Parkinsonova choroba sníží libido, vyvolá sexuální dysfunkce a zhorší sex u mužských a ženských pacientů

Parkinsonova choroba negativně ovlivňuje sexuální zdraví, život a intimitu. U mužských i ženských pacientů nemoc ve velké míře ovlivňuje sexuální libido, a tedy zájem o sex a vyvolává sexuální dysfunkce, které sex komplikují nebo zcela znemožňují.

Parkinsonova choroba se postupem času rozvíjí a zhoršuje, takže čím starší pacient je, tím závažnější jsou zdravotní a sexuální komplikace, které nemoc způsobuje. Pacienti ale mají možnost svůj sexuální život zlepšit pomocí léčby a dalších podpůrných metod, které v článku jmenujeme.

parkinsonova choroba a sex

 

Co je Parkinsonova choroba?

Parkinsonova choroba (anglicky Parkinson’s disease) je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, při kterém dochází k zániku neuronů (nervových buněk). U zdravého člověka tyto buňky produkují neurotransmiter (přenašeč) dopamin, který za normálních okolností mezi neurony přenáší nervové signály. Hlavním příznakem Parkinsonovy nemoci je problém s pohybem, pomalý pohyb, třes, svalová ztuhlost, bolest kloubů a postupná ztráta schopnosti pohyb koordinovat, která může po čase paralyzovat končetiny nebo i celé tělo.

K poruchám pohybu (motoriky) se přidávají i další příznaky jako sexuální dysfunkce, výkyvy nálad, potíže s mluvením a artikulací, problémy s pamětí a soustředěním, problémy s močením, močová nebo fekální inkontinence. Nemoc zatím není léčitelná a nejčastěji postihuje lidi kolem 65 let, ale objevit se může již po 50. roce života, vzácně i dříve. Riziko je vyšší u mužů.

Základní léčbou je podávání léků pro zvýšení hladiny dopaminu v mozku. Jelikož lékaři nedokáží bránit rozvoji nemoci, léčba se zaměřuje na zlepšení kvality života. Dalším krokem může být operace. Celou léčbu by měl doplňovat pravidelný pohyb, hlavně chůze, jóga a masáže pro udržení svalového napětí a trénování mozku, procvičování paměti a soustředěnosti, řešení různých úkolů.

NAUČTE SE: Jak se více hýbat a najít si chvilku každý den? (10 tipů pro lidi, kteří netuší, kde by na to vzali čas)

jak se více hýbat?

 

Jak Parkinsonova choroba ovlivňuje sexuální život?

Parkinsonova nemoc má různé negativní příznaky a pacientům způsobuje omezení, které zhoršují jejich sexuální život. Kromě tělesných příznaků ovlivňují pacienta i po duševní stránce, kvůli čemu vzniká problém sex provozovat, dostatečně se na něj psychicky navnadit a užívat si.

 

Potíže s pohybem

Pacient trpí často třesem, má zpomalené pohyby, je celkově zatuhlý, pohybuje se pomalu a cítí se slabý. To může omezovat jeho schopnost provozovat sex. Některé sexuální polohy nemůže vůbec udržet, v jiných se mu zas nesouloží komfortně. Schopnost mít uspokojivý sex se tak stává problémem.

 

Únava a problémy se spánkem

Soustavná únava kvůli nedostatku kvalitního spánku sex ještě více ztěžuje. Pacient se jednak cítí fyzicky slabý, a kvůli únavě ztrácí energii, kterou potřebuje na sex. U pacientů se vyskytuje i tzv. syndrom neklidných nohou, kvůli kterému se v noci budí. Syndrom se projevuje záškuby, křečemi a někdy i bolestí. SNH u mužů zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce.

 

Deprese

Statisticky až 40 % pacientů trpí depresí. Ta se může vyvinout i později v průběhu onemocnění. Depresi spouštějí chemické změny v mozku a silný vliv má právě nedostatek dopaminu, lidově hormonu štěstí. Podle studie 62,5 % mužů s depresí hlásilo některý typ sexuální dysfunkce.

Jak je známo, když je člověk dlouhodobě nešťastný a depresivní, sexualita strmě slábne. U mužů slábne erekce a vzniká erektilní dysfunkce, obě pohlaví mají snížené libido nebo až averzi k sexu, ženy se nedovedou dostatečně uvolnit.

Zároveň vznikají problémy s citlivostí pohlavních orgánů a stejně tak zhoršení celkového prožitku a příjemných pocitů při orgasmu nebo přímo poruchy a neschopnost orgasmus dosáhnout (anorgasmie).

 

Užívání léků proti Parkinsonově nemoci

I přímo léky proti chorobě mohou zhoršovat pacientovu sexualitu. Oslabují sexuální libido, a tedy touhu a celkový zájem o sex. Pacienta mohou obírat o příjemné pocity, kterých se snaží sexem dosáhnout. V případě, že se s Parkinsonem léčíte a po užití léku si všimnete změny ve svých sexuálních návycích a jakékoliv nedostatky, informujte o nich lékaře, který léky předepisuje. Může zvážit změnu léku nebo upraví jeho dávkování.

TIP: Rostlinný doplněk stravy Proerecta KLASIK s výtažky z rostlin pomáhá prokrvit penis a navodit pevnou erekci. 

Tento doplněk nemá léčivý účinek, takže neléčí ani Parkinsonovu nemoc, ani erektilní dysfunkci. Má podpůrný a stimulační účinek na erekci.

Proerectu ale můžete užívat bez předpisu i během léčby Parkinsonovy choroby.

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky KLASIKu. Užívá se pouze v případě potřeby 45 minut před sexem. Případnou objednávku vám doručí e-shop diskrétně do 48 hodin.

 

Úzkost

Úzkostné stavy jsou dalším duševním omezením schopnosti mít sex a užívat si ho. Snižují sexuální libido, u mužů způsobují problémy s erekcí a erektilní dysfunkci. Zároveň znemožňují dosažení plnohodnotného orgasmu.

 

Jak Parkinsonova choroba ovlivňuje sexuální libido a celkový zájem o sex?

Kvůli nemoci postiženému ubývají nervové buňky, které jsou zodpovědné za produkci hormonu dopaminu. Parkinson tak může způsobit dlouhodobě sníženou hladinu a nedostatek dopaminu.

Dopamin je jako přenašeč nervových vzruchů zodpovědný za:

 • schopnost koordinovaně se pohybovat, což je velmi důležitá schopnost pro provozování soulože
 • vyvolání příjemných, vzrušujících a uspokojivých pocitů z erotické stimulace, sexu a vyvrcholení

Nerovnováha dopaminu tak postiženého omezuje, způsobuje změny chování a může oslabit nebo zcela odebrat zájem o sex. Postižený tak nemusí vůbec chtít zažívat žádné z příjemných pocitů, na které byl zvyklý. Kvůli problémům ovládat své pohyby se může sexu a erotice vyhýbat, co může dále zhoršovat depresivní, úzkostné pocity a vést k dlouhodobé sexuální frustraci.

Problematický pohyb má stejně negativní dopad, jako hormonální nerovnováha. Pohyb je komplikovaný, často náročný, může být dokonce bolestivý a celé vzrušení tak může rychle vyšumět a zájem o sex opadnout. Postižený na sex může mít chuť, ale pokud pro něj představuje velkou námahu s nejasným výsledkem, mnozí lidé rezignují a o sex se snažit přestanou, což je logické.

 

Parkinsonova nemoc a hypersexualita

Ojediněle se stává, že Parkinsonova nemoc a podávané léky vyvolají u postiženého hypersexualitu, a tedy zvýšený zájem a potřebu sexu, lidově závislost na sexu. Hypersexualita se objevuje u zhruba 1 % pacientů nehledě na pohlaví.

Hypersexualita se projevuje:

 • velmi silným a častým zájmem o sex
 • silným sexuálním vzrušením
 • nutkavými sexuálními představami
 • častější masturbací nebo sledováním pornografie

Hypersexuální chování může být vedlejším účinkem léků na Parkinsonovu chorobu (antiparkinsonik), konkrétně léku Levodopa. O účincích léku je vhodné mluvit s předepisujícím lékařem v případě, že postiženému zhoršuje kvalitu života a zvýšený zájem o sex jej omezuje vykonávat běžné činnosti nebo ohrožuje jeho zdraví či bezpečnost okolí.

 

Vliv Parkinsonovy choroby na sex a partnerskou intimitu

Parkinsonova nemoc ničí neurony v částech mozku zodpovědných za koordinaci pohybu. Vzniklé poruchy pohyblivosti u pacienta se projevují:

 • zpomaleným pohybem, kdy všechno trvá déle a hůře se provádí
 • třesením, kdy může být problém nasazení kondomu, zavedení erotické pomůcky nebo i penisu do pochvy
 • ztuhlými svaly, které pacienta ještě více omezují v pohybu
 • bolestmi svalů a kloubů, kvůli kterým nelze dosáhnout některé sexuální polohy
 • celkovou únavou a vyčerpáním

Nemoc omezuje funkce autonomního nervového systému, který řídí tělesné funkce jako srdeční tep nebo trávení, ale také ovlivňuje sexuální vzrušení. U mužů poruchy autonomního nervového systému způsobují erektilní dysfunkci a suchý orgasmus, a tedy vyvrcholení bez vyloučení ejakulátu.

 

Parkinsonova choroba a mužské sexuální problémy

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý sex. ED je nejčastější sexuální dysfunkcí u mužů s Parkinsonovou nemocí. Dysfunkci vyvolává samotná nemoc, deprese, které vyvolává, ale mohu ji zhoršovat i léčebné metody.

 

Problém s dosažením orgasmu

Parkinsonova nemoc oslabuje a tlumí vjemy a prožitky během sexu (a také masturbace), kvůli čemu je obtížné nebo nemožné dosáhnout orgasmus a sexuálně se uspokojit.

 

Parkinsonova choroba a ženské sexuální problémy

Problém vzrušit se a vyvrcholit

Pro pacientky je obtížné dosáhnout orgasmus kvůli problémům dostatečně se vzrušit. Problémům s orgasmem přispívají bolesti a celkový dyskomfort během sexu.

 

Bolest během sexu

Nedostatečné vzrušení a nedostatečné sexuální dráždění může vést k vaginální suchosti (tzv. vaginální atrofii), kdy se vagína nedostatečně lubrikuje. Během sexu dochází k suchému tření, které vyvolává bolest, odřeniny, krvácení, celkové nepohodlí a dyskomfort. Ženy s vaginální suchostí mají navíc zvýšené riziko infekcí močových cest nebo močového měchýře, protože přes poškozenou tkáň mohou do močové soustavy pronikat bakterie a viry.

 

Jak s Parkinsonovou chorobou vést uspokojivý sexuální život?

Počítejte s tím, ze kvůli Parkinsonovi se mnohé aspekty života včetně sexuality změní. Snažte se ale udržet optimismus a ze života se těšit. Je možné, že se právě díky této nemoci ještě více sblížíte se svými partnery a prohloubíte mezi sebou vzájemné erotické pouto. Zůstaňte motivovaní a na sex určitě nezapomínejte. Každý odborník vždy doporučuje vrátit se k aktivitám, které vás dělaly šťastnými a sex mezi ně jednoznačně patří.

Sex je totiž aktivita střední fyzické zátěže, takže i díky sexu lze dodržovat pohyb, který nyní skutečně potřebujete. Sex zároveň pomáhá produkci dopaminu, který je nezbytný pro zlepšení Parkinsonovy nemoci. Možná to nepůjde hned a nebude to lehké, ale sex se snažte provozovat tak často a s takovým elánem jako před nemocí.

 

K partnerovi buďte otevření a jednejte upřímně

Je důležité otevřeně informovat svého partnera o závažnosti nemoci a o všech omezeních, které vám způsobuje. Nestyďte ani nebojte se přesně definovat, jak se právě cítíte a v jaké míře vás Parkinson omezuje ve zvládání sexu. Stejně tak odmítněte sex kdykoliv na něj nebudete mít chuť ani energii. Cílem je podrobně vysvětlit partnerům, že tato nemoc skutečně zhoršuje sexuální schopnosti a zájem o sex. Řekněte si o psychickou podporu, která je pro zvládání nemoci velmi důležitá. Samozřejmě se snažte zůstat sexuálně aktivní a o sex se pokoušejte aspoň tehdy, kdy odhadnete, že je situace vyhovující.

Pokud je upřímný rozhovor nemožný a partner s vámi nebude chtít mluvit o intimitách, zvažte sezení u vztahového a sexuálního terapeuta. Na možnosti a potřebné kontakty se zeptejte ošetřujícího lékaře.

 

Změny během sexu

Začněte více experimentovat a poznejte nové stimuly, které vám ulehčí celý sex a dopomohou prožívat jej lépe.

 • Souložte vždy, když je to možné. Možná zjistíte, že máte dobrou náladu na sex jenom jednou či dvakrát za měsíc. O to více si jej užijete, když se vám povede. Snažte se proto zorganizovat sex vždy podle aktuálních možností.
 • Používejte lubrikační gel. Ženám zlepší vaginální lubrikaci, sníží tření a zabrání podráždění a rankám. Muži mohou díky gelu s hřejivým a stimulačním účinkem zvýšit citlivost penisu a zintenzivnit tak svůj orgasmus.
 • Zkoušejte nové způsoby erotického dráždění. Je ideální doba vyzkoušet nové metody jako orální nebo anální sex. Pokud má muž slabou erekci, na trhu jsou vakuové pumy, které do penisu vhánějí krev podtlakem a ta se v v něm následně zafixuje pomocí erekčního kroužku. Ženy mohu vyzkoušet třeba womanizery a satisfyery, které jemnými vibracemi a tlakovými vlnami stimulují klitoris. Doporučit lze vibrátory, dilda, venušiny kuličky, masturbátory a tak dále. Téměř všechny hračky můžete používat i společně pro ozvláštnění sexu. Doporučujeme podívat se do sex-shopu RůžovýSlon.cz, kde si pohodlně vyberete a na zákaznické lince vám poradí vhodnou erotickou pomůcku (klikněte pro vstup do sex-shopu).
 • Zkoušejte nové sexuální polohy. Zde je na vašem posouzení, které polohy zvládnete a budou vám příjemné. Každý pacient zvládne jiné polohy, takže zkoušejte a podívejte se i na seznam 52 poloh z Kámasútry. Většinu z nich lze zařadit jednoduše, takže je určitě vyzkoušejte. Polohy si v rámci svých možností různě zjednodušujte a ulevte si, pokud je pro vás některá namáhavá a problematická na zvládnutí.
 • Vyzkoušejte nové erotické prádlo nebo souložte převlečení za někoho jiného. Toto „divadýlko“ a herecké role pomohou odvrátit pozornost od nemoci a do sexu vnesou nové stimuly. Když jste doma v soukromí, nestyďte se nikoho.
 • Používejte masážní oleje na tělo, hlavně pokud trpíte záškuby svalů a třesením.
 • Pod sebou mějte na posteli měkké a příjemné ložní prádlo, aby nedošlo k odření kůže.

Opakujeme, že právě teď je ideální čas vyzkoušet vše, co jste doposud možná přehlíželi a možná vás ani nenapadlo dělat. Ale právě poznávání a zkoušení je základem pro obnovu sexuálního života, udržení erotického napětí a vzájemného sblížení. Ano, mnohé činnosti budou náročné, to ale neznamená, že na sexu a uspokojení svých potřeb musíte nyní zapomenout. Právě naopak 🙂 Sex dělá život hezčí a zmírňuje psychické napětí.

 

Konzultujte svou léčbu s lékařem

Se svým lékařem mluvte o všech změnách sexuality a sexuální kondice, o kterých si myslíte, že je způsobila předepsaná léčba. Ve většině případů bude lékař reagovat kladně a bude se snažit upravit vám dávkování nebo i léky tak, aby sexuální život neomezovaly.

Zároveň vás lékař může doporučit k jinému specialistovi, třeba sexuologovi, který mužům proti erektilní dysfunkci předepíše další léky (nejčastěji Viagru s léčivem sildenafil nebo jiné léky). Proti depresím a úzkosti může psycholog předepsat antidepresiva.

NEZAPOMEŇTE, že rostlinný doplněk stravy můžete užívat bez předpisu a je bezpečný i pro pacienty s Parkinsonovou chorobou.

Pro muže s problematickou erekcí doporučujeme český doplněk Proerecta KLASIK s výtažky z bylin pro podporu prokrvení penisu a navození pevné erekce.

Pro ženy je určen doplněk Proerecta WOMEN, který navozuje hormonální rovnováhu a podporuje libida.

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky KLASIKu pro muže. Užívá se pouze v případě potřeby 45 minut před sexem. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin.

 

Co jsme o zjistili o Parkinsonově nemoci a sexualitě pacientů?

 • Sexuální problémy netrápí všechny pacienty s Parkinsonem. Někteří žijí uspokojivý sexuální život i navzdory nemoci.
 • Parkinsonova choroba negativně ovlivňuje autonomní nervovou soustavu a snižuje hladinu hormonu dopaminu. Způsobuje problematický pohyb a poruchy mobility.
 • U mužů vyvolává erektilní dysfunkci, potíže s citlivostí penisu, problémy s dosažením orgasmu a ejakulací.
 • U žen způsobuje problémy se vzrušením, citlivostí vagíny, vaginální suchost a problémy s orgasmem.
 • U obou pohlaví zhoršuje sexuální libido a ubírá zájem o sex. V ojedinělých případech může nemoc nebo léčba způsobit hypersexualitu (závislost na sexu a soustavné myšlenky na něj).
 • Sexuální život lze zlepšit otevřenou diskusí s partnerem o všech omezeních a možnostech, jak je společně překonávat.
 • Mluvit je nutné i s lékařem o nastavené léčbě a jejím dopadu na sexualitu. Je vhodné oslovit i sexuologa.
 • Pomocnou ruku podá i sexuologická a partnerská poradna.

VIDEO (anglicky): Parkinsonova nemoc a sexualita a možnosti léčby

VIDEO (anglicky): Jak Parkinsonova choroba a její léčba ovlivňuje sexuální funkce?

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply