Červené tečky na penisu a žaludu: 10 častých nemocí, projevy a rychlá léčba.

Červené tečky na penisu nebo žaludu může způsobit nevinné poranění během sexu (oděrky, drobné natržení), ale mohou být také projevem nebezpečné pohlavní nemoci. Pokud jste si na intimních partiích našel nečekané tečky či jiné neznámé útvary a podráždění, nelekejte se předčasně.

Samozřejmě má smysl nechat se vyšetřit u praktického lékaře nebo přímo na venerologii. Pokud se tečky do 2 dnů neztratí, určitě na vyšetření jděte. Snížíte tak riziko, že nemocí nakazíte partnerku nebo rodinu přenosem přes toaletu, ručníky nebo prádlo.

Zde je 10 nejčastějších komplikací, které se projevují právě červenými tečkami na penisu, na žaludu nebo v blízkém okolí genitálu.

červené tečky na penisu

 

Genitální ekzém

Ekzémy na genitálu nebo v jeho těsném okolí se obvykle „hlasitě“ projevují:

 • nesnesitelné svědění, kvůli kterému se postižený škrábe a zvyšuje riziko rozšíření ekzému
 • bolestivá kůže v místě postižení a těsném okolí, která omezuje kvalitu života
 • červená vyrážka na penisu, varlatech a bezprostředním okolí

Zda se skutečně jedná o genitální ekzém nebo jiný problém dovede určit pouze lékař – kožní lékař dermatolog nebo specialista na pohlavní nemoci venerolog. Ekzém se léčí předepsanými topickými stereoidy, které mají za úkol snižovat zánět kůže. Dále pak přípravky pro změkčení kůže, které suché ekzematické skvrny zjemní a uleví od svědění.

Citlivou pokožku na genitáliích poškozuje kosmetika a drogérie, proto by měl postižený začít sledovat, co používá a přípravky střídat. Tím může rychleji zjistit, které konkrétní značky či složení mu vadí.

Nejde pouze o mýdla, sprchové gely a deodoranty, ale také prací prostředky, které na kůži působí z oblečení a ložního prádla. Důvodem může být i pocení a otírání penisu o dráždivé materiály oblečení. Zkuste vyměnit nebo přestat používat aktuální kosmetiku a drogerii a to samé udělejte s materiály vašeho oblečení.

Ekzém mohou způsobit i alergie. Pánové, kteří si libují v erotických hračkách, pomůckách a různých lubrikačních gelech na ně mohou být alergičtí. Častým alergenem jsou spermicidní přípravky (výrobky, které hubí spermie – krémy, gely, spreje) nebo kondomy, hlavně ty latexové.

Pro zajištění rychlé úlevy je potřeba nechat se vyšetřit, koupit doporučené léčivo a doma sledovat, čím se potíráme a co na sobě nosíme.

 

Genitální opar (herpes)

Genitální opar patří mezi pohlavně přenosné nemoci. Běžně způsobuje červené tečky, vřídky a další útvary na penisu, žaludu a v okolí genitálu.

Bohužel mohou být příznaky pouze mírné, kvůli čemu postižený odkládá návštěvu lékaře. Někdy opar nemá žádné příznaky, i když je postižený již delší dobu nakažený. Červené vředy bývají hlavním příznakem. Vředy mají tendenci praskat a na postižených místech zanechávat nehezké jizvy.

Jak se imunitní systém snaží s infekcí bojovat, může způsobovat otoky, zvýšenu teplotu, nateklé žlázy, bolest a projevy podobné nachlazení.

Herpes bohužel nelze nikdy celkem vyléčit. Lze se tak pouze snažit snižovat negativní příznaky, tlumit ty existující a vyhýbat se nechráněným souložím, aby se zabránilo dalšímu přenosu. Lékař předepíše odpovídající léky.

Klikněte a čtěte podrobný článek o projevech a léčbě genitálního oparu.

 

Psoriáza na penisu

Psoriáza je autoimunitní onemocnění. Záněty postihují celé tělo, ale nejjasněji se projevují právě na pokožce v podobě červených svědivých skvrn podél penisu nebo na žaludu.

Na genitální psoriázu se předepisují:

 • kortikostereoidní masti
 • dehet
 • kalcipotrienový krém

Tato léčiva musí pacient aplikovat pouze na postiženou část.

Genitální psoriáza není přenosná. Tělesné záněty se vyskytují pouze v a na těle postiženého. Projevem je svědění a někdy i bolest, takže tento typ kožní nemoci může pacientovi znemožňovat soulož a omezovat intimní život.

 

Balanitida (balanopostitida)

Balanitida je zánět žaludu. Projevuje se:

 • záněty žaludu
 • červené puntíky a vyrážky na pokožce žaludu nebo na vnitřní straně předkožky (pokud muž není obřezaný)
 • výtok, často páchnoucí
 • svědění, bolest, nepříjemné pocity na žaludu

Nejčastější příčinou je:

 • psoriáza jinde po těle
 • dráždivá kosmetika a drogerie
 • pohlavně přenosné nemoci
 • kvasinkové infekce
 • neléčená cukrovka

Balanitida se léčí pomocí krémů proti kvasinkovým infekcím, antibiotik pro hudební bakterií a udržováním čistoty a suchosti postiženého místa.

Kvůli balanitidě muži často podstupují částečnou nebo úplnou obřízku, aby se zbavili těsné předkožky, pod kterou se nemoc šíří.

Klikněte a čtěte podrobný článek o projevech a léčbě balanitidy.

 

Syfilis

Syfilis patří mezi pohlavně přenosné nemoci. Projevem jsou červené tečky a vřídky na penisu a v okolí. Syfilis má 4 stadia, přičemž každé se projevuje jinak a trvá různě dlouho.

 • Primární: Na penisu, žaludu, ale i kolem hráze, konečníku a ústní dutiny se objeví pevné a oválné, bolestivé vředy.
 • Sekundární: Tělo se začíná bránit nákaze a objevuje se pokročilá vyrážka, zvýšená teplota, únava, vyčerpání a nateklé žlázy.
 • Latentní: Původní příznaky zeslábnou a někdy se dokonce úplně vytratí.
 • Terciální: Infekce roste a začíná se šířit do nervové soustavy a napadat tělesné orgány.

Syfilis je smrtelně nebezpečný a je důležité začít se co nejdříve léčit. Léčí se silnými antibiotiky, bohužel škody, které dovedou napáchat, jsou nezvratné.

Klikněte a čtěte podrobný článek o projevech a léčbě syfilisu.

 

Svrab

Svrab způsobuje Zákožka svrabová (druh roztoče), která může žít ve vrstvách kůže. V nich si vyhrabává chodbičky. Svrabem se lze nakazit kožním kontaktem s infikovanou osobou, samozřejmě i během pohlavního styku.

Běžným projevem jsou červené vyrážky na penisu a na jiných postižených místech. Vyrážky mohou vypadat i jako drobné pupínky, puchýřky a šupinatá kůže. Projevy na kůži doprovází silné svědění a to hlavně v noci, když je zákožka v pohybu, vrtá si další cestičky. Parazit navíc klade pod kůží vajíčka, ze kterých se rodí další zákožky a svrab se může rozšiřovat a ještě více svědit.

Lékař předepíše mast, kterou si postižený musí mazat na celé tělo, protože nikdy neví, kam se až zákožka stihla provrtat.

 

Kožní mykóza (houbová infekce)

Houbovité infekce způsobují červené tečky a vyrážky. Z penisu se může rozšířit do okolí genitálu, na hráz, hýždě, konečník , třísla a vnitřní stranu stehen.

Během léčby se na postižená místa aplikují antifungicida, a tedy léčiva hubící houby a plísně. Pokud by nezabraly, musí lékař předepsat léky pro vnitřní užití.

Důležitá je správná hygiena a hlavně časté větrání penisu a intimní oblasti, nošení prodyšného prádla a snaha nezapařit intimní partie.

 

Molusky

Molusky (Molluscum contagiosum) jsou měkké červené hrbolky a výrůstky, které způsobuje virová infekce. Objevují se na penisu, šourku a v blízkém okolí. Hrbolky jsou někdy zcela bezbolestné, jindy mohou mírně svědit.

Virus je přenosný a šíří se kontaktem kůže na kůži. Lépe se mu daří v teplém a vlhkém prostředí. U jinak zdravého člověka molusky nepředstavují vysoké riziko, zpozornět by ale měli muži s oslabenou imunitou vlivem HIV nebo rakoviny.

Výrůstky se mohou po čase samy vytratit a to i bez léčby, každopádně lékaře navštívit doporučujeme. Samotná léčba nemusí být vždy účinná na 100 %.

Léčba se orientuje na odstranění hrbolků:

 • zmražením podobně jako u běžných bradavic
 • laserem
 • použitím různých mastiček a krémů

Klikněte a čtěte podrobný článek o projevech a léčbě molusek.

 

Vyrážky na penisu z léků

Některé léky na předpis způsobují jako negativní vedlejší účinek různé alergické reakce. Puchýřky nebo vyrážky na penisu mohou způsobit třeba některé druhy antibiotik. Tečky se mohou dále šířit po těle.

Alergická vyrážka se může objevit nejen během užívání antibiotik, ale také po jejich vysazení. Problémem je, že pokud vyrážka nezmizí sama, bude potřeba užívat další léky pro její odstranění (antihistaminika a kortikosteroidy).

Pokud se u vás taková vyrážka objeví, informujte lékaře, který léčbu předepsal. Může změnit dávkování nebo předepsat jiný lék.

 

Bowenoidní papulóza

Bowenoidní papulóza je pohlavně přenosná nemoc, kterou způsobuje určitý druh lidského papilomaviru (HPV virus). Na penisu nebo na konečníku se objevují drobné červené, fialové až hnědé skvrnky.

Nemoc může sama odeznít po několika měsících, ale vždy je lepší spolehnout se na cílenou léčbu. Na fleky se mažou léčivé krémy, odstraňují se laserem nebo se zmrazují jako bradavice. Pokud se delší dobu Bowenoidní papulózu nepovede vyléčit, existuje riziko, že způsbí až rakovinu penisu. Vždy proto navštivte lékaře a nespoléhejte se, že se nemoc ztratí sama.

 

Jak se před červenými tečkami různého původu chránit v rámci prevence?

Penis pravidelně myjte a to i pod předkožkou. Pokud máte předkožku zúženou a špatně se vám pod ní dostává, nechte se obřezat. Používejte šetrnou kosmetiku a drogerii a snažte se zjistit, které přípravky vám škodí a genitálie dráždí.

Intimní partie často větrejte a nakupte si vzdušné oblečení. Během sexu se vždy chraňte kondomem a doporučujeme to i pokud máte léta stejnou partnerku.

 

Co jsme o tečkách na penisu zjistili?

Většina ze jmenovaných příčin je vysoce léčitelná, samozřejmě pod dohledem lékaře. Nesnažte si léčbu nastavit podle článků na internetu. Nemusíte přesně zjistit, jaká konkrétní nemoc je ta vaše. Některé se na sebe podobají a laik je nedovede rozeznat.

Léčba je důležitá. Pokud jde o pohlavně přenosné nemoci, musíte se řádně vyléčit, abyste nákazu nešířil.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply