Zánět prostaty a 11 nejčastějších příčin

Zánět prostaty (prostatitida) je nepříjemným problémem spojeným s prostatou. Zánět je způsobený bakteriální nebo virovou infekcí. Viry nebo bakterie se mohou dostat do prostaty buď přes krevní řečiště, lymfatické uzliny nebo močovou trubici.

Zánět má většinou formu bez příznaků a lékaři na něj přijdou náhodou při jiných vyšetřeních. Odborník ho je schopen najít třeba ultrazvukem nebo pomocí rektální vizuální prohlídky. Vzácnější jsou případy, kdy je zánět provázený určitými příznaky.

zánět prostaty

 

11 příčin zánětu prostaty

Lékaři tvrdí, že ne vždy jsou příčiny zánětu jasné. Může k němu docházet hned z několika příčin. V článku se podíváme na ty nejčastější.

bolest_v_podbrisku

Spolehlivým ukazatelem zánětu prostaty je dlouhodobá bolest a píchání v podbříšku

 

Nechráněný sex

K zánětu prostaty může dojít v případě, že má muž s partnerkou nechráněný sex. Při koitu dochází k přenosu některého z virů, nebo bakterií. Tito cizopasníci najdou cestu přes močovou trubici do prostaty. Zde naruší přirozené prostředí a způsobí infekci.

Tělo náhle mobilizuje obranné prostředky a vzniká zánět prostaty. Lékaři shodně tvrdí, že riziko zánětu prostaty tímto způsobem je poměrně nízké vzhledem k ostatním příčinám. V tomto případě je tedy nutné věnovat pozornost především ostatním pohlavně přenosným chorobám.

V případě análního sexu je riziko zánětu vyšší. Stejně jako při klasickém nechráněném sexu se mohou bakterie či viry dostat k prostatě. Hrozí infekce od celé plejády bakterií (nejčastěji Ecoli).

NÁKUPNÍ TIP: České tobolky Proerecta PROSTATE preventivně chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Nepravidelná ejakulace

Jedna z častějších příčin zánětu je nepravidelný sexuální život.  Prostata je zodpovědná za syntézu sekretu, který je součástí spermatu.  Při pravidelné ejakulaci sekret pravidelně opouští prostatu a vše funguje jak má. Při nepravidelném uvolňování sekretu dochází ke stagnaci a množení bakterií. Ty potom způsobí zánět.

MĚJTE PŘEHLED: Soupiska nejčastějších onemocnění prostaty.

 

Snížená hladina testosteronu

Hladina testosteronu začíná výrazně klesat kolem 40. – 50. roku života. Stále častější jsou případy poklesu už kolem třicítky. Úbytek hormonu způsobuje snížené libido. Tím pádem vzniká riziko zánětu prostaty. Za pokles testosteronu již v takto mladém věku mohou hlavně nezdravý životní styl, nadváha a nespavost.

Stres a špatná nálada jsou významnými faktory snižující hladinu testosteronu.  Jsou tedy dalším rizikem pro vznik zánětu prostaty.

ČTĚTE TAKÉ: Proč muž bez testosteronu není mužem? 

 

Nedostatečná fyzická aktivita

Líný a sedavý způsob života a nedostatek pohybu jsou nešvarem moderní doby. Málo pohybu způsobuje stagnaci krve v pánevní oblasti a vytváří tak ideální podmínky pro vzniky zánětu.

TIP: Kegelovy cviky výborně posílí svaly pánevního dna, pomohou zlepšit erekci a chrání prostatu

Kegel Exercises For Men: How the Private Gym Program Works

 

Cévkování

Cévkování spočívá v zavedení trubičky do močové trubice, aby mohla moč samovolně odtékat z močového měchýře. Rizikem je zanesení infekce do močových cest, případně do prostaty. Lékaři jsou povinni zajistit maximální hygienické podmínky, aby nezpůsobili zánět.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Biopsie prostaty

Při biopsii, která se nejčastěji provádí přes konečník, hrozí zvýšené riziko zanesení infekce. Proto se s v souvislosti biopsií může vyskytnout infekce a zánět prostaty. Během této procedury na několik dní předepisuje lékař antibiotika, aby zamezil tomuto nežádoucímu jevu.

ČTĚTE TAKÉ podrobný článek o biopsii prostaty a rozhovor s panem primářem J. Stolzem o nové fúzní perineální biopsii prostaty.

 

Infekce močového měchýře a močových cest

Bakterie mají jedinečnou schopnost, kterou jim nelze odepřít. Umí se množit. A to hodně rychle. Proto pokud muž trpí infekcí močových cest, vystavuje se také riziku přenosu bakterií či virů do prostaty.

 

Snížená imunita

Snížená imunita je jedním z důvodů, proč v těle vznikají záněty. Pokud je obranyschopnost těla potlačena, imunitní systém není schopen fungovat naplno. Tím pádem nezničí všechny nežádoucí bakterie a viry kolující v krevním řečišti. Následkem toho pak vznikají záněty.

VIDEO: Alternativní metoda magnetoterapie prozatím není dostatečně prověřená. 

Nezhoubné zvětšení prostaty, zánět prostaty a účinky magnetoterapie

 

Zvětšená prostata a abnormální tvar močových cest

Zvětšená prostata je vzhledem ke statistikám dalším rizikovým faktorem vzniku zánětu. Specifický tvar močových cest může vést ke koncentraci bakterií v určitých částech močového ústrojí. Tím vznikají podmínky pro vznik zánětu v močových cestách i prostatě.

ČTĚTE TAKÉ vše, co potřebujete vědět o benigní hyperplázii (zvětšení) prostaty. 

 

Špatné návyky a neduhy

Konzumace zvýšeného množství alkoholu a nikotinu je dalším rizikem, které snižuje imunitu. Lidé, kteří se vyhýbají zvýšené konzumaci alkoholu a cigaret jsou prokazatelně méně náchylní k zánětu prostaty.

ČTĚTE TAKÉ, jak přesně škodí zlozvyky prostatě i erekci.

 

Přerušovaný a uměle prodlužovaný pohlavní styk

Při přerušovaném nebo prodlužovaném pohlavním styku nedochází k uvolnění sekretu z prostaty. Tím vznikají podmínky pro vznik zánětu. Uvádí se, že muži praktikující tantrické zadržování ejakulace, jsou náchylnější k zánětům prostaty.

Tohle tvrzení je ale rozporuplné, protože odborníci na druhé straně doporučují přerušovanou soulož jako skvělý způsob oddálení ejakulace a prodloužení styku.

TIP: Jak na přerušovanou soulož?

 

Příznaky zánětu prostaty

Jak vlastně poznat, že tělo trpí zánětem prostaty? V další části článku se dočtete, jaké jsou příznaky zánětu prostaty a jak se liší v závislosti na druhu zánětu.

bakterialni_zanet_prostaty

Jelikož jsou v těle bakterie, zánět prostaty se může projevovat podobně jako chřipka

 

Akutní bakteriální zánět

Příznaky akutního bakteriálního zánětu bývají poměrně vážné a přicházejí nečekaně. Vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte následující příznaky:

 • několikadenní pálení nebo bolest během močení
 • nevolnost a zvracení
 • bolesti těla
 • neschopnost vyprázdnit močový měchýř
 • horečky nebo chlad
 • bolesti v břiše nebo zádech

Neváhejte se obrátit na svého doktora, pokud některý z níže uvedených příznaků trvá déle než 2 – 3 dny:

 • potíže v počátcích močení případně slabý proud moči
 • pokud pociťujete příznaky podobné zánětu močových cest
 • máte potřebu močit často
 • během noci vstáváte na toaletu dva a vícekrát

Příznakem může být i nepříjemný odér moči. Bolesti v podbřišku nebo během močení. Krev v moči (hematurie) či semenu. To vše mohou být známky akutního zánětu prostaty.

TIP: Pokud některý stav zažíváte, měl by jste zajít k urologovi. Jak probíhá vyšetření u urologa?

 

Chronický bakteriální zánět

Příznaky chronického zánětu mohou rychle přijít a opět odeznít. Nejsou tak dramatické jako u akutního zánětu. Příznaky se v tomto případě vyvíjejí zvolna nebo zůstávají mírné. Mohou trvat více než tři měsíce a zahrnují:

 • pálení během močení
 • časté a urgentní močení
 • bolest v rozkroku, podbřišku, nebo v dolní části zad
 • bolesti močového měchýře
 • bolesti v oblasti varlat nebo penisu
 • potíže v počátcích močení nebo slabý proud moči
 • bolestivá ejakulace
 • záněty močových cest

 

Chronický zánět prostaty

Příznaky chronického zánětu jsou podobné těm spojenými s chronickým bakteriálním zánětem. Navíc existuje možnost pociťovat bolest nebo nepohodlí po dobu delší než tři měsíce v následujících oblastech:

 • mezi šourkem a řitním otvorem
 • ve střední části podbřišku
 • kolem penisu, šourku nebo ve spodní části zad
 • během nebo po ejakulaci

Navštivte doktora, pokud máte bolesti v oblasti pánve, bolestivé močení nebo bolestivou ejakulaci.

 

Léčba zánětů prostaty

Bakteriální záněty

Během léčby vám doktor doporučí zvýšený příjem tekutin. Ty pomohou vyplavit bakterie z těla. Je rovněž dobré se v tomto období vyhnout alkoholu, kofeinu, kyselým a kořeněným jídlům.

Na bakteriální zánět jsou podávána antibiotika po dobu od šesti do osmi týdnů. Při vážných akutních zánětech může lékař zvážit hospitalizaci. V tom případě se podávají antibiotika a tekutiny nitrožilně.

Chronický bakteriální zánět vyžaduje minimálně šest týdnů antibiotik. Především kvůli riziku návratu infekce. Doktor také může předepsat alfa – blokátory. Ty pomáhají uvolnit svaly močového měchýře a zmírnit příznaky. Ojediněle se přistupuje k operaci močového měchýře či jiné části močového ústrojí. Operace může zlepšit problémy s močením poté, co je odstraněna blokující tkáň.

VIDEO: Odstranění zánětu prostaty /CZ titulky/

Co je potřeba k odstranění zánětu

 

Chronický zánět

Léčba chronického zánětu závisí na příznacích. Nejpravděpodobněji doktor v počátcích nasadí antibiotika, aby vyloučil bakteriální příčinu. Dále nasadí léky pro zvýšení pohodlí a zmírnění bolesti. Mezi ně patří například ibuprofen, aspirin, neuromodulátory, nebo léky na relaxaci a uvolnění svalů.

Nezapomeňte prostatu chránit a řádné živit pomocí český tobolek Proerecta PROSTATE. Chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply