Dopamin ovlivňuje vaši motivaci, radost a spokojenost: 22 metod přirozeného zvýšení a 17 zdravotních účinků

Dopamin je neurotransmitterem, a tedy hormonem, který pomocí neuronů přenáší signály mezi mozkovými centry. Společně se serotoninem a oxytocinem lidově patří do skupiny „hormonů lásky a štěstí„. Díky dopaminu se cítíme dobře a máme dostatek mentální síly i motivace na soustředění, učení se a objevování nových stimulů, které dopamin vyplavují.

Dopamin ovlivňuje naši náladu, díky (nebo kvůli) němu jednáme tak, jak jednáme, ovlivňuje naše rozhodování. Díky němu se dovedeme hýbat a stojí i za několika dalšími tělesnými procesy.

V článku jmenujeme všechny zdravotní účinky podepřené vědeckými studiemi. Zároveň radíme, jak hladinu dopaminu přirozeně zvýšit, pokud se psychicky necítíte dobře a myslíte, že snad deficitem dopaminu trpíte.

dopamin

 

Obsah článku

Co přesně je dopamin?

dopamin, chemický vzorec

Chemické značení dopaminu

Neurotransmiter, a tedy přenašeč mozkových signálů a povelů. Produkuje ho mozková žláza hypofýza. Dopamin mozek uvolňuje, když člověk prožívá hezké a příjemné okamžiky a když očekáváte odměnu.

  • Během sexu mozek vylučuje dopamin, protože očekává odměnu v podobě orgasmu.
  • Během jedení je to kvůli tomu, že mozek očekává zahnání hladu a to, že si dobře pochutnáte.
  • Během studia se dopamin uvolňuje, protože čekáte odměnu v podobě jedničky ve škole nebo v podobě dárku od rodičů.
  • V práci je motivací mzda, takže vás dopamin nutí pracovat kvalitně, abyste byli náležitě odměnění.

Každý má jinou motivaci a u každého se dopamin uvolňuje z jiných důvodů. Některé jsou ale stejné u všech lidí. Společným jmenovatelem je ale pocit odměny, kterou svojí činností chceme dosáhnout.

Pokud se nám nepovede této odměny dosáhnout, třeba když je sex přerušený a nedojde k orgasmu nebo z písemky dostaneme pětku, hladina dopaminu rychle klesá a dochází k frustraci a averzi. Ty nám mohou v budoucnu škodit, protože nás mohou odradit od oblíbených činností.

 

Účinky a další funkce dopaminu v lidském těle

Bez dostatku dopaminu bychom v ničem neviděl smysl. Neměli bychom motivaci věnovat se prospěšným činnostem, nedovedli bychom si je užít a netěšili se na ně.

Tím bychom si hladinu dopaminu ještě více snižovali. Hladina musí být optimální, abychom z dopaminu těžili ve svůj prospěch.

Zároveň dopamin zlepšuje soustředění, kreativitu a mentální schopnosti. Díky němu jsme společenští, otevřenější vůči druhým, vytváříme pomocí něj vztahy a pouta. Je důležitý pro zamilování se a rodičové díky němu získávají rodičovské pouto, které chrání a stará se o děti.

Zde jsou potvrzené zdravotní přínosy optimální hladiny dopaminu. Nepíšeme o účincích, které mají léky nebo doplňky pro zvýšení uvolňování dopaminu.

 

Duševní funkce dopaminu

Tyto účinky pocítíte na ideálním psychickém stavu a dobré náladě.

 

Je nezbytný pro vznik lásky

dopamin a láska

Dopamin stimulují romantické a erotické představy, doteky, mazlení, a hlavně sex a orgasmus. Právě při prvních intimních zážitcích se prvotní okouzlení mění na lásku. Kvůli silné stimulaci dopaminu si na partnerku rychle zvykneme a často na začátku vztahu bez sebe nedovedeme vydržet ani den. Jde o klasický abstinenční příznak. Již víme, že láska je hlavně chemie.

Nic ale netrvá věčně, a když si na partnerku navykneme, po čase dopaminové stimuly slábnou. Dochází k úbytku zájmu o toho druhého, klesá i sexuální libido a zájem o sex celkově. Zároveň sex po delší době dodává méně dopaminu a vztah napadá nuda, stereotyp, a často hledání jiných, silnějších stimulů v podobě nevěry.

 

U rodičů udržuje ochranářský a pečující reflex

dopamin podporuje rodičovský reflex

Zde je kromě hladiny dopaminu důležitý také oxytocin. Hladina hormonů v rodičích stimuluje soustavnou pozornost a zájem o bezpečí, zdraví a štěstí dítěte. Hladina ještě více roste, pokud je dítě nemocné, po úrazu nebo v jiném ohrožení. Rodičové jsou tehdy doslova ochotní obětovat pro zdraví dítěte vlastní život. Tuto extrémní motivaci má na svědomí právě velmi vysoká hladina dopaminu.

 

Dodává motivaci do činností

Dostatečná hladina dopaminu člověka doslova „nutí“ něco dělat. Je to pohon pro naši psychiku. Bohužel se tato motivace může týkat i negativních a škodlivých činností, jako je hazard nebo závislosti na drogách, lécích či alkoholu. Stačí, ze výhra v automatu či „sjetí se pervitinem“ navodí pocit vytoužené odměny.

Dopamin nás nutí hledat odměnu, kterou může být prakticky cokoliv. Když cíle dosáhneme, dopamin se uvolňuje a přináší dobrý pocit z odvedené práce. Nedostatek dopaminu způsobuje naopak averzi a tedy stav, kdy se nám do ničeho nechce a nemáme motivaci nastavovat si cíle a plnit je.

Dopamin také zvyšuje zájem a zvědavost, díky kterým můžeme dělat i nové aktivity, které jsme doposud neznali.

 

Podporuje paměť

Dopamin pomáhá lépe se naučit a zapamatovat si významné věci. Bohužel tyto věci se liší u každého člověka, takže někdo si může pamatovat válečná data a jiný stovky telefonních čísel. Jde o to, čemu kdo přikládá význam a důležitost.

Zároveň dopamin udržuje a zlepšuje pracovní paměť, což je ta, kterou potřebujeme pro přežití. Kdybychom si nepamatovali své pracovní úkoly, nedostali bychom za ně zaplaceno. Kvůli tomu bychom ohrozili své životy a bezpečnost. Díky dopaminu si pamatujeme své pracovní povinnosti a lépe je zvládáme, čímž chráníme svůj život před rizikem výpadku příjmů.

 

Pomáhá lépe se soustředit

dopamin podporuje soustředěnost

S lepší pamětí se člověk s dostatečným dopaminem lépe a rychleji učí novým věcem a má zájem je odhalovat. Problémy s učením mají velmi často lidé s poruchou produkce nebo uvolňování dopaminu.

Díky dopaminu zvládá člověk řešit úkoly navzájem a rychle mezi nimi přepínat (multitasking).

 

Podněcuje kreativitu

Kreativita je schopnost velmi složitá na jasnou definici. Ve studiích ale dopaminová terapie zvýšila kreativitu v umění u pacientů s Parkinsonovou nemocí, kteří předtím žádnou kreativitu neprojevovali. Zlepšila se jejich slovní zásoba a vizuální kreativita.

Zároveň dopamin „nutí“ lidi zkoušet nové věci a angažovat se v činnostech, které předtím nedělali. I to je významná součást lidské kreativity.

 

Zlepšuje potěšení z výsledků

Po dosažení cíle, který může mít každý člověk jiný, uvolňuje mozek více dopaminu. Člověk tehdy zažívá spokojenost ze svých výsledků. Dopamin přímo ovlivňuje lidskou schopnost množit se a zachovat tak rod. Jde o uvolňování dopaminu i po sexu a po vyvrcholení. Příroda se takto postarala o to, aby lidé chtěli souložit a to co nejčastěji.

To samé platí pro shánění potravy nebo příbytku. Když se dobře najíme a máme se kde vyspat, mozek uvolňuje dopamin, cítíme se dobře a jako lidé tak přežíváme. Extrémem je závislost na sexu, kdy postižený potřebuje tyto dopaminové stimuly co nejčastěji nad únosnou míru.

 

Dělá lidi více společenské a otevřenější

dopamin podporuje socializaci

Lidé s dostatečnou hladinou jsou mnohem přátelštější a otevřenější ke svému okolí. Tito lidé mají zájem o nové vědomosti i aktivity, vyhledávají je a snaží se je rychle pochopit.

Dá se tvrdit, že s nedostatečným dopaminem můžete na své přátele, kolegy a rodinu působit méně společensky. Pravděpodobně se budete společnosti více vyhýbat a méně si užívat její přítomnosti.

 

Zdravotní funkce dopaminu

Tyto účinky dopaminu se projevují na zdraví a kondici těla.

 

Podporuje sexuální libido

Libido, a tedy zájem a připravenost na sex, úzce souvisí s hladinou dopaminu. Čím vyšší dopamin, tím silnější libido a o to větší požitek ze soulože. Dopamin pozitivně ovlivňuje i sílu mužské erekce.

Vznik erekce totiž závisí od míry erotického vzrušení, a právě dopamin zde hraje roli. Zároveň dopamin tlumí produkci prolaktinu, který stojí za sníženým mužským libidem a oslabenou erekcí.

 

Funguje jako prevence vzniku Parkinsonovy choroby

Díky dopaminu jako neurotransmiteru mezi sebou komunikují mozková centra. Když všechny fungují správně, člověk se dokáže bez problémů pohybovat a ovládat celé své tělo. Nízký dopamin vede ke zhoršené komunikaci center a to se projeví právě ve stíženém a nekoordinovaném pohybu, který pacienty s Parkinsonem trápí. Pacienti s Parkinsonovou chorobou často trpí sexuální dysfunkcí a nemohou mít uspokojivý sex.

Parkinsonova nemoc vzniká, když jsou neurony (mozkové buňky) poškozené nebo mrtvé. Plná nemoc vzniká, když je poškozeno 60 až 80% potřebných neuronů. K nemoci se často přidávají bolesti pohybového aparátu.

 

Snižuje žaludeční nevolnost a stimuluje trávící funkce

Dopaminové receptory se nacházejí i v našich střevech a žaludcích. Dopamin přes tyto receptory snižuje střevní tlak, a zároveň zlepšuje střevní peristaltiku (pohyb střev) a další jejich funkce.

Díky dopaminu lze zmírnit refluxní nemoc, nevolnosti, průjmy a zvracení.

 

Pomáhá snižovat záněty v těle

Dopamin ve velké míře „komunikuje“ i s imunitním systémem. Dobrá hladina dopaminu pomáhá snižovat záněty. Souvislosti jsou poměrně složité na vysvětlení, ale zjednodušeně lze tvrdit, že kdo má v těle více dopaminu, ten trpí záněty méně nebo i vůbec.

Jde ale i o další vlivy (strava, neduhy, zdravotní stav, věk, jiné nemoci a pod.). Na druhé straně záněty ohrožují ve větší míře lidi s nízkou hladinou dopaminu.

 

Ovlivňuje cyklus spánku a bdění

dopamin a spánek

Díky dopaminu se cítíme bdělí s dostatkem motivace věnovat se svým činnostem. Zároveň během dne brání syntéze melatoninu, který nás naopak uvádí do spánku a pomáhá usnout.

Stará se tak o to, aby se lidem během dne nechtělo spát a aby se naopak nebudili během noci. Nedostatek dopaminu způsobuje problémy se spánkem a únavu během dne.

 

Podporuje pevnost kostí

Dopamin ovlivňuje hospodaření organismu s vápníkem a pomáhá ho udržet tam, kde je potřebný. V kostech a zubech. Ve studii myši, které měly problém se šířením dopaminu v těle, docházelo ke křehnutí kostí. Myši s dostatečnou hladinou dopaminu měly kosti i zuby dostatečně pevné.

 

Zrychluje vnímání času

Znáte to. Když se dobře bavíte, čas uteče ani nevíte jak. Když je nuda, čas se vleče a hodina se zdá být nekonečnou. Jde o jakési vnitřní hodiny a na ty má vliv právě dopamin. Zároveň má vliv na přesné pohyby a jemnou motoriku, třeba když se chystáme něco přeskočit nebo balancujeme svou váhu při pohybu.

Různé stimulanty (drogy, léky) vnitřní hodiny zrychlují. Jiné léky, které blokují uvolňování dopaminu, tyto hodiny zpomalují. V případě Parkinsonovy nemoci, kterou dopamin pomáhá zlepšovat, jsou vnitřní hodiny abnormánlě zpomalené. Podobně zkreslené vnímání času mají pacienti se schizofrenií nebo s úrazy v některých částech mozku.

 

Udržuje činnost pohybového aparátu

dopamin, pohyb a rovnováha

Pohyb řídí mozek a pohybovat se lehce a bez problémů lze pouze s dostatečnou hladinou dopaminu. Problémy s pohybem trpí pacienti s Parkinsonovou nemocí, protože je jejich hladina dopaminu snížená a nedostatečná, aby udržela pohybové schopnosti v normálu. Pacientům se také třesou ruce a nelze se na jejich sílu spolehnout.

 

Podporuje vylučování prolaktinu

Dopamin stimuluje produkci hormonu prolaktinu v mozkové hypofýze (drobná žláza v mozku) a udržuje jeho rovnováhu. Prolaktin je důležité udržovat v rovnováze. Dlouhodobě zvýšený prolaktin vede k problémům s mužskou i ženskou plodností.

NÁKUPNÍ TIP:

Hormonální rovnováhu včetně dopaminu udržíte optimální díky přírodním doplňkům Proerecta. LONG pro muže, WOMEN pro ženy.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a čtěte o všech účiních přímo na e-shopu. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48  hodin.

 

Projevy snížené hladiny a nedostatku dopaminu

Nedostatek dopaminu lze nejrychleji pozorovat na podle špatných nálad, nedostatku energie do života a motivace, apatie, kdy člověk nemá zájem věnovat se svým oblíbeným činnostem a podobně.

I zde je potřeba chápat, že snížený dopamin nemusí nutně způsobovat negativní účinky. Pokud se cítíte dobře a nevidíte v ničem problém, hladina vás nemusí znepokojovat.

Může ale dojít k několika stavům, které lze pozorovat a ty již snižují životní komfort. Jsou to:

  • Snížené sexuální libido, nezájem o sex, vyhýbání se sexu a erotice
  • Neschopnost si cokoliv užít a zabavit se
  • Nesoustředěnost, problém cokoliv si zapamatovat
  • Nezájem, demotivovanost, apatie
  • Sklony k introvertní povaze
  • Neschopnost prožívat lásku a zamilovat se
  • Únava a vyčerpání
  • Náhlý nárůst váhy
  • Přejídání se
  • Zvýšená hladina prolaktinu na krevním testu
  • Parkinsonova nemoc
  • Poruchy pozornosti (ADHD)
  • Deprese, dlouhodobé duševní problémy

 

Jak přirozeně zvýšit hladinu a produkci dopaminu?

potraviny pro zvýšení dopaminu

Pro zvýšení dopaminu je na prvním místě zdravá a pestrá strava.

Doporučujeme snažit se dopamin zvýšit zcela přirozeně, a tedy pouze díky své vůli a vhodným metodám. Pokud chcete navodit optimální rovnováhu pomocí bezpečného přírodního doplňku, urychlit tak svou snahu a znásobit prospěšné účinky, pomůže vám český doplněk Proerecta. Pro muže Proerecta LONG a pro ženy Proerecta WOMEN. Klikněte na odkazy a čtěte o podrobných účincích.

 

Jednoduché kroky ke zvýšení dopaminu

Kvůli těmto nenáročným tipům nemusíte nijak zvlášť omezovat ani překopávat své návyky.

 

Pijte kávu s kofeinem

Tu už pravděpodobně pijete denně. Nedoporučujeme dávky kávy zvyšovat, ale nemusíte si od ní ani odvykat. Káva stimuluje bdělost, pozornost, podporuje produktivitu a výkon. Zároveň stimuluje produkci dopaminu.

Nezapomeňte, že kromě kávy se kofein nachází také v hořké čokoládě, zelených čajích a různých stimulačních nápojích produktech. S energy drinky, žvýkačkami ani tabletami to ale určitě nepřehánějte, protože jde o škodlivé nápoje a výrobky. Věřte síle přírody a svým chutím.

 

Zvyšte příjem fenylalaninu

Fenylalanin je aminokyselina potřebná pro výrobu neurotransmiterů, mezi které dopamin patří. Fenylalanin zároveň, podobně jako dopamin, pomáhá proti bolestem, proti poruchám pozornosti, Parkinsonově nemoci, revma a kožním nemocem.

Fenylalanin najdete v mléčných výrobcích, mase a rybách, oříšcích, semínkách a produktech ze sóje.

 

Zvyšte příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA)

Jde o jednu z omega-3 mastných kyselin. Podporuje nervové signály v mozku a snižuje produkci enzymů, které jinak rozkládají dopamin. S dostatkem DHA lze tedy uchovat optimální hladinu dopaminu.

DHA najdete hlavně v rybím oleji, rybách a v řasách, kterými se ryby krmí. Řasy jsou velmi dobrým zdrojem omega-3 pro vegany a vegetariány, kteří ryby nejedí.

 

Zvyšte příjem karvakrolu

V doporučené míře karvakrol stimuluje produkci dopaminu. Působí také jako přírodní antidepresivum. Nachází se v rostlinných olejích, hlavně v tymiánovém a oreganovém.

 

Zvyšte příjem mononenasycených mastných kyselin

Dostatek mononenasycených mastných kyselin ve stravě zlepšuje náladu, tlumí hněv a chrání před podrážděním. Tuto složku obsahují hlavně rostlinné oleje, zejména ořechové, dále pak řepkový a olivový.

 

Zvyšte příjem pregnenolonu

Pregnelonon je také základní stavební kámen hormonů. Jeho dostatek je důležitý, abychom netrpěli sníženými hladinami nejenom dopaminu. Pregnelonon si tělo získává z cholesterolu, takže ano, i tučné potraviny mají v „dopaminovém jídelníčku“ své místo. Strava má být pestrá a vydatná, pokud se právě neusilujeme o hubnutí.

Pregnelonon najdete v mase, vejcích, v mléčných výrobcích, v másle a sádle.

 

Zvyšte příjem resveratrolu

Resveratrol je přírodní antioxidant, který v malé míře podporuje produkci dopaminu. Nachází se v rostlinných potravinách, takže vždy myslete na zeleninu, ovoce, rostlinné přílohy k masu. Nachází se hlavně v drobném bobulovitém ovoci, ale také v hořké čokoládě a kakau, oříšcích a dokonce ve víně. S alkoholem opatrně a vždy v malé míře.

 

Zvyšte příjem tyrosinu

Tyrosin je aminokyselina, kterou organismus proměňuje na dopamin. Pro správnou produkci je tak velmi důležité množství jeho „stavebních prvků“ ve stravě. Smysl zde má hlavně pestrý, čerstvý, zdravý a co nejméně zpracovaný jídelníček.

Tyrosin najdete  v mléčných výrobcích, vejcích, v mase, v zelenině a v ovoci. Jezte pestře a vydatně, budete mít dostatek všech potřebných látek.

 

Stimulujte dopamin hudbou

Jistě máte oblíbené zpěváky a kapely, takže si pomocí nich zvyšte dopamin kdykoliv. Pokud se vám píseň oposlouchá, hledejte si nové, které vás znovu nakopnou.

Motivační a stimulační skladby si díky mobilu můžete pustit kdykoliv.

Máte hudební talent? Výborně. Zpívat či hrát na nástroj můžete kdykoliv, navíc si můžete složit hudbu přesně podle svých představ. Hudba je skvělým nástrojem pro přirozenou produkci dopaminu.

 

Najděte si další kreativní koníčky

Díky novým zálibám se dostanete do stavu tzv. „supersoustředěnosti“, který pomáhá produkci dopaminu. Přitom prakticky nezáleží, co budete dělat. Důležité je soustředit se. Sport, hudba, fotografování, psaní, malování, zpěv a tak dále. Na soustředění jsou výborné různé hlavolamy, skládačky, stavebnice, společenské hry a podobně.

Pouze vy víte, co vás dovede udělat šťastnými (samozřejmě díky dopaminu).

 

Středně těžké způsoby, jak zvýšit dopamin

Pro tyto tipy již musíte něco nakoupit nebo vyjít ze své komfortní zóny.

 

Kupte si bezpečný doplněk pro navození hormonální rovnováhy

O středně těžký krok jde kvůli tomu, že zde již musíte zainvestovat peníze. Doplňky pro navození hormonální rovnováhy obsahují byliny (maca, ženšen, drmek) a výtažky z nich, dále pak vitamíny a minerály (zinek, hořčík, B3, B6, E, D), nezbytné pro produkci hormonů.

Z redakční zkušenosti doporučujeme 2 české doplňky pro navození hormonální rovnováhy včetně dopaminu.

  • Pro muže je to Proeretca LONG, která kromě hormonů dlouhodobě zpevňuje erekci, prodlužuje sexuální výkonnost, zvyšuje hladinu testosteronu a stimuluje erotické libido.
  • Pro ženy je to Proerecta WOMEN, která udržuje menstruační a menopauzální komfort, hormonální rovnováhu, oddaluje a zmírňuje příznaky menopauzy a PMS.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a podívejte se na všechny potvrzené účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete zvýšit hladinu dopaminu a dalších důležitých hormonů.

 

Dostatečně a vydatně spěte

Unavený a nevyspalý člověk je podrážděný s nízkou hladinou dopaminu. Nelze doporučit, kolik hodin denně byste měli spát. Obecně by to mělo být 7 – 8 hodin nepřerušovaného spánku.

I zde si tak musíte dostatečnou dobu najít sami. Spěte tolik, abyste byli po ránu pozitivně naladění a s dostatkem energie. Pokud se vám to nedaří, jedinou možností je chodit spát dříve.

 

Buďte častěji s lidmi a vzájemně se dotýkejte

Vyhledávat lidský kontakt může být těžší pro stydlivé lidi nebo pro ty, kteří se s lidmi neradi sdružují. Přátelské mezilidské kontakty ale přirozeně vyplavují dopamin, takže pokud sedíte spíše sami doma, špatné nálady jsou pochopitelné.

Pohlaďte partnerku, děti nebo psa, podejte ruku svým přátelům a obejměte je. Kromě dopaminu posílíte i své přátelské vazby.

 

Samotáři, popřemýšlejte nad zvířátkem

I se zvířaty se dá mazlit a to je správná cesta ke zvýšení dopaminu. Hlaďte je, objímejte, pečujte o ně. Zvířata také potřebují doteky. Zvyšují i jejich hladinu dopaminu. Zajímavé je, že na dopamin reagují pouze savci. Hlazení tarantuly nebo ještěrky na ně nemusí mít stejný účinek jako na pejska nebo morče.

 

Zajděte na masáž

Masáž je další metoda, za kterou si budete muset něco zaplatit. Platí, že čím je doteků více a jsou intenzivnější, o to lépe pro uvolnění dopaminu. Nechte se hezky namasírovat aspoň jednou za čas. Účinek je silný, navíc snižuje hladiny stresových hormonů.

 

Snižte příjem sladidel

Ano, tento krok může být o něco těžší, protože přidaná sladidla obsahují mnohé potraviny. Je tedy na vás, zda se vám povede tyto potraviny z jídelníčku odstranit a nahradit je čerstvými a co nejméně zpracovanými potravinami.

Přemíra cukru a jeho náhražek krátkodobě zvyšuje hladinu dopaminu. Právě proto ve stresu či smutku saháme po čokoládě a zmrzlině. Takto nabuzený dopamin se ale rychle odbourá a vzniká pocit prázdnosti a lítosti, které se lidé opět snaží „zajídat“ sladkými potravinami. To není správné.

Vhodné jsou sacharidy, které se uvolňují pomalu, hlavně vláknina ve zdravých potravinách. Náladu zlepší na delší dobu a dodávají delší pocit sytosti. Díky tomu člověk nemá chuť na sladké potraviny a také se jimi tolik nepřejídá.

 

Buďte často na slunečním světle

Sluneční záření přirozeně pomáhá produkovat vitamín D. Ten zodpovídá za aktivaci genů, které dále uvolňují dopamin do těla. Slunce má silný vliv na naši náladu, ale také zdravotní stav, proto se mu nevyhýbejte.

 

Naučte se meditovat

Meditace je krásná chvilka pouze pro sebe a své nitro. Nemusíte dělat vůbec nic. Pouze vypněte mysl a nechte se unášet klidem a tichem. Tyto krátké chvilky pro sebe pomohou zvýšit hladinu dopaminu.

 

Hledejte a zkoumejte nová místa nebo aktivity

Pátrání, objevování a seznamování se zvyšuje produkci dopaminu. Všechny nové stimuly mají smysl, proto není vhodné nemít žádné koníčky ani zájmy.

Už jenom výlet do hezkého města či lesa, kde jste ještě nebyli, zvýší váš dopamin a motivaci vydat se na výlet i příště.

Zároveň ale můžete hledat z pohodlí domova třeba novou hudbu, filmy či jinak zábavný a poutavý obsah. Snažte se ale netrávit na internetu příliš času a střídejte domácí objevování s tím reálným venku mezi lidmi nebo v přírodě.

 

Veďte si dopaminový deník

Má smysl si ho vést, pokud se ve vašem životě objevuje pouze málo šťastných chvilek. Zapisujte si do něj všechny situace, činnosti nebo setkání s lidmi, kteří vás rozveselili a potěšili.

Bude pro vás snadnější identifikovat, co a kdy vám dělá radost, protože přesně to jsou vlivy, které stimulují produkci dopaminu.

Díky deníku si můžete tyto aktivity či setkání lépe plánovat a zabezpečit si tak přísun dopaminu i do budoucna.

 

Náročnější tipy pro zvýšení dopaminu

Tyto tipy již vyžadují jisté změny ve vašich návycích, kvůli čemu se vám mohou zdát těžké. Nezapomínejte ale, že dopamin podporuje zájem a motivaci, takže jak si na ně jednou navyknete, díky optimálnímu dopaminu budete postupovat rychleji a bez větších problémů.

 

Sprchujte a koupejte se ve studené vodě

Uznáváme, pro mnohé mrazivá představa. O zdravotních benefitech otužování jsme již psali větší článek a návod jak začít. Vystavování se chladu dovede krátkodobě zvýšit hladinu dopaminu 2,5 až 5x.

Proto je vám po studené sprše tak příjemně, cítíte příval energie a fyzické i mentální síly. Studenou sprchou je vhodné začínat každý den. Na večer není stimulace energie příliš vhodná, jinak byste mohli mít problém usnout.

 

Zhubněte a udržte si zdravou váhu

Ano, velice těžký krok, navíc si vyžádá dlouhodobou snahu a trpělivost. Nabuzený dopamin vás ale bude sám motivovat k lepším výkonům. Fyzická aktivita zvyšuje vyplavování dopaminu, stejně tak první dosažené cíle. Sportující a štíhlí lidé mají obecně mnohem lepší náladu a sebevědomí, než lidé, kteří se nehýbají a pouze doma v křesle se zmrzlinou v ruce sledují, jak váha roste.

 

Jak se měří hladina dopaminu? Jaké je optimální množství?

optimální hladina dopaminu

Optimální hladina dopaminu není stanovena. Je těžce měřitelná a soustavně se mění.

Změřit nebo vypočítat optimální hladinu dopaminu je složité. Zatím nikdo nestanovil optimální hladinu ani nedostatečné hodnoty.

Zároveň nelze dopamin nijak změřit. Dopamin sice lze nalézt v krvi, ale zjištěná hodnota nebude zodpovídat jeho úrovni v reálném čase. Hladina se totiž mění doslova v řádu sekund, takže by bylo složité nebo nereálné zjistit přesnou hodnotu v aktuálním čase. Hladinu mění fyzická aktivita, stres, jídelníček, stimulanty, drogy nebo léky.

Jediné, co lze pomocí zobrazovacích metod pozorovat, je činnost mozku v místech, kde se dopamin produkuje a v centrech, které dopamin stimuluje. Pouze tak je možné zjistit, zda je hladina dostatečná a dopamin plní své funkce, nebo snížená.

 

Nadměrné množství a předávkování dopaminem

Příliš vysoká hladina dopaminu může krátkodobě způsobit pocity euforie, nezranitelnosti až nesmrtelnosti podobně, jako některé drogy. Může vést až k halucinacím a mániím.

Dlouhodobě zvýšený dopamin může vést také k obezitě, závislosti na spouštěčích nebo ke schizofrenii.

 

Dopamin a často kladené otázky FAQ

Jaká je hlavní funkce dopaminu?
Dopamin je neurotransmiter. Jeho úkolem je přenášet nervové signály mezi nervovými buňkami (neurony). Je důležitý pro schopnost člověka vytvářet a prožívat emoce.
Je dopamin zdraví prospěšný?
Dopamin sice nemá léčivé účinky, každopádně s jeho dostatečnou hladinou je člověk dobře naladěný, šťastný a optimistický. Jeho nedostatek těmto emocím škodí, takže deficit dopaminu lze chápat jako negativní stav.
Co spouští produkci dopaminu?
Dopamin se do těla vyplavuje, když mozek očekává odměnu. Každý člověk může mít jiné spouštěče dopaminu. Záleží, co mu způsobuje radostné a blažené pocity.

Nejčastěji je to ale jídlo, sex, sport nebo úklid či jiné prospěšné záliby, ale bohužel také kouření, nakupování, videohry, hazard nebo vliv sociálních sítí. Tyto aktivity se mohou rychle stát závislostí, protože dovedou závislému rychle zvýšit hladinu dopaminu.

Má příliš vysoká hladina dopaminu negativní účinky?
Ano, všeho moc škodí a platí to i pro nadměrně zvýšenou hladinu dopaminu. Objevují se problémy se spánkem a snížená kvalita spánku, příliš vysoké libido, návaly energie, stres, dále pak úzkosti a bolesti hlavy, zimnice, zvracení, nepravidelný srdeční tep, problémy s dechem.
Které látky zvyšují uvolňování dopaminu?
Bohužel jsou nejsilnějším stimulantem právě drogy. Alkohol a nikotin, opiáty, kokain a podobně. Drogy neužívejte a snažte se hladinu dopaminu stimulovat přirozenými způsoby.
Jak dopamin ovlivňuje náladu?
Dopamin může způsobit až euforické nálady, pocity blaženosti a spokojenosti, zvýšenou soustředěnost a zájem o dosažení cílů. Pozor na stimulanty dopaminu, na kterých se může stát člověk lehce závislý právě kvůli příjemnému účinku dopaminu.
Jak se projevuje snížená hladina dopaminu?
Deficit se nejčastěji projevuje svalovými křeči a třesem, bolavými a ztuhlými svaly, poruchy soustředění a koordinace, zmatenost, zácpa a nechutenství, problémy jíst a polykat potraviny či nápoje, reflux, náhlé změny váhy.
Jaké jsou příčiny nedostatku dopaminu?
Deficit může způsobit nadměrný stres, dlouhodobá únava a vyčerpanost, užívání drog, nadváha, obezita, cukrovka, špatné stravování.
Existují zdroje dopaminu v potravinách?
Ne, dopamin se ve stravě nenachází. Je ale potřeba jíst zdravě, aby si tělo dokázalo dopamin vyrobit. Mezi zdravé potraviny pro zvýšení dopaminu patří kysané mléčné výrobky, co nejméně zpracované maso, tučné ryby, vejce, ořechy a samozřejmě co nejvíce zeleniny a ovoce.
Zvýší dopamin CBD?
Určitá souvislost existuje, ale zatím nemáme dostatek vědeckých důkazů, takže nelze tvrdit, že by CBD stimulovalo uvolňování dopaminu.
Zvýší dopamin spánek?
Během spánku je sice hladina dopaminu nízká, aby nedocházelo k poruchám spánku a bdění. Dostatečný spánek a odpočinek spolu s dalšími vlivy udržuje správnou produkci a uvolňování dopaminu, takže vydatný a pravidelný spánek je potřebný.
Lze nedostatek dopaminu léčit?
Ano, ale vždy je potřeba zjistit přesnou příčinu či nemoc, která deficit způsobuje. Zajděte proto za lékařem, který zjistí, zda potřebujete léčbu.
Způsobuje nedostatek dopaminu nějaké nemoci?
Podle lékařů nedostatek může způsobovat Parkinsonovu nemoc.
Jak ovlivňují hladinu dopaminu sociální média?
Každá zpráva, každá notifikace, každá reakce na vaše komentáře v mozku uvolňují určité množství dopaminu. Proto lidé doslova baží po nových reakcích. Každá z nich je vlastně malou odměnou, která stimuluje dopamin a lidé se tak na sociálních sítích stávají závislí. Řeč je zde hlavně o Facebooku, Instagramu, Twitteri, Youtube a dalších.
Zvyšuje káva dopamin?
Ano a i to je jedna z příčin, proč vzniká závislost na kávě a kofeinu. Podobný účinek má také nikotin v cigaretách.
Zvyšuje láska dopamin?
Ano a společně se serotoninem a oxytocinem jde o „hormony lásky a radosti“. Dopamin tedy může za zamilovanost.
Kdy mi lékař předepíše dopamin?
Dopamin patří mezi tzv. inotropní činidla. Může se tak stát, pokud máte nízký krevní tlak, slabý srdeční výdej a problém s prokrvením těla.
Jsme vlastně všichni závislí na dopaminu?
Nejde úplně o přesnou charakteristiku závislosti, každopádně dopamin potřebujeme a máme rádi jeho účinky. Motivuje nás dělat věci, které jeho hladinu zvyšují, takže je dobrý sluha, ale zlý pán.

Sportovce nutí sportovat, umělce nutí tvořit umění, ale třeba závislé alkoholiky, narkomany či gamblery nutí prohlubovat jejich závislost. Vždy záleží na zájmech konkrétního člověka.

Jak působí alkohol na hladinu dopaminu?
Během pití alkoholu je mozek zaplavený dopaminem, takže pijan je v euforii. Druhý den ale hladina výrazně klesá, kvůli čemu jsou lidé podráždění, demotivovaní a psychicky vyčerpaní s výčitkami svědomí.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply