Chlamydie – nenápadná bakterie způsobí impotenci

Chlamydie jsou velmi nepatrné organismy. Přestože jsou malé, dokáží napáchat pěknou paseku. Tyto malé bakterie se přenášejí nejčastěji ze všech pohlavních chorob.

Bakterie, která má za následek vznik pohlavní nemoci se latinsky nazývá chlamydia trachomatis. Ta napadá převáženě pohlavní orgány, ale je také příčinou zánětu spojivek. Ten vede ve vzácných případech až k oslepnutí. Bakterie se chovají často velmi nenápadně a muž ani nemusí vědět, že je má.

chlamydie

 

Kde se dá nakazit chlamydií?

Chlamydie se nejčastěji přenesou při vaginálním, análním, nebo orálním sexu. V jejich případě je třeba dávat větší pozor, než třeba u kapavky. Jsou totiž přenosné i z kontaminovaných předmětů.

Lze se tak nakazit z povlečení, ručníku a na toaletě. Bakterii lze chytit ve veřejných prostorech bazénů, sprchách i saunách. Zapomeňte tedy raději na půjčování si ručníků, pokud neznáte dobře zdravotní stav svého protějšku.

Největší riziko spočívá v nedodržování pravidel bezpečného sexu. K přenosu často dochází při promiskutiním a nechráněném sexu. Rizikový je také styk s promiskuitní partnerkou. Přenos chlamydie je tedy velmi snadný a zvýšená hygienická opatrnost je na místě.

Zajímavost: Nemoc má i svou plicní variantu. Tu přenáší bakterie s názvem chlamydia pneumoniae.

 

Chlamydie – příznaky a projevy

Tato bakterie je velmi záludná. V 50% případů se u muže nevyskytnou žádné typické prvotní  příznaky. O to větší problémy mohou později nastat. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 – 3 týdny.

Typickými příznaky jsou:

Příznakem někdy bývá citlivý vřed v oblasti genitálu. Dalším vodítkem jsou zduřené mízní uzliny v tříslech, horečka a zimnice.

Příznaky chlamydií jsou podobné kapavce, nebo močové infekci. Lidé někdy příznaky omylem zaměňují a vyvozují si vlastní závěry.  

Zajímavost: Na internetu se také občas setkáte s výrazem chlamidie. Tento výraz používají někteří lidé jako chybné označení bakterie. Správně se píše chlamydie.

 

VIDEO: Osobní zkušenost s chlamydiovou infekcí. 

ALAGENEX-osobná skúsenosť-chlamýdie

 

Test na chlamydie 

Na bakterii se lze před návštěvou lékaře otestovat i doma. K zakoupení jsou testy v lékárně a také on-line. Test lze objednat například na pilulka.cz. Celý test si můžete nechat zaslat domů. Test je poměrně rychlý. Za 15 minut budete vědět, jaká je u vás situace.

 

Chlamydie a léčba

Lékaře je nutno navštívit byť jen při malém podezření na chlamydie. Infekci lze odhalit až po 7 dnech od nákazy. Rady lidového léčitelství se vyplatí poslouchat až druhotně. V tomto případě je nutná péče profesionálních lékařů.

Při podezření na tuto bakterii lékař provádí stěr z močové trubice. Ten úkon je společný pro většinu vyšetření na sexuálně přenosné choroby. Samotný stěr z trubice není dvakrát příjemný, protože močová trubice je bohatě nervově zásobena. Na druhou stranu se dá chvíle nepohodlí vydržet. V sázce je mnohem více.

Jakmile je diagnóza potvrzena, lékař okamžitě nasazuje antibiotika. Ta sama o sobě infekci zcela nezažene. Dojde však k likvidaci většiny organismů. Zbytek vyčistí imunitní systém organismu.

Důležité je, aby lékař zvolil správný druh antibiotik. Jejich výběr závisí na několika důležitých faktorech. Podstatné je dobrat celou várku a nevynechávat.

Antibiotika jsou buď jednodenní, nebo sedmidenní. Během medikace je doporučeno vyhýbat se slunci. Lze se tak vyhnout alergické reakci.

Během léčby je doporučeno vyhýbat se pohlavnímu styku. Lze tak zabránit komplikacím a především přenosu na další osoby. Tento malý celibát by měl trvat minimálně týden po dokončení léčby.

Úspěšnost léčby antibiotiky je vysoká. Ve většině případů dochází k vyléčení. Jsou případy, kdy má pacient vypěstované odolné bakterie. Pak je léčba nepříjemným během na dlouhou trať.

Po úspěšném vyléčení přichází na řadu kontrola výsledku. Ta přichází zhruba 1 až 2 týdny po vymýcení infekce.  

Vybudování odolných bakterií má někdy na svědomí samoléčba doma. Lidé nejdou k lékaři a léčbu si naordinují sami. Výsledek je pak často velmi smutný. Dotyčný pak bojuje s bakteriemi po velmi dlouhou dobu.

 

VIDEO: Diagnostika, léčba a důsledky chlamydií. 

Diagnostika a léčba chlamydiových infekcí

 

Chlamydie u mužů i žen – je třeba otestovat všechny zúčastněné

Velmi podstatným krokem je otestovat veškeré potencionální partnerky. Hrozí totiž, že zbylí nakažení si budou bakterie předávat mezi sebou. Ohroženy jsou také další osoby.

 

Následky neléčených chlamydií

Bakterie napadají a rozkládají DNA spermií. Tím pádem je znehodnocují a způsobují jejich sterilitu. Muž se pomalu stává neplodným – impotentním.

Při zanedbané léčbě chlamydií je také usnadněn přenos viru HIV.

RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:

Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.

 

 

Prevence chlamydií

Nejlepší ochranou je používání kondomů. Platí to zejména při náhodném sexu, kdy si muž není jistý do čeho jde. Ideálním řešením je v tomto případě monogamní vztah, kde jsou si oba partneři věrní a znají navzájem dobře svůj zdravotní stav.

Intimní hygiena je další důležitou součástí. Používání vlastních hygienických potřeb je základ. Platí to pro všechny věci, které mohou přijít do styku s genitáliemi (ručníky, osušky na toaletě a podobně).

 

Často kladené otázky

Co je to chlamydie?

Běžné sexuální onemocnění způsobené velmi odolnou bakterií. Pokud není zahájena léčba, hrozí neplodnost.

Jak běžná je chlamydie?

Jde o nejběžnější sexuálně přenosnou chorobu. Navíc se často vracejí, protože si je lidé navzájem předávají.

Jak dochází k přenosu?

Chlamydie se předává z osoby na osobu během vaginálního, análního, nebo orálního sexu.

Kdo chytí tuto bakterii?

Kdokoliv kdo má sex je může chytit. Riziko roste s počtem sexuálních partnerů.

AKTUALITA: Bude vakcína proti chlamydiím? Vědci testovali novou látku.

vakcína proti chlamydiím

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply