Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?

Příznaky těhotenství zajímají ženy, které zatím netuší, zda jsou nebo nejsou těhotné a zatím si ještě neudělaly těhotenský test. Ani test ale neposkytuje 100 % jistotu a je spolehlivý pouze na 99 %. O jednom ze sta dětí se tak neví, že přijde na svět. Proto si po nechráněném sexu své příznaky kontrolujte.

Příznaky těhotenství mohou zajímat i muže, pokud se jim partnerka zatím nepřiznala nebo zatím sama netuší, na čem je.

Těhotenství poznáte v první řadě podle náhlých nevolností, poměrně silné únavy a citlivosti na některé pachy, chutě, ale i zvuky a další vjemy.

příznaky těhotenství

 

Kdy začínají první příznaky těhotenství?

Za první týden těhotenství považujte datum své poslední menstruace a to i v případě, že jste v tom čase ještě těhotná nebyla. Mnohé ženy nemají během prvních několika týdnů vůbec žádné příznaky těhotenství, takže o něm vůbec nemusí tušit.

 

Časné příznaky těhotenství

Těhotenství má tyto časné příznaky:

  • slabé křeče a silnější špinění
  • vynechávání menstruace
  • únava a soustavná vyčerpanost
  • nevolnosti, bolesti břicha, nadýmání
  • pálení žáhy
  • bolesti prsou, pocit oteklých a podrážděných prsou
  • citlivá prsa a bradavky
  • častější močení
  • změny nálad v rychlém čase
  • náhlé změny tělesné teploty od návalů horka po zebení
  • zvýšený krevní tlak a rychlejší tep
  • akné a kožní problémy, narůžovělá, zarudlá a mastná pleť

ZODPOVĚDNÝ TIP: Usilujete o mimino, ale pořád se nedaří? Užívejte pravidelně české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN.

Obsahují Macu peruánskou, Ženšen pravý a další složky pro podporu ženské plodnosti, sexuálního zdraví a otěhotnění.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN. Případnou objednávku vám e-shop Proerecta.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou plodnosti pro rychlé otěhotnění. Stránka Erekce.cz není prodejcem výrobku. Tím je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Křeče a silnější špinění v raném těhotenství

První až čtvrtý týden se těhotenství odehrává zatím pouze na úrovni buněk. V oplodněném vajíčku se shlukují buňky a z nich se dále vyvíjí jednotlivé orgány a končetiny drobného tělíčka.

Po 4 týdnech se tento „zárodek“ přesune (a tedy implantuje) do děložní výstelky. Tehdy může dojít k tzv. implantačnímu krvácení, které si budoucí maminky zvyknou plést se slabou menstruací. Toto krvácení se neobjevuje u všech žen. Pokud ale ano, objeví se přibližně v době, kdy byste jinak měla menstruaci.

Implantační krvácení mívá tyto vlastnosti:

  • Jiná barva krve. Může být narůžovělá, červená nebo hnědá až černá. Obvykle poznáte, že je krev jinačí, než běžně.
  • Menší objem krve: Při implantačním krvácení se uvolní menší objem krve, než při běžné menstruaci. Ženy jej popisují jako slabé krvácení, které ale nikdy nepřeroste do silného proudění. Žena mnohdy nepotřebuje ani tampon či vložku.
  • Slabší bolesti: Bolesti a křeče bývají slabší, než klasická menstruační bolest. Ženy je vnímají jako mírné.
  • Kratší trvání: Implantační krvácení obvykle netrvá déle, než 3 dny. Někdy se dokonce objeví pouze na pár hodin.

Pokud máte podezření, že u vás krev pochází z implantačního krvácení, určitě nekuřte tabák ani jeho náhrady, ideálně vůbec nepijte alkohol a zcela logicky neužívejte žádné drogy. Zatím ještě nevíte, zda v sobě nenosíte nový život, takže jej nesmíte ohrožovat zlozvyky.

Zmíněné faktory mohou implantační krvácení zesilovat. Gynekologové nedoporučují ani používání tamponu, protože zvyšují riziko zavedení infekce do pochvy.

BUĎTE OPATRNÁ A MĚJTE PŘEHLED: Fetální alkoholový syndrom poškozuje mozek a orgány dítěte. V těhotenství alkohol vůbec nepijte. Vady si dítě ponese doživotně.

fetální alkoholový syndrom

 

Vynechávání menstruace na začátku těhotenství

Když se embryo uhnízdí ve stěně dělohy, váš organismus začne produkovat hormon lidský choriový gonadotropin. Stará se o to, aby se plod udržel a těhotenství pokračovalo. Hormon zároveň blokuje vaječníky, aby každý měsíc neuvolňovaly zralá vajíčka.

První 4 týdny po početí vám bude vynechávat menstruace. Pokud trpíte nepravidelnou menstruací, doporučuji udělat si těhotenský test.

  • Pokud bude test pozitivní, domluvte si gynekologické vyšetření nebo schůzku s porodní asistentkou.
  • Pokud nyní užíváte jakékoliv léky na předpis, u předepisujícího lékaře zjistěte, zda nepředstavují žádné riziko pro těhotenství.

RYCHLÝ NÁKUP A DISKRÉTNÍ DORUČENÍ: Objednejte si těhotenský test z on-line lékárny Pilulka.cz. Rychlé doručení do 2 dnů a vždy výhodné ceny.

těhotenský test clearblue

 

Výkyvy tělesné teploty a návaly horka

Již v raném těhotenství bude bazální teplota vyšší. Vždy ale přemýšlejte, co jste dělala. Bazální teplotu zvýší i sportovní aktivita nebo pouhé teplé počasí. Vždy dodržujte dostatečný pitný režim a při sportu či práci se snažte nadměrně nenamáhat.

 

Únava a vyčerpání

Soustavná únava může doprovázet nejenom rané, ale celé těhotenství. Je zcela běžným a velmi častým příznakem, protože plod na růst spotřebuje hodně energie. Únavu a pocit ospalosti prohlubuje i zvýšená hladina progesteronu.

  • Nejvíce unavená se budete cítit v prvních týdnech těhotenství. Snažte se spát pravidelně a dostatečně. Spěte kdykoliv budete mít potřebu bez ohledu na to, jaká denní doba právě je. Nesnažte se únavu přebíjet kofeinovými nápoji. Odpočinek potřebujete nejenom vy sama, ale také vaše děťátko.
  • Ložnici řádně a často větrejte. Ze začátku těhotenství budete mít vyšší tělesnou teplotu a ta by vás v přetopené místnosti budila.

 

Přibírání na váze

Budoucí matky přibírají během těhotenství nejčastěji koncem prvního trimestru. Nárůst váhy je zpravidla mezi 1 až 4 kilogramy.

Kromě tuku tělesnou váhu zvyšují i jiné faktory, a to:

prsa 0,5 až 1,5 kg
děloha 1 kg
placenta (plodové lůžko) 0,75 kg
plodová voda 1 kg
objem krve a dalších tekutin 2,5 až 3,5 kg
tuk 3 až 4 kg

Tabulka faktorů přibírání na váze v těhotenství

 

Nevolnosti, bolest břicha, zvracení, zažívací potíže v těhotenství

Zažívací komplikace jsou nejčastější mezi 4. až 6. týdnem těhotenství, nejzávažnější jsou kolem 9. týdne. Těhotné ženy často hlásí hlavně ranní nevolnosti, ale objevit se mohou kdykoliv během dne i noci a nejde tak pouze o ranní bolesti břicha.

Zde lékaři neznají přesnou příčinu, předpokládájí ale, že i zde jsou na vině hormony v nerovnováze.

V prvním trimestru jsou těžkostí mírné až středně závažné, nejsilnější jsou koncem prvního trimestru a s nástupem druhého trimestru se opět zmírňují.

  • Mějte doma zásobu dietních sucharů a černého čaje. Jezte je ke snídani během dnů, kdy budete pociťovat ranní těhotenskou nevolnost.
  • Pijte dostatek čisté vody nebo neochucených bylinkových čajů.
  • V případě úniků moči nebo stolice (tzv. fekální inkontinence) navštivte urologa.

 

Výkyvy srdeční frekvence

Citelné změny srdeční frekvence těhotné ženy hlásí kolem 8. až 10. týdne. Srdce pumpuje krev rychleji a vydatněji, aby ji dostalo všude, kde je potřebná. Výkyvy vyvolávají hormonální změny.

Podle studie se průtok krve zvedne o 30 až 50 %. Je rozumné nechat si srdce vyšetřit, aby se vyloučilo jeho selhání a zajistilo správné fungování. Pro tyto cíle a eliminaci rizik může lékař předepsat léky.

 

Výkyvy krevního tlaku

V raných fázích těhotenství má vysoký i normální krevní tlak tendenci klesat. Tehdy se rozšiřují cévy, což může vyvolat náhlé pocity závratí a na omdlení.

Pokud se během prvních 20 týdnů objeví vysoký krevní tlak (hypertenze), obvykle není důsledkem těhotenství, ale jiné základní zdravotní komplikace. To znamená, že tlak může zvedat jiná příčina, než budoucí děťátko. Lékař vám bude tlak pravidelně měřit, aby zaznamenal a posoudil případná rizika těchto výkyvů.

  • Začněte cvičit cviky bezpečné pro těhotenství. Fyzická nečinnost by zhoršovala váš zdravotní stav a kondici.
  • V lékárně si kupte tlakoměr a pravidelně si hodnoty zapisujte.
  • Lékaře se ptejte na vhodné dietní tipy, které povedou ke snížení vysokého tlaku.
  • Dostatečně pijte a pravidelně jezte. Vyhnete se tak závratím.

 

Bolest prsou, otoky, podráždění, mravenčení, nepříjemné pocity

Těhotné ženy hlásí nepříjemné změny na prsou mezi 4. až 6. týdnem. I tyto pocity jsou způsobeny hormonálními výkyvy. Až se organismus přizpůsobí hormonálním změnám, nepříjemné pocity na prsou po několika týdnech ustanou.

Kromě toho hormony podporují růst prsou a změn si všimnete i na bradavkách. Budou prokrvenější a tím citlivější, mohou se jevit větší a zduřené, barvou tmavější. Těchto změn si všimnete zhruba v 11. týdnu těhotenství.

Hormonální změny mohou vyvolat dočasné problémy s pletí a hlavně akné. Pokud jste akné trpěla předtím, během těhotenství může být výraznější a silnější.

  • Kupte si pohodlnou těhotenskou podprsenku bez kostic, která vás nebude nikde tlačit.
  • Těhotenskou podprsenku lze pomocí spon upravit, takže bude kopírovat tvar prsou, když se vám zvětší.
  • Nepříjemnému otírání citlivých bradavek zabráníte pomocí měkkých vložek do podprsenky.

 

Výkyvy nálad a nepříjemné duševní stavy

V těhotenství přirozeně narůstá hladina estrogenu a progesteronu. Vlivem hormonů budete velmi pravděpodobně mnohem náladovější a emočně citlivější. Tyto změny jsou ale naprosto přirozené, proto se za ně neomlouvejte. Netrpělivému partnerovi a lidem v okolí vysvětlete, že za své chování v tomto období zas až tolik nemůžete a poproste je o strpení.

Sebe i okolí připravte na případné:

  • stavy podrážděnosti, nepříjemného chování a reakcí
  • úzkosti až deprese
  • náhlé výstřely euforie a produktivity

 

Časté močení a případné úniky moči (močová inkontinence)

Těhotenství zvyšuje míru prokrvení. To vede ke zpracovávání většího množství tekutin v ledvinách a močovém měchýři. Výsledkem je časté močení, naléhavé nutkání na močení, pocit soustavně plného měchýře a nevydatného vymočení.

Ničím výjimečným není ani močová inkontinence, zvlášť pokud začne větší plod tlačit na měchýř.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Citlivost nebo až averze na některé pachy a chutě

Citlivost na určité pachy, chutě či dokonce zvuky je běžným příznakem raného těhotenství. Tato citlivost může dále přerůst až do žaludeční nevolnosti a zvracení, nebo dokonce úplného vyhýbání se některým potravinám, nápojům nebo i lidem.

Smyslové vjemy se mohou měnit během celého těhotenství, přičemž nejvýraznější jsou typicky během prvního trimestru. Smysly mohou být výrazně citlivější nebo i méně citlivé, kvůli čemu některé vjemy nemusíte dočasně vnímat vůbec. To, co vám chutnalo a vonělo jeden den, se vám může na druhý den zdát bez chuti a vůně.

Podle průzkumů by se smysly měly vrátit do normálu brzy po porodu nebo nejpozději do jednoho roku po něm.

 

Pálení žáhy

Kvůli hormonální nerovnováze může docházet k úniku žaludečních kyselin, které vyvolají pálení žáhy. Na žaludek navíc tlačí rostoucí plod.

  • Jídelníček si rozdělte na několik menších chodů víckrát za den.
  • Po každém jídle zůstaňte několik minut sedět, aby se všechna potrava dostala do střev a začala se rychle trávit.
  • Pokud potřebujete prášky pro neutralizaci žaludečních kyselin, zeptejte se porodního lékaře, zda jsou pro vás vhodné a bezpečné.

 

Mastná pleť a vznik akné

Již na začátku raného těhotenství můžete zaznamenat mastnější a lesklejší pleť, na které začnou rašit pupínky a akné. Nechtěné změny na pokožce jsou důsledkem zvýšených hladin hormonů a silnějšího prokrvení. Obojí stimuluje mazové žlázy v pokožce k silnějšímu výkonu.

Kromě mastnoty bude pleť působit leskle, ale také zarudle. Nejlepší pomocí pro vás bude konzultace s kožním lékařem – dermatologem. Klikněte na odkaz a najděte si dermatologa blízko vašeho bydliště.

Většina raných příznaků těhotenství má tendenci být mírnější ve druhém trimestru.

 

Jak rychle dovedu zjistit, že jsem již těhotná?

Velmi přesvědčivým příznakem je vynechání menstruace. Odborníci doporučují udělat si v tomto čase domácí těhotenský test. Seženete jej v lékárně nebo v drogerii, jsou volně dostupné a zaručují až 99% přesnost výsledků.

Test si lze udělat i dříve, tehdy ale hrozí riziko, že výsledky budou nesprávné, či dokonce falešně negativní. To znamená, že test hlásí negativní výsledek, ale vy již těhotná jste. Stává se to, pokud si uděláte test příliš brzy. V moči totiž zatím nemusí být dostatečná hladina lidského choriového gonadotropinu, který test detekuje. HCG se nachází pouze v moči a v krvi těhotných žen.

Z tohoto hlediska jsou přesnější krevní testy těhotenství. Dovedou detekovat přítomnost gonadotropinu rychleji, než z moči a to již 6 až 8 dní po ovulaci. Z moči lze hormon naměřit po přibližně 3 týdnech. Krevní test vám může udělat pouze lékař, takže nejsou realizovatelné v domácím prostředí.

Příznaky těhotenství jako únava, bolesti břicha a citlivá prsa se mohou objevit ještě před vynecháním menstruace. Mohou tak leccos napovídat, ale nejsou zaručeným potvrzením toho, že jste těhotná. Jedinou jistotu nabízí až těhotenský test. Porodníci radí, že pokud vám test vyjde negativně, je rozumné udělat si jej za týden znovu.

 

Kdy bych si měla udělat těhotenský test?

Ideální doba na domácí těhotenský test z moči je jeden týden po prvním vynechání menstruace. Testy mají spolehlivost mezi 97 až 99 %, pokud je použijete ve správný čas. Naprostou jistotu přináší až test těhotenství z krve, který vám udělá gynekolog.

Pokud vám vyjde domácí test pozitivně, ihned kontaktujte gynekologa. Může doporučit potvrzující test z krve a zároveň vás důkladně vyšetří, aby těhotenství potvrdil nebo vyvrátil. K lékaři se zároveň budete pravidelně vracet v průběhu celého těhotenství, aby dohlížel na zdraví vás i budoucího mimina.

MĚJTE PŘEHLED: Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?

otěhotním, pokud se otřu o sperma?

Co jsme zjistili o příznacích těhotenství?

Těhotenství způsobuje významné změny ve fungování organismu i chování. Typickými příznaky je nevolnost, citlivá prsa, vynechávání menstruace a časté změny nálad. Společným jmenovatelem je hormonální nerovnováha.

S podezřením na těhotenství doporučuji udělat si domácí těhotenský test z moči. Pokud bude pozitivní, svěřte se do péče gynekologa. Lékař zároveň doporučí další plán k ochraně vašeho zdraví a zdraví budoucího děťátka.

Máte vlastní zkušenost s příznaky těhotenství? Kdy jste si jich poprvé všimla? A jak se u vás těhotenství projevilo? Nás i naše čtenáře vaše zkušenost zajímá, proto se s námi určitě podělte v komentářích pod článkem 🙂

Za celou redakci Erekce.cz děkuji a přeji vám krásné a bezproblémové rodičovství.

Proerecta WOMEN koupit

DÁLE ČTĚTE: Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? A jak poznám, že jsem těhotná?

jak dlouho trvá otěhotnění po sexu?

Leave a Reply