Brahmi (Bakopa drobnolistá): Rostlina zlepšující mozkové funkce a psychický stav

Brahmi (Bakopa drobnolistá) je v ajurvédě i japonské lidové medicíně dobře známá bylina. Ajurvéda ji přes 5000 let stará tradiční indická medicína, ve které se brahmi používá pro mnohé prospěšné účinky. Brahmi a výrobky z ní dnes seženete v lékárnách nebo přes e-shopy se zdravými potravinami a doplňky.

Jako hlavní účinky lze uvést pozitivní vliv na mentální zdraví a mozkové funkce. Brahmi zlepšuje paměť, pomáhá tlumit úzkost a stres. Odborné zdroje uvádějí i antiepileptické účinky. Významnou látkou jsou bakosidy (bacosidy).

Vyjmenujeme prospěšné účinky brahmi, upozorníme na případné vedlejší účinky a doporučíme bezpečné dávkování.

Brahmi, Bakopa drobnolistá

 

Co je brahmi (Bakopa drobnolistá)?

brahmi bylina

Nenápadná rostlina bakopa s malými květy má silné prospěšné účinky

Brahmi je drobná vlhkomilná bylina rostoucí na podmáčených půdách a mělkých vodách. Dosahuje výšku zhruba 10 cm. Nejrozšířenější je v tropických a subtropických oblastech Ameriky, Asie, Číny a Indie. V Česku běžně neroste, ale při vhodné péči můžete bakopu vypěstovat i doma v závěsném květináči a během léta ji nechat venku na slunci. Sazenice lze objednat přes internet.

Český botanický název Brahmi je Bakopa drobnolistá, latinsky Bacopa Monnieri. Mezi doplňky stravy se nejčastěji setkáte právě s názvem Brahmi.

Názvy v jiných jazycích: Water hyssop, Nira-Brahmi, Jai-Brahmi, Jalnaveri, Jalanimba, Aridri, Sambrani Chettu, Bacopa, herb of grace, Indian Pennywort, Thyma-leave, Gratiola, Moniera cuneifolia, Herpestis monniera.

Brahmi, Bakopa drobnolistá, účinky podle SZPI

Tabulka účinků Bakopy drobnolisté (Brahmi) podle SZPI

TIP: Povolená zdravotní a výživová tvrzení Brahmi a dalších rostlin i bylin najdete v tabulkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI, která je kontroluje a odsouhlasuje. Uvedené účinky tak potvrzuje přímo státní inspekční orgán.

 

Prospěšné účinky Brahmi

Vědecké studie se uskutečnily na lidech, na zvířatech nebo in vitro (ve zkumavce). Výzkum pořád pokračuje, takže je možné, ž v budoucnosti poznáme i další prospěšné účinky brahmi na lidské zdraví.

DOPORUČENÝ VÝROBEK: Kapsle se 100 % čistým práškem z brahmi v BIO kvalitě nakoupíte v e-shopu se zdravou výživou Blendea.cz.

brahmi, blendea kapsle

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si brahmi kapsle. Případnou objednávku vám Blendea.cz doručí do 2 pracovních dnů.

 

Podpora funkcí a kondice mozku

Brahmi může zlepšovat mozkové funkce. Studie na zdravých dospělých lidech potvrdila, že užívání 300 miligramů bakopy denně po dobu 12 týdnů výrazně zlepšilo zpracovávání vizuálních vjemů, rychlost schopnosti učit se a paměť ve srovnání s lidmi, kteří užívali pouze placebo.

Studie na krysách dokázala zlepšení paměti a prostorové orientace. Zároveň bakopa podpořila větší rozvětvení mozkových buněk zodpovědných za učení a paměť.

Brahmi ve studiích na lidech a zvířatech dokázala zlepšení paměti, soustředěnosti a schopnosti lépe zpracovat vizuální vjemy.

 

Silné antioxidační vlastnosti a ochrana buněk

Antioxidanty jsou přírodní látky, které chrání buňky v těle před oxidačním stresem a škodlivým vlivem volných radikálů. Poškození buněk vlivem volných radikálů ohrožuje celý organismus a způsobuje různé chronické nemoci. Často jde o nemoci srdce, cukrovku, některé druhy rakoviny a mnohé další. Dostatečný obsah antioxidantů ve stravě je proto velmi důležitý. Nejsilnějšími zdroji jsou rostlinné potraviny včetně brahmi.

Hlavní aktivní látkou s antioxidačními vlastnostmi mají bakosidy. Neutralizují škodlivý účinek volných radikálů. Brahmi tak pomáhá chránit před věkem způsobenými poruchami mozku a nervové soustavy, jako je Alzheimerova a Parkinsonova nemoc.

Studie na krysách potvrdila, že konzumace bakopy snížila poškození vyvolané volnými radikály a zabránila ztrátě paměti. Studie na lidech pořád probíhají a výsledky jsou velmi slibné.

Bakopa drobnolistá obsahuje sloučeniny bakosidy se silnými antioxidačními účinky. Prospívají funkci a kondici mozku a nervové soustavy, ochraňují buňky před poškozením.

 

Ochrana před stresem a úzkostí

Brahmi má adaptogenní účinky. To znamená, že pomáhá tělu i psychice odolávat různým typům stresu. Nejde pouze o duševní stres. Za stres se považuje jakákoliv zátěž, takže i sportovní či pracovní výkon, působení nemocí nebo zvýšený nápor na psychiku. Adaptogeny pomáhají zvládat a odolávat stresové zátěži, díky čemu nás chrání před negativním působením nadměrných stresujících faktorů.

Brahmi pomáhá zlepšit náladu a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Ten ve vyšším množštví a častém působení způsobuje psychické a fyzické komplikace. Podle studie na krysách má extrakt z bakopy účinky porovnatelné s benzodiazepinem – léčivem na předpis proti úzkosti.

Výsledky studií na lidech jsou zatím nejednoznačné. Lidem užívajícím 300 mg po dobu 12 týdnů pomohlo brahmi výrazně snížit stupeň úzkostí a depresí. Jiná studie vliv na snížení úzkostí pozitivní výsledky nepřinesla. Proto je potřeba více dalších studií.

Brahmi může snižovat úzkost, stres, a zároveň upravit zvýšenou hladinu rizikového kortizolu.

 

Protizánětlivé a zánět snižující účinky

Pomocí zánětů se tělo uzdravuje a bojuje s nemocemi, viry a bakteriemi. Dlouhodobý, a tedy chronický zánět způsobuje řadu nemocí, často nemoci srdce a cév, ledvin, cukrovku a některé druhy rakoviny.

Brahmi podle studií potlačuje uvolňování protizánětlivých cytokinů, které jinak aktivují imunitní odpověď organismu na hrozby a vyvolávají záněty. Účinky brahmi jsou srovnatelné s účinky některých nesteroidních léků proti zánětům. Pokud se léčíte na časté nebo chronické záněty, na vhodnost užívání bakopy se zeptejte i ošetřujícího lékaře.

Bakopa podle studií na zvířatech a ve zkumavce působí protizánětlivě a tlumí uvolňování cytokinů.

 

Snížení příznaků ADHD

ADHD je porucha pozornosti a hyperaktivita. Způsobuje impulzivní chování a zhoršuje pozornost postiženého.

Ve studii užívaly děti do 12 let 225 mg extraktu z brahmi po dobu 6 měsíců. Díky brahmi se vědcům povedlo ve velké míře snížit příznaky ADHD jako nepozornost, impulzivní chování a poruchy sebekontroly. Zlepšení se týkalo až 85 % zúčastněných dětí.

V jiné studii děti užívaly pouze 125 mg bakopy za den, stejně se jim ale povedlo zlepšit pozornost, vnímání a kontrolovat své chování v srovnání s dětmi, které užívaly pouhé placebo.

Účinky bakopy jsou pořád předmětem studií a aktuálně jako léčba ADHD neslouží. Má však vysoký potenciál jako doplněk pro tyto pacienty.

Brahmi pomáhá tlumit příznaky ADHD, hlavně zlepšit pozornost, sebekontrolu a zmírnit neklid. Jsou zapotřebí rozsáhlejší studie na lidech s ADHD.

 

Účinky proti rakovině

Zatím pouze studie na krysách a ve zkumavce zjistily protirakovinné účinky brahmi. Ve studiích na zvířatech a ve zkumavkách vědci zaměřili sloučeniny bakosidy na buňky rakoviny mozku, prsu, kůže a tlustého střeva.

Bakosidům z bakopy se povedlo některé z těchto buněk usmrtit. Bakosidy a další antioxidanty z brahmi i jiných rostlinných zdrojů mají silné antioxidační účinky, takže chrání buňky před poškozením.

Studie na zvířatech a ve zkumavkách potvrdila, že bakopa brání v šíření rakovinných buněk u zvířat a ve zkumavkách. Některé buňky zabíjí. Zdůrazňujeme, že brahmi není lékem proti rakovině a působení rostliny na rakovinu u lidí je pořád předmětem studií.

 

Snížení krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak namáhá srdce a cévy, čímž je poškozuje. Dlouhodobé působení tak srdce oslabuje a zvyšuje riziko vzniku nemocí. Brahmi pomáhá udržet hodnoty krevního tlaku v optimálních hodnotách.

Ve studii bakopa zvýšila uvolňování oxidu dusnatého, který rozšiřuje krevní cévy (vazodilatační účinek), zlepšuje průtok krve a tím snižuje krevní tlak. Dobrá propustnost cév je kromě celkového zdraví velmi důležitá i pro pevnou erekci a schopnost udržet ji.

Další studie sice potvrdila snížení krevního tlaku na potkanech s vysokým tlakem, bohužel se ale tlak nesnížil u potkanů s normální hodnotou tlaku. U nich brahmi nemělo na tlak žádný účinek. U lidí se tento účinek rovněž zatím nepovedlo dokázat.

Brahmi pomohlo snížit nebezpečně vysoký krevní tlak zatím pouze u potkanů. Průkazné studie na lidech zatím chybí.

 

Negativní vedlejší účinky brahmi

Brahmi se považuje za bezpečnou rostlinu. Jako každá rostlina může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Brahmi se konzumuje, takže se mohou objevit žaludeční nevolnosti a křeče, zvracení, nadýmání, průjem, sucho v ústech a zvýšená únava.

Bakopa může zvýšit hladinu vápníku v krvi a pozměňovat hladiny neurotransmitterů dopaminu a serotoninu. U testovaných zvířat brahmi dokonce snížilo plodnost.

Pokud bakopu v nějaké formě užíváte a pociťujete tyto nebo jiné vedlejší účinky, výrobek přestaňte užívat. Pokud se stav nezlepšuje, negativní účinky je rozumné konzultovat s praktickým lékařem.

 

Dávkování brahmi

dávkování brahmi

Typická bezpečná a účinná denní dávka brahmi je 300 až 450 miligramů. Dodržujte dávkování vašeho konkrétního výrobku.

Rostlina se zpracovává různými metodami a různé jsou i její formy. Nejčastěji se v prodejnách zdravé výživy, e-shopech, případně v lékárně setkáte s tobolkami nebo tabletkami, práškem (pudrem), čajem, kávovinovým nápojem, výluhem, tinkturou a různými směsmi brahmi s jinými složkami.

Nejčastěji výrobky obsahují sušený a mletý prášek nebo extrakty z bakopy. Prášek lze ve vodě rozmíchat na nápoj a čaj. Z bakopy se připravuje i nápoj podobný kávě s povzbuzujícím účinkem na mysl. Nejde ale o klasickou kávu z kávových zrn a nápoj obvykle neobsahuje kofein.

Vědecké studie, na které odkazujeme, počítaly s denním příjmem 300 až 450 mg brahmi za den během několika týdnů. Některé zdroje uvádí až 600 mg za den. Toto množství se považuje za účinné a bezpečné pro většinu lidí.

Vhodné množství se liší podle věku, pohlaví, zdravotního stavu a aktuálních nemocí. Není vhodné, aby každý člověk dávkoval brahmi stejně. Sledujte si doporučené dávky svého výrobku.

  • Pokud koupíte bakopu v prášku, denní dávka je přibližně 1 vrchovatá čajová lžička.
  • V případě čaje, a tedy výluhu z rostliny, se denně doporučuje vypít výluh z 5 až 15 gramů sušené rostliny.
  • Tobolek a tablet užívejte doporučené množství.

Každý výrobek s brahmi bude mít mírně odlišné dávkování, proto vždy dodržujte doporučení konkrétní značky a prodejce. Pokud trpíte jakoukoliv nemocí, při nejbližší návštěvě ošetřujícího lékaře se zeptejte na bezpečnost brahmi a vhodné množství, zvlášť pokud užíváte léky na předpis. Bakopu lze konzumovat v malém množství i čerstvou. Je ale hodně hořká, takže se používá spíše jako ochucovadlo pomazánek nebo pro posypání pečiva.

DOPORUČENÝ VÝROBEK: Kapsle Blendea v BIO kvalitě obsahují 400 miligramů 100 % čistého brahmi v každé kapsli. 

brahmi, blendea kapsle

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si brahmi kapsle. Případnou objednávku vám Blendea.cz doručí do 2 pracovních dnů.

 

Užívání a kontraindikace

brahmi prášek pro přípravu kávy a čaje

Prášek z bakopy lze užívat jako čaj nebo kávu. Prášek stačí rozmíchat ve vodě.

Brahmi se nedoporučuje kombinovat s léky proti bolesti ani s léky na štítnou žlázu, protože může zvyšovat produkci hormonů štítné žlázy. Není vhodná pro lidi s poruchou srážlivosti krve, kteří užívají léky na ředění krve. Vhodná není ani pro pacienty s blokací močových cest.

Nedoporučuje se lidem se zpomalenou srdeční frekvencí (bradykardie), protože ji může sama zpomalovat. Bakopa může zhoršovat žaludeční vředy, astma a chronickou obstrukčí plicní nemoc CHOPN.

Jako každý výživový doplněk se brahmi v jakýchkoliv formách nedoporučuje těhotným ani kojícím ženám. Studie, které by pro ně bezpečnost bakopy potvrzovaly, zatím neexistují. Děti mohou užívat brahmi od 6 let po dobu maximálně 6 měsíců.

Bezpečnost užívání bakopy společně s léky si doporučujeme ověřit u lékaře, který je předepisuje.

 

Co jsme o brahmi zjistili?

Bakopa drobnolistá je tradiční léčivá bylina ajurvédské medicíny.

U lidí zlepšuje mozkové funkce, zmírňuje projevy ADHD, pomáhá tlumit úzkost a stres.

Podle studií na zvířatech a ve zkumavce vykazuje protirakovinné působení, snižuje zánětlivé reakce těla a upravuje krevní tlak.

Aktuálně brahmi není určeno jako lék, proto vám jej žádný lékař pravděpodobně nepředepíše. Dostupné jsou ale mnohé doplňky stravy z bakopy, které můžete nakupovat volně bez lékařského předpisu. Vždy dodržujte prodejcem stanovené doporučení.

Zatím zjištěné účinky jsou slibné a bakopa tak vzbuzuje zájem vědců a lékařů. Pro další zjištění jsou ale potřebné další studie.

 

Brahmi a často kladené otázky FAQ

Jaké jsou účinky brahmi?
Brahmi zlepšuje paměť, zmírňuje úzkosti a stres, syndrom dráždivého střeva, tlumí alergické reakce organismu a má potenciál jako součást léčby Alzheimerovy, Parkinsonovy nemoci a poruchy pozornosti ADHD.
Podporuje brahmi paměť?
Ano, bakopa podle studií na lidech i zvířatech posilňuje paměť, mentální výkon a kognitivní (poznávací) funkce.
Lze brahmi užívat denně?
Za bezpečné se považuje užívání 2 až 3 gramů prášku z brahmi denně, přibližně čajová lžička. V případě výluhu z prášku je to 25 až 50 ml z 15 gramů rostliny. Při užívání doplňků (tablety a tobolky) vždy sledujte doporučené dávkovaní na konkrétním výrobku.
Kdo by brahmi neměl užívat?
Bakopa není vhodná pro lidi se žaludečními vředy, astma nebo rozedmou plic, protože může zvyšovat sekreci tekutin v plicích. Zároveň může snižovat krevní tlak.
Má brahmi vedlejší účinky?
Objevit se může žaludeční nevolnost a křeče nebo sucho v ústech. Pokud se vedlejší účinky objeví, výrobek přestaňte užívat.
Má brahmi uklidňující a tlumivý účinek?
Podle některých zdrojů bakopa pomáhá odvrátit negativní myšlenky a navodit kvalitní spánek. Bakopu lze užívat i pro zlepšení nespavosti.
Mohou brahmi užívat i děti?
Brahmi může užít dítě od 3 let v poloviční dávce. Doporučujeme zeptat se konkrétního prodejce na užívání jeho konkrétního výrobku. Obsah bakopy a dalších složek se liší.

DÁLE ČTĚTE: Astaxanthin: Silný antioxidant s dalšími prospěšnými účinky.

astaxanthin, zdroje

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply