Hyposexualita není pouhý nezájem o sex. Je to psychická porucha.

Hyposexualita (hyposexuální porucha) je přesným opakem hypersexuality. Hypersexuál soustavně pociťuje nutkání na sex, hyposexuál na sex nemyslí vůbec nebo pouze velmi vzácně.

Hyposexualita, odborně hypoaktivní porucha sexuální touhy, je klinická diagnóza a lékař ji stanoví, pokud postižená žena či muž aspoň 6 nebo více měsíců nejeví žádný zájem o sex. Typickým důsledkem je sexuální frustrace, která trápí nejen postiženého, ale také jeho partnery, kterým se nedostává kvalitního sexu.

Někteří lidé si hyposexualitu mylně zaměňují za sexuální identitu a věří, že si lze tento stav dobrovolně vybrat. Není to ale pravda. Hyposexualita je negativní biologický jev, kdy se postižený nechce sexuálně nijak zapojovat, ale tento stav mu vadí, omezuje jeho sexuální i partnerské vztahy, se kterými není spokojený.

Hyposexualita se spojuje spíše se ženami, ale na pohlaví nezáleží. Hyposexuální může být jakékoliv pohlaví a ano, mluvíme i o různých „nových“ pohlavích, kterých v posledních letech vznikly desítky.

V článku se podíváme na to, jak se hyposexualita projevuje, proč vlastně vzniká a co lze dělat, pokud lékař diagnostikuje, že jste hyposexuální.

hyposexualita

 

Příčiny hyposexuality

Existuje více možných příčin hyposexuálního chování. S některými lze bojovat snáze, s jinými náročněji. Zde je několik známých příčin, ale která může za vaši případnou hyposexualitu, dovede zjistit pouze lékař (psycholog nebo sexuolog, případně jiný specialista na nemoci, které s hyposexualitou nemusejí zdánlivě nijak souviset):

 

Hormonální terapie

Některé nemoci se léčí hormonální terapií. Typicky jde o hypogonadismus (snížená funkce pohlavních žláz), rakovinu, hyper- nebo hypotyreózu (zvýšená či snížená funkce štítné žlázy) nebo i cukrovku.

Zde zmíním, že se hyposexualita či jiné poruchy velmi často objevují u trans-gender osob, které v rámci dobrovolné změny pohlaví podstupují četné hormonální terapie. Pokud nad změnou pohlaví přemýšlíte, vždy si velmi detailně promluvte s lékařem o možných rizicích.

Podle průběžných studií pociťuje až 62 % trans žen po přerodu významný pokles sexuální touhy a stávají se hyposexuálními. Zde mají výhodu trans muži, protože při přerodu ženy na muže se využívá testosteronová hormonální terapie. Právě díky zvýšenému testosteronu trpí trans muži hyposexualitou mnohem méně často, než trans ženy, které podstupují estrogenovou terapii.

V případě, že pociťujete výrazný pokles sexuální touhy během hormonálních terapií, vždy o tomto negativním důsledku informujte lékaře, který vám medikaci podává.

 

Duševní komplikace

Studie doložily významnou spojitost mezi hyposexualitou a stresem, úzkostí, depresí, potažmo všemi negativními duševními stavy. Nutno poznamenat, že těmito emocemi si velmi často projde žena v menopauze, a tedy přibližně po 45. roku života.

I psychická kondice opět znevýhodňuje hlavně ženy, které trápí hyposexualita častěji. Stres je silným zabijákem sexuálního libida, a pokud se jej postižený nedovede zbavit, chronický stres může eskalovat až do hyposexuálního chování.

V případě, že si procházíte podobnými pocity, kontaktujte psychologa nebo aspoň praktického lékaře, který vám vhodného specialistu doporučí.

 

Některé léky na předpis

Jelikož i léky mohou pozměňovat hladiny hormonů a negativně ovlivňovat chování a duševní stav, hyposexualita se může rozvinout i právě jako jejich negativní vedlejší účinek. Typicky jde o antidepresiva, dále také antihypertenziva, antiepileptika, antipsychotika nebo antiandrogeny.

Proti těmto negativním účinkům se lze bránit snížením dávky léku nebo jeho výměnou za jiný. Jako pacient ale nikdy nesmíte pozměňovat dávkování podle svého uvážení. O tom rozhoduje vždy pouze a jenom lékař, který vám je předepisuje, takže mu negativní účinky ihned hlaste.

ZAJÍMAVOST: Uvedené skupiny léků mohou vyvolat i přesný opak a to hypersexualitu. Klikněte a čtěte, jak se hypersexuální chování projevuje a léčí.

hypersexualita

 

Snížená hladina pohlavních hormonů

Erotické libido sice přirozeně klesá věkem, avšak pokud nemáme správnou životosprávu nebo trpíme některými nemocemi, hladiny pohlavních hormonů mohou klesat předčasně.

  • Za sílu erotického libida je u mužů zodpovědný hlavně testosteron, ale také další hormony. Ten po cca 35. roce klesá o přibližně 1 % ročně.
  • U žen je důležitý hlavně estrogen a progesteron, kterých hladiny rovněž klesají hlavně po nástupu menopauzy.

U obou pohlaví naměří hladinu hormonů z krve až lékař, takže se hormonální nerovnováhy nelekejte předčasně a zajděte si na endokrinologii, kde vám hormony změří z krve.

TIP PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

České rostlinné doplňky stravy Proerecta díky účinným bylinám optimalizují hormonální rovnováhu. Doplňky lze užívat i bez lékařského předpisu, jelikož je kontrolní orgány vnímají jako potraviny.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte a podívejte se na účinky kapslí Proerecta přímo na e-shopu. Případnou objednávku vám doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně upravovat hladinu pohlavních hormonů zodpovědných za sexuální libido. Stránka Erekce.cz není prodejcem těchto výrobků. Tím je česká firma Emarkest, s.r.o.

 

Nízké sebevědomí a špatné vnímání svého vzhledu nebo schopností

Pokud máte pochybnosti o svém vzhledu či sexuálních schopnostech, není divu, že o sobě můžete mít negativní mínění. Pokud člověk není spokojený sám se sebou, postupně se přestává zajímat o sexualitu. To vede až k averzi a vyhýbání se intimitě. Po delší době může stav přerůst až do hyposexuální poruchy.

Zde lze poradit pouze pomoc psychologa, který vás pomocí různých terapií naučí vnímat se v lepším světle a pomůže vám najít ztracené sebevědomí. Nestyďte se zeptat svého praktického lékaře, ke kterému specialistovi vás doporučí a návštěvu příliš neodkládejte. Pamatujte, že na každého člověka někde čeká jeho protějšek, pouze je nutno jít mu naproti 🙂 Držím vám pěsti.

 

Sexuální zneužívání a traumata z minulosti

Mnozí lidé, kteří byli znásilněni nebo trpěli jiné formy sexuálního zneužívání, trpí v pozdějším věku hyposexualitou. Někomu se povede zapomenout na tyto činy, mnohé oběti ale potřebují pomoc psychologa.

Znásilnění může u oběti vyvolat odpor k jakémukoliv intimnímu spojení s jinými lidmi a bránit se mohou i nevinnému pohlazení či dokonce fyzické přítomnosti někoho jiného. V takovém případě je hyposexualita pouze špičkou ledovce psychického utrpení.

Vždy je vhodné nechat si pomoct od psychologa, který nastaví adekvátní terapii. Pouze terapie totiž dovede pomoct člověku přenést se nad zažitými traumaty a posunout se v životě dál. Cílem je dosáhnout, aby postižení opět žili uspokojivý sexuální i partnerský život.

 

Jaký je rozdíl mezi hyposexuálem a asexuálem?

Možná jste si mysleli, že jde o totéž, protože definice poruchy tomu nasvědčuje.

  • Asexuál je člověk, který pouze zřídka nebo vůbec nikdy neprožívá sexuální touhu a přitažlivost k jiným lidem. Asexuálové obvykle zjistí již v mladém věku a s nástupem puberty, že o sex nemají zájem. Tento nezájem se obvykle nezmění po celý život. I navzdory tomu mohou asexuálové vést plnohodnotný život a mít spokojené vztahy a to i když jsou zcela bez sexu. To, že nepociťují žádnou touhu, jim nevadí.
  • Hyposexuál je již klinická diagnóza. Lze ji léčit. Hyposexualita totiž vyvolává značnou frustraci kvůli tomu, že se postiženému ani navzdory snaze nedaří najít sexuální přitažlivost k ostatním. Tam, kde je asexuál zcela spokojený, je hyposexuál absolutně nespokojený až zoufalý. Jiní lidé jej pořád mohou přitahovat, ale nechce se s nimi intimně spojit. To je důvodem zmíněné frustrace.

 

Léčba hyposexuality

Ojediněle může hyposexuální porucha zmizet sama od sebe, není to ale pravidlem a nelze se na to spoléhat.

  • Pokud postižený trpěl silným stresem a duševními komplikacemi, po vyřešení problémů může zjistit, že se mu erotické libido vrátilo. Je důležité jednat s psychologem.
  • Stejně tak ten, kdo měl velmi nízké sebevědomí, může začít přemýšlet jinak, až mu jeho okolí dá najevo, že je přitažlivý a sex si s ním dovedou představit. Zde je důležité obklopit se lidmi, kteří to potvrdí a nemusí jít pouze o budoucí sexuální partnery.

V mnoha případech ale hyposexualita sama od sebe nezmizí. Tehdy přicházejí na řadu léky, psychoterapie nebo kombinace obojího. I zde může být předepsána hormonální terapie testosteronem. Lékař zároveň doporučí vést zdravý životní styl  a komunikovat s partnerem, pokud postižený nějakého má.

Jelikož může být hyposexualita různě závažná, tento odsek berte pouze jako existující možnosti. Pokud vám však lékař hyposexualitu diagnostikoval, vždy poslechněte v první řadě jeho doporučení. Určitě se nesnažte shánět žádné léky ani různé „rádoby“ terapie, na které můžete narazit na internetu. Duševní onemocnění vyléčí pouze lékař.

 

Co jsme zjistili o hyposexualitě?

  • Hyposexualita je duševní porucha a má svou jasnou diagnózu.
  • Negativně ovlivňuje všechny aspekty života a nejedná se tak pouze o sexuální problémy. V ohrožení jsou i vztahy, práce, partneři nebo koníčky.
  • Aby ji lékař diagnostikoval, snížená či žádná sexuální touha se u vás musí objevovat aspoň 6 měsíců.
  • Promluvte si s lékařem (psycholog, sexuolog), který navrhne správnou léčbu přesně pro vás.
  • Šance, že začnete žít normální život s normálními sexuálními vztahy, je více než vysoká.

Máte vlastní zkušenost s hyposexualitou nebo znáte někoho s hyposexuálním chováním? Jak se u vás porucha projevila a jak se vám ji povedlo zvládat?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz společně s ostatními čtenáři. Zanechte nám komentář pod článkem, prosím. Děkuji vám za ně a přeji vždy bezproblémové sexuální vztahy 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Nízké libido u žen: Všechny příčiny a instantní rady, jak ženské libido zvýšit pro záchranu milostného vztahu.

nízké libido u žen

Leave a Reply