Lidský choriový gonadotropin: Kdy a proč se tvoří? Co prokazuje hladina?

Lidský choriový gonadotropin (zkratka hCG z anglického human chorionic gonadotropin) produkuje během těhotenství placenta (plodové lůžko). Úkolem HCG je zpevnit a zahustit plodové lůžko, aby v něm mohlo embryo řádně růst, a zároveň organismu matky nařizuje, aby zastavil menstruaci.

Hladina lidského choriového gonadotropinu začne stoupat okamžitě po početí a stoupá dále až do cca. 10 týdne těhotenství.

V článku vysvětlím:

 • jak a kdy ženské tělo hCG produkuje,
 • jaký má vliv na těhotenství,
 • jaké jsou normální hladiny v průběhu týdnů těhotenství,
 • jak lékaři měří jeho hladinu,
 • co prokazuje snížená nebo zvýšená hladina,
 • a zda má hCG nějaký význam i v mužském organismu.

lidský choriový gonadotropin

 

Co je to lidský choriový gonadotropin?

lidský choriový gonadotropin

Lidský choriový gonadotropin – počítačová vizualizace

Lidský choriový gonadotropin (hCG) je hormon, který během těhotenství produkuje placenta. Z toho důvodu se mu lidově přezdívá i těhotenský hormon a pro podporu těhotenství má velmi důležitý úkol.

HCG hormon vám je lékař schopen naměřit z krve po prvních 10 – 11 dnech od početí, což je čas, kdy spermie oplodní vajíčko.

Hladina lidského choriového gonadotropinu je nejvyšší na konci prvního trimestru, a tedy kolem 10 až 12 týdne těhotenství. Dále po celý zbytek těhotenství hladina klesá.

Lékaři hladinu hCG měří aby těhotenství potvrdili, a zároveň získali přehled o tom, jak těhotenství pokračuje.

 

Jak organismus produkuje lidský choriový gonadotropin?

Po početí, a tedy po 10 dnech od úspěšného vniknutí spermie do vajíčka, projde oplodněné vajíčko (embryo) přes vejcovody až do dělohy, kde se chce uhnízdit. Až se na stěně placenty uchytí, proces započne produkci lidského choriového gonadotropinu.

Následně začne plodové lůžko uvolňovat gonadotropin do krve a moči.

 • Z krve lze hCG naměřit po přibližně 11. dnu od početí.
 • Naměřit hCG z moči je možné o několik málo dnů později, než z krve.

Hladina gonadotropinu prvních až 10 týdnů těhotenství rapidně stoupá, a dokonce se na každý třetí den téměř zdvojnásobí. Lékaři a porodní specialisté sledují rychlost růstu hladiny v raném těhotenství (v prvním trimestru), a podle rychlosti dovedou určit, jak se plod i celé těhotenství vyvíjí.

 

Kdy ženský organismus produkuje lidský choriový gonadotropin?

Každý člověk, a to i muž, má v těle velmi malé množství hCG hormonu, přičemž tato hladina je obvykle nedetekovatelná (testy ji nedovedou zaznamenat). Kolem 10. týdne těhotenství hladina rychle stoupá, a následně klesá až do porodu. Jisté malé množství lze v ženském těle naměřit ještě pár týdnů po porodu.

Ojediněle lze hCG naměřit aniž by byla žena těhotná. Tělo vzácně produkuje hormon v důsledku některých typů rakoviny (prsa, plíce, ledviny).

 

Funkce a úkoly lidského choriového gonadotropinu

Ihned po začetí produkce lidského choriového gonadotropinu v placentě začne organismus produkovat zvýšené množství hormonů estrogenu a progesteronu. Tyto hormony pomáhají společně s hCG ještě více zahustit a zpevnit plodové lůžko, a také donutí ženské tělo, aby přestalo menstruovat nebo uvolňovat další vajíčka.

Rovnováha těchto tří hormonů zajišťuje, aby bylo těhotenství udrženo v bezpečí.

MĚJTE PŘEHLED: Pokud by byly zmíněné 3 hormony v nerovnováze, vzrostlo by riziko ženské hormonální nerovnováhy, o které negativních důsledcích a možnostech nápravy jsme pod proklikem sepsali podrobný článek.

hormonální nerovnováha u žen

 

Normální a optimální hladina lidského choriového gonadotropinu v jednotlivých týdnech těhotenství

V tabulce níže vidíte stoupání hladiny hCG hormonu v prvním trimestru těhotenství a později nebo až po porodu:

Týdny od poslední menstruace: Hladina lidského choriového gonadotropinu v mIU na ml krve:
3 5 – 50
4 5 – 426
5 18 – 7340
6 1080 – 56500
7 – 8 7650 – 229000
9 – 12 25700 – 288000
13 – 16 13300 – 254000
17 – 24 4060 – 165400
24 – 60 3640 – 11700

Tabulka hladiny lidského choriového gonadotropinu podle týdnů těhotenství. Všimněte si, jak hladina prudce klesá ihned po prvním trimestru a snižuje se až do porodu. Klesá i několik týdnů po něm.

CO JE JEDNOTKA mIU? Jednotka mIU označuje milimezinárodní jednotku, a tedy tisícinu té mezinárodní.

Uvedené hodnoty vnímejte spíše orientačně, protože slouží pouze jako vodítko pro specialistu. U každé ženy se bude hladina hCG měnit různě.

Pro lékaře navíc není až tolik podstatné konkrétní číslo, ale rychlost toho, jak se hladina mění. Lékař vás bude vždy informovat, zda je potřeba hladinu hCG měřit, a zároveň vysvětlí, co naměřená hladina znamená pro vaše jedinečné těhotenství.

Zdůrazňuji, že zdravé a bezproblémové těhotenství může mít i nižší, než uvedenou průměrnou hodnotu hCG. Vždy se orientujte podle konkrétních doporučení vašeho lékaře.

 

Lze lidský choriový gonadotropin nějak využít pro podporu plodnosti?

Ano, lze, a také se pro tento účel používá. Injekce s lidským choriovým gonadotropinem pomáhají zvýšit šance na otěhotnění při in-vitro fertilizaci nebo nitroděložní inseminaci. Injekcí doplněný hormon vyvolá ovulaci, a tedy uvolnění vajíčka z vaječníku.

Pokud nyní máte ve své anamnéze diagnózu neplodnost, monitorování hladiny hCG na začátku těhotenství pomůže lékařům určit, zda došlo k úspěšnému těhotenství.

 

Co prokazuje zvýšená hladina lidského choriového gonadotropinu?

Zvýšená hladina hCG je poměrně běžná a nejčastěji upozorňuje na:

 • očekávání dvojčat, trojčat nebo i několikaterčat,
 • molární těhotenství, a tedy abnormální formu těhotenství, kdy se v děloze místo normálně se vyvíjejícího embrya a placenty vytvoří tzv. hydatidózní mola – útvar, který může vyplňovat celou děložní dutinu,
 • abnormální útvary na děloze,
 • špatný výpočet poslední menstruace.

 

Co prokazuje snížená hladina lidského choriového gonadotropinu?

Nízká nebo podezřele rychle klesající hladina lidského choriového gonadotropinu může prokazovat několik problémů. Nejčastěji jde o příznak:

Pokud lékař naměří podezřele nízkou hladinu hCG, po několika dnech bude měření opakovat, případně provede ultrazvukové vyšetření dělohy, aby o ní získal lepší přehled.

 

Jak lékař testuje a měří hladinu lidského choriového gonadotropinu?

Po prvních cca 10 dnech lze hladinu hCG naměřit z krve, o několik dnů později je hormon detekovatelný i z moči. Lékař vás bude vždy informovat, která možnost testu je pro vás vhodnější.

Platí, že krevní testy poskytují vždy přesnější hodnoty díky tomu, že dovedou detekovat i velmi nízkou hladinu lidského choriového gonadotropinu.

 • Kvalitativní test hCG detekuje přítomnost hormonu v krvi. Sice neuvádí přesné množství, ale potvrzuje, že hormon v krvi je.
 • Kvantitativní test hCG měří přesnou hladinu hormonu v krvi v jednotce mIU/ml (mili-international unit na mililitr krve).

Pokud si uděláte domácí těhotenský test, pozitivní bude, pokud v krvi naměří hCG. Tento test si uděláte buď přímo omočením chemického testovacího proužku nebo nanesete kapku moči přímo na tento proužek. Domácí testy obvykle potřebují o něco vyšší hladinu hCG, než by byla potřeba pro naměření hCG z krve. Měření hormonu z krve je přesnější.

Opakuji, že nízká hladina hCG ještě nepotvrzuje žádný problém a ani neohrožuje těhotenství. Jde pouze o možnost včas odhalit případné problémy. Pokud by měl lékař jakékoliv pochybnosti, doporučí vám měření hCG po několika dnech zopakovat. Následně výsledky porovná, aby získal co nejpřesnější přehled o postupu vašeho těhotenství.

 

Jak často lékař hladinu hCG v těhotenství měří?

Hladinu lidského choriového gonadotropinu bude lékař standardně měřit jednou nebo dvakrát během celého těhotenství, pokud neuzná, že je potřeba měření opakovat. Hladinu bude kontrolovat během prvního trimestru, a později již obvykle měření neopakuje.

V případě, že je hladina nižší, než očekávaný průměr, po několika dnech od měření vás na kontrolu zavolá znovu. Díky získaným datům dokáže specialista zjistit případné vrozené poruchy plodu.

 

Kdy mám v otázce lidského choriového gonadotropinu zajít za lékařem?

Většinu času si svou hladinu lidského choriového gonadotropinu ani neuvědomíte. Zájem ve vás pravděpodobně vzbudí až domácí těhotenský test, který může odhalit rizikově nízkou nebo zvýšenou hladinu.

Lékař nebo porodník obvykle zkontroluje hladinu pouze na začátku těhotenství a ve sledování nepokračuje, pokud se u vás neobjeví žádné komplikace.

Pouze pokud lékař získá podezření, že se těhotenství nevyvíjí nebo by se nemuselo vyvíjet správně v budoucnu, hladinu hCG změří opakovaně. Pokud mu zjištění nepřinesou potřebné odpovědi, může vám doporučit další diagnostické testy a speciální vyšetření (typicky ultrazvuk dělohy).

 

Jaký má lidský choriový gonadotropin význam u muže?

HCG hormon lze v určitých případech injekčně podávat i mužům, kteří mají sníženou hladinu testosteronu, problém s produkcí testosteronu nebo spermií.

U kojenců a mladých chlapečků lze hormon využít v rámci léčby nesestouplých varlat (lékařsky kryptorchismus), kterým pomáhá normálně sestoupit.

 

Lidský choriový gonadotropin a často kladené otázky FAQ

Jaký má úkol lidský choriový gonadotropin?
Lidský choriový gonadotropin (hCG) produkuje placenta během těhotenství. Stimuluje žluté tělísko k produkci hormonů estrogenu a progesteronu, dále pomáhá udržet bezpečné těhotenství.

Malé množství hCG produkuje také hypofýza, játra a tlusté střevo.

Co znamená, pokud je test na lidský choriový gonadotropin pozitivní?
Pozitivní test hCG hormonu z krve nebo moči potvrzuje těhotenství. V naprosté většině případů lze hormon naměřit pouze pokud je žena těhotná.
Může být test hCG pozitivní aniž by byla žena těhotná?
Je to sice vzácný stav, stát se ale může. Některé zdravotní stavy jako některé typy rakoviny, nemoci ledvin nebo ovariální problémy mohou hladinu hCG zvyšovat a vyvolat tak falešně pozitivní výsledek těhotenského testu.
Jaká je normální hladina lidského choriového gonadotropinu v ženském těle?
Během těhotenství je normální hladina hCG 20000 až 200000 IU na litr krve.
Může injekční podávání lidského choriového gonadotropinu mužům způsobit zdravotní problémy?
Ano, může. Obvykle patří mezi negativní účinky růst mužských prsou (gynekomastie), bolesti, zarudnutí a podráždění v místě aplikace injekce.
Zvyšuje lidský choriový gonadotropin hladinu testosteronu?
Ano. Ve studii vědci podávali mužům hCG po dobu 8 měsíců. V průměru se u nich povedlo zvýšit hladinu testosteronu o 49,9 %.

50 % účastníků hlásilo posílení erotického libida, zlepšení energetické hladiny a zmírnění příznaků erektilní dysfunkce.

 

Co jsme zjistili o lidském choriovém gonadotropinu?

 • Lidský choriový gonadotropin nazýváme též těhotenský hormon.
 • Hormon detekují i domácí těhotenské testy.
 • Nejvyšší hladina hCG hormonu je v ženském těle během prvního trimestru těhotenství. Podporuje správný vývoj dítěte a bezpečné těhotenství.
 • Přesná hladina poskytuje porodníkovi přehled o průběhu těhotenství, zároveň jej upozorňuje na případné komplikace.
 • Pokud pokračuje těhotenství bez problémů, pravděpodobně nebudete potřebovat hladinu hCG měřit. Mnohé ženy tak svou hladinu nikdy nepoznají.
 • Pokud máte otázky ohledem hladiny hCG hormonu, ptejte se svého gynekologa, porodního specialisty nebo i nás v komentáři pod článkem či na mailu pomoc@erekce.cz.

Máte vlastní zkušenost s nízkou nebo vysokou hladinou lidského choriového gonadotropinu? Jak se problém projevil a jak vám lékař pomáhal?

Na vaše ohlasy se společně s ostatními čtenáři těšíme v komentářích pod článkem. Bezproblémové těhotenství vám přeje celá redakce Erekce.cz 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply