Žloutenka (hepatitida) všech typů – příznaky, projevy, léčba a prevence

Ač je známá spíše jako „nemoc špinavých rukou”, i nechráněným pohlavním stykem jí můžete chytit.

Žloutenka. Existuje 5 typů žloutenky:

  • typ A,
  • typ B,
  • typ C,
  • typ D
  • a typ E.

Ovšem pouze žloutenka typu B, typu C a typu D se přenáší mimojiné i nechráněným pohlavním stykem. Proto si zde povíme hlavně o těchto třech typech.

Popíšu vám, jak se nakažení jednotlivými typy žloutenky projevuje, jak ji poznáte, jaké má příznaky, jak se léčí a jak se proti ní ubránit.

žloutenka, příznaky a léčba

 

Žloutenka (hepatitida) – definice nemoci

Žloutenka je jednou z nejznámějších nemocí současnosti. Po viru HIV a chřipce je právě žloutenka nemocí, o které slyšel někdy v životě asi každý z nás.

Každým rokem jsou jen v České republice diagnostikovány stovky nových případů. Dá se proti ní sice očkovat, ale jen proti žloutence typu A a typu B. Proti typu C, typu D a typu E zatím očkování neexistuje.

Žloutenka je obecně řečeno zánět jater, nejčastěji bývá způsobena virovými původci.

 

VIDEO: Co je to hepatitida? Mluví MUDr. Petr Urbánek.

Co je to hepatitida?

 

Druhy žloutenky

Jak už jsem uvedla v úvodu, není jen jedna žloutenka, ale existuje hned 5 typů žloutenky. Každý má trochu jiného původce, trochu jiné příznaky, trochu jiný průběh a také trochu jinou léčbu.

 

Žloutenka typu A (hepatitida A)

Žloutenka typu A je asi nejznámější formou žloutenky. Přenáší se přímým kontaktem s infikovanou osobou.

Právě žloutenka typu A má přezdívku „nemoc špinavých rukou”. Většinou za nákazu může špatná hygiena, kdy si například neumyjete ruce po příchodu z prostředků městské hromadné dopravy a začnete třeba něco jíst rukama.

Inkubační doba u žloutenky typu A bývá od 15 až po 50 dní. Proto je také toto onemocnění tak zrádné, neboť za tu dobu může infikovaný člověk přenést nemoc na spoustu dalších lidí, aniž by to sám věděl. Navíc virus žloutenky typu A vydrží při teplotě 25 °C v suchém prostředí a ve vodě až 30 dní.

 

Žloutenka typu B (hepatitida B)

Žloutenka typu B bývá mnohem horší než v případě žloutenky typu A a je 100x nakažlivější než HIV. Také k úmrtí dochází v tomto případě častěji než u žloutenky typu A.

K přenosu žloutenky typu B dochází při přenosu krve, například při poranění rizikovým předmětem, piercingem, tetováním, ale také při akupunktuře, odběrech krve, nebo při injekčním užívání drog. K infekci ovšem může dojít také přes sliznice při nechráněném sexuálním styku.

V kapce zaschlé krve přežívá virus žloutenky typu B i několik týdnů a při teplotě –15° C vydrží déle než 15 let. Inkubační doba je u žloutenky typu B 50 – 180 dní, tudíž opět velice dlouhá doba na to, aby nemocný „předal” onemocnění spoustě dalším lidem.

 

Žloutenka typu C (hepatitida C)

A dostáváme se ke žloutence typu C. U té je její odhalení velice obtížné. Přenáší se totiž krví a nemoc probíhá i několik let zcela bez jakýchkoliv příznaků.

Až po letech přechází onemocnění do chronické fáze, což může způsobit cirhózu jater, rakovinu jater až selhání jater.

Na světě je podle odhadů infikováno žloutenkou typu C asi 150 – 170 milionů osob, ale jen málokdo z těchto lidí o tom ví. Ač se žloutenka typu C přenáší hlavně krví, může u ní dojít také k přenosu při pohlavním styku.

 

VIDEO: Rozhovor s pacientkou, která překonala virovou hepatitidu C

Rozhovor s pacientkou, která překonala virovou hepatitidu C

 

Žloutenka typu D (hepatitida D)

Žloutenka typu D je další z kategorie virových infekčních onemocnění jater. Rozvine se jen u osob se žloutenkou B. Takže ji nemůže získat někdo, kdo je zcela zdráv.

Proto je u ní také stejný způsob přenosu, tedy krví nebo přes sliznice při nechráněném sexuálním styku. Výskyt žloutenky typu D je u nás sice zanedbatelný, ale stále ji není radno podceňovat.

 

Žloutenka typu E (hepatitida E)

Posledním typem žloutenky je typ E. Tento typ je běžný především v rozvojových zemích, vyskytuje se však i v ČR. K přenosu žloutenky typu E dochází zejména kontaminovanou vodou a potravinami.

 

Příznaky žloutenky

Jak si už asi dokážete domyslet, každý z výše uvedených typů žloutenky má nejen své specifické způsoby přenosu, ale také své unikátní příznaky. Ač se ve všech případech jedná o virové onemocnění jater, nemoc se v každém případě projevuje jinak.

Popíšu vám zde hlavně příznaky žloutenky typu B, typu C a typu D, tedy té žloutenky, která se přenáší mimojiné pohlavním stykem.

 

Příznaky jednotlivých typů hepatitidy

  • Příznaky žloutenky typu B: Žloutenka typu B se dlouhou dobu nehlásí o slovo. Skoro až 3 měsíce s ní můžete žít v domnění, že jste naprosto zdráv. Prvními příznaky, které vás upozorní na to, že asi něco není v pořádku, je bolest kloubů, vyrážka a nechutenství.
    Pokud tyto první příznaky budete ignorovat, může se k nim po několika dnech přidat zežloutnutí kůže a bělma očí. Při déle trvajícím onemocnění přechází žloutenka B do chronického stadia, a to může vést až k cirhóze jater, což je těžké onemocnění funkčnosti jater.
    Cirhotici umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr, a ženy ještě mnohem dříve. Mezi příznaky jaterní cirhózy patří změny stolice, lehké otoky v oblasti kotníků, noční močení, nepřekonatelná únava, slabost, vyčerpanost, nechutenství, úbytek svalové hmoty, zvětšování břicha a pokles libida.
  • Příznaky žloutenky typu C: Jestli žloutenka typu B žije dlouho v tichosti, pak je žloutenka typu C doslova šnekem mezi nemocemi. Klidně totiž i po dlouhá léta nemá infikovaný absolutně žádné příznaky, nedochází k žádnému zežloutnutí kůže ani sliznic, nemá žádné potíže, nejeví žádné známky nemoci.
    Právě kvůli tomu se na žloutenku typu C jen málokdy přijde. Může se sice objevit snížená chuť k jídlu, únava, bolesti svalů či kloubů a úbytek hmotnosti, to však lidé obvykle přejdou mávnutím rukou, protože se nejedná o žádné zásadní příznaky, které by odkazovaly na tak zákeřné onemocnění.
    Většinou tak žloutenka typu C tiše přejde do chronické fáze, což opět může způsobit cirhózu jater, o které byla řeč výše, rakovinu jaterselhání jater. Takový člověk ani netuší, že mu hodiny jeho života tikají mnohem rychleji než ostatním. Žloutenka typu C nebolí, neotravuje, neomezuje. V tom je ale právě tak zrádná.
  • Příznaky žloutenky typu D: Jak už jsem zmínila, žloutenka typu D se u člověka může rozvinout pouze ze žloutenky typu B. Projevuje se tedy v první chvíli úplně stejně, jako žloutenka typu B. V prvních dnech bolesti kloubů, vyrážka a nechutenství. Později zežloutnutí kůže a bělma očí.

 

Nejčastější oběti nakažení žloutenkou

Nejrizikovější skupinou populace, u které se žloutenka typu B, typu C a typu D objevuje zcela nejčastěji, jsou injekční uživatelé drog. Tito lidé totiž nedbají na základní pravidla hygieny, půjčují si injekční jehly k aplikaci drog a zároveň příliš nedají na zásady bezpečného pohlavního styku.

Ovšem ani lidé, kteří se drog nikdy ani nedotkli, nejsou před žloutenkou typu B, typu C a typu D uchráněni. Všechny tyto tři typy se totiž přenáší i nechráněným pohlavním stykem. Stačí jeden jediný sex s infikovanou osobou, která to o sobě ani nemusí vědět, a už máte žloutenku i vy. Proto zde platí zásada – sex jen s člověkem, kterému plně důvěřujete a znáte jeho sexuální minulost.

ZAJÍMAVOST: Je bezpečné kombinovat Viagru a drogy?

Viagra a marihuana, kokain, pervitin a heroin

 

Inkubační doba žloutenky

Inkubační dobu žloutenky jsem již nakousla v úvodu tohoto článku. U žloutenky typu B činí inkubační doba 50 až 180 dní. V případě žloutenky typu C je inkubační doba 15 až 150 dní.

A u žloutenky typu D je inkubační doba totožná, jako u žloutenky typu B, neboť žloutenka typu D se u člověka může rozvinout pouze ze žloutenky typu B.

 

S čím si hepatitidu můžete nejčastěji splést?

Žloutenku si můžete splést jednoduše s jakýmkoliv onemocněním. Prvotní příznaky – snížená chuť k jídlu, únava, bolesti svalů či kloubů a úbytek hmotnosti – totiž má prakticky jakékoliv jiné onemocnění. A navíc i chronická fáze, tedy cirhóza jater, ještě nemusí být způsobená žloutenkou.

Proto opět nejlépe uděláte, pokud navštívíte svého praktického lékaře. Řekněte mu, jaké máte potíže, a zda jste v předchozích několika týdnech neměli nechráněný pohlavní styk. Váš lékař vás vyšetří, provede odběr krve a určí přesnou příčinu vašich potíží.

Může se jednat o žloutenku, ale na vině taky může být celý zástup zcela odlišných nemocí. Proto rozhodně sám nevytvářejte žádné závěry a poraďte se se svým lékařem. Můžete jej třeba upozornit na podezření na žloutenku, ale konečnou diagnózu nechejte přece jen na něm.

 

Léčba žloutenky

Jenže co dělat, pokud se u vás přítomnost žloutenky skutečně potvrdí? Jak se žloutenka léčí? Opět si zde popíšeme možnosti léčby u žloutenky typu B, typu C a typu D, tedy té žloutenky, která se přenáší i nechráněným pohlavním stykem.

  • Léčba žloutenky typu B: Žloutenka typu B se léčí podáváním speciálních léků. Mezi tyto léky patří například lamivudin (LAM), entecavir (ETV), tenofovir (TDV) či Truvada. Léky se podávají tak dlouho, dokud se nesníží hladina viru v krvi na co nejnižší úroveň.
  • Léčba žloutenky typu C: U žloutenky typu C je léčba dvojího charakteru. Až 25 % nově nemocných lidí se totiž vyléčí spontánně, takže u nich není potřeba podávat speciální léky. U zbylých 75 % pacientů se doporučuje léčba interferonem a ribavirinem. Je však poměrně zdlouhavá. Léčba těmito léky trvá 24 až 48 týdnů.
  • Léčba žloutenky typu D: Žloutenka typu D se léčí stejně jako žloutenka typu B, tedy podáváním speciálních léků. Asi nejznámějším lékem je tzv. pegylovaný interferon. U velmi těžkého poškození jater je pak na zvážení jejich transplantace.

 

Důsledky neléčené žloutenky

Ať už se jedná o žloutenku typu B, nebo o žloutenku typu C, jakákoliv neléčená virová infekce vašich jater může přejít do chronického stadia. Ano, takový stav většinou člověka dlouho nijak neomezuje, a klidně s ním i několik let „spokojeně” žijete.

Jenže po letech takového života vám najednou začnou játra vypovídat službu. Najednou se u vás objeví krvácení, poruchy metabolismu, hormonální poruchy, zadržování vody a sodíku, otok mozku až úplné zkolabování organismu. Rychlost nástupu příznaků je u akutního selhání jater do 7 až 21 dní. Pokud je selhání neléčené, končí po 48 hodinách smrtí.

 

Prevence žloutenky

Proti žloutence se můžete chránit dvěma jedinými způsoby: očkováním, a to proti žloutence typu A a typu B, a zásadami bezpečného života.

To znamená, že nebudete praktikovat nechráněný pohlavní styk s neznámými osobami, nebudete si půjčovat injekční stříkačky k aplikaci drog, nebudete chodit na tetování či na píchnutí piercingu do podezřelých salónů, atp.

Zkrátka na sebe dáte pozor. Jen tak se můžete žloutence vyhnout. Žádný jiný způsob neexistuje. Významnou prevencí je také používání kondomu. Na něj rozhodně nikdy nezapomínejte.

NAUČTE SE: Jak správně a bezpečně nasadit kondom?

 

Život po doléčení žloutenky

Prodělali jste žloutenku? Léčili jste se s ní? Ovšem nyní už jste nad ní zvítězili a vaše výsledky jsou naprosto čisté? Pak se ničeho nemusíte bát.

Podle odborníků nemívá vyléčená žloutenka na člověka žádný negativní dopad. Můžete mít děti, můžete žít normální život, dokonce ani délka života se vám nijak nezkrátí.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Žloutenka rozhodně nepatří mezi nemoci, nad kterými by člověk mohl mávnout rukou. Ač vás třeba nebolí, nijak neomezuje ani neobtěžuje, může se vyvinout ve velice závažné onemocnění jater, které nezřídka kdy končí smrtí.

Proto pamatujte na prevenci před tímto onemocněním a v případě jakýchkoliv pochybností okamžitě navštivte svého lékaře. Lepší přijít zbytečně nežli pozdě.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply