Zánět močové trubice (uretritida): Časté příčiny, bolavé příznaky, rychlá léčba a cílená prevence

Zánět močových cest chytnete velice snadno. Stačí si nabalit neznámou holku a souložit s ní bez ochrany. Jelikož je uretritida přenosná, můžete zánět chytnout i někde na veřejném záchodě, a bohužel klidně i od bratra nebo matky po použití stejného ručníku ve společné domácnosti.

Ať už tak nebo tak, zanícená močová trubice nepříjemně bolí a nutí vás často močit. Bez léčby může projít do chronického stadia, které poškozuje nejenom uretru (močovou trubici), ale prochází dále do močových cest a ohrožuje další orgány.

Článek vám vysvětlí:

  • jak zánět močové trubice poznáte,
  • kdo vás vyšetří a předepíše léky,
  • jak nepříjemné příznaky zatlumíte, aby vám bylo lépe,
  • za jak dlouho uretritidu vyléčíte,
  • a co příště nedělat, aby se situace neopakovala.

zánět močové trubice, uretritida

 

Co přesně je zánět močové trubice?

Lékařsky jde o uretritidu. Močová trubice vyvádí moč z močových cest a také ejakulát z varlat a prostaty přes celý penis ven z těla. Během onemocnění se močová trubice zanítí.

Příčinou je bakteriální nebo virová infekce, ale zánět může vyvolat i podráždění, úraz nebo alergická reakce. Bakterií a virů je potřeba zbavit se léčbou, drobné podráždění úrazem nebo alergií odezní i samo. Pokud si nejste jistí, co zánět a podráždění vyvolalo, zajděte si na urologii.

Uretritida se projevuje hlavně bolestí, podrážděním, pálením, problematickým močením, stavy podobnými nachlazení, zduřenými lymfatickými uzlinami, zduřením tříselných uzlin a někdy i bílým nebo kalným výtokem z penisu.

V ohrožení může být prakticky každý a to muži i ženy, děti, dospělí i senioři a to i pokud dodržují dostatečnou hygienu. Ohroženější jsou ale ženy, protože jejich močová trubice je kratší a škodlivé patogeny se přes ni šíří rychleji. Nakažená žena velice jednoduše nakazí i partnera.

 

Příčiny zánětu močové trubice u mužů

Článek primárně věnujeme mužům, protože pro ně doporučujeme český doplněk Proerecta PROSTATE. Ten chrání močové cesty včetně močové trubice před záněty a pomáhá rychleji se zbavit škodlivin. PROSTATE pomáhá udržovat všechny součásti močových cest v dobré kondici. Užívejte pravidelně.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích doplňku. Případná objednávka vám dorazí diskrétně zabalená do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s ochranou močové trubice před záněty.

 

Příčinou je ve většině případů bakteriální nebo virová infekce. Tyto bakterie často postihují i močový měchýř, ledviny, prostatu, močovody, a tedy všechny části močové soustavy. Z močové trubice se patogeny mohou lehce dostat i do těchto částí, proto je vhodné uretritidu vyléčit co nejrychleji.

Bakterie si sebou běžně „nosíme“ v oblasti genitálií a análního otvoru, takže riziko napadení močové trubice je přítomno vždy.

Zánět močové trubice způsobují bakterie Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis a Mycoplasma genitalium. Tyto bakterie způsobují i pohlavní nemoc kapavku. Parazitické chlamydie způsobují trichomoniázu.

Viry způsobující uretritidu jsou lidský papilomavirus (HPV), herpex simplex (HSV) a cytomegalovirus.

Problémy močové soustavy řeší urolog a obor urologie, pohlavně přenosné nemoci zkoumá a léčí venerolog z oboru venerologie.

 

Příznaky zánětu močové trubice

Příznaky uretritidy jsou si mnohdy podobné a pravděpodobně se setkáte s těmito projevy:

  • pálení při močení
  • časté močení
  • ostrá nebo tupá bolest
  • bolest během močení i během sexu
  • svědění v okolí špičky penisu
  • pocit vnitřního zduření v penisu
  • výtok z penisu
  • krevní sraženiny nebo částečky ejakulátu v moči

Pozor, lidé se silnou imunitou mohou mít také zanícenou močovou trubici, ta se ale nemusí nijak zvlášť projevovat. Právě zde vzniká riziko přenosu na jiné osoby, protože postižený si svůj stav nevšimne.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Dělení zánětu močové trubice

Uretritida se podle příčiny vzniku dělí na 2 typy:

 

Gonokoková uretritida

Tento typ způsobuje stejná bakterie, která způsobuje také kapavku. Zde již mluvíme o pohlavně přenosné nemoci. Přibližně jde o 20% případů zánětů močové trubice.

 

Nongonokoková uretritida

Tento typ zahrnuje všechny jiné příčiny zánětu močové trubice. Nepatří mezi pohlavně přenosné nemoci, pořád se ale přenáší bakterií nebo virem. Častou příčinou je chlamydiová infekce, ale zánět vyvolají i jiné bakterie.

Mezi nongonokokové příčiny patří také úrazy, poškození močové trubice kvůli nešetrnému používání erotických pomůcek (často penilní dilatátory), zavedenému katetru a podobně.

Zároveň je možné trpět současně gonokokovým i nongonokokovým zánětem.

Za nongonokokovou příčinu považujeme také nespecifickou uretritidu, což je zánět trubice bez zjevné příčiny, kterou se lékaři nepovede odhalit.

 

Jak se vyšetřuje a diagnostikuje zánět močové trubice?

Pokud nevíte, zda se vydat na urologii nebo venerologii, zajděte si nejprve k praktickému lékaři, který vás ke specialistovi doporučí. Ten po vás bude pravděpodobně chtít vzorek moči. Zároveň vám může odebrat vzorek krve, aby vyloučil riziko dalších pohlavních nemocí. Vzorek může odebrat i pomocí vatové tyčinky přímo z močové trubice. Odběr není bolestivý a trvá krátce, ale může způsobit mírně nepříjemný pocit.

Nejdříve si s lékařem popovídáte o projevech, které pociťujete. Následně vám prohmatá genitál, břicho a přilehlé oblasti, aby zjistil, zda vás doteky nebolí. Podívá se také, zda z penisu neuniká výtok nebo zda na penisu a v okolí nejsou žádné nechtěné výstupky a podráždění.

Vyšetření se důrazně doporučuje i partnerce, případně jiným osobám, se kterými postižený souložil nebo s nimi žije v jedné domácnosti. Zánět má svou inkubační dobu, takže u ostatních ohrožených lidí se může začít projevovat o něco později, než u aktuálního pacienta.

 

Jak se léčí zánět močové trubice?

Pokud se zánět uretry potvrdí, lékař předepíše antibiotika (léky hubící bakterie) nebo antivirotika (léky hubící viry). Pokud si ale nebude jistý přesnou příčinou, budete si muset pár dnů počkat na výsledky testů moči nebo krve.

Na zánět močové trubice se nejčastěji předepisuje azithromycin (antibiotikum), doxycyclin (antibiotikum), erythromycin (antibiotikum), ofloxacin (antibiotikum) a levofloxacin (antibiotikum). Stejně na ně ale potřebujete lékařský předpis. Léky nelze kupovat bez receptu podle vlastního uvážení.

Tyto léky mohou negativně reagovat s léky na ředění krve, léky na srdce a léky proti záchvatům. Vždy pozorně poslouchejte předepisujícího lékaře.

Léčba antibiotiky může poskytnout úlevu již do několika hodin. Nepříjemné příznaky odezní do cca 3 dnů. Vždy ale doužívejte léky podle doporučení a nevysazujte je předčasně. Cílem je zahubit všechny patogeny v močové soustavě.

Během léčby určitě nesouložte a vyhraďte si vlastní ručníky a kosmetiku, aby nedošlo k šíření uretritidy.

 

Co se stane v případě neléčeného zánětu močové trubice?

Věříme, že tento odstavec nečtete proto, abyste se léčbě vyhýbal. To není zodpovědné řešení a ohrožujete i své okolí.

Neléčená uretritida je riziková. Velice pravděpodobně se začne šířit do dalších částí močové soustavy (močovody, ledviny, měchýř). Tyto orgány poškozuje, takže ohrožuje jejich správné fungování. Pokud infekce napadne krevní řečiště, hrozí otrava krve.

Ohrožena je také plodnost. Spermie se tvoří ve varlatech. Varlata i prostata leží velice blízko močové soustavy, takže přechod je pro bakterie nenáročný.

Pokud vznikne zánět prostaty, ještě více se prohloubí problémy s močením. Zanícená prostata tlačí na močovod, zároveň je kvůli utetritidě močová trubice zúžená a špatně průchozí. Vše vede k problematickému, bolestivému, častému a nevydatnému močení. Přidružuje se i samovolný únik moči – inkontinence.

Včasná léčba vyléčí zápal a ochrání také plodnost a zdraví močové soustavy včetně prostaty. Nezapomeňte, že na ochranu prostaty a močových cest doporučujeme bezpečné a ověřené české tobolky Proerecta PROSTATE.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích doplňku. Případná objednávka vám dorazí diskrétně zabalená do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s ochranou močové trubice před záněty.

 

Prevence zánětu močové trubice

V rámci ochrany před uretritidou musíte dávat větší pozor s kým spíte a zda se řádně chráníte. Samozřejmě se zánět může objevit i bez sexuálního partnera.

  • mějte ideálně pouze 1 sexuální partnerku
  • chraňte se kondomem při sexu s každým novým objevem
  • s podezřením jděte ihned na urologii
  • pokud se zánět potvrdí, informujte partnerku a členy domácnosti
  • pijte hodně vody, aby se močová soustava pravidelně proplachovala
  • po sexu penis umyjte a snažte se také vymočit
  • nepoužívejte kosmetiku ani erotické pomůcky, pokud víte, že vás dráždí

 

Zánět močové trubice: Často kladené otázky FAQ

Je zánět močové trubice bakteriálního nebo virového původu?
Uretritidu může způsobit bakterie E. coli, chlamydie nebo kapavka. Z virů je to herpes simplex a cytomegalovirus.
Jaká je nejběžnější příčina zánětu močové trubice?
Častou příčinou je parazitická bakterie Chlamydia trachomatis. Přenáší se pohlavním stykem.
Jaký je to pocit mít zanícenou močovou trubici?
Během zánětu je močová trubice zevnitř nateklá, silně prokrvená a bolavá. Bolest postižený pociťuje během močení, v klidu i během sexu. Bolest může být ostrá a bodavá, tupá a tlumená, pálivá, přítomen může být i výtok.
Za jak dlouho se zánět močové trubice vyléčí?
Až vám urolog předepíše antibiotika nebo antivirotika, uretritida by měla ustoupit do 3 dnů. Úlevu můžete pocítit již za několik hodin. Vždy ale užívejte léky tak, jak určí lékař a dávkování neměňte.
Za jak dlouho dojde k úplnému vyléčení zánětu močové trubice?
Při užívání antibiotik lze vyčištění močové trubice od bakterií očekávat za nejpozději 3 týdny.
Může se zánět močové trubice vyléčit i sám?
Ano, je to možné, ale samovyléčení může trvat déle a vyléčení není zaručené. Pokud bakterie zůstanou v močové trubici déle, mohou putovat dále přes močové cesty do jiných částí močové soustavy. Vhodnější je vždy okamžitá léčba antibiotiky nebo antivirotiky. Jinak vás může trápit uretritida dlouhé dny až měsíce.
Jaké je nejvážnější stadium zánětu močové trubice?
Neléčená uretritida může mít velice závažné dopady. Zánětlivá infekce může poškodit močovody, ledviny a močový měchýř. Hrozí také riziko neplodnosti.
Jak se zánět močové trubice vyšetřuje a diagnostikuje?
Vyšetřuje se vzorek moči, který se testuje na přítomnost bakterií, virů a pohlavně přenosných nemocí. Dále se pak vyšetřuje genitál, břicho, konečník, kde se posuzuje citlivost, bolest a případné výtoky.
Může chronický zánět močové trubice trvat i léta?
Ano, uretritida může trvat velice dlouho. Antibiotika zabírají rychle, ale je potřeba nechat si je předepsat.

Dlouhodobý zánět poškozuje močovou trubici, zužuje ji a blokuje, způsobuje zjizvenou tkáň a tak způsobuje bolestivé a problematické močení.

Je bezpečné zánět močové trubice přechodit?
Ne, je to nebezpečné. Jednak se zánět může rozšířit i jinam po močové soustavě, bakteriemi ale můžete nakazit i partnerku, členy domácnosti nebo kolegy na pracovišti.
Za jak dlouho od nakažení se projeví první příznaky zánětu močové trubice? Kolik trvá inkubační doba?
Příznaky v podobě nepohodlí, bolesti a nutkání na močení se objeví za 10 až 20 dnů od nakažení. Mnozí lidé jsou nakažení a nepociťují žádné příznaky, což může být rizikové.
Co je u muže příčinou zánětu močové trubice?
Jde o bakteriální nebo virovou infekci. Příčinou uretritidy může být i zranění (třeba při zavádění erotických pomůcek do penisu) nebo podrážděním kosmetikou, drogerií či lubrikačním gelem, na které může být pacient i alergický.
Jak mohu přirozeně pročistit močovou trubici?
Dopřejte si sedací koupele v teplé vodě, dodržujte hygienu genitálu, souložte s kondomem a po sexu si penis opláchněte, řádně se hydratujte, nezadržujte moč a vymočte se vždy, když cítíte potřebu, pijte brusinkový džus a močopudné čaje, ve stravě mějte dostatek probiotických potravin.
Budu kvůli zánětu močové trubice často močit?
Pravděpodobně ano, protože organismus se snaží z těla bakterie vyplavit. Proto hodně pijte a v lékárně si sežeňte močopudný (diuretický) čaj.
Budu mít se zánětem močové trubice vždy i výtok?
Ne, výtok je při uretritidě méně častý. Projevy jsou většinou „suché“ a bez výtoků.
Mohu se kvůli zánětu močové trubice cítit celkově nemocný?
Ano, jde totiž o přítomnost nežádoucí bakterie v těle. Pokud imunita funguje správně, bude se jí snažit zahubit a vyloučit z těla.

Proto může postižený trpět horečkou, zimnicí, slabostí, žaludeční nevolností a podobně.

Může zánět močové trubice způsobit bolest zad?
Ano, pokročilá stadia uretritidy mohou škodit dalším orgánům močové soustavy a projevit se i v podobě bolavých zad.
Může být močová trubice zanícená i bez přítomnosti bakteriální infekce?
Ano, může, a pokud se nepovede příčinu zjistit, jde o tzv. nespecifickou uretritidu.
Komu hrozí zánět močové trubice nejčastěji?
Uretritida nejčastěji ohrožuje muže, kteří souloží bez ochrany, a dále muže bez dostatečné hygieny.

Rizikové je časté střídání sexuálních partnerů a výskyt pohlavních nemocí v minulosti.

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply