Polyamorie – život, ve kterém jeden vztah nestačí

Do češtiny přeloženo mnoholáska se dá označit za životní styl, kdy osoba žije v několika milostných vztazích. Jde o formu nemonogamního soužití. Je zde důležitá tolerance a vědomý souhlas dalších partnerů nebo partnera. 

polyamorie

 

Žárlivost v polyamorii není cool

Žárlivost je opravdu odporná emoce. Ten kdo žárlí, je rozrušený, vzteklý a chová se iracionálně. Asi to znáte všichni, když jste byli v podobné šlamastyce. Nejčastěji jste asi žárlili na svůj romantický protějšek, nebo milenku.

Možná jste si už také někdy říkal, že vaše přítelkyně tráví se svým kolegou až příliš času. Že si až příliš okatě schovává svou konverzaci na mobilu. Intenzita žárlení může být různá. Faktem je, že každý z nás někdy během vztahu žárlil.

Když je tomu tak, proč někteří lidé dobrovolně dovolí svým partnerům možnost mít bokem další románky a výstřelky? Lidé v polyamorních vztazích to totiž nejen schvalují, ale dokonce v tomto stylu života nacházejí potěšení.

 

Co je to polyamorie?

Polyamorie je definována jako udržování intimního vztahu s více, než jednou partnerkou/partnerem. Doktorka Elisabeth Sheff je expertkou na polyamorní vztahy. Studovala tento fenomén po více než dvě dekády. Sama tvrdí, že někteří lidé opravdu neznají žárlivost, která nás ostatní tolik omezuje.

Někteří jedinci žárlivost neznají. Zřídkakdy takovou emoci sami zažili. Někteří jsou dokonce tak daleko, že žárlivost ani nedokáží pochopit. Nerozumí tomu, proč by se měli zajímat o to, co dělají druzí někde jinde. tvrdí doktorka Sheffová

 

Přesto se někteří tito lidé v delším časovém období mění. V dlouhodobé studii se někteří lidé vrátili třeba po 15 letech s tím, že konečně vědí, jaké to je žárlit. Přesto mnozí z účastníků nikdy svůj postoj nezměnili. Tedy jejich postoj zůstal i v dlouhém období stejný.

Ti, kteří zůstali stejní, možná nikdy nezažili “ten” specifický moment. Lidé mohou začít žárlit s různých důvodů, takže nikdy nevíte, co bude spouštěčem. Někdy to může být příchod někoho, nebo něčeho nového – nový partner, nová situace, a najednou někdo, kdo nikdy necítil žárlivost, si najednou řekne: ”Aha, tak už žárlím taky…ten pocit je ale fakt hnusnej!”

 

JEDNA, DVĚ, NEBO ROVNOU TŘI MILENKY? Pokud chcete „ustát“ více žen a kol po sobě, spolehněte se na českou Proerectu s okamžitým nástupem. 

proerecta

 

Výhody polyamorního vztahu

Většina lidí, které doktorka studovala ve šťastných polyamorních vztazích uváděla, že jejich pocit žárlivosti během doby ustoupil. Mnoho lidí v těchto vztazích vidí spíše pozitiva, která převažují negativní pocity z žárlivosti.

Výhodou těchto vztahů tak může být, že dochází k naplnění širšího spektra potřeb. Je to šance strávit více času s rozdílnými lidmi, když nejsou poblíž třeba přátelé. Takovýto vztah je ideální i pro páry, kde jeden tráví dlouhé týdny na služebních cestách.

Pro druhého z partnerů, který zůstává doma, může být taková situace velmi těžká. Může být snazší mít někoho na blízku. Bude mít společnost a všichni ve vztahu budou spokojenější. Jakkoliv to může znít šíleně, tak to opravdu u některých lidí funguje.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se připravit na sex ve třech a na co dát pozor

 

Pestřejší sexualita nabíjí energií

Další výhodou je pak mnohem pestřejší sexuální život. Neznamená to, že když najdete partnerku na celý život, musí mít všechny sexuální touhy zcela shodné s vašimi.

Vy třeba nechcete zvrhlý sex, ale vaše partnerka touží po svazování a bičování. Případně se o to snažíte a ve své úloze se cítíte tak nějak nesví. Tehdy se nebude bavit ani jedna strana. Pokud tedy partnerka v polyamorním vztahu najde někoho, kdo po takovém sexu zcela šílí, možná je na čase přibrat takového člověka do poylgamního vztahu.

POKUD UŽ SE V POSTELI NUDÍTE, určitě zařaďte některou z 38 sexuálních her

erotické hry

 

Není to jen o sexu s více lidmi. Polyamorní může být i celá rodina.

Navzdory obecnému přesvědčení není polyamorie pouze o sexu. Je to především přátelství a vzájemné propojení mimo ložnici, co činí tyto vztahy funkční.

Rozdílné pohledy na situace a vzájemná podpora můžou lidem pomoci snáze pochopit emocionální potřeby druhých.

Více lidí v blízkém okolí může být užitečných i během rodičovství. Ano čtete správně. I tak fungují některé polyamorní vztahy a jsou k vidění polyamorní rodiny.

Je zde vždy více lidí, kteří mohou pomoci s hlídáním dětí a dalšími věcmi. Stejné pravidlo platí i při vypořádání se s dalšími obtížnými fázemi života. Více lidí dokáže poskytnout větší podporu, pokud drží spolu a táhnou za jeden provaz.

Lidé v polyamorním vztahu jsou často více otevření a lepší v komunikaci jeden s druhým. Pokud se snad někdy projeví žárlivost, je větší šance, že budou o problému společně mluvit a dojdou nakonec k řešení.

 

Jaké jsou polyamorní PRO a PROTI?

Pokud vás idea polyamorního vztahu oslovuje, nebo možná dokonce tuto možnost zvažujete, je třeba si uvědomit, že polyamorie má dvě strany mince. I když jste hodně pokrokoví volnomyšlenkáři, není vše úplně sluníčkové.  

 

Kdy zvažovat polyamorní vztah?

Tento druh vztahu je daleko komplexnější, než tradiční vztah v páru. Je především v začátcích hodně náročný na ukočírování. Ve vzduchu je zkrátka mnoho proměnných, které je třeba zvládnout.

Mít dobrý polyamorní vztah není dílem náhody. Vyžaduje překonání mnoha překážek, které se kupí na ty klasické ze standardních romantických vztahů.

Následujících několik odstavců jsem věnoval PRO a PROTI v polyamorním vztahu a popisuji schopnosti a vlastnosti, které si musíte v takovém vztahu osvojit.

CO POKUD žena polyamorii zkouší a vy o tom nevíte? Jak poznat ženskou nevěru

ženská nevěra

 

Nechtějte předělávat polyamorní vztah k obrazu svému

Někdy lidé – především již ustálený pár – mají tendence rozhodovat o budoucí povaze vztahu. Snaží se pak zařadit novou osobu do stávajícího modelu.

Lidé jsou složití a každá osobnost má své vlastní touhy a potřeby, které od vztahu očekává. Snažit se novou osobu zaškatulkovat většinou nefunguje.

Věta typu: “Můžeš randit pouze s námi oběma a musíš budovat vztah na obě strany”, obvykle nefunguje. Místo toho funguje přístup, kde je respektována jedinečnost dané osoby. Každý člověk ve vztahu má nárok na svůj hlas. Dejte mu ho a polyamorní vztah bude prosperovat. Nedejte a celý románek shoří jako papír.

Jde přeci o vztah a budování. Rozdrobené části jednotlivých osobností vztah netvoří. Důležité je naslouchat dynamice vztahu. Jak na vás působí? Je vše v pořádku? Pokud ne, komunikujte, upravujte. S citem. Nikdy nezkoušejte něco měnit silou. Nefunguje to.

Nepočítejte skóre

Tento typ vztahu často svádí k matematickým hrám. Partnerka třeba řekne: “Spal jsi s ní 2 noci v řadě, teď musíš spát 2 krát se mnou.” Takové scénáře se mohou týkat nejen sexu, ale třeba i společného jídla a podobně.

Férovost  a soucit jsou hodnoty, které platí v normální i polyamorním vztahu. Každý, kdo byl jednou dítětem ví, že občas je to prostě jinak. Je to jako když vám máma říkala, že máte umýt nádobí a vy jste jí řekli, že teď je určitě na řadě vaše sestra. Samozřejmě jste ještě dodali, že to není fér.

Rovný přístup platí v polyamorním vztahu globálně. Mohou být chvíle, kdy jeden partner potřebuje z nějakého důvodu více podpory. Prochází těžším obdobím, nebo krizí. Je tedy jasné, že potřebuje více pozornosti. Podpora by měla být k dispozici všem členům vztahu. Počítat si skóre je naprosto mimo mísu.  

 

Pochopte, že vaše potřeby přímo nesouvisí s druhým partnerem vaší partnerky

Trošku zamotaný nadpis, nicméně přesně vystihuje celou myšlenku. Dobré je si ve vztahu položit otázku: “Dostávám co potřebuji?” Je to mnohem lepší, než otázka typu: “Dostávám to samé co druhý partner?”

Ne každý má ty stejné potřeby a štěstí se často nachází tam, kde se vaše potřeby střetnou s realitou. Vaše potřeby! Nikoliv potřeby někoho jiného. Ve skutečnosti je toto pravou podstatou vztahu. Vycházet si vstříc tak, aby byly splněny touhy a přání všech zúčastněných. Snahou by nemělo být dosažení rovnosti pro všechny, ale aby všichni dostali po čem touží.  

Je tedy dobré zvážit věci, které v polyamorním vztahu potřebujete osobně. Neberte příliš v potaz, co dostává druhý partner. Najít štěstí přeci není závod. Jak bylo řečeno výše, nemá cenu jet na skóre a na výčitky. Nezáleží na tom, kdo toho dostal “více”. Pokud už tedy chcete se svou partnerkou na večeři, je lepší říct: “Rád bych s tebou večeřel častěji”.

Je to stokrát lepší, než vyčítat druhé straně přesné počty večeří s druhým protějškem.

Řekněte si, co chcete

Může se to zdát očividné, ale pokud nepožádáte o to, co potřebujete, nemůžete čekat, že dostanete věci, po kterých toužíte. Pokud máte potřebu a cítíte, že ji partnerka nenaplňuje, jednoduše to řekněte. Vaše partnerka není jasnovidec a nevidí vám vždy do hlavy.

Platí to všude a v polyamorním vztahu ještě více. Potřeby a přání každého jsou velmi důležité. I když si budete myslet, že jsou iracionální, jsou stále vaší součástí. Je to právě vaše partnerka, kdo vám může nejlépe pomoci.

 

Nenechte problém zničit vztah

Pojmenovat problém v polyamorním vztahu i mimo něj je vždy těžké. Přistoupit k osobě a vyčíst ji, že její chování vám způsobuje bolest, nebo že vaše potřeby nejsou naplněny, sebou nese riziko emocionálního výbuchu a hádky. Samozřejmě je snazší nevytahovat problém na světlo. Je přece malý a bezvýznamný. Časem se ale sněhová koule s názvem “problém” nabalí.

Toto platí v každém vztahu a nezáleží, zde je polyamorní, nebo klasický. Když nejsou zpočátku malé problémy řešeny a adresovány na danou osobu, stávají se z nich problémy obrovské. To je vždy nebezpečné pro jakýkoliv vztah.

Je dobré se naučit být krizovým situacím otevřený. Dokonce i když jsou malé. Vyplatí se dát na svoje emoce. Naučte se reagovat, když vám něco vadí. Okamžitě! A řešte je hned, dokud jsou ještě malé.

 

Polyamorie nezachrání hroutící se vztah

Náš vztah se rozpadá? Nevadí! Přidáme jen dalšího partnera. Ačkoliv mnohé páry potvrdily, že pokud přišel do zdravého vztahu další člověk, vztahy se ještě zlepšily. Neplatí to ale pro špatný vztah. Když se vše hroutí, je přibírání dalšího člověka do vztahu nesmysl, který jen přidává olej do ohně. Není to fér vůči páru a už vůbec ne k novému člověku.

facebook erekce.cz

Co když chcete jít do polyamorie se zaběhnutým párem?

Uvažujete-li o připojení se k zaběhnutému páru, všímejte si dobře, jakou kvalitu jejich vztah má. Je vše v pořádku? Umí řešit nastalé problémy? Jak je na tom jejich komunikace?

Nikdo nemá křišťálovou kouli a nevidí do budoucnosti. Základní otázky by se měl člověk položit vždy. Pokud pár neumí řešit problémy ve stávajícím složení, je dost jasné, že tyto problémy by se brzo týkaly i vás. Na místě je tedy opatrnost a trochu toho selského rozumu.

Další rady kterých se držte, pokud zvažujete polyamorní vztah:

  • Při sporu ostatních partnerů buďte neutrální, nestavte se ani na jednu stranu
  • Flexibilita – někdy je třeba naplnit potřeby obou svých partnerek. Jak to vyřešit? Třeba tím, že si párkrát do týdne střihnete trojku v jedné posteli 🙂 Jen se musí předtím trochu posilnit kvalitní a dlouhou erekcí.
  • Pamatujte, že za problémy nemůže polyamorie, ale vždy lidé v daném vztahu.
  • Vždy berte odpovědnost za své činy.
  • Nedémonizujte druhého partnera své partnerky.
  • Vztah ať polyamorní či klasický nevyjadřuje vaši hodnotu. Tu vytváříte pouze vy.

 

Polyamorie může být fajn, ale česká společnost ještě není připravena

Život v polyamorním vztahu je velmi specifický. Šovinisté by řekli, že je zcela přirozený a je tu s námi už od pravěku. Kde vlastně stojí, že lidé musejí žít pouze v jednom páru po celý život? Nejde přeci jen hlavně o myšlenku církve a dalších institucí, pro které byl život v monogamii výhodnější? Především z pohledu majetku a statku?

Každopádně i přes společenské tabu existuje skupina lidí, kteří v polyamorním vztahu žijí a fungují bez problému. Říkám si tedy, že to není zas tak nereálné. I když je tato myšlenka pro našince docela extrém.

Polyamorní vztahy učí mnohem více vést otevřenou komunikaci, asertivitu, otevřenost a komunikační vlastnosti. Tedy všechny parametry, které jsou důležité v partnerských vztazích i kdekoliv jinde ve společnosti.

Bonusem je i bohatší sexuální život, který může zůstat stále kontrolovaný a bezpečný. Nepochybně tento způsob života otevírá nové možnosti. A co vy? Uvažujete o polyamorii? Dejte nám vědět do komentářů.

DÁLE ČTĚTE: Jak si žije takový asexuál, který nemá žádný zájem o vztah

asexuál

Polyamorie – život, ve kterém jeden vztah nestačí
5 (100%) 4 votes