Peyronieho choroba – bolestivé a nehezké zakřivení penisu

Erektilní dysfunkce je zdravotní stav, kdy má muž problém dosáhnout, nebo udržet erekci. To může znamenat problémy v sexuálním životě pro muže všech věkových kategorií.

Jednou velmi raritní formou je Peyronieho choroba. Projevuje se bolestivým a nepřirozeným zakřivením penisu.

Zatímco mírně zakřivený penis při erekci je celkem běžný a nemusí znamenat problém, muž s Peyronieho nemocí má zpravidla problém při sexu a bolestivou erekci.

Sex je pro něj obtížný, nebo dokonce nemožný. To způsobuje úzkost a nepohodlí. V článku se dozvíte více informací.

peyronieho choroba

 

Jak vzniká Peyronieho choroba?

Zdroje vzniku choroby jsou zpravidla dva. Prvním případem je fyzické zranění penisu a jeho trauma. Poranění zaviněné nárazem, tvrdým úderem, nebo nepřiměřeným tlakem, třeba po zlomenině penisu.

V zásadě jde o to, že tkáň penisu se naruší a vzniká degenerativní zranění.

Dochází k vnitřnímu krvácení a narůstajícímu zjizvení tkáně topořivých těles. Průběh má rostoucí tendenci a nakonec vyústí do této choroby.

Druhá příčina je velmi vzácná. Jsou známé případy, kdy ke vzniku choroby dochází bez zjevných příčin. Doktoři dosud nemají jasno proč tomu tak je. 

Nikdo přesně neví, co způsobuje vrozenou Peyronieho nemoc. Může zde být určitá vazba na genetickou zátěž. Choroba tedy může být zděděna. Existují i další zdroje.

Rizikovými  faktory jsou genetika a věk. Změna tkáně vlivem věku nahrává více vzniku tohoto problému. Ohroženi jsou také muži s dupuytrenovo kontrakturou (Vikingská nemoc). Dalšími faktory jsou také návyky v běžném životě. Sem patří:

  • kouření
  • nadměrné množství alkoholu
  • drogy
  • nepravidelný/žádný pohyb
  • oběhové problémy
  • cukrovka

 

VIDEO: Sex koučka Gaia mluví o Peyronieho nemoci. 

Zahnutý penis - Peyronieho choroba

Příznaky a projevy Peyronieho choroby

Hlavním znakem Peyronieho choroby je ploché zjizvení. Tato poškozená tkáně je zpravidla patrnné na dotek skrze kůži penisu. Útvar se zpravidla formuje na vrchu penisu, ale jsou známé případy i na spodní části.

Někdy se útvar objeví kolem celého obvodu penisu. Penis pak působí dojmem, že je při erekci obtočen neviditelným provazem. Kolem zjizvení vzniká plak, který na sebe může vázat vápník, který časem zatvrdne. Poškozená tkáň způsobuje:

  • bolestivou erekci
  • nedostatečnou erekci
  • jednoduché, nebo několikanásobné zakřivení

TIP: V rámci ochrany před nedokrvením penisu a vzniku problémů s erekcí doporučuji užívat prášky pro podporu prokrvení. Každý jsme podrobili testu. 

prášky na erekci

 

Testy a diagnóza Peyronieho onemocnění

Pokud máte podezření na tuto chorobu, nejprve navštivte svého lékaře. Fyzická prohlídka napoví více. Rozsah poškození určí lékař pomocí speciálního měření. Další metody vyšetření zahrnuje ultrazvuk nebo rentgen. Odhalí podrobněji poškození tkáně.

 

Výskyt peyronieho nemoci u mladých mužů

Peyronieho choroba se nejčastěji vyskytuje u mužů středního věku. Stejně tak se může objevit u mužů ve věku kolem 20. Výzkumy ukazují, že 8 až 10% postižených mužů je ve věku pod 40 let.

Většina mladých mužů s Peyronieho nemocí má typické symptomy v podobě bolestivé erekce. Často je nutný zásah lékaře. Zejména v případě akutního problému.

Ve skutečnosti neexistuje zcela typická věková skupina. Nejvíce rizikoví jsou muži ve věku mezi 45 až 65 lety. Pravděpodobně je to dáno ztrátou elasticity tkáně.

V dnešní době zůstávají muži aktivní déle. Díky Viagře a dalším podobným lékům a generikům. Proto riziko vzniku choroby roste.

 

Léčba Peyronieho choroby

Na chorobu neexistuje žádný lék. Léčba je však možná a někdy může choroba sama ustoupit. Pacient většinou žádá okamžitou léčbu. Zkušený lékař však vyčká a chvíli pozoruje všechny symptomy. Nejedná tedy unáhleně, pokud nejsou symptomy vážné.

 

Léky

Lékař může předepsat medikaci – často jde o drogy vstříknuté do penisu. Ty budují kolagen v tkáni a narovnávají ho částečně zpět. Případně narušují zjizvenou tkáň. Někdy lékaři doporučí dokonce operaci. To v případě, že bolest či zakřivení způsobují příliš komplikací.

Novinkou jsou injekce enzymu do ložiska v obalech penisu s cílenou léčbou přímo tohoto onemocnění.

Aplikovaný enzym rozpouští kolagenová ložiska a pomáhá tak k významnému zlepšení stavu, v mnoha případech k úplnému narovnání deformace penisu.

Nová metoda je tak velice šetrná ke tkáním a přitom dostatečně účinná pro dosažení požadovaného výsledku,“ řekl primář Urologické kliniky VFN v Praze Libor Zámečník.

 

Nechirurgické řešení

Iontoporéza je technika, kdy pomocí malého elektrického napětí doručí lékař léčivou látku skrze kůži do tkáně penisu.

Další postupy zahrnují:

 

Operace poškozené tkáně

Operace je posledním řešením situace při výrazné deformaci penisu. Vzhledem ke zkušenostem lékařů se doporučuje počkat alespoň rok, než se přistoupí k operativnímu řešení. Operace zahrnuje:

Prodloužení znamená větší riziko vzniku erektilní dysfunkce. Zkrácení se používá v případě, kdy je zakřivené méně závažné.

 

VIDEO: Princip nemoci vysvětlený na balonku. 

Further explanation of Peyronie's Disease

 

Přírodní léčba Peyronieho choroby

Výsledkem studie z roku 2010 publikované v International Journal of Impotence Research bylo, že koenzym Q10 zlepšuje erekci. Také dokáže do jisté míry redukovat zakřivení penisu u pacientů v brzké fázi Peyronieho onemocnění. Každopádně je třeba více důkazů. Dle jiné studie má vliv vitamín E, ale jeho účinnost je stále sporná. Vitamín E obsahují třeba tablety Vimax pro dlouhodobou podporu erekce. 

Vimax je bylinný doplněk stravy s přidaným vitamínem E. Výrobce doporučuje 3 měsíce užívání, uživatelé ale hlásí zlepšení už po 30ti dnech. 

vimax_recenze

 

 

Možné komplikace

K úzkosti a stresu mohou přibývat i další komplikace. Bolestivá erekce znemožňuje mít plnohodnotný sex. Stejně tak je komplikované zplození potomka. V případě komplikací je vždy na místě kontaktovat svého lékaře.

Důležitá je i komunikace s partnerkou. Mlčení nic nevyřeší. Lepší je o problému hovořit a hlavně ho včas řešit.

 

Prevence Peyronieho nemoci

Prevence je v případě této nemoci obtížná, protože jde o nečekaný úraz nebo vrozenou vadu. Ne však nemožná. Riziko jde vždy snížit. S přirozeným stárnutím nic neuděláte, další faktory lze ovlivnit. Vyplatí se rozhodně:

 

DÁLE ČTĚTE: Zakřivení penisu se může objevit věkem kvůli anfropauze. Jak se ještě mužský přechod projevuje? 

andropauza u mužů

Leave a Reply