Parafimóza zablokuje předkožku za žaludem a způsobí otok a silnou bolest

Parafimóza je akutní, urgentní a bolestivý stav, kdy se úzká předkožka stáhne a zablokuje za žaludem. Předkožku tak není možné uvolnit a stáhnout zpátky přes žalud. Vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože přiškrcuje penis i žalud, ohrožuje jejich zdraví, způsobuje nedostatečný průtok krve a je velmi bolestivá.

Parafimóza postihuje neobřezané muže a muže s částečnou obřízkou. V článku vysvětlíme, jak parafimóza vzniká a jak se léčí, aby byl penis a žalud opět v bezpečí.

parafimóza

 

Co přesně je parafimóza?

Parafimóza je akutní stav, kdy se předkožka zachytí za žaludem a není možné ji přes žalud přetáhnout. Hlavním rizikem je přerušení průtoku krve do žaludu. V žaludu se zablokuje krev, která způsobuje otok a silnou bolest. Stavu se lidově říká „španělský límec„.

Pokud by se předkožku ani žalud nepovedlo do několika hodin uvolnit, hrozí poškození tkání kvůli nedokrvení a neokysličení (ischémie) nebo až odumření žaludu (nekróza), který by lékař musel amputovat. Stav je proto závažný a vyžaduje pohotový zákrok. Pokud se u vás parafimóza náhle objevila, určitě jděte ihned na pohotovost.

V Česku je většina mužů neobřezaná, takže je u nás riziko vzniku parafimózy vyšší, než v krajinách, kde si muži nechávají předkožku odstranit běžně.

 

Jaky je rozdíl mezi parafimózou a fimózou?

fimóza a parafimóza

Fimóza – zablokování předkožky před žaludem, parafimóza – zúžení předkožky za žaludem. V obou případech nejde předkožka přetáhnout za žalud nebo přes něj.

Fimóza je rovněž nepříjemný a bolestivý stav, kdy je přední strana předkožky natolik zúžená, že ji nelze přetáhnout až za žalud. Způsobuje komplikace s močením, ejakulací i sexem. Prostor pod předkožkou nelze umýt, takže hrozí riziko hromadění bakterií a vzniku zánětů a kožních problémů.

Parafimóza je podobný problém, ale v opačném směru, kdy úzkou staženou předkožku nelze vrátit zpátky na své přirozené místo.

Čtěte také podrobný článek o fimóze a možnostech léčby.

fimóza

 

Příznaky a projevy parafimózy

Parafimózu na penisu poznáte spolehlivě, protože:

  • předkožku není možné přetáhnout přes žalud ke špičce penisu
  • v předkožce se může hromadit tekutina
  • žalud a konec penisu výrazně bolí a otéká, je citlivý a zarudlý
  • mění se barva žaludu a blízkého okolí na tmavě červenou, fialovou až modrou

Na sobě nebo na svém dítěti si parafimózy všimnete kvůli otokům a nepohodlí v oblasti žaludu a předkožky. Vyskytnout se může i problém s močením.

Kontrolu u lékaře nepodceňujte ani v případě, že by stav zatím nevypadal nebezpečně. V rychlém čase se totiž může zhoršit.

parafimóza u dospělého muže

Oteklá a zúžená předkožka kvůli parafimóze

 

Proč k parafimóze dochází?

Parafimóza se může objevit zcela náhle a nečekaně. Často během rutinního mytí, kdy předkožku přetáhnete přes žalud kvůli hygieně, během sexu nebo přirozeného pohybu.

  • Častou příčinou je příliš úzká předkožka, se kterou se špatně manipuluje. Způsobuje fimózu, a pokud se povede předkožku protáhnout přes žalud, zasekne se a dojde k parafimóze.
  • Problém může vyvolat i volná, ale příliš dlouhá předkožka.
  • Parafimózu může způsobit třeba zavedená cévka (močový katetr) pro odvod moči a další lékařské postupy, které vyžadují manipulaci s předkožkou a penisem obecně.
  • Další příčinou může být i používání erotických hraček, třeba vakuových a vodních pump na penis, masturbátorů, erekčních kroužků a dalších pomůcek, do kterých se penis zasouvá a pohybují tak s předkožkou.
  • Parafimózu může vyvolat i intenzivní sexuální aktivita.
  • U dětí je parafimóza důsledkem poranění a natažení předkožky, kterou si dítě poškodí během přetahování předkožky, hraní a sportu, nebo i masturbace a pouhém močení.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • infekce v oblasti žaludu kvůli poranění nebo nedostatečné hygieně
  • nesprávně provedená obřízka
  • otoky předkožky, žaludu a penisu kvůli kousnutí a poštípání hmyzem
  • diabetes (cukrovka), který vyvolává chronické záněty penisu a předkožky

Parafimózu tak lze vnímat jako úraz, kdy se předkožka přetáhne přes žalud příliš rychle a nešetrně, poraní se a oteče. Otok tak předkožku ještě více zúží.

 

Výskyt parafimózy v Česku

Podle statistiky hospitalizovaných mužů v českých nemocnicích bylo v roce 2018 hospitalizovaných 3340 mužů s parafimózou, fimózou nebo hypertrofií předkožky. V roce 2019 to bylo již 4296 pacientů se stejnými problémy. Přesný počet českých pacientů pouze s parafimózou se nám bohužel nepovedlo dohledat.

Celosvětově se parafimóza objevuje u 0,2 % dětí mezi 4 měsíci až 12 lety. U dospívajících a dospělých mužů se počet zvyšuje na přibližně 1 %. Lze tvrdit, že celosvětově jde o poměrně vzácný a ne příliš častý problém. V Česku ale může být počet kvůli nízkému procentu obřezaných mužů vyšší.

 

Léčba parafimózy

Parafimóza je dobře léčitelná a s pomocí lékaře se jí lze rychle zbavit. Cílem léčby je uvolnit sevření žaludu a penisu, které předkožka vytváří. Za lékařem jděte ihned, pokud se vám to nepovede svépomocí. Pokud lékař zasáhne rychle v řádu hodin, stav obvykle není vážný a zdraví penisu není ohroženo.

  • Parafimózu lze obvykle vyřešit ručně bez nutnosti chirurgického zákroku. Lékař použije znecitlivující gel, led a studené obklady. Na otok může působit tlakem několik minut.
  • Lékař se bude nejdříve snažit stisknout žalud tak, aby předkožku přetáhl zpátky přes žalud. Zároveň může podat léky pro snížení otoku a na místo nanést lubrikant pro lepší skluz a antibiotika pro snížení rizika infekce.
  • Do předkožky lékař vytvoří několik vpíchnutí jehlou, aby nahromaděná tekutina vytekla a uvolnil se tlak. Proces vyžaduje lokální anestezii.
  • Pokud se mu předkožku nepovede uvolnit, může v předkožce vytvořit malý řez, který ji částečně roztáhne a umožní protažení přes žalud.
  • Nejúčinnějším postupem je provedení částečné nebo úplné obřízky, takže k parafimóze ani fimóze již opakovaně nedojde.

Parafimóza je stav, který se zvykne opakovat, a právě obřízka opakování zabrání. Přemýšlejte o ní, pokud se u vás parafimóza vyskytla opakovaně.

 

VIDEO: Korekce parafimózy – navrácení předkožky do původního stavu

 

Jaké další komplikace může parafimóza způsobit?

Pokud se parafimózu nepovede správně vyléčit, může způsobit:

  • poškození tkáně žaludu
  • problémy s prokrvením žaludu nebo i zastavení průtoku krve, a tím necitlivost penisu, slabou erekcierektilní dysfunkci
  • odumření žaludu (gangréna) a následné odebrání žaludu

 

Existuje prevence a ochrana před parafimózou?

Za jedinou spolehlivou ochranu před parafimózou lze považovat kompletní obřízku. Níže v tabulce najdete několik českých klinik, kde obřízku provádějí. Objednat se můžete i v blízkosti svého bydliště. Nejbližší kliniku pohledejte na internetu.

Jinak se snažte mít předkožku co nejčastěji uvolněnou a staženou v přirozené poloze. Po sexu nebo čištění předkožku vždy stáhněte a nenechávejte ji přetaženou přes žalud. To samé dělejte v případě, že vám zavedli cévku.

Denně dodržujte řádnou a dostatečnou hygienu penisu a prostoru pod předkožkou. Lékař vám může doporučit i pravidelné cvičné přetahování předkožky přes žalud a aplikaci hojivých mastí nebo kapek.

 

Kliniky léčby fimózy, parafimózy a provádění obřízky v Česku

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

Parafimóza a často kladené otázky FAQ

Co je parafimóza?
Uvíznutí přetažené předkožky za žaludem, kde oteče a přiškrcuje žalud a penis.
Je parafimóza nebezpečná?
Ano, protože ohrožuje průtok krve. To může způsobit poškození tkáně nebo až odumření žaludu.
Jak se před parafimózou trvale ochránit?
Jedinou trvalou možností ochrany je obřízka.
Jaké jsou příznaky parafimózy?
Zablokování předkožky za žaludem a neschopnost vrátit ji zpět. Dále vzniká otok, bolest, hromadění tekutiny, změny barvy a nedostatečné prokrvení.
Dovedu se parafimózy zbavit sám?
Sám se můžete pokusit citlivě přetáhnout předkožku přes žalud. Použijte lubrikační gel a buďte opatrný. Určitě to ale nezkoušejte násilím a nesnažte se předkožku roztahovat silou. Pokud se to nepovede, jděte co nejrychleji na úrazovou ambulanci.
Ztratí se parafimóza sama od sebe?
Bohužel se parafimóza sama neztratí a to ani pokud ze začátku nevypadá nebezpečně a nebolí. Vrátit předkožku na své místo se můžete pokusit sám, ale bezpečnější je nechat to na lékaře (pohotovost nebo urologie).
Může parafimóza způsobit erektilní dysfunkci?
Ano, je to možné, protože parafimóza může vyvolat změny ve struktuře tkání penisu a jeho prokrvení. Erekce může být oslabená a v některých případech dokonce žádná.
Kdo léčí parafimózu a pomůže mi s ní?
Akutní parafimózu vyřeší lékař na pohotovosti. Obrátit se lze i na urologa.
Co se stane, pokud se parafimóza nevyléčí?
Může dojít k závažnému poškození tkáně penisu, žaludu, problémům s prokrvením, odumření a amputaci žaludu.
Jak častá a rozšířená je parafimóza?
U mužů nad 16 let se objevuje u cca. 1 %, u dětí je to kolem 0,2 %.
Mohu po parafimóze souložit a masturbovat?
Aspoň 1 až 2 týdny se vyhýbejte jakékoliv sexuální aktivitě a dodržujte dostatečnou hygienu.

DÁLE ČTĚTE: Oteklý penis způsobuje lehké podráždění i rizikové nemoci. Jaké jsou časté příčiny?

oteklý penis

 

Leave a Reply