Fimóza – příliš úzkou předkožku dokáže uvolnit pouze chirurg obřízkou

Fimóza. Ač patří tento problém mezi nejčastější komplikace u malých chlapců, pro některé je tento výraz zcela neznámým pojmem. Ale nemusíte se bát, v tomto článku si fimózu popíšeme od A do Z.

Co to tedy je? Jak se projevuje? Jak se fimóza léčí? Jak jí předejít? A můžete fimózu vyřešit sám doma? Hnad na začátek upozorním, že ne, doma fimózu nevyléčíte.

fimóza

 

Co přesně je fimóza?

Fimóza je jinak řečeno zúžená předkožka. Jedná se o natolik zúženou přední část předkožky, že doslova není možné její přetažení přes žalud penisu. To potom vede k velice bolestivým stavům během sexu, ale i močení nebo každodenních činnostech.

 

Jak vzniká fimóza?

Fimóza se u mužů vyskytuje ve dvou typických formách – dětská fimóza a fimotický prstenec.

V prvém případě, tedy u dětí, se jedná o vrozenou vadu u malých neobřezaných chlapců. Tento stav se však obvykle zastaví kolem 3 roku věku. Pak už většinou chlapci rostou a prospívají normálně.

Naproti tomu patologická fimóza či fimotický prstenec vzniká infekcí, zánětem nebo zjizvením penisu u dospělých mužů. V tomto případě se fimóza objevuje až v dospělém věku, a to kvůli chronickému zánětu intimních partií, anebo kvůli nedostatečné intimní hygieně.

fimóza

Předkožka je zúžená, nelze ji přetáhnout přes žalud. To je velice bolestivé a bolest přichází i během erekce.

 

Jak často se vyskytuje fimóza u dospělých mužů?

Dětstvím ale příběh o fimóze nekončí. Fimóza se totiž může objevit i u dospělých mužů. U nich fimóze většinou předchází chronické záněty, úrazy či nedostatečná hygiena. Na předkožce se v takovou chvíli vytvoří trhliny, které vedou až ke zhrubnutí a zúžení předkožky.

Do rizikové skupiny, kterou nejčastěji postihuje fimóza v dospělosti, patří hlavně diabetici. Neléčená fimóza pak může způsobovat problémy s močením, bolesti při erekci, chronické záněty, nemožnost dostatečné hygieny, a v těch nejhorších případech i srůsty a větší pravděpodobnosti karcinomu penisu.

 

Může fimózu způsobit kondom?

Jak už jsem uvedla výše, za fimózou většinou stojí chronické záněty. Mnohé muže ale napadá, zda není na vině kondom. Podle Mireille Bonierbale ovšem nikoliv.

Podle této předsedkyně sdružení Interdisciplinaire Postuniversitaire de Sexologie (AIUS) a Francouzské společnosti pro studium a řízení transsexualismu (SoFECT) kondom nemůže způsobit samotnou fimózu. Může k ní přispět, a to ve spojení s nedostatečnou hygienou, ale rozhodně ji nemůže způsobit.

 

Fimóza u dětí

Dětská fimóza je fyziologický, tedy jinak řečeno normální stav. Po narození totiž není možné předkožku přetáhnout u většiny dětí. To neznačí žádnou poruchu nebo anomálii.

Předkožku lze přetahovat u novorozenců jen výjimečně (4 %), v šesti měsících u 20 %, ve třech letech věku u 50 % a v 17 letech u 99 % chlapců.
Vedoucí lékař dětské urologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Ivo Novák, fnhk.cz
Vedoucí lékař dětské urologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Ivo Novák
Výskyt fimózy v pozdějším věku je udáván u chlapců ve věku 6 – 7 let v 8 % a v 16 – 18 letech v 1 %.

Pokud chlapec močí volně, nejsou opakované záněty v moči či předkožkovém vaku, nevzniklo jizvení po násilném přetahování předkožky nebo nedošlo k zaklínění předkožky za žalud, není důvod narušovat přirozený vývoj předkožky.

Rodiče i lékaři by měli respektovat postupné uvolňování a rozšiřování předkožky v prvních letech života. V žádném případě předkožku nepřetahujeme násilím, mohlo by dojít k jejímu poranění a zjizvení.

Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc, urologie.fnol.cz
Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc

fimóza u chlapců

 

Příznaky dětské fimózy

Dětská fimóza je snadno rozpoznatelná a většinou sama zmizí. Pouze je nutné jako rodič dítě hlídat a pokud by přece jen došlo ke komplikacím, oslovit s tímto problémem odborníka. Jen zřídkakdy ale přetrvá fimóza do dospělosti.

Již u miminek je vhodné opatrně předkožku při mytí stahovat, kam až lze, ale ne silou.

Předkožka se od žaludu uvolňuje pomalu, často i v průběhu řady let, jak se mezi ní a žaludem hromadí smegma. Samotné srůsty předkožky a žaludu u novorozenců nejsou poruchou, vážnější je, pokud ve shrnutí brání nejen srůsty, ale zúžení předkožky, také nazývaná fimóza.

Pro rodiče by mělo být alarmující, když při pokusu o shrnutí předkožky není vidět zevní ústí močové trubice, nebo když se předkožkový vak při močení dokonce nafukuje močí.

Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan bije na poplach, eucklinika.cz
Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan bije na poplach
Pokud se do tří let věku dítěte nevyskytují žádné potíže s močením, záněty, bolesti, krvácení, eventuálně pozitivní močový nález na přítomnost hnisu či bakterií, není v tomto věku důvod k násilné uvolňování předkožky.
MUDr. Renáta Kučerová z Kliniky jednodenní chirurgie Centrum Kramáre, zzz.sk
MUDr. Renáta Kučerová z Kliniky jednodenní chirurgie Centrum Kramáre

„Mám tvaroh za límcem a holkám nevoním,” příběh Patrika, 24 let

Můj sexuální život byl vždy normální, nebál bych se říct i naprosto obyčejný. Před zhruba rokem se mi ale začala hůře přetahovat předkožka přes žalud a začal se mi pod ní tvořit, lidově řečeno, „tvaroh za límcem” nebo „sejra za ráfkem”.

Myji se denně, vždy ho odstraním, ale vrací se častěji než hozený bumerang. Nejsem žádné špinavé čuně, opravdu se sprchuji i koupu každý den, ale holkám pořád nevoním.

 

Léčba fimózy

Jak se fimóza léčí? Slovo předávám lékařům z Fakultní nemocnice Olomouc:

Léčbu fimózy zahajujeme místním podáváním steroidních mastí. Léčba kortikoidovým přípravkem je bezpečná, mast působí pouze v místě aplikace. Hladiny hormonů pacienta nejsou nijak ovlivněny.

Mast se do kůže předkožky lehce vmasíruje dvakrát denně po dobu 4 – 6 týdnů. Po týdnu aplikace masti lze zahájit velmi šetrné, postupné přetahování předkožky. Tuto léčbu by měl zahájit praktický lékař.

Co když ale léčba fimózy steroidními mastmi nezabírá? Co když má muž stále problémy s přetažením předkožky přes žalud penisu?

Pak přichází na scénu obřízka. Obřízku v tomto případě plně proplácí vaše zdravotní pojišťovna.

Pokud urolog rozpozná, že se jedná o vrozenou fimózu, lze se pokusit stav řešit aplikací kožních mastí.

V některých případech tento postup stav vyřeší, někdy je ale třeba přistoupit k provedení obřízky. Obřízka neboli cirkumcize odstraní zúženou část předkožky a řeší problém definitivně.

Z lékařského hlediska je obřízka indikovaná pouze v případě, že je k jejímu provedení medicínský důvod. To znamená fimóza, opakované záněty, nebo kombinace těchto problémů.

Urolog Pavel Hanek
Urolog Pavel Hanek
Obřízku provádíme pouze v indikovaných případech, tedy pokud je nezbytná. Obřízka může být částečná nebo úplná (totální).

Při částečné – plastické obřízce odstraňujeme pouze zúženou část předkožky tak, aby její zbývající část kryla žalud a došlo k rozšíření zevního obvodu předkožkového vaku s jeho volným přetažením přes žalud.

Při úplné obřízce se odstraní celá předkožka a žalud zůstává trvale obnažený. Úplnou obřízku provádíme nejčastěji při podezření na kožní onemocnění balanitis xerotica obliterans, v tomto případě je obřízka účinnou léčebnou metodou.

Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc, urologie.fnol.cz
Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Stav po obřízce

Jaký je život po obřízce? Co muži pociťují? Jaký je sex s obřízkou? A nebudou se vám ženy smát?

Na světě je celkem 33 % obřezaných mužů. Nejvíce jich je ve Spojených státech amerických, ovšem ani v našich krajích není výjimkou, že se s obřezaným mužem setkáte.

Mužská obřízka je v Česku velice raritní. Provádí se v zásadě ze dvou důvodů. První důvod je náboženský, ten se vyskytuje u muslimů a u židů.

A druhý důvod je hygienický, ten se vyskytuje u Američanů nebo u Angličanů. V České republice jsou oba tyto důvody výrazně menšinové.

Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. , nudz.cz
Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

Pokud je muž obřezán ještě v dětství, nezažívá při sexu prakticky nic netypického. Logicky totiž nezná nic jiného, a tak mu to přijde naprosto normální.

Obřízka v dospělosti je už trochu větším oříškem, ale rozhodně to není nic, co byste nezvládl. Zprvu bude určitě penis citlivější, ale po čase si na nový stav zvyknete a opět budete zažívat sex i každodenní radosti, jako předtím.

Citlivost žaludu se po odstranění předkožky rozhodně změní, ovšem je zde rozdíl, zda byl ten člověk obřezán hned po narození, jako je tomu nejčastěji u obou druhů obřízky, tedy jak hygienické, tak i náboženské, nebo v dospělosti.

Pokud dojde k obřízce v raném dětství, tak se dle zkušeností citlivost penisu příliš nemění. Ale pokud dojde k obřízce v dospělosti, pak je penis, respektive žalud penisu, po jistou dobu mnohem citlivější, neboť je najednou odkrytý.

To tedy logicky změní i celkové vnímání pocitů během milování – například pak může z tohoto důvodu docházet k rychlejší ejakulaci.

Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.
Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

Nemusíte se ale bát. Tento stav netrvá věčně. A co na to žena? Té to určitě vadit nebude. A ani váš sexuální život to příliš nezasáhne.

Obvykle bývá rekonvalescence po obřízce bezproblémová, trvá zhruba čtyři týdny, poté se muž může vrátit k sexuální aktivitě. Problémy s erekcí jsou tedy výjimečné
Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.
Sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

DŮLEŽITÝ ROZHOVOR: „Snížení či zvýšení citlivosti penisu po obřízce je spíše mýtus,“ vysvětluje androlog MUDr. Tomáš Hradec.

obřízka a citlivost penisu, rozhovor s MUDr. Hradcem

 

Videa z operace fimózy

How to do Dorsal Slit Surgery for Phimosis(skin saving surgery ) by Dr.Sachin Kuber+919832136136

LangHe Medical - CircCurer - Disposable Circumcision Suture Device - 2nd generation-Adult

Fimóza – osobní příběh pana Martina, 27 let

Delší dobu provozuji pohlavní styk s partnerkou a k tomu ještě občas onanuji. V poslední době jsem si všiml, že se mi zúžila kůžička, přetahující se přes žalud.

Když je v klidu, tak ji přetáhnu, ale když se podívám, tak je v jednom místě zúžená. Když je pohlavní úd ztopořený, tak to jde přetáhnout jen do poloviny žaludu a více ne. Nebo ji musím přetáhnout předtím, ale napínání je pak bolestivé.

 

Mast na fimózu – existuje?

Jak již bylo řečeno, fimóza se v prvé řadě léčí kortikoidovými mastmi. Kortikoidy samy o sobě nemají moc příznivý účinek na kůži. Ale to je právě v tomto případě naprosto žádoucí. Zúžená předkožka se totiž díky této masti rozvolní a rozšíří, díky čemuž se problém zcela vyřeší.

Nejčastěji lékaři předepisovanou kortikoidovou mastí je Diprosone. Přípravek Diprosone je určen ke zmírnění zánětlivých a svědivých projevů dermatóz reagujících na kortikosteroidy. Tenký film přípravku se nanáší jednou nebo dvakrát denně (ráno a večer) tak, aby úplně pokryl postižené místo.

 

Malá odbočka – parafimóza

Na závěr našeho povídání o fimóze odbočím ještě k pojmu parafimóza”. Zní podobně a představuje podobný problém.

U parafimózy se jedná o akutní situaci, kdy je sice předkožka přetažena přes žalud penisu, ovšem nelze ji vrátit zpátky do původní pozice. Dochází tak k postupnému otoku zaškrceného konce penisu pod staženým prstencem, k bolesti a nedokrvení penisu. Parafimóza proto vyžaduje urgentní ošetření.

Při parafimóze je nutné co nejrychleji vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

U naprosté většiny nemocných lze správnou manipulací, (tlakovou masáží), zmenšit objem žaludu a následně provést repozici předkožky. Jen ve velmi výjimečných případech je nutná akutní operační repozice s využitím uvolňujících nářezů protínajících škrtící prstence nebo obřízkou. Po normalizaci stavu a ústupu otoku je zúžená předkožka indikována k cirkumcizi.

Doktoři MUDr. Ivo Novák, Ph.D., doc. a MUDr. Richard Fiala, CSc., FEBU , urologiepropraxi.cz
Doktoři MUDr. Ivo Novák, Ph.D., doc. a MUDr. Richard Fiala, CSc., FEBU

parafimóza

 

Kde v Čechách vyléčí fimózu, parafimózu a provedou obřízku?

Pánové, pokud máte problémy se svou předkožkou, nebojte se, nestyďte se a vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Čím déle budete návštěvu odborníka oddalovat, tím horší budou následky. Přitom je řešení fimózy jednoduché a účinné. Fimóza může být zcela vyléčená, pokud navštívíte lékaře včas. Obrátit se můžete jak na svého praktického lékaře, tak i na urologa.

Urologů a urologických ordinací je po celé České republice nespočet. Zde jsem pro vás vybrala několik z nich:

Kliniky léčby fimózy, parafimózy a provádění obřízky v Česku

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

DÁLE ČTĚTE: Podrobný článek o obřízce.

obřízka

 

12 Comments

 1. gin 3.2.2020
 2. gin 3.2.2020
 3. gin 4.2.2020
 4. gin 18.2.2020
 5. gin 18.2.2020
 6. gin 18.2.2020
 7. gin 18.2.2020
 8. gin 18.2.2020
  • Redakce Erekce.cz 18.2.2020
   • gin 18.2.2020
 9. gin 18.2.2020

Leave a Reply