Andropauza muže děsí – jak se projevuje a léčí?

I muži mohou prožívat ve vyšším věku mužský přechod – andropauzu. Jen se o tom tolik nemluví. Přečtěte si, jak poznat, zda se přechod týká i vás.

Jak říká reklama: „ I muži mají své dny.“ A i muži mají svou andropauzu. Období přechodu plné změn psychiky, měnící se sexuální aktivity i hladiny pohlavních hormonů v těle. A stejně jako u žen, také pro muže znamená toto náročné období nejednu mnohdy zásadní životní komplikaci.

andropauza u mužů

Andropauza sebou nese únavu, podráždění a deprese

 

Andropauza aneb syndrom mužského stárnutí

K označení mužského přechodu se velmi často používá zavedený termín andropauza, ale od skutečné andropauzy v pravém slova smyslu, tedy od prakticky úplného pozastavení tvorby mužských pohlavních hormonů, má toto období hodně daleko. Jde přece o pozvolný proces, na kterém můžete velmi dobře zapracovat.

U mužů v této etapě života dochází k postupnému poklesu tvorby pohlavních hormonů, ale nejde o tak prudký proces, jako u žen. Zde totiž tvorba mužských pohlavních hormonů úzce související s plodností zůstává zachována až do poměrně vysokého věku. V současné době je tedy mužský přechod častěji označován přesnějším termínem, takzvaným syndromem mužského stárnutí.

POZOR! Seřadili jsme TOP 10 přírodních doplňků na podporu testosteronu, které jsme sami odzkoušeli.

 

Vlivy urychlující andropauzu

Výskyt prvních příznaků mužského přechodu je vždy ovlivněn několika různými faktory.

  • genetické faktory
  • obezita i diety
  • kouření a alkohol
  • stresové situace různého charakteru
  • pohybová aktivita
  • sezónní variabilita
příčiny andropauzy

Česko je na 4té pozici v řebříčku spotřeby tabáku! I proto u nás andropauza nastupuje tak brzy

 

K prvnímu ubývání testosteronu dochází již po 30. roce věku. Jeho hladina ale u mužů klesá velmi pozvolna. Tyto příznaky nedostatku testosteronu se obvykle projevují až mezi 50. až 55. rokem života. Je to samozřejmě individuální a projevy andropauzy i hladina testosteronu se u jednotlivých mužů hodně liší.

Symptomy si také uvědomuje jen pouhá část mužů a mnozí své potíže přičítají spíše jiným příčinám. Rozhodně ale tak dlouho nečekejte a začněte s prevencí včas.

POZOR! Ve spolupráci se špičkovým českým výrobcem doplňků stravy pro vás Erekce.cz představuje NOVÝ PŘÍRODNÍ PRODUKT pro podporu erekce PROERECTA.

proerecta

 

Příznaky andropauzy

Příznaky mužské andropauzy dělíme do tří skupin.

  • příznaky psychologické, jako je napětí, podrážděnost, úzkost, rozladěnost, depresivní nálady, zvýšená únava, celkové snížení aktivity, vitality a životní energie
  • příznaky somatovegetativní, jako jsou návaly horka a pocení, často spojené i se zrudnutím, nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, úbytek svalů, potíže s klouby i svaly a zhoršování paměti.
  • příznaky sexuální, pokles erekční pohotovosti, méně pevná erekce, kratší výdrž, refrakterní fáze, tedy akčního nedráždivého napětí po vyvrcholení se prodlužuje, poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

 

Andropauza a psychika

Jinými slovy, pokud pro vás nebyl dříve problém opakovaný styk po krátké pauze, postupem času jste často rádi, že se vám podaří dokončit alespoň jeden pohlavní akt. Zejména ony poruchy erekce, když váš sexuální apetit neklesá, mívají na muže opravdu velmi nepříznivé psychické dopady.

Často se u mužů sexuální selhání slučuje se selháním ve všech oblastech života. Vzbuzuje nesmyslné pocity vlastní neschopnosti a ztráty mužnosti. V tom jsou ženy často hodně jiné. Sexuální život pro ně není alfa i omega celého života. Dovedou se povznést a radovat i z jiných oblastí života.

andropauza a psychika

Andropauzu zvykne doprovázet hlodavý pocit vlastní méněcennosti a slabé sebedůvěry

 

Často opakované selhání zhoršuje psychický stav muže. Jelikož právě psychika hraje při sexualitě velkou roli, pomalu se začíná muž propadat do začarovaného kruhu, který často vede až k závažným depresivním stavům. Pokud se adekvátně neřeší, mohou pak mít hodně tragické následky a konce. Jinými slovy, jedna zpackaná erekce ještě neznamená naprostý propadák, a pokud jste chlap, k problému se postavíte čelem.

 

Plíživý nástup syndromu mužského stárnutí

Podobně jako u žen, i u mužů dochází se změnami hormonálních hladin i ke změnám, které se projevují různými komplikacemi až po dlouhé době, a na první pohled nejsou patrné.

 

Testosteron není pouze hormonem ovlivňujícím jen mužnost a sexualitu. Ve skutečnosti je testosteron hormon s komplexním polem působnosti. Význam má při stavbě a obnově všech lidských tkání. Má obrovskou účast na správné funkci všech bílkovinných složek mužského organismu. Je zde také riziko snížení tvorby červených krvinek, takzvaných erytrocytů, neboť právě testosteron stojí za produkcí erytroproteinu.

 

Diagnóza jménem andropauza

Zde bychom rádi připomněli onen plíživý jev. Nečekejte tedy, až bude pozdě, a začněte předbíhat příznakům. Na místě není nic jiného než prevence. Ona diagnóza lze stanovit velmi snadno laboratorním vyšetřením hladiny testosteronu z krve. Zde je ale neochota mužů vyhledat při obtížích lékaře, obzvlášť pokud jsou hlavním ukazatelem poruchy erekce. Ty ale nejvíce muži registrují.

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

Kde je gynekolog pro muže?

Ženy chodí na pravidelné gynekologické prohlídky. Kam ale s muži? Najít specializovaného lékaře, na kterého by se naprosto v klidu mohli obrátit, není snadné. Zde zeje obrovská díra na trhu jménem lékařství, a tímto apelujeme tak na fakt, že tak jak naprosto přirozeně mají ženy svého gynekologa a chodí tam jako do krámu pro rohlíky, péče o muže nejen v období přechodu obrovsky chybí.

Ono společenské tabu je pak mužům obrovsky nepříjemné. Pěkně to cvičí s mužským sebevědomím. Je třeba začít u svého obvodního lékaře, který vám doporučí vyšetření u odborníka. A už to bývá pro mnohé muže nepředstavitelný krok.

BEZ OBAV K LÉKAŘI! Urologické vyšetření je bezbolestné, ale velice důležité.

Péče je částečně vložena do rukou lékařů různých odborností. Je zde urologie, sexuologie, endokrinologie, andrologie, tedy léčba mužské neplodnosti a sexuálních problémů, až po praktické lékaře. Oproti ženám je to mnohem obtížnější v tom, že muži o svém intimním životě a už vůbec o potížích s ním spojenými vůbec nejsou zvyklí mluvit.

A s lékaři už vůbec ne. Mnohem více než ženy musí v sobě překonávat obrovské bariéry a vedou vnitřní boj, než se vůbec odhodlají jakéhokoliv specialistu navštívit.

 

Léčba a snížení příznaků andropauzy

Léčebných metod hormonální substituční terapie dodávajících chybějící hormon je dost. Léčba má pozitivní vliv na zlepšení nálady a fyzických potíží. První zlepšení nastává již po 3 až 6 týdnech po podání hormonální léčby.

Substituční terapie testosteronem není vůbec vhodná pro každého. Odpustit si ji musí onkologičtí pacienti jak s rakovinou prostaty, tak i prsu u mužů. Dále není vhodná při cévních onemocněních, edémech, nemoci jater, ledvin či diabetu. Testosteron u této léčby blokuje tvorbu spermií. Pokud chcete zplodit další potomky, nedoporučuje se.

 

Prevence andropauzy – co opravdu zabírá?

Léčbu musí provázet zdravá životospráva. Nekouřit, omezit tuky, pravidelně se hýbat a sportovat, jídelníček obohatit o selen, vápník a draslík. Onen pohyb a budování svalové hmoty má obrovský vliv. Kdo trénuje, má lepší výsledky. Lepší fyzická kondice a svaly vám zlepší i funkci pohlavních orgánů. Fyzická zátěž podporuje přirozenou tvorbu testosteronu i většího sebevědomí.

prevence andropauzy

Hýbejte se, jezte zdravě, bavte se a milujte partnerku. To jsou účinné metody, jak andropauzu zpomalit. Přidáte se?

 

Prevencí je tedy vyvážený zdravý životní styl, snížení hmotnosti, pravidelné a vhodné cvičení, málo alkoholu a opravdu nekouřit. Doplňky stravy pomohou doplnit chybějící energii a hormony. Volte přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu anebo ženšenu.

Vsaďte i na protein, ale ten sójový nechte ženám. Je spousta jiných druhů kromě syrovátkového. Bez práce nejsou koláče. A pokud nechcete svůj pohlavní život pověsit na hřebík, berte to jako výzvu a řešte problém.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply