Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? A jak poznám, že jsem těhotná?

Doba od sexu k otěhotnění vždy závisí na konkrétní situaci. K početí může dojít již za několik hodin až dnů. Žádný druh sexu není 100% zárukou, že dojde k otěhotnění a to ani pokud jsou oba partneři zdraví a právě nepoužili antikoncepci.

Sex pro různé lidi představuje různé situace a aktivity. My v článku se sexem uvažujeme jako se sexuálním stykem, kdy dojde k ejakulaci přímo do pochvy.

Vyjmenujeme faktory, které ovlivňují délku času mezi sexem a otěhotněním. Doporučíme, kdy provádět těhotenský test, jaké má těhotenství první příznaky, co pomůže šance na otěhotnění zvýšit a kdy se lze spolehnout na antikoncepci „po“.

jak dlouho trvá otěhotnění po sexu?

 

Šance na otěhotnění

Existuje zatím málo výzkumů, které by doporučovaly, které konkrétní sexuální postupy zvyšují šance na otěhotnění. Studie posuzovala pravděpodobnost otěhotnění u mladých párů, které měly pohlavní styk bez antikoncepce během menstruačního cyklu.

Tyto páry, které cíleně načasovaly svůj styk na to nejplodnější období, měly šance, že žena otěhotní asi 1 ke 20. Americká společnost pro reprodukční medicínu tvrdí, že zdravá 30letá žena má asi 20% šanci otěhotnět každý měsíc, pokud bude pár souložit během plodných dnů – těsně před nástupem nebo během ovulace.

Ve věku 40ti let podle společnosti tato schopnost klesá na pouhých 5%. Plodnost je u lidí velice rozdílná, ale je jasné, že věkem klesá.

 

Jak dlouho trvá oplodnění?

K oplodnění může dojít pouze pokud se setká spermie s vajíčkem. Doba, za kterou se spermie dostane do vajíčka, záleží na tom, zda žena měla ovulaci. Spermie dokáže v ženské reprodukční soustavě prožít až 5 dní. K oplodnění po souloži může dojít už 1 týden před ovulací.

Vajíčko po ovulaci žije 12 až 24 hodin. K oplodnění tedy může dojít několik dnů před ovulaci až přibližně 1 den po ovulaci. Po tom, co spermie oplodní vajíčko, se vajíčko začne rychle dělit. Cestuje vejcovodem do dělohy a musí se zachytit do děložní stěně.

 

Za jak dlouho se zachytí vajíčko na děložní stěně?

Ženské tělo poté, co se vajíčko zachytí na stěně dělohy, začne produkovat větší množství specifického hormonu. Dochází k tomu 6 až 12 dní po ovulaci. K uchycení vajíčka nemůže dojít ihned po oplodnění. Trvá delší čas, než se oplodněné vajíčko do dělohy dostane.

Studie tvrdí, že čím později se oplodněné vajíčko na děložní stěně zachytí, tím více pravděpodobné je riziko ztráty těhotenství. U 84% účastnic studie došlo k uchycení vajíčka po 8 až 10 dnech po ovulaci. Vajíčka, která se v děloze uchytila po 11 dnu, měly za následek 82% riziko ztráty těhotenství.

 

Kdy je vhodná doba provádět těhotenský test?

Těhotenské testy fungují na principu měření hladin specifických hormonů. Pozitivní výsledek se zobrazí pouze pokud dojde k těmto 2 skutečnostem:

 • vajíčko se uchytilo na děložní stěně
 • úrovně specifického hormonu jsou dostatečně vysoké na to, aby je test zjistil

Většina žen proto nemůže mít pozitivní test minimálně 10 dní po ovulaci. To je doba, za kterou oplodněné vajíčko putuje k děložní stěně. Ženy proto musí s touto lhůtou počítat a testy provádět až 10. den nebo ihned po něm. Pokud si žena udělá test příliš brzy, bude pravděpodobně negativní. To se ale může změnit, pokud test zopakuje po uplynutí lhůty.

 

První příznaky těhotenství

Některé ženy žádné výrazné příznaky nezažívají, kvůli čemu si mohou déle myslet, že těhotné nejsou. Jiné ženy si rozdílů všimnou hned, a to nejčastěji:

 • oteklá a bolavá prsa a bradavky
 • nevolnost a zvracení
 • únava a vyčerpání
 • bolesti hlavy
 • špinění
 • zvýšená chuť na jídlo a zvláštní kombinace chutí, averze na některé potraviny
 • emoční změny a náladovost
 • časté močení

Bohužel se tyto příznaky mohou objevit i pokud žena těhotná není. Vždy je proto vhodné použít těhotenský test a situaci prověřit.

MĚJTE PŘEHLED: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?

příznaky těhotenství

 

Jak mohu zvýšit šance na otěhotnění?

Existují babské rady jak si pojistit otěhotnění. Radí nejčastěji užívání některých léků nebo polohu „dolu hlavou“, aby se ejakulát dostal lépe tam, kam má. Dávejte ale pozor. Ne každá „dobře mířená“ rada z internetu vám reálně pomůže otěhotnět.

Třeba o polohách, které mají otěhotnění urychlit, neexistují žádné vědecké důkazy a jde spíše o zbožná přání budoucích maminek. Ženy, které potřebují plodnost zvýšit, by si měly promluvit s lékařem. Ten má o jejich zdraví a možnostech nejlepší přehled, protože je reálně vyšetří a uvidí, jak na tom žena s plodností je.

MĚJTE PŘEHLED: Podpora otěhotnění – přehled babských rad, bylin, čajů, cviků a lékařských metod.

podpora otěhotnění

 

Antikoncepce a „pilulka po“

Nouzová antikoncepční pilulka ženu ochrání před ovulací díky účinku hormonů. Pokud k ovulaci dojde, tyto pilulky snižují pravděpodobnost uchycení vajíčka na stěně dělohy.

Čím dříve žena nouzovou antikoncepci užije, tím lépe účinkuje. Ideální je užít ji do 12 hodin od nechráněného sexu, ale může být účinná až 72 hodin po sexu.

 

Co jsme zjistili?

 • existuje poměrně dlouhá doba, během které lze otěhotnět a šance ovlivňují různé faktory
 • ženy mohou sledovat své plodné dny pomocí domácích testů
 • prevenci před otěhotněním nebo naopak podporu otěhotnění může doporučit lékař, který má o možnostech a zdravotním stavu nejlepší přehled

DÁLE ČTĚTE: Přerušovaná soulož není úplně bez rizika početí. Jaká je šance otěhotnět a jak riziko snížit?

přerušovaná soulož

Leave a Reply