Oteklý penis způsobí lehké podráždění, ale i rizikové nemoci. Jaké jsou časté příčiny?

Oteklý penis vás může nepříjemně překvapit a na nějaký čas znemožnit sex nebo masturbaci. V článku se podíváme na časté příčiny oteklého penisu. Obvykle je otok pouze důsledkem drobného úrazu a podráždění kůže nebo příliš necitlivého a prudkého sexu. Penis ale může otékat i kvůli závažnějším problémům, takže bude dobré, když je poznáte a zjistíte, zda neohrožují právě vás.

oteklý penis

 

Jak vypadá oteklý penis?

Penis v první řadě viditelně zvětší svůj objem a toto zvětšení může být nebolestivé. Celý penis nebo jeho část může být podrážděná a zarudnutá. Otok může dále doprovázet bolest a svědění. Je důležité všímat si, zda otekla pouze pokožka nebo se jeví oteklý i vnitřek penisu. Otok uvnitř penisu může prokazovat hromadění krve nebo tekutiny, což jsou závažné problémy vyžadující okamžité lékařské ošetření.

Dále může otok doprovázet výtok z penisu, nepříjemný zápach výtoku a okolí žaludu nebo hrbolky na žaludu, pod předkožkou a všude jinde po těle penisu. Tehdy vzniká riziko kožní infekce, a dokonce i pohlavně přenosné nemoci. Zamyslete se proto, zda jste nedávno neměl nechráněný sex. Tato informace je velmi důležitá pro lékaře.

Okamžitou pomoc v úrazové ambulanci vyhledejte v případě priapismu. To je dlouhotrvající bolestivá erekce kvůli pozastavení odtoku krve z penisu, která trvá dlouhé minuty až hodiny, a pokud se průtok krve neobnoví, penis může odumřít.

Podobně nebezpečná je i parafimóza, a tedy stav, kdy se předkožka stáhne směrem dozadu za žalud a začne ho škrtit. Žalud nateče a nevyměňuje se v něm krev, takže žalud odumírá. Zde musí lékař předkožku uvolnit přestřihnutím, pokud se ji nepovede uvolnit pomocí oleje a nahřívání. Oba stavy jsou velmi bolestivé, a pokud vás postihnou, určitě je poznáte a ihned zajděte na úrazovku.

Oteklý penis vás může nepříjemně omezit. Může způsobit problémy s močením, pokud je otok uvnitř penisu a tlačí na močovou trubici, a stejně tak problémy s ejakulací, kdy se ejakulát přes blokádu nemůže protlačit ven. Tato komplikace může vyvolat nepohodlí a bolesti během močení, sexu a ejakulace.

 

Příčiny oteklého penisu

Oteklý penis je spíše příznakem jiného negativního zdravotního stavu, než samotným zdravotním stavem. Znamená to, že penis otok upozorňuje na něco nežádoucího, co se s ním právě děje. Příznaky a nepohodlí, které otok doprovázejí, mohou mít různou míru závažnosti od nepodstatných až po penis a zdraví ohrožující.

 

Alergická reakce a podráždění pokožky penisu

Na penis během dne i noci působí různé chemikálie z drogérie, kosmetiky a různé druhy materiálů. Podráždění a otok způsobuje tzv. kontaktní dermatitida. Pokožka na penisu je jemná a citlivá, takže se lehce podráždí a projeví se alergická reakce.

 • Ráno se muž sprchuje a na penis kape sprchový gel a mýdlo, které pokožku vysušují.
 • Někteří pánové si nanášejí na penis pudr proti pocení, který ale blokuje póry a pokožka nemůže dýchat.
 • Po celý den i noc na sobě máme spodní prádlo a pyžamo, které pereme v pracích prášcích a aviváži. Pánové, kteří spí nazí, třou penis o vyprané ložní prádlo. Prádlo a oblečení může být z dráždivého umělého materiálu.
 • Při sexu na penis navlékáme kondom a mažeme se lubrikačními gely různého složení. Používáme erotické hračky, které by měly být pro pokožku neškodné, ale nejasná je jejich čistota.

Tato každodenní směs chemických látek citlivou pokožku penisu dráždí a vysušuje. Alergická reakce se může objevit hned, ale někdy může trvat několik let, než se projeví naplno.

Pokud se vám stává, že pociťujete podráždění, suchost a svědění, nebo vám penis pravidelně otéká, zcela určitě se snažte drogerii a kosmetiku měnit a zjistit, co konkrétně vám vadí. Může to být jedna konkrétní složka nebo jeden výrobek, kterým se tak začnete vyhýbat. Čtěte etikety důkladně.

K samotnému otoku se může přidat zarudnutí, pálení, svědění a suchost pokožky, puchýřky a hrbolky.

Nejčastěji otok a alergii způsobují:

 • latexové kondomy, často ty s vůní a příchutí
 • spermicidní látky – spermicidy složí pro zpomalení spermií a obsahují je různé antikoncepční přípravky
 • propylenglykol v lubrikačních gelech – přidává se do nich pro zvýšení vlhkosti a klouzavosti gelu
 • dráždivé a vysušující chemikálie v mýdle a sprchovém gelu
 • chlór ve vodě doma nebo v bazénech

Zde jsme sepsali podrobný článek o druzích spermicidů a o tom, jak fungují a používají se.

spermicidy

 

Oteklý penis po sexu a masturbaci

Během sexu se penis otírá o vagínu, a pokud není dostatečně vlhká, kůže penisu se může odřít a podráždit. Výsledkem je otok. Vždy proto kontrolujte, zda je vagína dostatečně lubrikovaná, a pokud ne, kupte si v drogerii nebo přes e-shop objednejte lubrikační gel (klikněte a podívejte se na nabídku sex-shopu RůžovýSlon.cz).

Podobně může penis reagovat po použití různých masturbátorů a hraček, do kterých penis vsouváte. Erotické hračky proto lubrikujte také. Otok může způsobit i „nevinná“, ale intenzivní masturbace, kdy si penis sedřete vlastní rukou.

 

Oteklý penis po kousnutí hmyzem

Jde o málo závažnou příčinu, ale dojit k ní může kdykoliv. Stačí, že vás do penisu štípne hmyz, třeba komár, štěnice z postele nebo včela. Do penisu se může zakousnout i klíště.

Zde pomůže přikládání chladivého obkladu, pobyt v klidu, volné oblečení nebo i prášky proti bolesti. Klíště vytahujte opatrně a dávejte pozor, aby v rance nezůstal ani kousek.

Zde je několik závažnějších příčin, které má určitě smysl řešit s pomocí lékaře:

 

Balanitida

Balanitida je zánět žaludu, balanopostitida je zánět předkožky a objevují se samostatně nebo společně. Statisticky balanitida někdy v průběhu života postihne až 10 % mužů celosvětově, takže s ní má zkušenost minimálně každý desátý.

Riziko je vyšší u neobřezaných mužů, kteří mají předkožku, protože obřízka je v Česku spíše ojedinělá a nemá zde tradici. Pod předkožkou se tak hromadí kvasinky a bakterie (candida a streptokok), které zánět vyvolávají. Objevit se může i u cukrovkářů a mužů se slabou imunitou.

Balanitida není pohlavně přenosná nemoc, ale kvasinky a bakterie se můžou šířit z nakaženého na další osoby během sexu, po použití společného ručníku a podobně.

Balanitida se projevuje:

Zde jsme psali podrobný článek o balanitidě, projevech a rychlé léčbě.

balanitida, balanitis

 

Dlouhotrvající bolestivá erekce (priapismus)

V případě priapismu nejde o neškodný otok, ale o reálnou a nebezpečnou erekci. Penis otéká kvůli naplnění krví, která nemůže odtéct pryč kvůli zablokovaným cévám. Erekce tehdy trvá pořád i bez sexuálního vzrušení. Způsobuje silnou bolest a zvýšený tlak přímo v penisu, který celé vzrušení rázem přeruší.

Velmi často priapismus způsobí nesprávné dávkování Viagry a dalších léků proti erektilní dysfunkci, zvlášť pokud je muži nakupují a shánějí načerno bez lékařského předpisu. Bez něj vzniká riziko mnoha negativních příznaků až smrti. Nikdy proto neužívejte žádné léky, pokud vám je nepředepsal lékař.

Priapismus se projevuje:

 • dlouhodobou erekcí, která trvá klidně hodiny
 • silnou a mučivou bolestí, která časem sílí
 • erekcí, která není dokonalá a penis není úplně pevný
 • nebo pevnou erekcí, přičemž měkký je žalud

Priapismus může penis poškodit natrvalo, takže s Viagrou a léky buďte vždy opatrný. Čtěte i článek Priapismus – příčiny a léčba dlouhotrvající bolestivé erekce.

priapismus

 

Zakřivení penisu (Peyronieho nemoc)

Peyronieho nemoc vzniká vytvářením tuhých ložisek penilní tkáně, které penis zakřivují a deformují. Ložiska zároveň vytvářejí otok penisu. Peyronieho nemoc vyvolává problémy s erekcí a v nejhorším případě erektilní dysfunkci. Stav je potřeba léčit operativně.

Nejčastějšími příčinami je poranění penisu, poruchy růstu a vývoje penisu, poruchy imunity a také vyšší věk.

Peyronieho nemoc se projevuje:

 • nápadným zakřivením penisu kvůli deformitám v penilní tkáni
 • bolestivou erekcí, kdy se postižená tkáň natahuje
 • bolestí během sexu a masturbace
 • nevydatnou a měkkou erekcí, protože tuhá ložiska brání dostatečnému prokrvení
 • erektilní dysfunkcí
 • vznikem bulek, hrudek a výrůstků pod kůží penisu

Čtěte podrobný článek Peyronieho choroba – bolestivé a nehezké zakřivení penisu.

 

Rakovina penisu

Neradi bychom vás vystrašili, ale i rakovina penisu může vyvolávat otok. Rakovina penisu je velmi vzácná (pozor, neplést si s rakovinou varlat, která je naopak častá) a postihuje zhruba desetiny procenta mužů. Ročně je rakovina zjištěná zhruba 70 až 90 mužům v Česku.

Změny na kůži patří mezi první příznaky rakoviny, dále pak:

 • ztluštělá kůže
 • zarudnutí a podráždění
 • vznik výrůstků a vřídků, hrbolků
 • hromadění smegma a někdy i krve pod předkožkou

Riziko rakoviny penisu stoupá věkem, hlavně u mužů starších 60 let, mužů s nedostatečnou intimní hygienou, u mužů, kteří trpí fimózou nebo pohlavními chorobami a u kuřáků.

Čtěte podrobný článek Rakovina penisu (penilní rakovina) vás může obrat o penis. Jak se projevuje a léčí?

rakovina penisu

 

Zánět močové trubice (uretritida)

Zánět močové trubice způsobují rovněž bakterie, pohlavně přenosné nemoci, ale může být i tzv. nespecifická, kdy se urologovi nepovede příčinu odhalit. Trubice vede přes celý penis, takže pokud se zanítí a oteče zevnitř, může otéct zároveň penis.

Zánět může kromě bakterie způsobit i poranění močové trubice, třeba v důsledku zavádění cévky a močového katétru nebo zavedení erotické pomůcky přímo do penisu. Do močové trubice se může dostat i některá z chemikálií, které jsme jmenovali v odstavci s alergickými reakcemi výše.

Uretritida se projevuje:

Čtěte i podrobný článek Zánět močové trubice (uretritida): Příčiny, bolavé příznaky, rychlá léčba a cílená prevence.

zánět močové trubice, uretritida

Zúžená předkožka (parafimóza)

Parafimóza je zúžení předkožky, která nedovede obepnout celý žalud v stavu erekce a naskládá se za něj. Tehdy začne penis přiškrcovat, kvůli čemu dochází k zablokování krve a otoku penisu. Parafimóza je v Česku běžná kvůli tomu, že se zde muži téměř nenechávají obřezávat.

Parafimózu způsobují infekce a zranění, nesprávně provedená obřízka a někdy i cukrovka. Stav postihuje přibližně jednoho ze 100 dospělých mužů. Je nebezpečná kvůli škrcení žaludu, který bez dostatku krve a rychlé pomoci může odumřít. Pokud se objeví, ihned jděte do úrazové ambulance.

Parafimóza tak způsobuje:

 • bolest penisu a žaludu
 • zvýšenou citlivost na dotek
 • problémy s močením a ejakulací
 • celkové nepohodlí během erekce i mimo ni

Parafimóza je akutní stav zaseknutí předkožky. Základem problému je fimóza, což je zúžená předkožka, která se může kdykoliv nebezpečně zaseknout.

fimóza

 

Jak mohu oteklý penis uklidnit doma?

Pokud máte pocit, že za váš otok může některá ze jmenovaných příčin, určitě zajděte aspoň za praktickým lékařem nebo na urologii. Pokud ale víte, že jde pouze o dočasný a nikoliv nebezpečný otok, doma můžete:

 • namáčet penis v teplé lázni
 • penis jemně masírovat
 • přikládat studený obklad, pokud je penis horký na dotek a bolí vás
 • nepoužívat dráždivou drogerii a nosit spodní prádlo z pohodlných materiálů, ideálně bavlny

 

Léčba oteklého penisu

Lékař nastaví léčbu podle konkrétní příčiny, takže vás musí nejdříve vyšetřit, penis vidět a prohmatat.

 • steroidní krém proti zánětům bez infekčního původu (rány, odřeniny, namožení)
 • antifungální krémy proti kvasinkové (houbové) infekci
 • antimykotické léky (léky proti houbovým infekcím) pro vnitřní užití
 • antibiotika v tabletách nebo pro injekční aplikaci
 • léky proti bolesti
 • dorzální štěrbina – řez na horní straně zúžené předkožky pro uvolnění žaludu
 • celková obřízka, která odstraní úzkou předkožku

 

Kdy s oteklým penisem zajít za lékařem?

Pokud se otok penisu neztratí sám do 2 dnů nebo pokud víte, že jej nezpůsobuje alergie ani drobné zranění, jděte buď k praktickému lékaři nebo za urologem. Při akutní a nesnesitelné bolesti jděte do úrazové ambulance.

Lékař se bude zajímat o vaše celkové zdraví, sexuální život a návyky, intimní hygienu. Na penis se podívá, případně provede hmatové vyšetření. V případě podezřelého výtoku odebere vzorek pro laboratorní test. Ten bude zkoumat přítomnost bakterií, virů a infekcí.

Dále vás může lékař poslat na zobrazovací vyšetření, pokud se bude potřebovat podívat do vnitřku penilních tkání. Zde může využít ultrazvukové vyšetření, magnetickou rezonanci, rentgen nebo CT vyšetření (počítačová tomografie).

Při podezření na rakovinu penisu může provést biopsii penisu, kdy odebere malý vzorek penilní tkáně pro další vyšetření.

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Co jsme o oteklém penisu zjistili?

 • oteklý penis je důkazem zdravotního problému
 • existují i další příčiny, které jsme v článku nejmenovali, takže by vás měl prohlédnout lékař
 • otok může doprovázet zarudnutí, pálení a svědění, bolest, vznik hrbolků a výrůstků, ekzém, zapáchající výtok
 • otok může být pouze na kůži penisu nebo v penilní tkáni, takže uvnitř penisu
 • pokud otok sám nezmizí do 2 až 3 dnů, určitě se nechte zkontrolovat praktickým lékařem, který vás může poslat ke kožnímu lékaři, urologovi nebo na venerologii
 • v případě nezvladatelné bolesti (kvůli priapismu nebo parafimóze) jděte ihned na úrazovku

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Zvětšení varlat, oteklá a bolestivá varlata a šourek – nejčastější příčiny a metody léčby.

zvětšení varlat

 

Leave a Reply