Kapavka – snadno léčitelná, ale hodně nepříjemná

Slůvko kapavka vyvolává paniku u mnoha vyznavačů nechráněného náhodného sexu. Jde o pohlavně přenosnou chorobu, která se přenáší velmi často. Dnes je snadno léčitelná.

Na druhou stranu může způsobit trvalé zdravotní komplikace. U mužů jsou to zejména opakující se záněty močové trubice, zánět měchýře a někdy i neplodnost – impotence. Zde je několik zajímavostí  o kapavce:

 • je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae
 • bakterie může přejít z matky na dítě během porodu
 • Kapavka a chlamýdie – obě tyto nemoci jsou v těle často přítomny zároveň

kapavka

 

Jak se kapavka přenáší?

Bakterie působí nepříznivě na buňky sliznic.  Infekce ovlivňuje nejen reprodukční trakt. Vliv má i na žlázy v ústech, hrdle, očích a konečníku.

Infekce se přenáší sexuálním kontaktem s nakaženou osobou. Lze se nakazit dotykem penisu, vagíny, análu, nebo ústy. Muži nemusí ejakulovat, aby přenesli nebo chytili kapavku. Kapavkou se lze nakazit i skrze ústa. Přenos je možný i při přijímání, nebo poskytování orálního sexu.

Ačkoliv jsou ohroženi všechny věkové skupiny, nejčastěji se infekce přenáší mezi teenagery a mladými dospělými.

VÍTE, jaké jsou nejčastější příčiny problémů s erekcí u mladých mužů

 

Příznaky a projevy kapavky

Příznaky nemoci nemusí být vůbec patrné. V tom je kapavka zrádná. Projevy se mohou objevit kdykoliv. Inkubační doby kapavky se pohybuje v rozmezí 1-14 dní od nákazy.

V první fázi nákazy se vyskytuje zarudnutí kolem ústí močové trubice. Po krátkém čase se nemoc projeví akutním zánětem přední části trubice. Projevy dále pokračují:

 

VIDEO: Příznaky mužské kapavky. 

 

Domácí test na kapavku

Na kapavku se lze otestovat i doma. Na webu prozdravi.cz tento test nabízejí. Existují také další zahraniční stránky, kde lze test objednat, ale doručení z Čech je nejrychlejší. Dříve tak zjistíte, zda se bát nebo ne. 

 

Léčba kapavky

Na základě zjištěných symptomů lékař doporučí test na kapavku a další případné nemoci. K testu je potřeba vzorek moči nebo stěry z postižené oblasti. Ty se obvykle berou z močové trubice. V případě jiného místa nákazy také z konečníku a hrdla. Po odběru lékařem jsou stěry ve speciálním obalu převezeny do laboratoře. Gonokoky (bakterie kapavky) jsou velmi citlivé na změnu prostředí, takže vyšetření a převoz je nutné provést správně.

V případě pozitivního nález lékař nařídí léčbu. Ta je složena z několika základních pilířů.

 

Antibiotika

Kapavka je poměrně snadno léčitelná. Lékař musí zvolit správné antibiotikum nebo chemoterapeutikum. Ve hře je mnoho proměnných. Například citlivost na dané antibiotikum, místo výskytu infekce, závažnost průběhu nemoci, alergie a případný vliv jiných pohlavních chorob. Nejčastěji je třeba počítat se záněty způsobené chlamydiemi a mykoplazmatickými infekcemi.

 

Sexuální abstinence – nařízený celibát

Do úplného vyléčení je nutná sexuální zdrženlivost. Sex může přivodit zdravotní komplikace. Navíc hrozí šíření infekce na další osoby.

ČTĚTE TAKÉ: Celibát: Výhody, nevýhody a zajímavé informace.

celibát

 

Průběžné testování

Postup léčby lékař monitoruje pomocí bakteriologického vyšetření. Lékaři varují před samoléčbou z domova. Ta může vést až k vypěstování odolného druhu bakterií.

Testování by mělo proběhnout dle tabulek až 3 krát. První následuje zhruba 24 až 48 hodin od zahájení léčby. Další pak v týdenních intervalech.

Doba léčby kapavky se pohybuje různě. Antibiotika lékaři podávají od jednorázového podání  po několik dní.

 

Následky kapavky

Existuje několik možných komplikací, které mohou po nákaze nastat. Jde zejména o případy neléčené kapavky. Riziko však existuje i u vyléčených pacientů.

Je třeba na ně brát ohled a zahájit včasnou léčbu, pokud se objeví příznaky. V případě mužů a infekce kapavkou hrozí jejich tělu následující komplikace:

Po úspěšné léčbě nezůstane bakterie v těle. Člověk tedy nezůstane nosičem. Do té doby se musí vyvarovat jakéhokoliv sexuálního styku, aby ochránil sebe i své okolí před nákazou.

Nakažení kapavkou také zvyšuje náchylnost k přenosu viru HIV.

facebook erekce.cz

 

Neléčená kapavka je hazard se životem

V případě neléčené kapavky riziko roste. Infekce se šíří dále do těla a způsobuje až život ohrožující stav. Tato fáze kapavky je typická následujícími příznaky:

 • horečka
 • artritida
 • záněty a třes v okolí šlach
 • dermatitida (zánět kůže)

 

Prevence kapavky

Existuje mnoho způsobů, jak se proti infekci bránit. Patří sem:

 • sexuální abstinence
 • používání kondomů pro vaginální, anální i orální styk, pokud partnera důvěrně neznáte
 • sex se stálým partnerem v monogamním svazku
 • přehled o sexuálním zdraví u sebe i partnerky

 

Kapavka je pouze jedna z desítek pohlavních nemocí. Chraňte se

Proti kapavce neexistuje obrana. Žádné očkování a vakcíny. Také platí, že ji lze chytnout i několikrát po sobě. Proto je důležitá opatrnost a dodržování výše uvedených zásad bezpečného sexu.

Při náhodném sexu je kondom nezbytný. Použijte ho při sebemenších pochybnostech. Monogamní a ověřený vztah je v tomto případě nejlepší prevence. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, žádejte po svém lékaři stěr z močové trubice. Je to právě lékař, na kterého by se měl muž obrátit v případě nejasností. Nemá cenu hrát hrdinu a brát příznaky na lehkou váhu. Včasnou návštěvou lze předejít mnoha nechtěným problémům.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply