Peyronieho choroba – bolestivé a nehezké zakřivení penisu

Erektilní dysfunkce je zdravotní stav, kdy má muž problém dosáhnout nebo udržet erekci. To může znamenat problémy v sexuálním životě pro muže všech věkových kategorií.

Jednou velmi raritní formou je Peyronieho choroba. Projevuje se bolestivým a nepřirozeným zakřivením penisu.

Zatímco mírně zakřivený penis při erekci je celkem běžný a nemusí znamenat problém, muž s Peyronieho nemocí má zpravidla problém při sexu a bolestivou erekci.

Sex je pro něj obtížný, nebo dokonce nemožný. To způsobuje úzkost a nepohodlí. V článku se dozvíte více informací.

peyronieho choroba

 

Jak vzniká Peyronieho choroba?

Příčiny vzniku Peyronieho choroby jsou zpravidla dvě. První příčinou je fyzické zranění penisu a jeho trauma. Poranění zaviněné nárazem, tvrdým úderem, nebo nepřiměřeným tlakem třeba po zlomenině penisu. V zásadě jde o to, že tkáň penisu se naruší a vzniká degenerativní zranění.

Dochází k vnitřnímu krvácení a narůstajícímu zjizvení tkáně topořivých těles. Průběh má rostoucí tendenci a nakonec vyústí do této choroby.

Druhá příčina je velmi vzácná. Jsou známé případy, kdy ke vzniku choroby dochází bez zjevných příčin. Doktoři dosud nemají jasno proč tomu tak je. Tehdy mluvíme o idiopatické Peyronieho nemoci.

Nikdo přesně neví, co způsobuje vrozenou Peyronieho nemoc. Může zde být určitá vazba na genetické predispozice. Choroba tedy může být zděděna. Existují však i další rizikové faktory.

Rizikovými faktory jsou genetika a věk. Změna tkáně vlivem věku nahrává více vzniku tohoto problému. Ohroženi jsou také muži s dupuytrenovo kontrakturou (Vikingská nemoc). Dalšími faktory jsou také škodlivé návyky v běžném životě. Sem patří:

  • kouření,
  • nadměrné množství alkoholu,
  • drogy,
  • nepravidelný nebo žádný pohyb,
  • problémy oběhové soustavy,
  • cukrovka.

VIDEO (česky, YouTube): Sex koučka Gaia mluví o Peyronieho nemoci

Příznaky a projevy Peyronieho choroby

Hlavním znakem Peyronieho choroby je ploché zjizvení. Tato poškozená tkáně je zpravidla patrnné na dotek skrze kůži penisu. Útvar se zpravidla formuje na vrchní straně penisu, ale jsou známé případy i na spodní části.

Někdy se útvar objeví kolem celého obvodu penisu. Penis pak působí dojmem, že je při erekci obtočen neviditelným provazem. Kolem zjizvení vzniká plak, který na sebe může vázat vápník, který časem zatvrdne. Poškozená tkáň způsobuje:

  • bolestivou erekci
  • nedostatečnou erekci
  • jednoduché, nebo několikanásobné zakřivení

TIP: V rámci ochrany před nedokrvením penisu a vzniku problémů s erekcí doporučuji užívat prášky pro podporu prokrvení. Každý jsme podrobili testu. 

prášky na erekci

 

Testy a diagnóza Peyronieho onemocnění

Pokud máte podezření na Peyronieho chorobu, nejprve navštivte svého praktického lékaře. Fyzická prohlídka napoví více. Rozsah poškození určí lékař pomocí speciálního měření. Další metody vyšetření zahrnuje ultrazvuk nebo rentgen. Odhalí podrobněji poškození tkáně.

 

Výskyt Peyronieho nemoci u mladých mužů

Peyronieho choroba se nejčastěji vyskytuje u mužů středního věku. Stejně tak se může objevit u mužů ve věku kolem 20. Výzkumy ukazují, že 8 až 10% postižených mužů je ve věku pod 40 let.

Většina mladých mužů s Peyronieho nemocí má typické symptomy v podobě bolestivé erekce. Často je nutný zásah lékaře. Zejména v případě akutního problému.

Ve skutečnosti neexistuje zcela typická věková skupina. Nejvíce rizikoví jsou muži ve věku mezi 45 až 65 lety. Pravděpodobně je to dáno přirozenou ztrátou elasticity penilní tkáně.

Ve dnešní době zůstávají muži déle sexuálně aktivní a to díky Viagře a doplňkům stravy pro podporu erekce. S prodloužením sexuálně aktivního věku roste také riziko výskytu Peyronieho nemoci. 

 

Léčba Peyronieho choroby

Na chorobu neexistuje žádný lék. Léčba je však možná a někdy může choroba sama ustoupit. Pacient většinou žádá okamžitou léčbu. Zkušený lékař však vyčká a chvíli pozoruje všechny symptomy. Nejedná tedy unáhleně, pokud nejsou symptomy vážné.

 

Léky proti Peyronieho nemoci

Lékař může předepsat medikaci. Často jde o léčiva injekčně vstříknuté přímo do penisu. Ty budují kolagen v tkáni a narovnávají ho částečně zpět. Případně narušují zjizvenou tkáň. Někdy lékaři doporučí operaci. To v případě, že bolest či zakřivení způsobují vážné komplikace.

Novinkou jsou injekce enzymu do ložiska v obalech penisu s cílenou léčbou přímo tohoto onemocnění.

Aplikovaný enzym rozpouští kolagenová ložiska a pomáhá tak k významnému zlepšení stavu, v mnoha případech k úplnému narovnání deformace penisu.

Nová metoda je tak velice šetrná ke tkáním a přitom dostatečně účinná pro dosažení požadovaného výsledku,“ řekl primář Urologické kliniky VFN v Praze Libor Zámečník.

 

Nechirurgické řešení

Iontoporéza je technika, kdy pomocí malého elektrického napětí doručí lékař léčivou látku skrze kůži do tkáně penisu.

Další postupy zahrnují:

 

Operace poškozené tkáně

Operace je posledním řešením situace při výrazné deformaci penisu. Vzhledem ke zkušenostem lékařů se doporučuje počkat alespoň rok, než se přistoupí k operativnímu řešení. Operace zahrnuje:

Prodloužení znamená větší riziko vzniku erektilní dysfunkce. Zkrácení se používá v případě, kdy je zakřivení méně závažné.

VIDEO (anglicky, YouTube): Princip Peyronieho nemoci vysvětlený na balonku

 

Přírodní léčba Peyronieho choroby

Výsledkem studie z roku 2010 publikované v International Journal of Impotence Research bylo, že koenzym Q10 zlepšuje erekci. Také dokáže do jisté míry redukovat zakřivení penisu u pacientů v brzké fázi Peyronieho onemocnění. Každopádně je třeba více důkazů. Dle jiné studie má vliv vitamín E, ale jeho účinnost je stále sporná. Vitamín E obsahují třeba tablety Vimax pro dlouhodobou podporu erekce. 

Vimax je bylinný doplněk stravy s přidaným vitamínem E. Výrobce doporučuje 3 měsíce užívání, uživatelé ale hlásí zlepšení již po 30ti dnech. 

Vimax tablety

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kanadského Vimaxu. E-shop vám doručí balíček diskrétně do 48 hodin.

 

Možné komplikace

K úzkosti a stresu mohou přibývat i další komplikace. Bolestivá erekce znemožňuje mít plnohodnotný sex. Stejně tak je komplikované zplození potomka. V případě komplikací je vždy na místě kontaktovat svého lékaře.

Důležitá je i komunikace s partnerkou. Mlčení nic nevyřeší. Lepší je o problému hovořit a hlavně ho včas řešit.

 

Prevence Peyronieho nemoci

Prevence je v případě této nemoci obtížná, protože jde o nečekaný úraz nebo vrozenou vadu. Ne však nemožná. Riziko jde vždy snížit. S přirozeným stárnutím nic neuděláte, další faktory lze ovlivnit. Vyplatí se rozhodně:

DÁLE ČTĚTE: Zakřivení penisu se může objevit věkem kvůli andropauze. Jak se ještě mužský přechod projevuje? 

andropauza u mužů

Leave a Reply