny mezi pH 3,8 až 4,5. Pomáhají pochvu bránit před množením škodlivých bakterií. Není potřeba se jich obávat.

 

Sladký, zemitý zápach

Nasládlý zápach připomínající sladké pečivo nebo hlínu nemusí být důvodem k obavám a i toto aroma způsobuje měnící se pH pochvy a složení bakterií.

 

Kovový zápach

Aroma kovu nebo mědi dokazuje přítomnost krve. Krev voní jako kov, protože kov obsahuje. Kovový zápach se proto objevuje nejčastěji v době menstruace, kdy přes vaginální kanál odchází krev a části děložní sliznice. Zápach by se měl ztratit krátce po menstruaci.

Krev se může objevit i jako důsledek poranění a příliš divokého sexu. Pokud je vagína příliš suchá (tzv. vaginální atrofie), tkáň se lehce poškodí a začne krvácet. Proti suché vagíně se lze chránit pomocí lubrikačních gelů. Seženete je v každé drogerii, lékárně nebo supermarketu.

Gynekologa navštivte, pokud by se kovový zápach objevoval i mimo trvání menstruace nebo byste zaznamenala i svědění a výtoky.

 

Zápach bělidla, čpavku a amoniaku nebo chemie

Zvláštní chemický zápach může nebo nemusí být důvodem k návštěvě lékaře.

Příčinou může být hromadění moči v okolí vagíny a na spodním prádle. Moč obsahuje močovinu, která zápach způsobuje. Silně páchnoucí moč může být příznakem dehydratace, takže nezapomeňte na dostatečný pitný režim.

Tento nebo rybí zápach může vyvolat i bakteriální vaginóza, takže pokud se objevil náhle a předtím jste čpavkem cítit nebyla, zajděte si na gynekologii.

 

Pach piva, hlíny nebo marihuany

Tyto druhy zápachu jsou důsledkem pocení. Nejde tedy o zápach zevnitř pochvy, ale o vnější zápach nahromaděného potu. Častým důvodem je stres a psychická nepohoda, které změní složení potu. Změnit se může i vůně potu na těle a nejenom v intimní oblasti.

Pot sice sám od sebe nepáchne, ale když se spojí s bakteriemi, které pot konzumují, jejich výměšky způsobí zápach.

 

Kdy se zápachem z pochvy zajít k lékaři?

Vůně pochvy se mění v závislosti od pH prostředí. To se může rychle měnit třeba po sexu. Mužský ejakulát má vysoké pH a po sexu, když se tělesné tekutiny promíchají, si můžete všimnout jiného zápachu. Vaginální pH zvyšuje i menopauza kvůli snížené hladině estrogenu a úbytku vaginální sliznice.

Pro vlastní bezpečnost jděte ke gynekologovi pokud začne zápach překážet vám nebo vás na něj někdo upozorní. Ne v každém případě jde hned o infekci či pohlavní nemoc, ale vždy je rozumné vědět, co zápach vyvolává.

Se závažnějšími důvody se obvykle objeví i další nepříjemné příznaky. Tehdy jděte k lékaři co nejdříve.

 • svědění a pálení nebo bolest
 • nepříjemné pocity během sexu nebo masturbace
 • hustý výtok tvarohovité konzistence
 • krvácení z pochvy, které nesouvisí s menstruací

Lékaři sdělte také to, zda nemáte nového sexuálního partnera, který vás mohl nakazit pohlavní nemocí. Přiznejte i případné nové sexuální praktiky, které jste doposud nedělala. Informujte také o případném těhotenství a všech lécích, které aktuálně užíváte. Lékař vám odborně poradí i v případě, že důvodem zápachu není bakteriální infekce.

 

Zápach z pochvy a často kladené otázky FAQ

Proč vlastně vagína a pochva páchne?
Nejčastěji jde o přemnožení bakterií a vznik infekce – bakteriální vaginózy. Zápach vyvolávají i některé pohlavně přenosné nemoci, třeba trichomoniáza.
Jak se zbavím zápachu z pochvy?
Pravidelně se myjte, noste volnější bavlněné spodní prádlo, udržte si zdravou váhu, místo vložek používejte tampóny nebo menstruační kalíšek, při sexu používejte kondom a po sexu se vymočte, jezte probiotické potraviny, nevymývejte pochvu.
Jak by měla vonět zdravá pochva?
Zdravá pochva má mírnou pižmovou vůni, která ale není nepříjemná a obvykle ani nejde cítit. Příliš silný, divný a neobvyklý zápach nebo zápach, který se objeví náhle již upozorňuje, že se s pochvou něco děje. Tehdy je vhodné nechat se zkontrolovat u gynekologa.
Proč mi vagina páchne i když jsem se právě vysprchovala?
Přetrvávající zápach způsobuje nejčastěji bakteriální vaginóza, a tedy poševní infekce z přemnožení bakterií v pochvě. Kromě silného rybího nebo jiného nepříjemného zápachu bývá přítomen i šedý výtok.
Mohou ostatní cítit můj poševní zápach?
Pokud je silný, určitě ano. Zápach je někdy tak silný, že s vámi lidé nevydrží v jedné místnosti. Ne vždy si postižená svůj zápach uvědomuje a dostává se tak do trapných a nepříjemných situací. V poradně jsme radili čtenáři, jak své přítelkyni citlivě vysvětlit, že mu najednou její pochva nevoní.
Jak se projevuje bakteriální vaginóza?
Bakteriální vaginóza je častá infekce, kterou způsobuje přemnožení bakterií. Projevuje se různými druhy zápachu, často jako čpavek, chemie nebo ryby. Dále způsobuje tenký šedý, bílý nebo zelený výtok, svědění vagíny a pálení při močení. S bakteriální vaginózou pomůže gynekolog.
Jak dlouho trvá zbavit se zápachu z pochvy?
Doba vždy záleží od konkrétní příčiny. Předepsaná antibiotika zaberou do několika dnů. Výsledky se po změně návyků, stravování, výměně prádla nebo kosmetiky mohou protáhnout na týdny až měsíce.
Co způsobuje zápach z pochvy po rybině?
Nejčastěji bakteriální infekce.
Co způsobuje kovový zápach z pochvy?
Kovový zápach se objevuje před a během menstruace. Kovový zápach vyvolá i krvácení kvůli úrazu, takže pokud nemenstruujete, zajděte na gynekologii, aby se úraz nezhoršil.
Co je příčinou zápachu z pochvy v těhotenství?
I zde může být zápach příznakem infekce, protože těhotné ženy mají zvýšené riziko vzniku kvasinkových infekcí a změněnou hormonální rovnováhu. Silnější zápach je ale během těhotenství normální.
Co je příčinou zápachu z pochvy po porodu?
Oblast se mohla vlivem porodu poškodit a do ran proniknout infekce, která způsobuje zápach.
Proč se objevuje zápach z pochvy u dítěte?
I zde je příčinou bakteriální infekce, která se do pochvy dítěte dostane z nemytých rukou rodiče. Zápach způsobí i infekce močových cest nebo průjmy.
Kde seženu léky na zápach z pochvy?
Poptat se můžete v lékárně, ale mnohem rozumnější je jít za gynekologem. Ten zjistí přesnou příčinu zápachu a předepíše nejlepší léky. Ty, které si seženete sama, nemusí být účinné ani bezpečné.

 

Co jsme o zápachu z pochvy a vagíny zjistili?

 • každá pochva má svou vůni a i když nemusí být vždy příjemná, ne vždy je důkazem infekce či jiné nemoci
 • zápach se může rychle měnit z různých příčin
 • zápach lze zmírnit změnou stravy, oblečení, kosmetiky a drogerie
 • pokud se nepříjemný zápach nepovede odstranit, je rozumné jít ke gynekologovi – jedna návštěva má větší smysl, než desítky rad z internetu bez odborného vyšetření
 • k lékaři je nutné jít ihned, pokud zápach doprovází výtok, podráždění a bolest nebo krvácení mimo dobu menstruace

DÁLE ČTĚTE: Zápach penisu: Proč smrdí, jak penis umývat a kdy zajít za lékařem?

zápach penisu

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply