Šedivění vlasů a vousů: Jak uchránit své husté kadeře a mužnou bradu před ztrátou barev?

Šedivění vlasů a vousů je naprosto běžné kvůli věku. Často je doprovázeno vypadáváním vlasů a plešatěním. Muž by se měl ideálně naučit stárnout s grácií a nechat věcem přirozený průběh. Věřte, že šediny se líbí i mnoha ženám. Muži dodávají respekt a autoritu.

Nicméně je nám v redakci jasné, že ne každý se se šedivými vlasy a vousy smíří tak lehce, zvlášť pokud vlasy šedivějí předčasně, nebo se vám prostě starší vzhled nelíbí.

V takovém případě jsme pro vás sepsali časté příčiny, kvůli kterým vlasy a vousy šedivějí. Poradíme, jak tyto změny zpomalit, co jíst a co přesně dělat, aby vlasy s vousy vypadaly tak, jak si představujete. Vysvětlíme nenáročné změny v péči, které můžete zapojit hned dnes a doporučíme doporučíme užitečný český přípravek – sérum Korax pro obnovu barvy vlasů a vousů.

šedivění vlasů a vousů

 

Šedivění vlasů a přirozené příčiny

šedivění vlasů

Šedivějící muž působí důstojně a vyrovnaně. Není se vůbec za co stydět.

Vlasy šedivějí kvůli ubývání vlasového barviva – pigmentu. Pigmentové buňky se vytvářejí ve vlasových cibulkách (folikulích) v pokožce. Pigmentové buňky produkují chemickou látku melanin. Ten je hnědý, černý, žlutý nebo červený. Výsledná přirozená barva vlasů závisí od jeho množství.

Kvůli věku pigmentové buňky zcela přirozeně umírají. Někdy rychleji kvůli nemocím nebo špatné životosprávě, někdy pomalu a vlasy si udrží barvu do vysokého věku. Buňka se buď opotřebuje kvůli nešetrné péči, poškodí se nebo jednoduše odumře. Produkci i zánik buňky mají na starosti geny.

Vlasy mohou růst i dávno po tom, co zaniknou všechny pigmentové buňky. Vlasy se tak stávají šedivé, stříbrné nebo úplně bílé. To, jak přesně budou vaše vlasy vypadat napříč životem, nelze předem předpovědět.

 

Příčiny předčasného šedivění vlasů

předčasné šedivění vlasů

Trápit se šedinami má smysl maximálně v mladém věku, kdy vlasy a vousy šedivějí předčasně. U mládenců šediny nevypadají dobře ani přirozeně.

Bohužel vlasy začínají mužům šedivět i příliš brzy. Není zvláštní, pokud zešediví 20-ti letý kluk. Na vině může být dědičnost. Pokud měli šedivé vlasy v mladém věku již rodiče, mladík bude mít velice pravděpodobně podobný problém.

Jindy si za předčasné šedivění i vypadávání vlasů můžeme sami kvůli špatné životosprávě, zlozvykům, nezdravé stravě, nedostatku odpočinku a soustavnému stresu. I psychická nepohoda dovede vlasům ubírat barvu.

Šedivěním jsou výrazně ohrožení kuřáci a mají až 2,5x vyšší riziko předčasného šedivění před 30ti lety.

 

Nemoci a problémy, které přispívají šedivění

 • Nedostatek B12 ve stravě. Vitamín B12 pomáhá prokrvovat pokožku, takže ke vlasovým kořínkům přivádí více živin a okysličené krve. Dále pak jako antioxidant chrání pigmentové buňky před poškozením i předčasným stárnutím. Vitamín B12 je ideální přijímat v pestré, čerstvé a vydatné stravě. Pokud o sobě víte, že nemáte dobrý jídelníček a jíte pořád pouze polotovary, fast-foody a nešetrně zpracované potraviny s nedostatkem zeleniny a ovoce, zvažte nákup doplňku stravy s vitamínem B12. Pokud máte ale stravu ukázkovou s dostatkem B12, zvýšený příjem B12 nebude účinkovat. Jezte zdravě a B12 vám nebude scházet.
 • Dědičné šedivění, kterému se bohužel bránit nelze. Tělo je „nastavené“ již na úrovni DNA.
 • Nádorová onemocnění v těle. Různé druhy rakovinných nádorů tělo velmi oslabují, vyčerpávají a ubírají mu živiny. To se kromě šedivění a vypadávání vlasů a vousů projeví i na nehtech a zubech. Zároveň vlasy a vousy poškozuje léčba onkologických onemocnění (chemoterapie a ozařování).
 • Nemoci štítné žlázy ovlivňují produkci specifických hormonů a výsledkem je hormonální nerovnováha.
 • Kožní nemoc vitiligo, při které dochází ke ztrátě buněk tvořících barvivo melanin. Projevuje se světlými fleky na kůži kdekoliv po těle. Na postižených místech jsou vlasy a chlupy šedivé až bílé.
 • Stres v těle vytváří chemické změny a vylučuje chemické látky, které z vlasů odčerpávají melanin. Vlasy kromě rychlejšího šedivění rychleji slábnou a vypadávají.

TIP PRO NAVRÁCENÍ PŘIROZENÉ BARVY BEZ ŠEDIN:

České sérum Korax pro bezpečnou obnovu původní barvy vlasů a vousů.

Rostlinné složení podporuje tvorbu melaninu, který šedivým vlasům schází.

Korax proti šedivění vlasů a vousů

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích Koraxu na vlasy a vousy přímo na stránce.

 

Šedivění vlasů a vousů vlivem věku a rasy

Evropané a běloši obecně šedivějí nejdříve ze všech.

 • Běloši si statisticky prvních šedivých vlasů a pramenů všimnou kolem 30 let.
 • Asiaté začínají šedivět zlehka po 35. roce
 • Černoši a tmavé rasy začínají šedivět až kolem 40. roku

 

Kdy považujeme šedivění vlasů a vousů za předčasné?

Za předčasné šedivění považujeme to, ke kterému dojde cca. 10 let před očekávaným začátkem šedivění.

 • u bělochů za předčasné považujeme šedivění ve 20ti letech
 • u Asiatů je předčasné šedivění ve 25 letech
 • u černochů je předčasný věk 30 let

 

Jsou šedivé vlasy a vousy důkazem, že stárnu předčasně?

Možná jste se zamyslel, že když vlasy šedivějí, pravděpodobně rychleji stárnou. Nyní se obáváte, zda stejným tempem nestárne celý organismus. Co prokazují šedivé vlasy o celkovém zdraví?

Jelikož je šedivění podmíněno genetikou a nesprávnou životosprávou či jinou nemocí, nemusíte se bát, že by jste společně se šedivěním začal slábnout nebo mít problémy se zrakem, sluchem nebo erekcí jako mívají starší muži. Můžete mít 25 let, být naprosto zdravý, ale stejně můžete zdědit šedivění po rodičích. Pokud vlasy šedivějí postupně a nešedivějí nárazové v několika dnech či týdnech, nemusíte se bát. Je to normální.

Každopádně pokud máte jakékoliv podezření na nemoc, určitě si zajděte na vyšetření. Vždy je lepší k lékaři jít než nejít. Pokud jste mladý do cca 30 let a začal jste výrazně šedivět během krátké doby, nechte si vyšetřit srdce a cévy, krevní tlak, hladinu cholesterolu, hladinu testosteronu, zkontrolujte, zda se zdravě stravujete a máte dostatek pohybu.

 

Jak se starat o vlasy, aby nešedivěly?

Šedivé vlasy určitě netrhejte ani pokud by jich bylo pouze několik. Hlavně mladší lidé, kteří šedivějí předčasně, mají tendenci řešit první šediny vytrháváním. To ale není rozumné, protože vytrhnutí poškozuje vlasovou cibulku a ta pak může mít problém vyprodukovat další vlas.

Když už z cibulky šedivý vlas roste, znamená, to, že má cibulka problém s tvorbu melaninu. Když vlas vytrhnete, stane se pouze to, že z něj vyroste další šedivý vlas. Vlas normální barvy z něj již růst nebude.

Šedivé vlasy jsou zároveň tenčí než byly původně. Aby zůstaly na hlavě co nejdéle, vyžadují šetrné zacházení a vhodnou výživu. Před mrazem, suchým vzduchem a silným sluncem je chraňte čepicemi a klobouky. Nemyjte je v horké vodě, doporučujeme nefénovat. Vhodné není ani každodenní mytí šamponem. Myjte si vlasy obden nebo i méně, pokud nejsou příliš mastné.

Vhodné je masírovat pokožku hlavy a tváře pro lepší prokrvení prsty nebo speciálními masážními kartáči.

 

11 tipů, jak se zakrýt šedivé vlasy a zpomalit šedivění

Pokud jste své šedivění pořád nepřijal jako přirozenou součást stárnutí, zde je 11 rad, jak šedivění zpomalit a šediny zakrýt.

 

Barvení šedivých vlasů a vousů

Barvu na překrytí šedin si můžete koupit v drogerii (klikněte a vyberte si na e-shopu Pilulka.cz) nebo se svěřte do rukou kadeřníka. Zvlášť pokud jste si vlasy sám ještě nebarvil.

To, jak bude výsledná barva vypadat, závisí od původní barvy, odstínu barvy, kterou jdete nanášet, na tom, jak moc šedivé jste vlasy měl a na šikovnosti vás nebo kadeřníka. Barvení doma vás vyjde levněji, ale věřte, že kadeřník přesně ví, co dělá. Nabarvení v salonu vydrží déle a bude působit přirozeněji.

Barva lépe překryje šediny u blonďáků, protože u nich nejsou tak výrazné a na bledé vlasy barva lépe chytá.

 

Zesvětlení barvy vlasů

Muži s tmavými vlasy se často snaží vlasy ještě více ztmavit dobarvením. Poté ale účes často nevypadá přirozeně a výrazně tmavá barva působí uměle. Tmavé vlasy je proto vhodnější nabarvit o několik odstínů světlejší barvou.

Upozorňujeme ale, že časté barvení vlasů je oslabuje, a kvůli tomu mohou šedivět ještě rychleji. Ideálně vlasy nebarvěte vůbec nebo pouze občasně. Určitě ne soustavně.

 

Přípravky pro navrácení barvy vlasů

Moderní kosmetické přípravky dovedou vrátit vlasům i vousům původní barvu. Obsahují obvykle přírodní složky a výtažky z rostlin, které podporují vlasové cibulky a pigmentové buňky v tvorbě melaninu.

Neúčinkují okamžitě, takže je vždy používejte podle doporučeného návodu. Trvá několik týdnů, než aktivní složky povzbudí buňky k produkci melaninu a ten se dostane do vlasů.

Upozorníme, že účinek těchto sér, tonik, vodiček a dalších přípravků není věčný. Pokud na vlasy přestane působit jejich efektivní látky, pozvolně dojde k navrácení šedivé barvy.

Každopádně jde o šikovné výrobky bez nutnosti vlasy barvit a tím je ještě více poškozovat.

Korax proti šedivění vlasů a vousů

Klikněte na obrázek a podívejte se na všechny prospěšné účinky séra Korax. V případě objednávky je do 48 hodin u vás, a ihned tak můžete začít s obnovou původní barvy vlasů a vousů. 

 

Přírodní zabarvení šedivých vlasů

Některé potraviny obsahují silná přírodní barviva. Buďte opatrní, pokud jste na některou potravinu alergičtí. Mohla by podráždit pokožku hlavy.

Bramborové slupky

Až budete vařit brambory, odložte si slupky. Ty pak 5 minut vyvařte v půl litru vody. Slupky vyhoďte a vodu nechte vychladnout. Vodu naneste na vlasy a snažte se ji vmasírovat i do pokožky. Nechte působit aspoň 20 minut.

Henna

Pokud nechcete na vlasy aplikovat chemické barvy, můžete vyzkoušet třeba hennu. Jde o přírodní červeno-hnědo-černé barvivo, které nezasahuje do hloubky vlasu. Pigmentem obaluje vlas pouze z vrchu, díky čemu ho zároveň chrání před poškozením.

Cibule

Oloupanou cibuli rozmixujte v mixéru na pastu. Naneste pastu na vlasy a nechte každý den půl hodinu působit. Cibulového aroma se zbavíte šamponem.

Černý čaj

Šedivé vlasy lze maskovat pomocí odvaru z černého čaje. 5 sáčků vylouhujte v půl litru vroucí vody. Po vychladnutí do odvaru namáčejte několikrát umyté vlasy.

Citron a angrešt

Citron obsahuje spoustu antioxidantů, stejně tak angrešty. Ve zdravé výživě si kupte prášek ze sušených angreštů. Z citronů vymačkejte šťávu. Vymíchejte pastu a tu vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Opakujte denně až do získání požadované barvy.

Kari listy

Listy ze stromu kari znáte spíše jako exotickou potravinu a koření. Seženete je v asijských večerkách a zeptat se můžete i ve vietnamském bistru. Jsou plné antioxidantů. Rozdrcené listy míchejte s rostlinným olejem, vmasírujte do vlasů, nechte hodinku působit a opláchněte.

Mrkev

Mrkev denně jezte syrovou, vařenou nebo ji odšťavněte a pijte každý den. Mrkvovou šťávu nenanášejte na vlasy, protože může podráždit pokožku a způsobit svědění.

Kokosový olej a citron

Z kokosového oleje a citronové šťávy vymíchejte emulzi. Vmasírujte do vlasů, nechte půl hodinu působit a opakujte denně.

Sezam a mandle

V hmoždíři rozmačkejte hrst sezamových semínek a zalijte mandlovým olejem. Pastu opět naneste na vlasy na 30 minut a opláchněte čistou vodou. Kůru absolvujte každý den po dobu několika týdnů.

 

Pestrá a čerstvá strava pro zpomalení šedivění

Důležitý je hlavně obsah antioxidantů, které chrání všechny buňky organismu před poškozením. Nejbohatšími zdroji je ovoce a zelenina, dále pak bylinky, čaj, z masa ryby a zvířecí vnitřnosti a rostlinné oleje. Jezte kysané mléčné výrobky.

 

Šedivění vlasů a vousů: Často kladené otázky FAQ

Co způsobuje šedivění vlasů?
Barva vlasů a vousů jsou vlastně pigmentové buňky. Ty věkem přirozeně odumírají a vlas či chlup ztrácí původní barvu.

Barva se mění přes šedou, stříbrnou až po bílou, nebo jsou vlasy téměř průhledné. Ve výsledku ale vlasy i vousy působí jako šedivé.

Lze šedivění vlasů nějak zabránit?
Podle výsledků vědeckých studií lze šedivění zvrátit. Výzkum zatím pořád probíhá.
Jak mohu šedivění vlasů a vousů zpomalit?
Velice důležitá je přítomnost antioxidantů ve stravě. Antioxidanty chrání všechny buňky v těle před poškozením a před předčasným stárnutím.

Potřebná je tedy pestrá, čerstvá a kvalitní strava. Nejvíce antioxidantů obsahuje zelenina, ovoce, luštěniny a ořechy. Ze živočišných potravin je obsahují hlavně zvířecí vnitřnosti.

Které potraviny zpomalují šedivění vlasů?
Fermentované (kvašené) potraviny, ryby, vejce, hořká čokoláda, exotické ovoce.
Mohu vlasům vrátit barvu díky stravě?
Pokud jde o šedivění kvůli věku, stravovací režim vás bohužel neochrání. Zdravá a výživná strava ale udrží vlasy v kondici co nejdéle, takže stravovat se zdravě má smysl vždy.
V jakém věku se šedivění vlasů označuje jako předčasné?
U bělochů se za předčasné považuje šedivění před 20. rokem, u černochů před 30. rokem.
Zešednou vlasy každého člověka?
Ano, každý jednou bude šedivý nebo bude mít vlasy bílé. Všimněte si i své rodiče a prarodiče. Šedivění je podmíněno geneticky, takže pokud se u vás v rodině šedivělo předčasně, vaše vlasy budou šedivět podobně.
Mohou být šedivé vlasy opět tmavé?
Pokud jde o šedivění kvůli genům nebo vyššímu věku, těmto šedinám se nelze bránit.

Pokud jde o náhlé zešednutí vlivem silného stresu, poškození vlasů a vousů kvůli kosmetice nebo odbarvování, případně vlivem nevhodného jídelníčku, lze šedivění zvrátit. Vlasy nabudou původní barvu.

Pomáhá vitamín B12 proti šedivění vlasů?
Ano, vitamín B12 má silné antioxidační vlastnosti a chrání pigmentové buňky před poškozením. Pokud je B12 ve stravě málo, vlasy budou šedivět rychleji. Zařazením stravy bohaté na B12 lze šedivění zpomalit.

Pokud ale máte stravu ukázkovou, nedostatkem B12 netrpíte, ale i přesto šedivíte, jeho doplnění na vyšší hladinu pravděpodobně nebude mít účinek.

Název spoileru
Ano, podle výzkumů biotin podporuje růst vlasů, pomáhá léčit nemoci, které způsobují vypadávání vlasů, dodává vlasům a vousům pevnost, lesk a pružnost, brání předčasnému šedivění. Opět je důležitý zdravý jídelníček.
Které látky vlas potřebuje, aby nešedivěl?
Vitamín A, B6, B12, C, kyselina pantothenová, inositol, biotin, niacin.
Mohu si šedivé vlasy a vousy vytrhávat?
Nedoporučuje se. Vytrhávání poškozuje vlasovou cibulku (folikul). Toto poškození, zvlášť pokud je opakované, způsobuje infekce, tvorbu drobných strupů až odumření folikulu, ve kterém se pak nebudou vytvářet další vlasy.

Vytrhávání vlasů vede k vypadávání dalších vlasů a plešatění.

V jakém věku začnu pravděpodobně šedivět?
Běloši začínají šedivět již kolem 30 roku, Asiaté po 30., černoši kolem 40. Přibližně polovina všech lidí šediví již kolem 50 let.
Jak se mohu přirozeně bránit šedivění vlasů?
Ideálně zdravou životosprávou, pestrým jídelníčkem, šetrnou kosmetikou a péčí o vlasy .
Proč mám šedivé vlasy ve 20ti?
Je to pravděpodobně kvůli genetice. Zeptejte se rodičů, zda ve 20ti letech také šedivěli, a pokud ano, důvod je jasný.
Jak stres ovlivňuje šedivění vlasů a vousů?
Náhlý, silný stres, nebo naopak dlouhodobý a vtíravý stres uvolňuje do vlasového folikulu specifickou chemikálii. Tato chemikálie z vlasů doslova odčerpává pigmentové buňky a vlas ztrácí barvu.
Může deprese způsobit šedivění?
Ano, depresivní stavy mají podobné účinky na tvorbu tělesných chemikálií jako stres. Dlouhodobá deprese může vlasy zcela zbavit původní barvy.
Budou blonďaté vlasy šedivé nebo bílé?
Ano, pokud jste blonďák, budete mít pravděpodobně bílé vlasy. V některých případech ale mohou vlasy zešedivět. Předpovědět to nelze.
Dědí se šedivění vlasů po otci nebo po matce?
Nelze předpovědět. Šedivění můžete získat po obou rodičích, ale také nemusíte předčasně šedivět vůbec.
Jak dlouho trvá, než kompletně zešedivím?
Statisticky lze úplně zešedivět od půl roku do jednoho roku. Většina lidí ale šediví postupně od cca 30 let a úplně šedivých vlasů dosáhnou v důchodovém věku.
Budou šedivé vlasy vypadávat a já kvůli nim budu plešatý?
Může se stát, že šedivý vlas rychleji vypadne, ale nelze to předpovědět. Mnohým starým lidem vlasy nepadají a udrží se na hlavě až do smrti.
Znamenají šedivé vlasy, že stárnu příliš rychle?
Ne, předčasné šedivění neznamená, že byste stárnul rychleji. Šedivění je dáno geneticky nebo nesprávnou životosprávou.
Urychluje sluneční světlo šedivění vlasů?
Slunce zesvětluje vlasy, takže je třeba pod dovolené budete mít o pár odstínů světlejší. Slunce vlasy poškozuje. Čím déle se slunci vystavujete, o to déle zesvětlení vydrží. Když se vrátíte k normálnímu životu, vlasy nabudou původní barvu.
Pomáhá sport a pohyb proti šedivění vlasů?
Ano, aktivní člověk stárne pomaleji, díky čemu pomaleji šedivějí i jeho vlasy a vousy.
Může nedostatek spánku urychlovat šedivění vlasů?
Ano, tělo je unavené a nepracuje správně, nedostatek spánku způsobuje také silný stres, který vlasům škodí.
Může šedivění vlasů urychlovat pití alkoholu?
Ano, alkohol, ale také kofein dehydrují organismus a způsobují stres. Přidávají se i kožní problémy. Vlasy šednou a vypadávají rychleji.
Urychluje šedivění vlasů každodenní mytí šamponem?
Bohužel ano. Kosmetika a drogerie obsahují agresivní chemikálie, které vlasy i vlasové cibulky vysušují a oslabují.

Vlasy proto není nutné mýt každý den. Zároveň se vlasy nedoporučuje mýt příliš teplou, ale vlažnou vodou. Pozor také na fénování, které vlasy ničí. Pokud máte možnost, vlasy vytřete ručníkem a nechte přirozeně uschnout.

Jsou šedivé vlasy a vousy na mužích přitažlivé a atraktivní?
Ano, až 72% žen považuje šedivé muže za vysoce atraktivní. Za své šediny se stydět nemusíte. Není k tomu důvod. Vlasy si skutečně nemusíte barvit pro to, aby jste se ženám líbil. Přijetí vlastních šedin navíc působí vyrovnaně, dospěle a důstojně.

Korax proti šedivění vlasů a vousů

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply