Hormonální akné je jiné, než ostatní druhy. Pozor na vysoký testosteron.

Hormonální akné je nehezký problém, který v dospělosti trápí ženy i muže. Jde o červené, černé nebo bílé pupínky naplněné hnisem (aknózní cysty).

Kromě toho, že akné není příliš přitažlivé, vyvolává i další problémy. Hormonálně-aknózní pleť je soustavně podrážděná, takže nepříjemně svědí. Neustále mastná pokožka na obličeji nebo i ramenou a zádech dovede ušpinit polštáře a ložní prádlo.

Hormonální akné vzniká stejně jako „klasické“ akné nadprodukcí kožního mazu (odborně sebum), který ucpává kožní póry, přes které jinak zdravá pokožka dýchá. V ucpaných pórech se množí bakterie, až se celý pór infikuje a vznikne zánět. Ten akné ještě více zhoršuje a zvýrazňuje.

V článku vysvětlím, jak hormonální akné vzniká, ale hlavně jak se léčí a zda je možné chránit se před ním v rámci přirozené prevence.

hormonální akné

 

Co přesně je hormonální akné?

Hormonální akné (známé také jako dospělácké akné) se objevuje u dospělých lidí typicky mezi 20 až 50 lety. Nejde tedy o pubertální akné, se kterým se někdy setkala většina teenagerů.

Kromě obličeje se hormonální akné objevuje nejčastěji na ramenou, na krku, na hrudi a zádech v podobě pupínků, červených nebo bílých teček a závažnějších cyst, které jsou plné hnisu a po vytlačení způsobují charakteristické aknózní jizvy. Akné je přímým důsledkem přílišného nahromadění kožního mazu v mazové žláze.

Hormonální akné může vytvořit několik typů:

  • bílé tečky,
  • červené tečky,
  • papuly,
  • pustuly,
  • cysty.

druhy hormonálního akné

Zleva: hormonální aknózní papuly, pustuly, noduly a cysty

VÍTE, ŽE typy hormonálního akné jsou stejné jako jiné druhy akné? Rozdíl je pouze v příčině jejich vzniku.

Stejné typy akné jsem proto vyjmenovala i v článku Akné před menstruací lze zmírnit i vyléčit. Čtěte, proč vzniká a jaké jsou možnosti.

akné před menstruací

 

Jak časté je hormonální akné a koho ovlivňuje nejčastěji?

Ohrožení jsou muži i ženy, přičemž hormonální akné se objevuje častěji u žen kvůli častějšímu a výraznějšímu kolísání hladin hormonů. To se děje hlavně během těhotenství a s nástupem menopauzy.

Nelze nikdy předpovědět, jak dlouho akné vydrží. U někoho je to pouze několik dnů až týdnů v případě krátkodobě „rozházených“ hormonů. Pokud se ale nezačne léčit, pravděpodobně se zhorší, významně zviditelní a vydrží dlouhé měsíce až roky.

Podle hrubé statistiky se někdy během života s akné setká až 80 % lidí.

  • Po 20. roku se akné objevuje až u 50 % žen.
  • Po 40. roku se objevuje u 25 % žen.

ROSTLINNÉ DOPLŇKY PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

České doplňky Proerecta pomáhají díky bylinkám bezpečně a přirozeně obnovit hormonální rovnováhu.

  • Pro ženy s aknózní pletí je vhodná Proerecta WOMEN,
  • pro muže s hormonálním akné je to Proerecta LONG.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na doplňky přímo na stránce Proerecta.cz. E-shop vám balíček doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s optimalizací hormonální rovnováhy tak, aby hormony v nerovnováze nestimulovaly nadměrnou produkci kožního mazu.

 

Jak poznám, že mám právě hormonální akné?

O tom, že jde skutečně o hormonální a žádné jiné akné, vás bude s jistotou informovat až kožní lékař. Odhalit jej může i endokrinolog, a tedy specialista na hormonální poruchy. Doporučuji nechat vyšetřit se u obou těchto lékařů.

Lékaře bude zajímat:

  • které kosmetické produkty pro péči o pleť používáte a jak přesně,
  • jak spíte a jaké máte spací návyky,
  • zda jste ve stresu a kde tento stres pramení,
  • jaký je váš celkový zdravotní stav, aby zjistil, zda existuje nějaká příčina hormonální nerovnováhy.

 

Příznaky hormonálního akné

Akné nejsou pouze jednotlivé puntíky. Obvykle vytváří tzv. léze, což jsou celé úseky podrážděné a poškozené tkáně. Tato zarudlá tkáň je následně poseta jednotlivými puntíky a cystami. Když se jednotlivé puntíky zanítí, začnou bolet a bolest se rozprostře po celé lézi.

Jak jsem psala na úvod, hormonální akné je nehezké. Pokud se nezačne včas a správně léčit, hrbolky na kůži se začnou zvětšovat a rozšiřovat, růst a ještě více bolet. Akné v tomto rozsahu způsobuje jizvy, kterých se je velmi problematické zbavit bez estetické chirurgie. Myslete na budoucnost, a pokud máte akné dnes, vyrazte k lékaři co nejdříve. Můžete si pouze pomoct a vaše kůže bude po léčbě vypadat hebká a mladistvá.

 

Příčiny hormonálního akné

Příčinou vzniku hormonálního akné jsou ucpané póry v pokožce. Změny v hladinách hormonů vedou ke zvýšené produkci kožního mazu, který je jinak potřebný, protože pokožku zvláčňuje a hydratuje.

Tímto přirozeným olejem se krmí bakterie v pórech, respektive ve vlasových folikulech, ze kterých vyrůstají vlasy, vousy a chlupy. Přemnožením bakterií a rostoucím zánětem roste i závažnost hormonálního akné. Kromě mazu se póry ucpávají i dalšími bakteriemi, nečistotami a odumřelými kožními buňkami.

Příčiny, které ovlivníte: Příčiny, které bohužel neovlivníte:
Stres. Meditujte, relaxujte a nežijte ve spěchu. Kolísání hormonů. Během menstruace, těhotenství nebo v menopauze jsou hormonální změny přirozené.
Únava. Spěte pravidelně a co nejvydatněji. Některá léčba. Zdůrazňuji hlavně různou léčbu testosteronem, která jeho hladinu zvyšuje nebo jej do těla přímo doplňuje. Hormonální nerovnováha může být i důsledkem některých typů léčby.
Kosmetika, která ucpává póry. Zkuste na nějaký čas nepoužívat kosmetiku na bázi olejů, která vám nebude ucpávat póry. Genetické předpoklady. Pokud se hormonální akné objevilo u někoho z rodiny, roste riziko, že se objeví i u vás.
Některé zdravotní komplikace. Typicky problémy s metabolismem, vaječníky nebo se štítnou žlázou.

Tabulka příčin hormonálního akné, které můžete ovlivnit a těch, které ovlivnit nelze

 

Které faktory mohou hormonální akné zhoršovat?

Hormonální akné může být i klidné a ne až tolik závažné. Bohužel postižení často nevědomě stav akné zhoršují. Rizikovým faktorem se může stát všechno, co vám ještě více ucpává kožní póry.

Dnešní doba je rychlá a plná povinností a požadavků. Když se je snažíme dokonale plnit, dostáváme se do chronického stresu. Stres není přímou příčinou akné, avšak způsobuje hormonální nerovnováhu a ta již akné vyvolává. Snažte se zvolnit své tempo, zpomalte a nenechte se rozhodit věcmi, které jinak neovlivníte. Snažte se o klid.

Znečištěné ovzduší. Žijeme ve městech plných fabrik a smog se rozšiřuje i na vsi. Někam do hor se asi stěhovat nebudete, proto pokud je to možné, travte volný čas v přírodě. Večer nebo i ráno v běžné dni omyjte špinavou pleť čistící vodou a nepoužívejte žádnou kosmetiku na báze olejů.

Přílišná vlhkost vzduchu. Ano, i vlhkost dovede ucpat póry. To by nebyl až takový problém, protože voda vyschne. Když se ale tato voda smíchá se zbytky odumřelé pokožky a dalšími nečistotami, vznikne zánět a s ním hormonální akné.

Snaha akné vymáčknout. A to hlavně špinavými rukami. Postižení mají mnohdy tendenci snažit se cysty a pupínky vytlačit, kvůli čemu ale ránu rozšiřují a zavádějí do ní ještě více bakterií. Obličeje a postižených míst jinde po těle se ideálně ani nedotýkejte, a pokud ano, tak čistou houbičkou a vhodnou kosmetikou.

Nevhodný stravovací režim. Nechci na nikoho ukazovat prstem, ale mluvím zde o typické skladbě českého jídelníčku plného rafinovaných cukrů, tuku a syntetických přísad. Tyto látky nejsou tělu přirozené, kvůli čemu se jim brání i podrážděnou pokožkou, která má tendenci stát se aknózní.

Zde mohu poradit pouze 2 věci:

  • Nejdříve zajít za kožním lékařem a tedy dermatologem.
  • V dalším kroku dodržujte všechny rady ke změnám životosprávy, které vám dá. Zároveň používejte případné léky přesně dle jeho doporučení.

 

Může být hormonální akné důsledkem těhotenství?

Ano a to velmi jednoduše. Těhotenství je běžně doprovázeno značnými změnami hormonálních hladin. Těhotenské akné se ale obvykle postupem času samo zlepší až úplně ztratí.

I během těhotenství můžete bezpečně používat kosmetické přípravky nebo i některá léčiva, které akné zmírní. Jelikož ale právě v těhotenství roste riziko, že by krém mohl ovlivňovat zdraví plodu, na konkrétní lék i kosmetiku se vždy ptejte dermatologa nebo porodního lékaře. Vysvětlí vám, jaké dávky a výrobky jsou pro vás bezpečné.

 

Jaký je rozdíl mezi hormonálním a plísňovým akné?

Jelikož oba typy akné mají původ v zanícených vlasových folikulech, lidé si je někdy omylem zaměňují.

VÍTE, ŽE příliš vysoký testosteron stimuluje tvorbu kožního mazu a právě kvůli tomu může vznikat hormonální akné?

 

Léčba hormonálního akné

Ke kožnímu lékaři vám doporučuji zajít hned, jak si na sobě akné či jiné nepříjemné stavy pokožky všimnete. Díky rychlému postupu můžete zabránit dalšímu rozšiřování ložisek a zhoršování akné. Čím hůře by se akné rozšiřovalo, o to nápadnější jizvy by vám způsobilo. Zhoršení vašeho zevnějšku by mohlo vést i ke sníženému sebevědomí a zhoršenému vnímání svého vzhledu.

Léčba bude u každého postiženého jiná. Lékaři zdůrazňují nutnost být trpělivý, protože léčba nikdy nezabere do hodiny. Od zahájení léčby může trvat až 6 týdnů, než si všimnete zlepšení. V léčbě je doporučeno pokračovat i v případě, že zatím nemáte pocit, že by zabírala. Pokožka potřebuje svůj čas, takže buďte trpěliví. Všimnout si můžete i toho, že se vám přestávají dělat nové pupínky a ložiska. I to je důkazem, že léčba zabírá.

  • Kožní lékař vám obvykle předepíše léky, často nejprve antibiotické a protizánětlivé krémy, které mají za úkol zahubit bakterie ve vaší pleti a zklidnit ji. Poté vás naučí, jak se starat o pleť tak, aby byla pokaždé čistá a vznik akné nemělo co podporovat.
  • Lékař nastaví léčbu podle příčiny, která hormonální akné vyvolala. Kvůli tomu vás může poslat i k jinému lékaři, aby vyléčil původní příčinu.
  • Určitě vás upozorní, abyste si denně, ale šetrně čistili postiženou pleť. Ženám může doporučit antikoncepci, která v některých případech tlumí akné. Určitě nezapomeňte na dietní změny a začněte se ještě dnes stravovat zdravě, pestře a čerstvě.
  • Pokud by žádná pomoc nezabrala, lékaře se zeptejte na dostupnou terapii. Aktuálně jsou oblíbené laserové nebo světelné terapie. Technologie se ale pořád zdokonaluje, takže vhodná péče a léčba pro vás může být i jiná.

Máte vlastní zkušenost s hormonálním akné? Vysvětlil vám dermatolog, co jej vyvolalo? A jak vypadá vaše pleť dnes?

Na vaše názory jsme v redakci Erekce.cz zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji hlavně krásnou, čistou a mladistvou pleť bez akné 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply