Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

Zdravé těhotenství trvá optimálně 40 týdnů. Začíná prvním dnem od poslední menstruace po oplodnění. Délku těhotenství dělíme na 3 hlavní části – první, druhý a třetí trimestr. Jeden trimestr trvá 3 měsíce.

O tom, zda se narodí chlapeček nebo děvčátko, rozhoduje okamžik početí.

Délka těhotenství se může u žen různě lišit. Normálně donošené děti se rodí mezi 37. až 42. týdnem. Dítě narozené dříve, než v 37. týdnu, je označeno za předčasně narozené.

Jak se počítá délka těhotenství?

Plod v děloze stráví přibližně 38 týdnů. Průměrná délka těhotenství (odborně gravidita, gestace a gestační věk) se počítá jako 40 týdnů přítomnosti plodu v děloze.

K rozdílu dochází, protože těhotenství se počítá až od prvního dne po poslední menstruaci matky a ne ode dne početí, ke kterému dochází obvykle až o 2 týdny později.

Těhotenství se rozděluje na 3 trimestry, přičemž jeden trvá zhruba 3 měsíce, a obvykle nejde přesně o 90 dnů. Jelikož se jeho přesná délka u žen mění, dítě lze považovat za správně donošené, pokud se narodí po 37. týdnu.

1. trimestr do 12 týdnů
2. trimestr 13 – 27 týdnů
3. trimestr 28 – 40 týdnů

Tabulka délky těhotenství podle trimestrů

 

První trimestr a početí do 12 týdnů

Během prvního trimestru na sobě těhotná pozoruje několik jasných příznaků:

 • vynechaná menstruace,
 • ranní nevolnost a zvracení,
 • změny v konzistenci a citlivosti prsou,
 • únava,
 • mnohem častější močení než běžně.

Ovsem tyto příznaky nejsou jednoznačným potvrzením toho, že jste těhotná. Abyste si byla jistá, doporučuji udělat si těhotenský test, který seženete v každé lékárně, drogerii, nebo si jej objednejte výhodně a s rychlým doručením z největší on-line lékárny Pilulka.cz pod tímto odkazem.

Pokud bylo ovšem otěhotnění neplánované a nechtěné, test si musíte udělat co možná nejdříve. Čím rychleji se mimino povede potvrdit, o to rychleji se dočkáte péče a zpřístupní se vám více možností, jak pokračovat.

Právě první trimestr je ideální dobou k provedení potratu. Až 1 ze 4 těhotenství dokonce končí vyvolaným nebo samovolným potratem. Až 80 % spontánních potratů končí do 12. týdne těhotenství. Mnohé z potratů ani nebyly rozpoznány nebo skončily neohlášené, protože k nim došlo příliš brzy po začátku těhotenství.

Pokud je vše v pořádku, k početí dojde v momentu, kdy zralé vajíčko oplodní zdravá spermie. Právě tento okamžik rozhoduje, zda se vám nakonec narodí syn nebo dcerka.

Týden těhotenství: Co se přesně uděje?
1. Dítě zatím nebylo počato.
2. Koncem 2. týdne spermie oplodňuje vajíčko.
3. Po 30 hodinách od početí se buňka rozdělí. O 3 dny se rozdělí na 16 buněk. Po dalších 2 dnech zygota (buňka vzniklá spojením vajíčka se spermií) migruje z vejcovodu do dělohy a uhnízdí se na děložní sliznici.
4. Plod dosahuje velikosti zrnka rýže. Začínají se vyvíjet tělesné systémy.
5. Vyvíjí se centrální nervový systém, a tedy mozek a mícha.
6. Plod se stává embryem a měří cca 3 mm na délku. Začíná produkovat hormony, které blokují matčinu menstruaci.
7. Srdce embrya již bije. Embryo se zavrtává do stěny dělohy, ze které čerpá živiny a kyslík.
8. Emryo měří cca 1,3 cm. Mícha roste rychle a z embrya vyčnívá, takže připomíná ocas. Neúměrně veliká je zatím i hlava.
9. Vyvíjejí se oči, ústa s jazykem a krevní buňky. Embryo již má drobné svaly, díky kterým se pohybuje.
10. Zde již mluvíme o plodu, který měří přes 2,5 cm. Všechny orgány jsou funkční a pracují. Na rukou a nohách se vytvářejí prsty. Mozková aktivita pořád sílí.
11. Z dásní rostou zoubky a srdce pořád dozrává.
12. Prsty jsou pořád slepené kůží, ale již funkční a vyvinuté. Je vhodná doba provádět screeningové (zobrazovací) testy, odběry matčiny krve a ultrazvuk.

Průběh a růst dítěte v prvním trimestru těhotenství

 

Druhý trimestr mezi 13 až 27 týdny

Typicky nastává druhý trimestr těhotenství po 13. týdnu. Těhotné hlásí ustoupení ranních nevolností a zvracení, dále mívají více energie a lepší náladu.

Pravděpodobně si všimnete, že jste něco málo přibrala. Vůbec se ale nelekejte, protože stabilní přibírání na váze je normální můžete jej očekávat. Je důležité, abyste byla silná a dobře živená vy, protože živíte i své dítě a máte zvýšený kalorický výdej. Dostatečná, ale pořád zdravá, čerstvá a pestrá strava je důležitá pro zdraví vás i dítěte. Můžete se věnovat i cvičení, pokud těhotenský specialista nerozhodne jinak.

Upozorňuji, že se u některých matek může vyvinout těhotenská, a tedy gestační cukrovka, kterou lékař nejčastěji zachytí mezi 24. až 28. týdnem, ale může se objevit i dříve.

Týden těhotenství: Co se přesně uděje?
13. Plod se pořád silněji a citelněji pohybuje. Měří přes 7 cm.
14. Oči jsou vyvinutá, ale zatím překrytá víčky. Na rukou a nohou rostou nehty.
16. Plod má přes 14 cm, rostou řasy a obočí. Vhodná doba na screening mateřského séra.
18. – 20. Lékař vyšetřuje těhotnou ultrazvukem a kontroluje abnormality a polohu placenty.
20. Plod měří přes 21 cm. Má funkční uši a dokonce slyší. Na prstech se vytvořily otisky. Na ultrazvuku již lze zkontrolovat pohlaví.
24. Plod měří přes 33 cm, oči se otevírají, na kůži rostou chloupky, plíce se začínají hýbat.

Průběh a růst dítěte ve druhém trimestru těhotenství

 

Třetí trimestr mezi 28 až 40 týdny

Dítě roste nejrychleji právě ve třetím trimestru. Jeho rychlý vývoj vás může výrazněji unavovat a vyčerpávat, takže budete častěji spát a na důležitost spánku nikdy nezapomínejte.

Rychlé změny a růst si všimnete i na svém těle. V posledních týdnech začne dítě klesat níže v oblasti pánve, aby se pomalu připravilo na porod. Doprovázet to budou bolesti zad, dušnost a problematické dýchání, problémy se spánkem, či dokonce nespavost i přesto, že jste unavená.

Vyvinout se může negativní stav preeklampsie, což je závažná těhotenská komplikace spojena se špatným vývojem placenty, kdy dojde k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Na nedostatečné zásobení plod reaguje vytvářením látek, které zvyšují krevní tlak matky (hypertenze).

Týden těhotenství: Co se přesně uděje?
28. Dítě váží přibližně kilogram a měří 37 cm. Tělo velikostí dorostlo hlavu a dítě není tak disproporční.
32. Dítě převážně spí, ale pokud ne, pohyby jsou silné a výrazně citelné. Dítě připravené na porod by mělo být v poloze hlavou dolů.
36. Dítě měří cca 46 cm a hlava mu směruje do matčiny pánve. Pokud se narodí předčasně v tomto týdnu, šance na přežití jsou velmi vysoké.
40. Dítě má přes 50 cm a čeká a narození. Lékaři přesně netuší, co porod vyvolá, ale předpokládají, že jde o souhrn tělesných, hormonálních a emocionálních vlivů mezi matkou a dítětem. Vítej na světě, drobečku 🙂

Průběh a růst dítěte ve třetím trimestru těhotenství

MĚJTE PŘEHLED: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?

předčasný porod

 

Kdo vám zodpoví dotazy na délku těhotenství?

 • Non-stop linka 112, která pro vás v případě porodu pošle sanitku,
 • váš praktický lékař,
 • váš porodník či porodní asistent,
 • sestra pověřená péčí o matku a dítě,
 • lékárník v lékárně,
 • zdravotník ve škole nebo na pracovišti,
 • klinika sexuálního a reprodukčního zdraví,
 • klinika ženského zdraví.

Pokud právě rodíte nebo si myslíte, že se porod blíží nebo si nedovedete vypočítat délku těhotenství, oslovte zmíněné odborníky.

 

Délka těhotenství a často kladené otázky FAQ

Kolik trvá těhotenství v týdnech?
Zdravé a normální těhotenství trvá 40 týdnů.
Kolik trvá těhotenství v dnech?
Délka normálního těhotenství je 280 dnů.
Jak vypočítat délku těhotenství?
Většina těhotenství trvá přibližně 40 týdnů, resp. 38 týdnů od početí.

Zaznačte si první den vaší poslední menstruace a přičtěte 40 týdnů či 280 dnů. To je pravděpodobný, ale pouze přibližný termín vašeho porodu.

Jaká je délka těhotenství od početí?
Nenarozené dítě stráví v děloze 38 týdnů, i když průměrná délka těhotnství je 40 týdnů.
Existuje on-line kalkulačka délky těhotenství?
Ano, na internetu najdete těhotenských kalkulaček spousty, třeba zde na stránce Maminkám.cz. Výpočet si můžete porovnat hned v několika kalkulačkách, abyste získala co nejpřesnější odhad.
Trvá těhotenství 9 nebo až 10 měsíců?
Těhotenství začíná prvním dnem od poslední menstruace. Znamená to, že na začátku ještě těhotná nejste a skutečně budete těhotná až po prvních 2 týdnech. Téhotenství tak reálně trvá 9,5 měsíce a ne přesně 9 ani 10.
Je těhotenství úplné po 39 nebo až po 40 týdnech?
Pokud se dítě narodí před 37. týdnem těhotenství, jde o předčasný porod.

Pokud se narodí mezi 39. až 40. týdnem, narodilo se včas.

Pokud se narodilo po 40 týdnu, jde o pozdní termín.

Pokud se narodilo až po 42 týdnech, šlo o narození po termínu.

Je normální porod až po 42 týdnech těhotenství?
Po 42. týdnu již jde o porod po termínu. Problém není příliš častý, ale pokud se u vás objeví, dítěti mohou hrozit určitá zdravotní rizika. Může však být i naproso zdravé a ještě během těhotenství nelze tato rizika předpokládát.
Je riziko, když budu rodit až po mých 40 letech?
Za předpokladu, že máte normální dělohu, můžete pořád otěhotnět s pomocí reprodukčního speciaisty. S věkem ale roste riziko těhotenských komplikací, takže vždy pozorně poslouchejte doporučení svého lékaře.
Rodí starší matky dříve nebo později?
Pokud je vám nad 35 let je pravděpodobné, že porodíte předčasně. Narozené dětí budou mít zřejmě nízkou porodní hmotnost a potřebovat zvýšenou poporodní péči.
Jaké bylo nejdelší těhotenství, které se kdy povedlo zaznamenat?
Podle Guinessovy knihy rekordů trvalo nejdelší těhotenství 375 dní, a tedy 12,5 měsíce. Holčička se každopádně narodila zdravá.
Jaké bylo nejkratší těhotenství?
Z roku 2020 pochází případ předčasně narozeného dítěte, které se narodilo po 148 dnech, a tedy o 132 dní předčasně.
Může být někdo těhotný třeba 2 roky?
Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že takové těhotenství existovalo nebo existuje.

Zmíním ale výraz kryptické těhotenství, kdy žena sice je těhotná, ale kvůli nějaké příčině si to neuvědomuje a neví o tom.

Máte děti? Narodily se předčasně, po termínu nebo zcela bez problémů tak, jak jste si vypočítala?

Na vaše zkušenosti se v redakci Erekce.cz těšíme společně s ostatními čtenáři. Pište nám je do komentářů pod článkem, prosím 🙂 Děkuji.

 

DÁLE ČTĚTE: Ovariální rezerva: Co ideálně dělat, pokud je snížená?

snížená ovariální rezerva

 

Leave a Reply