Akupunktura a erektilní dysfunkce: Vpichováni jehliček ED bohužel nevyléčí

Akupunktura je metoda s původem v tradiční čínské medicíně (TČM). Její počátky se datují již do doby kamenné. Archeologové nalezli akupunkturní jehly ze zvířecích kostí staré 7000 let.

Akupunktura pomocí tenoučkých jehel stimuluje určité body na těle. Jejím cílem je obnova rovnováhy energetických drah v těle a udržení celkového zdraví. Současné lékařství ale akupunkturu za léčebnou metodu nepovažuje a sexuolog vám ji zároveň nedoporučí v rámci léčby erektilní dysfunkce.

Erektilní dysfunkce (ED) je porucha, při které muž nedovede dosáhnout a udržet erekci dostatečnou pro uspokojivý pohlavní styk. Příčiny jsou zdravotní, a tedy fyzické a duševní nebo emocionální. Dočasnou ED mohou vyvolat i některé léky proti jiným nemocem. ED se dnes běžně léčí pomocí léků, sexuálních pomůcek, změn životosprávy a psychoterapie.

Akupunktura je ale běžně dostupná a i ve vašem městě pravděpodobně narazíte na člověka, který ji provozuje. V článku se proto podíváme, co si účincích akupunktury na erektilní dysfunkci myslí odborná a vědecká veřejnost.

akupunktura a erektilní dysfunkce

 

Může akupunktura vyléčit erektilní dysfunkci?

Vliv akupunktury zatím nelze potvrdit ani vyvrátit. Akupunkturisti, kteří se metodou živí, vás logicky budou o její prospěšnosti přesvědčovat. Reálných studií a výzkumů ale zatím proběhlo málo a sledovali pouze málo lidí.

Závěry nejsou jednoznačné a je jenom na vás, zda se svou erektilní dysfunkcí akupunkturistu oslovíte. Kvůli chybějícím důkazům vám za redakci Erekce.cz akupunkturu nemůžeme doporučit, ale samozřejmě ani zakazovat.

Uvádím jednu menší a starší studii z roku 2003, která rozdělila sledované muže do 2 skupin:

  • první skupině mužů akupunkturista vpichoval jehly do specifických bodů
  • druhé skupině mužů vpichovali jehly do různých míst po těle

Zhruba 2/3 mužů z první skupiny potvrdily známky zlepšení erektilní dysfunkce ve srovnání s muži z druhé skupiny. Několik sledovaných z druhé skupiny současně užívalo léky na erektilní dysfunkci. Tito muži rovněž potvrdili zlepšení příznaků ED. U těch ale nebylo jasné, zda lze zlepšení připsat pouze lékům nebo i akupunktuře.

Jiné studie prokázaly smíšené výsledky. Odborníci se shodují, že akupunktura může být v jisté míře účinná v rámci léčby ED, kterou vyvolali psychologické a emocionální příčiny. Důkaz o tom, že by akupunktura podpořila prokrvení, konkrétně penisu, bohužel chybí.

POMOZTE SI SÁM: Jak přirozeně zvýšit průtok krve penisem a pojistit tak pevnou erekci? (strava, pohyb a domácí metody)

jak zlepšit prokrvení těla?

 

Jaké jsou předpokládané výhody a účinky akupunktury na erektilní dysfunkci?

Tyto účinky jsou možné, ale důkazy pořád nejsou dostatečné:

 

Jak akupunktura pomáhá proti erektilní dysfunkci?

Z dostupných důkazů vyplývá, že akupunktura stimuluje nervy, které umožňují uvolňování některých hormonů. Dále může podpořit krevní oběh a regulovat hladinu cukru v krvi (zvýšený krevní cukr vyvolává cukrovku, poškozuje cévy a může vést až k ED).

Zastánci akupunktury mluví o energetických drahách, přes které proudí energie čchi. Pomocí akupunktury se snaží tyto dráhy odblokovat a umožnit energii proudit do potřebných míst. Tím by podle nich měla akupunktura léčit problémy, které zablokovaný tok energie vyvolává.

Současná medicína ale nerozumí, jak by tato technika mohla fungovat. Přesně proto vám žádný lékař akupunkturu reálně nedoporučí a její účinky zůstávají pořád spíše v rovině předpokladů a očekávání. Lékař totiž léčí nemoci a akupunktura se za léčbu nepokládá. Určité příznaky ale zlepšit může, takže ji vnímejte spíše jako sice nejednoznačný, ale vyzkoušení hodný postup.

Lékaři uznávají, že pozitivní vliv akupunktury proti ED spočívá v uvolňování hormonů a podpoře krevního oběhu. Dále souhlasí s jejím vlivem proti psychogenní ED, i když důkazů je velmi málo a postižení nebyly široce sledovaní.

Důkazy o tom, že by pomáhala s dysfunkcí způsobenou zdravotním stavem, poraněním nebo jako vedlejším účinkem jiné léčby, neexistují. Na případné potvrzení si musíme ještě počkat. Jako léčbu ED aktuálně nelze akupunkturu doporučovat.

 

Rizika a možné negativní účinky akupunktury

Rizika jsou poměrně nízká, vždy je ale velmi důležité, kdo konkrétně akupunkturu provádí. Jelikož jde o vpichování jehel do těla, nezkušený pracovník vám může ublížit.

Zde vám bohužel žádného odborníka nedoporučím. Jednak akupunkturu kvůli chybějícím důkazům o účinnosti sám neuznávám, a zároveň vím, že existují různí šarlatáni a samozvaní „specialisté“, kteří se snaží z lidí vytáhnout peníze výměnou za sliby, které reálně nikdy nenaplní. Finální rozhodnutí je vždy na vás, ale ze svého pohledu nemohu akupunkturu ani doporučit, ani v ničem pochválit.

Nezkušený akupunkturista vám může:

  • poranit pokožku
  • poškodit orgány ležící těsně pod kůží
  • poškodit nervy včetně těch zodpovědných za vznik erekce
  • zavést do organismu infekci

Jelikož vám akupunkturistu nedoporučí ani lékař, před návštěvou salonu si vždy důkladně prohlédněte zkušenosti, názory, hodnocení a ohlasy na internetu. Případně se zeptejte svých známých, kteří již s akupunkturou mají zkušenost. Upozorňuji ale, že metodu vždy podstoupíte na vlastní riziko.

 

Prokazatelně účinné metody zlepšení erektilní dysfunkce

Plně chápu, že se vám akupunktura jeví jako zajímavá a nenáročná metoda, jak zlepšit příznaky ED a podpořit erekci. Možná vás o tom již někdo přesvědčoval. Těší mě, že čtete tento článek, který vás měl ne nejisté výsledky akupunktury upozornit. Osvěta totiž chybí a na internetu se dočtete o věcech, které nejsou pravdivé.

Pokud vás trápí špatná erekce nebo až erektilní dysfunkce, snažte se změnit životosprávu. Ano, tyto metody jsou náročnější a vyžádají si více času i energie. Mají ale prokazatelný vliv na zlepšení erekce a pomohou vás ochránit před dysfunkcí.

Pokud vám sexuolog diagnostikuje erektilní dysfunkci, nejčastěji předepíše léčiva sildenafil, vardenafil, avanafil nebo tadalafil.

Pokud je příčina ED psychologická, lékař navrhne psychoterapii. Ta vám pomůže zbavit se stresu, úzkostí, depresí a negativních myšlenek, které odvádějí pozornost od vzrušení.

Poslední léčebnou metodou je chirurgická operace. Tu lékař navrhne, pokud ED způsobilo zranění nebo některé vývojové vady. Před operací se bude lékař snažit vyzkoušet zmíněné méně invazivní metody.

 

Kdy si o akupunktuře promluvit s lékařem?

Ještě než se vydáte hledat akupunkturistu, nejdříve jděte na vyšetření k sexuologovi nebo aspoň praktickému lékaři. Odborník zjistí konkrétní příčinu erektilní dysfunkce a navrhne vám léčbu, která prokazatelně pomáhá. Účinek akupunktury je spíše hypotetický a nepotvrzený. Na její vhodnost a bezpečnost se opět ptejte pouze lékaře.

Pokud se na akupunkturu objednáte, lékaře kontaktujte vždy pokud si všimnete negativní příznaky, bolest v místech vpichu nebo příznaky infekce a zánětu jako podráždění a svědění, zarudnutí nebo výtok.

Zvlášť upozorňuji na to, že většině akupunkturistů jde pouze o zisk a ne o vaše zdraví. Proto buďte opatrný, protože většina z nich vám bude doporučovat různé bylinné preparáty a doplňky stravy, nebo dokonce další „alternativní“ metody a různé ezoterické nesmysly. Šarlatánská obec je dnes velmi rozsáhlá a tito lidé jsou ve střehu, kdy vás budou moct obrat o co nejvíce peněz (krásně o tom informuje článek pod proklikem). Sice s milou tváří a naoko ušlechtilými záměry, ale mnozí lidé již přišli o spousty peněz, přičemž jim nikdo reálně nepomohl. Navíc se vyhýbali reálné léčbě, kvůli čemu svůj problém ještě více prohloubili a oddálili řešení.

Dávejte si vždy pozor a nenechte si nic vnutit. Pokud vám akupunkturista doporučí jakýkoliv výrobek, zeptejte se na bezpečnost lékaře dřív, než jej začnete užívat. Mnohé byliny mohou ovlivňovat účinky léků, které užíváte a vyvolat negativní reakce.

proerecta shot

TIP: Pokud hledáte bezpečný rostlinný doplněk pro podporu erekce, pravidelně pro vás testujeme a seřazujeme žebříček TOP 10 nejsilnějších.

Klikněte na odkaz a podívejte se na krátký popis vítězných produktů. V seznamu najdete i prokliky na oficiální e-shopy, kde doplňky nakoupíte nejvýhodněji s nejrychlejším doručením.

 

Akupunktura a erektilní dysfunkce – často kladené otázky FAQ

Může akupunktura vyléčit erektilní dysfunkci?
Nemůže. Akupunktura může podpořit proudění krve a uvolňování některých hormonů, ale za léčbu ED ji odborníci nepovažují.

Lékaři ale připouštějí, že může snížit příznaky erektilní dysfunkce, což je určitě pozitivní. Technika funguje lépe, pokud se použije jako doplňková terapie společně s primární léčbou ED léky, operací nebo psychoterapií.

Je ale potřeba připomenout i zařazení změn životosprávy, a tedy zdravě jíst, často se hýbat a vyřadit zlozvyky.

Může tradiční čínská medicína, do které spadá i akupunktura, vyléčit erektilní dysfunkci?
Pacientům s ED mohou pomoct některé tradiční čínské byliny.
Do kterých akupunkturních bodů se při snaze vyléčit erektilní dysfunkci vpichují jehly?
Akupunkturisté vpichují 5 až 20 jehel do bodů podél nohou, rukou, břicha a uší.
Co mohu dělat proti erektilní dysfunkci, když se nerozhodnu pro akupunkturu?
Erektilní dysfunkce je běžný zdravotní problém, díky čemu je léčba dobře dostupná. Spojte se se sexuologem nebo psychologem.

ED může mít různé příčiny, na které akupunktura nemá žádný vliv. Proto musí o vaší ED vědět lékař, který se následně zaměří na řešení základní příčiny ED. Léčba spočívá nejčastěji v podávání léků.

Sám doma se snažte zdravě jíst, pravidelně cvičte, nekuřte a nepijte alkohol, udržte si zdravou váhu a vyhýbejte se stresu.

Vydržím díky akupunktuře déle v posteli?
Zvyšuje akupunktura hladinu testosteronu?
Kdo by akupunkturu neměl podstupovat?
Akupunktura není vhodná pro muže s poruchou krvácení, s nemocemi kůže a s poraněnou pokožkou. Zároveň pro pacienty s nádorovými onemocněními, protože nádory by se mohly rozšířit.
Jaké jsou negativní účinky akupunktury?
Mezi časté negativní účinky patří bolestivost, slabé krvácení, modřiny, infekce a záněty v místech vpichů.

 

Co jsme zjistili o spojitosti mezi akupunkturou a léčbou erektilní dysfunkce?

Lékaři a vědci pořád potřebují více studií a výzkumu o účincích akupunktury na erektilní dysfunkci.

Pokud najdete licencovaného a zkušeného akupunkturistu, riziko negativních účinků je nízké.

To, zda vám akupunktura pomůže zlepšit erekci, je značně nejisté až nepravděpodobné.

Akupunkturu můžete vyzkoušet, ale neměl byste se spoléhat pouze na její účinky. Pokud vám lékař diagnostikoval erektilní dysfunkci, vždy si poslechněte jeho doporučení a ve vlastním zájmu se je snažte dodržet. Akupunkturu vnímejte spíše jako jakousi neověřenou alternativu, která může přinést nějakou úlevu, ale nelze ji vnímat ani jako léčbu, ani jako prevenci.

Pokud máte vlastní zkušenost s akupunkturou a jejími účinky, určitě nám dejte vědět do komentáře. Stejně se nás zeptejte, pokud vás zajímá cokoliv o akupunktuře nebo o erektilní dysfunkci 🙂 V redakci Erekce.cz vám děkujeme.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

 

Leave a Reply