Pálení při močení – seznam všech příčin a návod na rychlou léčbu

Některé věci chce člověk prožívat v klidu a v pohodě. Nestojí o žádné nepříjemnosti ani překvapení. Jednou z nich je i močení. Chceme si to co nejrychleji odbýt a jít si zase vesele po svých.

Jenže co čert nechtěl, zrovna močení je náchylné na řadu potíží. Pálení, řezání, bolest. Co za tím vším stojí? Jak se léčí pálení při močení? A lze se nějak těmto problémům vyhnout?

pálení při močení

 

První krok – co vás při močení pálí?

Ještě než se ale pustíte do samotné léčby, je potřeba přesně určit, co vás vlastně pálí. Močová trubice? Ústí penisu? Vevnitř, v okolí prostaty? Močový měchýř?

anatomie mužských pohlavních orgánů

Anatomie mužských pohlavních orgánů

 

Není totiž bolest jako bolest. Některé pálení může signalizovat zánět močového měchýře, jiné může značit problémy s prostatou. Proto je v prvé řadě důležité odhalit, co vás konkrétně pálí.

 

Příčiny a léčba pálení penisu při čůrání u mužů

Řezavá bolest při čůrání je vždy projevem nějakého problému. Nikdy to není „jen tak”. Pálení při močení může být projevem močové infekce nebo ledvinových kamenů, případně nádoru močového měchýře.

Jak tedy odhalit, co konkrétně vás trápí?

 

Zánět močových cest

Bývá doprovázen častým močením, pálením a bolestí při močení, případně bolestmi v podbřišku nebo teplotou.

Subjektivními příznaky zánětu močových cest jsou pálení a řezání při močení, především na konci močení, pocit nevyprázdněného měchýře a ‚trvalé‘ nucení na močení, ač se pacient chvíli před tím vyprázdnil. V různé intenzitě má pacient bolesti v podbřišku.
Michaela Matoušková z pražského Urocentra, znamylekar.cz
Michaela Matoušková z pražského Urocentra

 

Léčba zánětu močových cest

U zánětu močových cest se doporučuje dostatečný pitný režim, klid na lůžku, případně v závažnějších případech vám mohou být předepsána antibiotika. Pomoci vám mohou také nejrůznější přípravky s extrakty z brusinek, které pomáhají přirozeně pročistit močové ústrojí.

BOLESTIVÉ MOČENÍ OBVYKLE PROKAZUJE ZÁNĚT. SE ZÁNĚTY POMOHOU ROSTLINNÉ DOPLŇKY STRAVY

Klikněte na obrázek a podívejte se, jak fungují.

doplňky stravy pro muže

 

Močové (ledvinové) kameny

Projevují se urputnou bolestí zejména v bedrech, která vystřeluje dolů a dopředu do třísla, do šourku a varlat u mužů. Postižení jsou neklidní, trápí je časté zvracení, pálení při močení.

Někdy je u pacientů patrná krev v moči (hematurie). Při zánětu se objevuje teplota a zakalená, páchnoucí moč.

 

Léčba močových kamenů

Jako akutní pomoc při močových kamenech se doporučují léky, které pomáhají uvolnit napětí svalstva močových cest a tak zmírnit bolest.

Samotných kamenů se můžete zbavit sám, samovolně. Stačí dodržovat zvýšený příjem tekutin, dietní opatření a užívat speciální léky.

Pokud kameny neodejdou přirozenou cestou, přechází lékař k jejich mechanickému odstranění. Možností je operace, endoskopie, či rázová vlna.

 

Nádor močového měchýře

Za bolestivým močením může stát i nádor močového měchýře. Ten se může projevit příměsí krve v moči, bolestivým močením nebo častým nutkáním na malou.

Výjimečně se onemocnění může projevit bolestmi v bederní krajině, jež jsou vyvolány městnáním moči ve vývodném systému.

V krajním případě může dojít k hromadění odpadních látek v ledvinách – uremii.

Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze Marek Babjuk, fnmotol.cz
Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze Marek Babjuk

 

Léčba nádoru močového měchýře

Léčba závisí na stádiu nádoru. V současnosti se nádor močového měchýře nejčastěji léčí operativním odstraněním, chemoterapií, imunoterapií či radioterapií.

Radikální cystektomie je nejúčinnější léčbou infiltrujících nádorů močového měchýře.

Ne všichni pacienti jsou však kvůli případným dalším nemocem schopni podstoupit tak náročnou operaci, jako je odstranění měchýře a zajištění odtoku moči, především kvůli náročnosti operace, jejíž délka se pohybuje mezi 4 a 7 hodinami.

Tyto případy léčíme ozářením a současným podáním chemoterapie.

Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze Marek Babjuk, fnmotol.cz
Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze Marek Babjuk

Léčba závisí na stádiu nádoru. V současnosti se nádor močového měchýře nejčastěji léčí operativním odstraněním, chemoterapií, imunoterapií či radioterapií.

 

nejčastější nádorová onemocnění českých mužů

 

Chlamydie

Patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby. Trpí nimi až 15 % sexuálně aktivní populace. U mužů se projevuje bolestí a pálením při močení, častým močením, zánětem nadvarlete, škrábáním v krku, dráždivým kašlem, častou únavou, bolestmi hlavy, zimnicí a pocením.

 

Léčba chlamydií

Jedinou ověřenou léčbou je okamžité nasazení antibiotik. Antibiotika se zpravidla berou tři týdny. Podrobně o chlamydiích zde.

 

Kapavka

Je další vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, které může způsobit problémy při močení. Kapavka má nezaměnitelné příznaky – hnisavý výtok z močových cest, potíže při močení, pálení a řezání v oblasti močové trubice.

 

Léčba kapavky

I u kapavky se k léčbě využívají antibiotika. Během léčby je nutné vyvarovat se sexuálnímu styku. Podrobně o kapavce zde.

 

Zánět prostaty

Pálení a další obtíže s močením doprovází také horečka.

 

Léčba zánětu prostaty

Základ léčby opět i v tomto případě tvoří antibiotika. Je-li infekce chronická, podávají se dlouhodobě v malých dávkách. Dále vám lékař může doporučit léky na zlepšení vyprazdňování močového měchýře, léky proti zánětům a analgetika.

Podrobně o zánětu prostaty zde.

velikost prostaty

 

Poškození močové trubice zevnitř

Tato možnost bývá ze všech asi nejkurióznější. Na vině může být nešetrné použití erotických pomůcek, třeba dilatátoru do penisu, či netradiční sexuální praktiky.

Kromě bolesti a pálení penisu při močení se můžete v tomto případě setkat i s bolestí penisu.

 

Léčba poškození močové trubice zevnitř

V tomto případě vám váš lékař nepředepíše žádné léky, pouze klid na lůžku a několikadenní sexuální abstinenci. Vaše potíže samy zmizí.

 

Problémy s prostatou

V neposlední řadě může stát za vašimi problémy rakovina prostaty či zvětšená prostata. Obě příčiny odhalíte díky časté potřebě na malou, neplynulému toku moči, pálení a bolesti, v moči také může být přítomna krev.

K dalším příznakům patří ztráta chuti k jídlu a tělesné hmotnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Léčba problémů s prostatou

V případě prostaty záleží na tom, zda máte prostatu pouze zvětšenou, anebo vám byla diagnostikována rakovina prostaty. U zvětšené prostaty nejčastěji lékaři volí léčbu tzv. alfablokátory.

Tyto léky se užívají dlouhodobě, většinou už celoživotně. Naopak v případě rakoviny prostaty vám může lékař doporučit operativní odstranění prostaty – prostatektomii, chemoterapii, radioterapii nebo tzv. brachyterapii.

Vždy je ale nutné nejprve navštívit vašeho lékaře, který vás detailně vyšetří, určí přesnou diagnózu vašich problémů a následně vám doporučí vhodnou léčbu. Sám si rozhodně žádnou „léčbu” neordinujte.

 

Problémy s močením vyřešíte s lékařem

Dobrý den, včera jsem se hodně opil. V noci i ráno jsem měl nechráněný pohlavní styk s kamarádkou.

Celý den pak bylo vše ještě v pořádku, kromě toho, že při močení jsem cítil pálení (občas, když se hodně opiji, tak mě to den po večírku taky pálí, proto jsem si myslel, že je to opět z alkoholu).

Teď večer se k tomu ale přidalo i malinko krve v moči a mám pocit, že potřebují furt na WC, i když jsem byl už několikrát. Může mít za příčinu včerejší alkohol či pohlavní styk? Žádné jiné problémy nemám.

Milý Jiří, bude se jednat o močovou infekci.

Je nutné nechat se vyšetřit praktickým lékařem, který provede jak fyzikální vyšetření, tak odběr moči, ze kterého se dá určit původce obtíží a dle toho se nasadí vhodná léčba. Alkohol není příčinou nálezu krve.

Pohlavní styk mohl zapříčinit přenos bakterie do močových cest, nebo se jedná o zánět z důvodu prochladnutí. Zatím doporučuji dostatečný pitný režim, Urinal Acut a neprochladnout.

Paní doktorka MUDr. Daniela Obrová z Ordinace praktického lékaře IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim, ulekare.cz
Paní doktorka MUDr. Daniela Obrová z Ordinace praktického lékaře IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim

Rozhodně tedy nelze nad pálením při močení jen tak mávnout rukou a čekat, že samo přejde. Sám totiž bohužel neodhalíte, co přesně se za vašimi problémy skrývá.

Může to být sice „jen obyčejný” zánět močového měchýře, ale také to klidně může být i rakovina. Proto se v každém případě raději obraťte na svého ošetřujícího lékaře, a to ať už praktického či urologa.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

VIDEO: Rakovina močového měchýře – příběh pacienta

Rakovina močového měchýře: Příběh pacienta

 

Řezavá bolest při močení u pana Jaroslava

Mám už přes 3 týdny problémy s močením. Chodím často na toaletu a vymočím strašně málo, přitom mám pocit, že se počůrám.

Při močení mám strašnou bolest až řezání, která se stupňuje, že je až k nevydržení. Párkrát jsem vymočil i krev a jednou i sraženou krev.

Z výsledku moči mi neobjevili žádnou bakterii ani infekci. Co to může být?

Dobrý den, Jaroslave, navštivte urologickou ambulanci, kde vás cíleně vyšetří.

Mohlo by se jednat o zánět prostaty či močového měchýře. Urolog udělá potřebná vyšetření (fyzikální, ultrazvuk, kultivace moči) a řádně vás zaléčí. Pokud jste si vědom rizikového sexuálního chování, je nutné vyloučit i pohlavně přenosnou chorobu.

MUDr. Petra Šmelcová z Ordinace praktického lékaře, Dymokury, Nymburk, Činěves, ulekare.cz
MUDr. Petra Šmelcová z Ordinace praktického lékaře, Dymokury, Nymburk, Činěves

 

Ignorujete své problémy? Nemusí to dopadnout dobře!

Ignorujete pálení při močení? Neřešíte své problémy? Přivíráte před svými příznaky oči? Neustále odkládáte návštěvu lékaře? Pak si zahráváte s ohněm.

Pokud se jedná ve vašem případě o zánět, mohou bakterie postupovat dále hlouběji do močových cest, klidně až k vašim ledvinám. Ty mohou v tom nejhorším případě zcela vyřadit z provozu.

Bez důsledků nezůstane ani vaše rozmnožovací soustava. Bakterie mohou napadnout vaše pohlavní ústrojí a znemožnit vám další reprodukci.

Pokud zánět močových cest podceníte, nenavštívíte včas lékaře anebo nedodržujete řádně léčbu, mohou nastat komplikace.

Bez řádného léčení antibiotiky se množení bakterií nezastaví a ty se začnou šířit z močového měchýře nahoru do ledvin. Zánět ledvin je pak nebezpečný u dětí, starších lidí a těhotných žen, protože u nich existuje riziko selhání funkce ledvin.

Lékaři z UroKlinikum - urologická klinika Prahas, uroklinikum.cz
Lékaři z UroKlinikum - urologická klinika Prahas

 

Stejné následky může mít i ignorace rakoviny či pohlavně přenosných nemocí, jako je kapavka či chlamydie.

Pokud se kapavka neléčí, u žen může infekce postupovat a přejít v zánětlivou pánevní nemoc.

Vzácně se může u obou pohlaví kapavka šířit krví, pak dochází k septickému stavu. Rovněž může postihnout další orgány – například klouby. Mužům hrozí jako nejčastější komplikace kapavky zánět nadvarlete.

Podobně to může dopadnout i v případě neléčení chlamydií. Pokud je infekce neléčená, může dojít k vážnějším projevům – infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků.

U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

MUDr. Blanka Vavřinková, znamylekar.cz
MUDr. Blanka Vavřinková

 

Domácí léčba pálení při močení, aneb co by vám doporučily naše babičky?

Je mi jasné, že se vám za lékařem příliš nechce. Věřte mi, znám to. Ani já nemám příliš v lásce návštěvy doktorů a klidně bych se bez nich obešla. V případě pálení penisu při močení to ale nepodceňujte. Ano, může se jednat „jen o obyčejný” zánět močového měchýře, ale co když za vašimi problémy stojí rakovina?! Proto to raději nepodceňujte.

Pokud ale nejprve chcete vyzkoušet na vlastní zodpovědnost nějakou domácí léčbu, než se nakonec odhodláte k návštěvě lékaře, jasnou volbou je dostatečný pitný režim, klid na lůžku a přípravky s extrakty z brusinek. Čím vyšší obsah výtažků z brusinek, tím lépe.

Svou léčebnou kúru můžete doplnit také bylinkovými čaji, které podporují činnost močového měchýře a ledvin, jako jsou Kopřiva dvoudomá, Serenoa plazivá, zlatobýl, truskavec, řebříček, máta, dobromysl, divizna, jitrocel, třezalka, přeslička, fenykl nebo vrbice.

Dále snižte obsah cukrů ve stravě, přidejte do jídelníčku dýňová semínka a borůvky. Podle starých lidových receptů funguje při léčbě pálení a řezání močového měchýře taky obyčejný křen.

Koupele ani obklady naproti tomu vůbec nefungují. Je totiž potřeba močové ústrojí pročistit zevnitř, nikoliv zvenku.

PREVENTIVNÍ TIP: Pro vitalní stav celé močové a rozmnožovací soustavy uživejte rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.

Preventivně chrání prostatu před zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

VIDEO: Zánět močového měchýře – jak ho vyléčit přírodní cestou?

Zánět močového měchýře - jak ho vyléčit přírodní cestou

 

Dneska ráno mě začala nepříjemně pálit špička penisu. Při chůzi to moc nepociťuji, ale při běhu to začne pálit.

Na záchod chodím třeba až 2x za hodinu. Při močení to občas pálí, ale někdy nic.

Dobrý den Petře, jedná se zřejmě o močovou infekci.

Navštivte svého praktického lékaře, který udělá rozbor moči a dle nálezu nasadí antibiotika. Do té doby dostatečně pijte a držte se v teple.

MUDr. Klára Martoníková z ordinace praktického lékaře, Praha 4, ulekare.cz
MUDr. Klára Martoníková z ordinace praktického lékaře, Praha 4

Příčiny častého nočního močení

zbytnělá prostata
rakovina prostaty
důsledek léčby nebo některých léků
následek operace, například tříselné kýly nebo prostaty
nadváha
nachlazení
zánět močového měchýře
nervozita
stres
nykturie - časté noční močení
hyperaktivní močový měchýř

 

Prevence proti pálení při čůrání

Chcete se podobným problémům vyhnout? Chcete být v pohodě a na pálení penisu při močení nejraději úplně zapomenout?

Zaprvé je důležitá zdravá sexuální uvědomělost. To znamená použití ochrany v podobě kondomů a nestřídání příliš často sexuálních partnerů. Tím začíná veškeré vaše pohlavní zdraví.

Dále je důležité chodit na pravidelné lékařské prohlídky, neustále se sám kontrolovat a hlídat, dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a vyhýbat se návykovým látkám, jako jsou cigarety, alkohol a drogy.

 

Sexuální život po vyléčení problémů při močení

Prodělal jste nedávno zánět močových cest, močové kameny či rakovinu močového měchýře a chcete se nyní vrátit do běžného sexuálního života? Je potřeba si na něco dát pozor?

V případě doléčených problémů s močovými cestami, se není potřeba ničeho bát. Jakmile doberete veškerá antibiotika, pořádně zaléčíte své problémy a váš lékař vás vyhodnotí jako zcela zdravého, můžete se s klidem zase vrátit do partnerského života.

Pokud za sebou máte náročnější léčbu, například v případě rakoviny prostaty, pak bude záležet pouze na vás. Samotné vyléčení daného onemocnění totiž ještě neznamená, že už jste naprosto v pořádku.

Většinou je léčba nádorových onemocnění pro organismus velice náročná, a tak to chce ještě čas, než budete zase úplně fit a budete se moct vrátit k sexuálním aktivitám.

A na závěr zde máme pohlavně přenosné choroby. U nich návrat do sexuálního života nepodceňujte. Je potřeba být skutečně 100% vyléčen a mít danou nemoc pořádně zaléčenou.

V případě podcenění svého stavu totiž můžete danou nemocí nakazit svou partnerku, která při dalším sexu může nazpátek nakazit zase vás. U chlamydií je nezbytné dobrat veškerá antibiotika, která vám lékař předepsal, a alespoň po dobu tří týdnů se zdržet pohlavního styku.

 

Pár užitečných tipů na závěr

Močové cesty jsou velice náchylné na prochladnutí. Muži tento fakt často podceňují. Přitom se stačí trochu více doobléct a okamžitě budete mít nejen lepší teplotní pohodu, ale také jistotu, že následně nebudete mít problémy s močovými cestami.

  • Dále je důležitá správná hygiena. Nenechávejte na penisu zbytky moči, vždy si jej pořádně oklepejte nebo osušte toaletním papírem, noste prodyšné, ideálně bavlněné spodní prádlo, a vyhýbejte se příliš těsným jeansům. Zároveň i po pohlavním aktu dodržujte základní hygienu.
  • Pijte dostatek tekutin, pravidelně se vyprazdňujte a nezadržujte příliš dlouho a na sílu moč.

To jsou základní tipy, díky kterým se můžete problémům při čůrání zcela vyhnout, anebo ty méně závažné svépomocí vyřešit. Ale pamatujte, jakmile se vaše potíže začnou stupňovat a přetrvávají už po dobu tří dnů, na nic nečekejte a ihned navštivte svého lékaře.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply