„Mužská obřízka je v Česku velice raritní,“ rozhovor s Prof. PhDr. Petrem Weissem, Ph.D., DSc.

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. je renomovaný český sexuolog, klinický psycholog a psychoterapeut, žijící a působící v Praze. Zabývá se sexuálními dysfunkcemi, deviacemi, transsexualitou, partnerskými vztahy a psychoterapií.

Vydal desítky odborných publikací na nejrůznější sexuologická témata. V rozhovoru s panem profesorem Weissem se dočtete, kdy se provádí obřízka, jaká má rizika, zda je tento zákrok hrazený pojišťovnou a ještě mnohem více užitečných informací.

rozhovor Petr Weiss

 

MŮŽETE VYSVĚTLIT ROZDÍLY MEZI SEXUOLOGEM, UROLOGEM A ANDROLOGEM? PODLE ČEHO SE MÁ MUŽ ROZHODNOUT, KTERÉHO SPECIALISTU NAVŠTÍVIT?

Sexuolog se zabývá především poruchami sexuální funkce, sexuální motivace, nebo sexuální identity. Urolog se zabývá chorobami močopohlavního ústrojí. A androlog se zabývá problematikou mužské plodnosti.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

JAK ČASTO DOPORUČUJETE MUŽŮM NAVŠTÍVIT ORDINACI SEXUOLOGA? MĚLY BY BÝT PRO MUŽE TYTO NÁVŠTĚVY NA PRAVIDELNÉ BÁZI, NAPŘÍKLAD JAKO K ZUBAŘI, ANEBO JEN V PŘÍPADĚ NĚJAKÉHO PROBLÉMU?

Stačí v případě potřeby. Tady neplatí pravidlo periodických prohlídek, jako je tomu v případě prostaty u urologa. Sexuologa lidé navštěvují pouze ve chvíli, když se u nich vyskytnou problémy v sexuální oblasti.

 

MÁ POJIŠTĚNEC NÁROK NA BEZPLATNÉ VYŠETŘENÍ U SEXUOLOGA?

Každá návštěva sexuologa je plně hrazena zdravotním pojištěním.

 

KDY BY MĚL ČLOVĚK NAVŠTÍVIT SEXUOLOGA? CO BY MĚLO BÝT TÍM IMPULSEM?

Lidé by měli navštívit sexuologa ve chvíli, kdy mají nějaký problém se svou sexuální funkcí, sexuální motivací, nebo sexuální identitou. Není potřeba navštěvovat sexuologa na pravidelné nebo preventivní bázi.

 

JAK JSOU NA TOM ČEŠI S OBŘÍZKOU? JE OBŘÍZKA BĚŽNOU ZÁLEŽITOSTÍ?

Mužská obřízka je v Česku velice raritní. Provádí se v zásadě ze dvou důvodů. První důvod je náboženský, ten se vyskytuje u muslimů a u židů.

A druhý důvod je hygienický, ten se vyskytuje u Američanů nebo u Angličanů. V České republice jsou oba tyto důvody výrazně menšinové.

 

SETKAL JSTE SE NĚKDY BĚHEM SVÉ PRAXE S PŘÍPADEM, KDY SI MUŽ NECHAL ZÁMĚRNĚ OBŘEZAT PENIS V DOSPĚLOSTI?

Ano, s takovými případy jsem se již setkal. Například když muž konvertuje k judaismu a nechá se v dospělosti obřezat.

 

ZMĚNÍ SE CITLIVOST ŽALUDU PO ODSTRANĚNÍ PŘEDKOŽKY?

Změní, ovšem je zde rozdíl, zda byl ten člověk obřezán hned po narození, jako je tomu nejčastěji u obou druhů obřízky, tedy jak hygienické, tak i náboženské, nebo v dospělosti. Pokud dojde k obřízce v raném dětství, tak se dle zkušeností citlivost penisu příliš nemění.

Ale pokud dojde k obřízce v dospělosti, pak je penis, respektive žalud penisu, po jistou dobu mnohem citlivější, neboť je najednou odkrytý.

 

JE PRO MUŽE SEX S OBŘÍZKOU ZCELA ODLIŠNOU ZKUŠENOSTÍ, ANEBO NEMÁ TENTO ZÁKROK NA VNÍMÁNÍ POCITŮ A DOTEKŮ BĚHEM SEXU ŽÁDNÝ VLIV?

Pokud dojde k obřízce v raném dětství, tak se citlivost penisu příliš nemění a nemá to tedy přílišný vliv na sexuální zkušenost daného muže.

Ale pokud dojde k obřízce v dospělosti, pak je žalud penisu, jak už jsem zmínil, citlivější. To tedy logicky změní i celkové vnímání pocitů během milování – například pak může z tohoto důvodu docházet k rychlejší ejakulaci.

 

KDE SE OBŘÍZKY V ČESKU PROVÁDÍ?

V zásadě se obřízky provádí v Česku na urologii, buď ambulantně v případě dětí, ale mnohem častěji při krátkodobé hospitalizaci u dospělých mužů.

TIP: Klikněte a najděte si nejbližší kliniku pro odstranění předkožky

 

JE TENTO ZÁKROK HRAZENÝ POJIŠŤOVNOU?

Pokud muž podstupuje obřízku ze zdravotních důvodů, například při fimóze, tedy zúžené předkožce, je zákrok hrazen ze zdravotního pojištění.

 

JAKÁ JSOU RIZIKA OBŘÍZKY?

Rizika obřízky jsou běžná, jako u jakékoliv jiné operace či zákroku.

KLIKNĚTE A ČTĚTE: Obřízkou se léčí i fimóza – zúžená předkožka. Čtěte, jak se fimóza léčí a kdo vám s ní pomůže

fimóza

 

MŮŽE OBŘÍZKA ZPŮSOBIT NAPŘÍKLAD EREKTILNÍ DYSFUNKCI, PŘEDČASNOU EJAKULACI ČI JINÝ SEXUÁLNÍ PROBLÉM?

Obvykle bývá rekonvalescence po obřízce bezproblémová, trvá zhruba čtyři týdny, poté se muž může vrátit k sexuální aktivitě. Problémy s erekcí jsou tedy výjimečné.

 

MUŽI SI ČASTO I NĚKOLIKRÁT DENNĚ SAHAJÍ NA PENIS. NĚKDY PODVĚDOMĚ, JINDY JAKO „ZPŘÍJEMNĚNÍ”. ŽENY TOTO NESNÁŠEJÍ A NEGATIVNĚ MUŽE KONFRONTUJÍ. JE TATO „ZÁLIBA” NORMÁLNÍ A PROČ SE TOMU TAK DĚJE?

Popravdě nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal. Ano, muži si sahají na penis při močení a rappeři si na něj sahají na pódiu úmyslně, aby demonstrovali svou pseudomužnost. Mužům ale raději doporučuji, aby si sahali spíše na hlavu než na penis. Je to důstojnější.

 

DALŠÍ ČASTOU OTÁZKOU NA NAŠEM PORTÁLU JE TATO: „JSEM VE VZTAHU PŘES 3 ROKY. DŘÍVE JSME MĚLI SEX DENNĚ, DNES SOTVA JEDNOU ZA 10 DNÍ. DĚJE SE SE MNOU NĚCO ŠPATNĚ NA FYZICKÉ BÁZI, NEBO JE TO BĚŽNÁ RUTINA VE VZTAZÍCH?

Tomu se bohužel žádný dlouhodobý vztah nevyhne. Samozřejmě dochází k zevšednění a habituaci. Podněty, které byly kdysi účinné, tak ztrácí na své účinnosti. Lidé navíc stárnou, a to znamená, že ženy ztrácí atraktivitu, což je zcela nevyhnutelné, i přes všechny plastické operace.

A u mužů klesá hladina testosteronu, a tím pádem také klesá jejich potřeba sexuálního vybití. Tento vývoj je normální a lidé, kteří s ním počítají a vědí, že je to nevyhnutelné, nebývají zklamáni. Zklamáni mohou být pouze nerealističtí optimisté.

 

CO BYSTE TAKOVÉMU PÁRU DOPORUČIL?

Aby se s tím smířili, aby se do ničeho nenutili a hlavně, aby do ničeho nenutili svého partnera nad jeho chuť a možnosti. Protože v sexu je jakékoliv nucení sebe či partnera cestou do pekel.

 

A CO ŘÍKÁTE NA DOPLŇKY STRAVY, KTERÉ BY V TAKOVOU CHVÍLI MĚLY ZVÝŠIT LIBIDO A SEXUÁLNÍ APETIT? JAKÝ NA NĚ MÁTE NÁZOR?

Je to naprostý nesmysl, zbytečně vyhozené peníze. Žádné doplňky stravy nemají absolutně žádný efekt ani na potřebu, ani na schopnost. Jediné skutečně účinné léky máme naštěstí k dispozici jako první generace mužů v celé historii lidstva.

To jsou známé inhibitory fosfodiesterázy typu 5, kterých je už dnes na trhu celá řada a které jsou skutečně dle výzkumů i dle klinické praxe schopné pomoci 9 z 10 mužů, kteří trpí erektilní dysfunkcí.

KLIKNĚTE A MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED O LÉČIVECH: 
Avanafil 
Sildenafil
Tadalafil
Vardenafil

 

V ČECHÁCH JE HODNĚ PACIENTŮ S PŘEDEPSANÝMI PRÁŠKY NA UKLIDNĚNÍ, PROTI ÚZKOSTI ČI PROTI DEPRESÍM. MNOZÍ Z NICH NEDOSAHUJÍ KVALITNÍ EREKCE A MAJÍ UTLUMENÝ ZÁJEM O SEX. MÁTE PRO NĚ RADU, JAK SI POLEPŠIT?

Je pravda, že deprese a její léčba antidepresivy v naprosté většině případů vede k potlačení sexuální apetence, tedy potlačení potřeby a chuti. Existují některá antidepresiva typu Trittico nebo Wellbutrin, která nepůsobí destruktivně na lidskou sexualitu.

Naprostá většina účinných antidepresiv má však špatný vliv na oblast sexuality. Nicméně, když někdo trpí depresí, tak je prioritou léčit tuto základní poruchu. A až je vyléčená deprese, tak až pak tito lidé obvykle začínají myslet na jiné věci, které přinášejí potěšení do života, včetně sexu.

 

MÁ SMYSL SEXUÁLNÍ CELIBÁT NEBO JINÉ CÍLENÉ VYHÝBÁNÍ SE SEXUÁLNÍ AKTIVITĚ?

Existují výzkumy, které zjišťovaly, zda delší sexuální abstinence u mužů vede ke zvýšení kvality spermií, ale tyto výzkumy nemají jednoznačné výsledky. Dodnes spíše z tradice se doporučuje například 5 dní před vyšetřením spermiogramu dodržovat sexuální půst.

Ovšem nakolik to má racionální podklad, to nedokážu říci. Spíše to vypadá, že kvalita spermií není závislá na době sexuální abstinence.

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

NA ČEM JE TEDY ZÁVISLÁ KVALITA SPERMIÍ?

Určitě například na životním stylu. Existují faktory, které snižují mužskou plodnost a většina z nich není příliš ovlivnitelná samotným mužem. To je například množství škodlivin v ovzduší, především těžkých kovů, je to množství estrogenu pocházející z hormonální antikoncepce v našich vodách, které rovněž ovlivňuje mužskou plodnost, a tak dále.

 

MÁ NA KVALITU SPERMIÍ TAKÉ VLIV HLADINA TESTOSTERONU V MUŽSKÉM TĚLE?

Hladina testosteronu nesouvisí přímo s kvalitou spermií, ale samozřejmě hladina testosteronu ovlivňuje chuť, potřebu sexuálního vypětí. Takže testosteron je základním činitelem mužské sexuality.

DŮLEŽITÝ ROZHOVOR: „Snížení či zvýšení citlivosti penisu po obřízce je spíše mýtus,“ vysvětluje androlog MUDr. Tomáš Hradec.

obřízka a citlivost penisu, rozhovor s MUDr. Hradcem

 

Z MÉDIÍ SE V POSLEDNÍ DOBĚ ČASTO OZÝVÁ, ŽE HLADINA TESTOSTERONU U MUŽŮ DLOUHODOBĚ KLESÁ. JINÝMI SLOVY, ŽE SOUČASNÍ MUŽI MAJÍ V TĚLE MÉNĚ TESTOSTERONU, NEŽ MUŽI, KTEŘÍ ŽILI PŘED STO LETY. SOUHLASÍTE S TAKOVÝMI ZPRÁVAMI?

Neznám žádný výzkum, který by prokazoval pokles hladiny testosteronu mezigeneračně. A dokonce naše výzkumy Sexuologického ústavu při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze neprokazují ani pokles kvality spermiogramu od 30. let, od kdy jsou vedeny záznamy.

 

JE OVŠEM PROKAZATELNÉ, ŽE JAK MUŽ STÁRNE, TAK SE MU SNIŽUJE HLADINA TESTOSTERONU V TĚLE. EXISTUJÍ URČITÉ DOPLŇKY STRAVY, KTERÉ BY TENTO PROCES MĚLY ZPOMALIT. JAKÝ NA NĚ MÁTE NÁZOR?

Doplňky stravy opět bohužel nedokáží plně nahradit testosteron v těle. Existuje však testosteronová substituce ve formě gelu, pilulek či v dalších podobách.

V zásadě ale platí, že je tento typ léčby účinný pouze u tzv. hypogonadismu, tedy u mužů, u nichž je hladina testosteronu pod určitým minimem. Tam může tato léčba pomoci ke zvýšení potřeby vybití i ke zvýšení vzrušivosti. Ale u mužů s normální hladinou testosteronu je naprosto zbytečné užívat léky nebo doplňky stravy s testosteronem.

Děkuji panu doktoru Weissovi za užitečné odpovědi. Pokud tedy zvažujete nad různými doplňky stravy, zde jste si mohli přečíst odborný názor předního českého sexuologa. Samozřejmě užívat takové přípravky můžete, ale neočekávejte od nich žádné velké zázraky.

Nic neléčí, nejsou to léky, pouze tonizují danou oblast života. Zajímá vás ohledně doplňků stravy či třeba ohledně obřízky něco dalšího? Pak nám neváhejte zaslat váš dotaz. Rádi se za vás zeptáme, nebo zpracujeme dané téma do podoby článku.

 

Další odborné rozhovory o mužském intimním zdraví

„Za erektilní dysfunkcí někdy může i tzv. kastrační partnerka,“ tvrdí urolog MUDr. Monika Purmová
„Při předávkování testosteronem je pravděpodobný infarkt,“ s MUDr. Lukášem Bittnerem
„Mužská obřízka je v Česku velice raritní,“ s Prof. PhDr. Petrem Weissem, Ph.D., DSc.
„Snížení či zvýšení citlivosti penisu po obřízce je spíše mýtus,“ vysvětluje androlog MUDr. Tomáš Hradec
„Velikost penisu se jako sexuální činitel přeceňuje“, s Doc. MUDr. Jaroslavem Zvěřinou, CSc.
Oddálení ejakulace – o léčbě a možnostech s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
„Šmejdi jsou všude, klamavé reklamě může podlehnout každý,“ o doplňcích na erekci s MUDR. Ondřejem Trojanem

7 Comments

  1. gin 24.12.2019
    • Redakce Erekce.cz 6.1.2020
  2. gin 24.12.2019
    • Redakce Erekce.cz 6.1.2020
  3. Tonda Vlas 30.1.2020
  4. gin 30.1.2020
  5. gin 9.2.2020

Leave a Reply