ADHD u dospělých: Negativní vlivy na sexuální život, zdraví a kondici

ADHD je poměrně rozšířenou a velmi diskutovanou duševní poruchou. Neschopnost soustředit se a hyperaktivita narušuje sexuální vztahy postižených dospěláků.

V článku se podíváme na to, jak ADHD ovlivňuje sexuální životy pacientů a co můžete dělat, abyste si užívali plnohodnotné sexuální vztahy.

ADHD trpí 3 až 10 % dětí. U 60 % z nich přetrvávají negativní příznaky až do dospělosti. Porucha se objevuje častěji u chlapců a mužů.

ADHD a sexuální život

 

Co přesně je ADHD?

ADHD (anglicky attention deficit hyperactivity disorder, česky porucha pozornosti s hyperaktivitou) je aktuálně jednou z nejčastějších neurovývojových poruch u dětí. Obvykle je poprvé diagnostikována v dětství, bohužel často přetrvává až do dospělosti.

Děti i dospělí lidé postižení ADHD mají problémy s pozorností, jsou hyperaktivní, zapomnětliví a nedovedou přemýšlet o svém jednání. Konají bez toho, aby mysleli na výsledek.

VÍTE, ŽE více než třetina mužů a více než 40 % žen s ADHD hlásí nějakou sexuální dysfunkci? Podle vědců jsou tak sexuální poruchy a dysfunkce u dospělých pacientů s ADHD vysoce rozšířené.

 

3 časté příčiny ADHD

  1. Rizikovým faktorem je výskyt ADHD nebo jiné duševní poruchy u členů rodiny, třeba u rodiče nebo sourozence.
  2. Dlouhodobé vystavování se toxinům v životním prostředí, třeba olovu.
  3. Nezodpovědné konání matky v těhotenství, typicky kouření, pití alkoholu a užívání drog. Pití alkoholu může u dítěte vyvolat fetální alkoholový syndrom, o kterém jsme sepsali podrobný článek.

fetální alkoholový syndrom

 

Jaké jsou nejčastější příznaky ADHD?

Aby byla dospělému člověku diagnostikována porucha ADHD, musí být splněny tyto kritéria:

  • hyperaktivita a nepozornost musí přetrvávat aspoň 6 měsíců v míře, která narušuje sociální, studijní a pracovní aktivity
  • některé příznaky jako hyperaktivita a impulzivní chování se objevily již před 12. rokem života
  • symptomy se projevují ve specifickém prostředí, a tedy doma, v práci, ve škole nebo s přáteli při jiných činnostech
  • existuje jasný důkaz, že příznaky narušují a omezují kvalitu sociálního, studijního nebo pracovního fungování
  • symptomy nejsou důsledkem jiné duševní poruchy (schizofrenie, úzkostné poruchy, deprese, poruchy osobnosti nebo vlivu intoxikace návykovými látkami či v rámci abstinenčních příznaků)

příznaky ADHD

Pro pobavení: „Zvládáte multitasking?“ „Ano, dovedu poslouchat, ignorovat a zapomenout v tom samém čase.“ 🙂

 

Vliv ADHD na sexuální život

Vyjmenované sexuální problémy mohou trápit i duševně zdravé lidi, u pacientů s ADHD je ale jejich výskyt běžný a mnohem častější.

 

Vysoké nebo velmi nízké sexuální libido

Pokud trpíte ADHD, můžete mít nadměrně silnou potřebu sexu, která se označuje jako hypersexualita. Na sex budete buď velmi často myslet nebo se o něj až nepřiměřeně pokoušet. Zároveň budete masturbovat častěji než váš partner. Lidé s ADHD velmi často sledují pornografii.

Zvýšená potřeba sexu může pro někoho znít dobře a lákavě. Bohužel realita je taková, že rozdílné libido partnerů vede k sexuální nespokojenosti a riskantnějšímu sexuálnímu chování, třeba ke hledání milenců a nechráněnému sexu s nimi.

Existují ale některé léky (typicky antidepresiva), které sice s ADHD pomáhají, ale vyvolávají pokles sexuální touhy. Kvůli této léčbě může být libido slabé a snížené. Podle studie zažívají lidé s ADHD menší sexuální uspokojení než ostatní lidé.

 

Problém soustředit se a udržet pozornost na intimitu

Problém soustředit se je nejčastějším příznakem ADHD. Když máte sex nebo se mazlíte v rámci erotické předehry, mysl jednoduše bloudí někde jinde. Na intimitu se nesoustředíte a nedovedete si ji plnohodnotně užít.

Pokud partner o vašem problému netuší, může si myslet, že vás nepřitahuje nebo že o něj nemáte zájem. Častý je také problém s dosažením orgasmu, rovněž kvůli zhoršenému soustředění.

Přikládáme zkušenost dospělé ženy z facebookové skupiny lidí postižených ADHD.

ADHD a sex

 

Změny nálady a sexuální touhy

Časté a výrazné změny nálady jsou u lidí s ADHD běžné. Častá je také přecitlivělost, kvůli které se postiženému i ten nejjemnější dotek může zdát příliš intenzivní a nepříjemný.

Tyto příčiny ovlivňují sexuální touhu a také způsob, jakým postižený komunikuje se svým sexuálním partnerem. V jednu chvíli se vám může zdát některá aktivita velmi příjemná a v průběhu několika minut může být naprosto nesnesitelná. Jeden den se můžete chtít mazlit, další den už ne. To, co uspokojuje partnera, může být pro vás dráždivé, nepříjemné až bolestivé.

 

Zvýšený zájem o rizikové sexuální chování

Lidé s ADHD mají často snížené hladiny některých neurotransmitterů (chemické přenašeče nervových vzruchů). Jejich deficit zvyšuje riziko, že bude člověk jednat impulzivně a riskovat třeba nechráněný sex nebo soulož s neznámými osobami.

Ne každý postižený se chová rizikově, ale v určitém čase možná budete provádět některé rizikové sexuální aktivity. Pokud trpíte ADHD, vždy sebou mějte ochranu (aspoň kondom nebo spermicid) a mějte ideálně pouze jednoho sexuálního partnera.

 

Snížený zájem o sexuální nebo romantické vztahy kvůli psychické nepohodě

ADHD způsobuje rychlé a výrazné změny nálad. Zesiluje pocity hněvu nebo osamělosti a frustrace. Časté střídání negativních emocí vás může obírat o zájem o sex.

ADHD může zároveň vyvolávat strach z intimity. Studie na čínských a amerických studentech zjistila, že mládež se silnějšími příznaky ADHD měla mnohem větší obavy z intimity, než studenti se slabšími symptomy.

Tyto emoce mohou rovněž škodit vztahu, protože znesnadňují užívání si intimity. Návaly hněvu či smutku mohou partnerovi překážet, zvlášť pokud vám ADHD ještě nediagnostikovali a partner nechápe, co je ve věci. Výsledkem mohou být časté hádky a oboustranně snížený zájem o partnerský sex.

Podle statistik mají lidé s ADHD častější sňatky, ale jejich zdraví partneři jsou v manželství celkově méně spokojení. To vede k vysoké rozvodovosti smíšených párů.

 

Permanentní nejistota vedoucí k depresím

Lidé s ADHD mívají chronický pocit nedostatečného výkonu, který vyvolává nejistotu a deprese. Tyto negativní emoce mohou u mužů vést k psychogenní erektilní dysfunkci. Tím trpí nejenom muž, ale i jeho neuspokojená partnerka.

proerecta shot

TIP PRO PODPORU EREKCE: Testujeme a hodnotíme přírodní doplňky stravy pro podporu prokrvení penisu.

Klikněte a podívejte se na seznam TOP 10 nejsilnějších. Mohou vám pomoct s erekcí i pokud trpíte ADHD nebo psychogenní ED.

V řebříčku najdete prokliky do oficiálních e-shopů s nejvýhodnější cenou a nejrychlejším doručením.

 

Jak poznám, že mám ADHD?

Postižený má problém udržet pozornost pro splnění úkolů nebo svých oblíbených aktivit. Postižený vypadá, že vůbec neposlouchá nebo dokonce ignoruje člověka, který na něj mluví.

Má problém dodržovat pokyny, nedokončuje své školní ani pracovní povinnosti, nezvládá domácí práce a soustavně ztrácí pozornost. Má výrazné problémy s organizací úkolů a činností.

 

Jak mám s ADHD žít uspokojivý sexuální a partnerský život?

Léčba, která by postiženého dokonale zbavila ADHD, zatím bohužel neexistuje. Lze pouze různými metodami tlumit příznaky poruchy a lépe je zvládat. Díky dobře nastavené léčbě lze mít šťastný sexuální i romantický vztah.

 

V první řadě o ADHD informujte partnera

Před partnerem nic netajte a svěřte se mu se svým problémem. Upozorněte jej, že máte na poruchu podezření i pokud vám zatím nebyla diagnostikovaná. Partner musí chápat, že máte problém soustředit se a užívat si sex jako zdraví lidé.

Zároveň musí pochopit, že váš občasný nezájem není důkazem toho, že by vám na partnerovi nezáleželo. Veďte upřímný rozhovor a své pocity ani strachy netajte.

 

Mluvte spolu i během sexu

Zde musíte partnerovi vysvětlit, co přesně se vám při sexu líbí a co vám dělá dobře. Stejně tak co vám vadí a uspokojení vám zhoršuje. Řekněte, kde se vás má dotýkat a co všechno a kdy přesně může dělat.

Nestyďte se partnera upozornit, když právě nebudete mít chuť na sex nebo se vám jeho technika nebude líbit. Díky upřímné komunikaci se vyhnete hádkám, sexuální frustraci a souvisejícím problémům.

 

Vyhněte se vlivům, které vás rozptylují

Nejdříve se zamyslete, co přesně zhoršuje vaši pozornost.

  • Jsou to rozsvícená světla? Souložte ve tmě.
  • Je to puštěná televize? Vypněte ji a souložte v tichosti.

Najděte rušivé vjemy a eliminujte je. Budete se lépe soustředit na sex a uspokojení. Zároveň budete lépe vnímat partnera.

 

Užívejte léky řádně podle předpisu

Většina léků nezhoršuje sexuální touhu. Naopak jsou významnou pomocí, protože zlepšují soustředění, takže se můžete lépe soustředit na sex a intenzivněji jej prožívat. Léky zároveň pomáhají nechovat se v sexu rizikově, čímž se snižuje riziko nechráněného sexu a přenosu pohlavních nemocí.

Někteří pacienti s ADHD zjistí, že se jim na sex lépe soustředí právě v čase, kdy jim účinkuje lék. Vždy je proto dávkujte podle předpisu, a pokud máte pocit, že vám nezabírají, požádejte lékaře o jejich výměnu nebo úpravu dávkování.

 

Lékaře informujte o účincích svých léků

Pokud se u vás objeví některé sexuální problémy jako bolest při sexu (dyspareunie) nebo oslabené libido, přičemž předpokládáte, že za to mohu léky, opět informujte předepisujícího lékaře. Může doporučit změny, které vám pomohou cítit se lépe.

Třeba výměnou antidepresiv za jiné léčivo může dojít ke zvýšení erotického libida. Nikdy ale neměňte typ léku ani doporučenou dávku podle vlastního uvážení.

 

Zvažte i psychoterapii

Terapie formou rozhovoru s psychologem může velmi dobře pomáhat zmírnit příznaky ADHD, které mají negativní vliv na vaši sexualitu.

Odborník vám pomůže naučit se dovednosti, díky kterým budete lépe komunikovat s partnerem a to jak v posteli během sexu, tak v běžném životě.

 

Často cvičte a buďte fyzicky aktivní

Cvičení a fyzická námaha zlepšuje soustředění a zvyšuje hladinu některých neurotransmiterů (hlavně dopaminu). Díky tomu si budete lépe a intenzivněji užívat intimitu, zároveň snížíte pravděpodobnost rizikového sexuálního chování.

 

ADHD a sexuální život – často kladené otázky FAQ

Může ADHD ovlivňovat plodnost?
Vědci upozorňují, že některé léky proti ADHD mohou poškozovat reprodukční systém. Uvedená studie probíhala na zvířatech.
Mohu mít vlastní dítě, pokud mám ADHD?
Ano, můžete. Sice nebylo prokázáno, že by léky na ADHD způsobovaly závažné vývojové vady dítěte, každopádně zatím neexistuje dostatek důkazů o tom, že nezpůsobují žádné škody. Zde je vždy důležitější bezpečnost než touha mít dítě.
Jak ADHD ovlivňuje těhotenství?
Rapidní pokles estrogenu během prvního trimestru těhotenství může zhoršovat příznaky ADHD.

V pozdějších stadiích těhotenství hladina estrogenu stoupá, což může příznaky ADHD opět zmírnit. Některé ženy uvedly, že v pozdějších fázích těhotenství téměř žádné negativní příznaky nepociťovaly.

Může ADHD způsobit potrat?
Některé studie zjistily mírně zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.
Zhoršuje ADHD sexuální vzrušení?
Pro pacienta s ADHD je náročné relaxovat, uvolnit se a odpočívat. Kvůli tomu nemusí být schopný udržet pozornost dostatečně dlouho pro vzrušení se a sex.
Ovlivňuje ADHD sexuální výkonnost?
Roztržitost a snížené soustředění negativně ovlivňují sexuální výkonnost.

Nesoustředěnost na tělesné a duševní vjemy může sexuální zážitek znepříjemňovat. ADHD vyvolává pocity hněvu nebo smutku, které budou podrývat váš zájem o sex.

Je ADHD spojeno s hypersexualitou?
Pacienti s ADHD hlásí významně silnější hypersexuální chování než lidé bez poruchy.
Ovlivňuje testosteron ADHD?
Zvýšená hladina testosteronu může zvýšit riziko příznaků ADHD.
Má na ADHD vliv snížený testosteron?
Mírně snížená hladina testosteronu může přispívat k příznakům ADHD u dospělých pacientů. Pro tyto muže může být účinná léčba testosteronem.
Může ADHD zvýšit promiskuitní chování, a tedy časté střídání sexuálních partnerů?
Ve studii uváděli vysokoškoláci s ADHD rizikovější sexuální chování. Antikoncepci užívali nedůsledně, před sexem pili více alkoholu a měli častější sex s náhodnými známostmi.

 

Co jsme zjistili o ADHD a sexuálním životě?

ADHD a tedy porucha pozornosti s hyperaktivitou ovlivňuje všechny aspekty života od učení a zvládání své práce nebo povinností až po sexuální chování a partnerskou intimitu.

Pokud máte podezření, že se vás ADHD týká, ideální je věc nahlásit praktickému lékaři. Ten vás doporučí na vyšetření k odborníkovi z oboru psychologie.

ADHD lze léčit (ne však úplně vyléčit) a stejně tak lze pracovat s přidruženými sexuálními dysfunkcemi. Čím dříve dostanete odbornou péči, tím rychleji můžete očekávat celkové zlepšení. Pokud budete problém ignorovat, stav se může zhoršit.

Máte vlastní zkušenost s ADHD? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.

Vaše zkušenost nás zajímá a rovněž pomůžete získat přehled ostatním čtenářům. V redakci Erekce.cz vám děkujeme 🙂 Přejeme hodně zdraví a vždy bezproblémové sexuální vztahy.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply