Jak zjistit hladinu testosteronu? Jde to i doma?

Testosteron. Asi vám ani nemusím připomínat, že je to nejdůležitější mužský hormon. Právě testosteron může za typické mužské ochlupení, hluboký hlas nebo mužskou sexualitu.

Logicky z toho tedy vyplývá, že když je testosteronu v těle málo, má to pro muže negativní důsledky.

  • Jenže jaké?
  • Jak zjistíte, že máte testosteronu v těle málo?
  • Jak se projevuje nedostatek tohoto typického mužského hormonu?
  • A je možné zjistit nízkou hladinu testosteronu sám doma?

Na tyto všechny otázky se podívám právě v tomto článku.

jak zjistit hladinu testosteronu?

 

Jak zjistím nedostatek testosteronu?

Sexuolog MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol popisuje:

Produkce testosteronu se mění v závislosti na věku muže. Nejvíce testosteronu mají mladí muži ve věku dvacet pět až třicet let. Po třicítce jeho produkce začne klesat zhruba o jedno procento za rok.

Statistiky ukazují, že přibližně 20 % mužů kolem padesátky se potýká s nedostatkem tohoto hormonu. Zkušenosti z ordinací naznačují, že se s nedostatkem tohoto hormonu stále častěji potýkají i muži mladší padesáti let.”

Prakticky ve všech článcích najdete stejnou informaci – pokud máte jako muž testosteronu v těle nedostatek, má to na vás nedozírné následky. „Jak ale zjistím, že mám testosteronu v těle málo?” ptáte se sám sebe.

Na to odpověděla uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení erotické touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu nakonec vede až k neplodnosti.

 

MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol paní doktorku doplňuje:

Dostatečná hladina pohlavního hormonu je totiž nezbytná pro správnou tvorbu spermií a nedostatek testosteronu u mužů může být příčinou neplodnosti.

Doprovodné příznaky, jako jsou vyšší únava, nižší chuť na sex nebo slabší erekce, muž obvykle přisuzuje přepracování a stresu a nikoli nedostatku testosteronu.

Takže si to shrneme. Nedostatek testosteronu v mužském těle se projevuje především:

  • ztrátou libida,
  • sníženou chutí na sex,
  • únavou,
  • poruchami erekce,
  • zhoršením ranních erekcí,
  • sníženým objemem ejakulátu,
  • ztrátou energie,
  • úbytkem svalové hmoty,
  • abdominální obezitou,
  • návaly horka,
  • nespavostí,
  • podrážděností,
  • letargií,
  • depresí.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM popisuje další příznaky snížené hladiny testosteronu:

Únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě patří ke známkám nedostatku testosteronu.

Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost. Tyto projevy si ale s nedostatkem testosteronu spojuje málokdo.

Když se podobné změny objeví u padesátileté ženy, okolí začne její chování hned vysvětlovat tím, že ‚je v přechodu‘, u muže nás nic podobného nenapadne.

 

Dr. Joseph Alukal z NYU Langone Medical Center v New Yorku vysvětluje:

Sexuální libido sice postupně klesá s přibývajícím věkem, ale jakmile dochází k náhlému poklesu sexuální touhy, pak se jedná o jasné znamení poklesu testosteronu.

 

Je dlouhodobě nízká hladina testosteronu nebezpečná?

Hladina testosteronu samozřejmě během dne i během celého života v těle průběžně kolísá. Někdy máte tohoto hormonu dostatek, jindy málo.

Pokud se tak děje v krátkodobých intervalech, je to naprosto v pořádku a není se čeho bát. Ovšem pokud by stav nedostatku testosteronu přetrvával dlouhodobě, pak už můžete být vystaveni značnému riziku.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM vyjmenovává nejzávažnější rizika:

Muži s nedostatkem testosteronu mají vyšší výskyt cukrovky, vysokého krevního tlaku, závažných onemocnění srdce a cév a různých dalších.

 

Co se stane, pokud „hormonu mužství“ je v těle dlouhodobý nedostatek, popisuje známý americký psycholog Philip Zimbardo:

Tloušťka způsobuje pokles hladiny hormonů v těle, což se neblaze projevuje na společenské a sexuální aktivitě. Až 40 % obézních mužů má abnormálně nízkou hladinu testosteronu.

Kuriózním následkem kombinace obezity a snížení hladiny testosteronu je nezdravý vzestup ženského hormonu estrogenu v těle muže. Jeho nadměrná přítomnost může vést k erektilní dysfunkci a neplodnosti.

K tomu se zároveň může přidat výrazný úbytek svalů a síly, vznik druhotných ženských pohlavních znaků, jako je nejčastěji růst prsní tkáně – gynekomastie, neustálé přibývání na váze, závažné poruchy erekce, snížení kvality spermií a v nejhorším případě i neplodnost.

Není vhodné nízkou hladinu testosteronu v těle podceňovat. Hladinu testosteronu vám naštěstí dnes mohou pomoci tonizovat dokonce i některé doplňky stravy, jako je třeba česká Proerecta Long.

Má bylinné složení obohacené o vitamíny a minerály (hořčík, zinek), které udržují normální hladinu testosteronu.

Poerectu Long jsme podrobili detailní recenzi.

Proerecta Long

 

Projevy nadbytku testosteronu

Ovšem pokud si teď myslíte, že takovou situaci vyřešíte bezhlavým doplňováním testosteronu do těla a budete v pohodě, musím vás zklamat. Ani zvýšený testosteron není pro žádoucí u mužů ani u žen.

Pánům sice v takovou chvíli krásně rostou svaly jako z vody, ale i takoví muži se potýkají s problémy s erekcí, a dále pak se zvýšenou agresivitou, neopatrností, zvýšeným krevním tlakem, citovou labilitou či depresí.

Znám je dokonce i případ sportovce, kulturisty Riche Piana, který se předávkoval steroidy, tedy syntetickými deriváty látky, jež jsou podobné mužskému hormonu testosteronu.

Rich Piana upadl po užití velkého množství steroidů do kómatu a následně ležel několik dnů v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Nakonec svůj boj s vlastním tělem prohrál.

Rich Piana uvedl ještě před svou smrtí na sociálních sítích:

Pokud to není nevyhnutelné, steroidy nepoužívejte a cvičte přirozeně. Není důvod používat steroidy za každou cenu, jen tím ubližujete tělu a také sami sobě.

Většinou se takovým pánům totiž nepřirozeně zvětší srdce, plíce a další orgány, které jsou ve své podstatě také svaly, a nastane celkové selhání organismu.

I mladý a vysportovaný člověk je proto v takovém případě v ohrožení. Zde tedy platí zlatá střední cesta – všeho s mírou.

AKTUALITA: Steroidy a přípravky na růst vlasů snižují u mužů plodnost.

steroidy a plodnost

 

Optimální hladina testosteronu – lze ji dosáhnout?

Jaké je ideální hladina testosteronu? Optimální hladina testosteronu by měla být mezi 250 – 1200 ng/dl krve. Jedná se o běžnou hladinu testosteronu, která pro vás nepředstavuje žádná rizika ani problémy.

Pokud jste zcela zdráv a nemáte aktuálně žádné zdravotní problémy, máte tuto hladinu v těle normálně, přirozeně. Nemusíte se ji proto nijak snažit navýšit nebo zkorigovat.

Nemusíte v takovém případě užívat žádné doplňky stravy pro doplnění testosteronu, steroidy nebo jiné přípravky.

Trápí vás jednou za čas únava a bojíte se, že by vás mohla ohrožovat snížená hladina testosteronu? Nemusíte se obávat, to je naprosto normální.

Občasná únava nebo zhoršení erekce nemusí hned značit sníženou hladinu testosteronu. Prostě jste se jen špatně vyspal, nebo jste více ve stresu, což má na váš organismus taktéž obrovský vliv.

Závažné problémy nastávají až ve chvíli, pokud tyto problémy máte dlouhodobě, například několik týdnů v kuse bez výrazného zlepšení. Pak už je potřeba zpozornět a případně navštívit odborníka.

 

Jak zjistím hladinu testosteronu?

Sám doma si hladinu testosteronu nezměříte. To může udělat pouze váš praktický lékař, urolog nebo androlog. Sám na sobě můžete pouze zpozorovat průvodní signály, že něco není v pořádku.

Známá sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doporučuje:

Pokud má muž příznaky typické pro nedostatek testosteronu, měl by vyhledat lékaře, sexuologa-androloga nebo urologa a nechat se odborně vyšetřit. Vyšetření hladiny testosteronu provádíme biochemickými testy krve.

Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá. Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se opakovat měření 1-2 krát. Ke stanovení hladiny testosteronu by nemělo dojít při akutním onemocnění.

Lékař doplní komplexní tělesné vyšetření. Pacient vyplní Dotazník stárnutí muže.

Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu.

Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyšetření: vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci.

Pozornost je třeba věnovat lékům, které snižují libido a mohou tak simulovat nedostatek testosteronu. Rozhodně apeluji na vyšetření lékařem.

Přesnou hladinu testosteronu tedy může změřit pouze váš lékař z krevních testů. Žádným jiným způsobem ji nelze zjistit. Na vyšetření hladiny testosteronu máte jednou ročně nárok zdarma u svého urologa.

Jednou ročně vám tedy bude toto vyšetření proplaceno pojišťovnou. Pokud si necháte hladinu testosteronu měřit častěji, pak takové vyšetření vychází zhruba na 200 Kč.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Mám testosteronu v těle málo – co mi lékař doporučí?

Zjistily testy, že máte testosteronu v těle málo? Pak existují dvě varianty řešení:

K prvnímu řešení lékař přistoupí, pokud máte testosteronu v těle málo, ale stále je ještě nad nejnižší možnou hranicí 250 ng/dl krve. V takovou chvíli se pohybujete nad limitem a tak ještě není přistupováno k substituci testosteronu, ale pouze k jeho tonizaci.

K tomu slouží nejen změna životního stylu, ale také nejrůznější doplňky stravy pro doplnění testosteronu, zejména pak s obsahem kotvičníku zemního.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vysvětluje:

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. Kotvičník zemní.

Pozitivní vliv kotvičníku zemního byl zjištěn také odbornými studiemi. Kupříkladu studie s názvem „Tribulus terrestris for treatment: randomized double-blind placebo – controlled study” sledovala skupinu mužů ve věku od 14 do 60 let a trvala od 2 do 90 dnů.

Během této doby bylo u sledované skupiny zjištěno, že Kotvičník zemní skutečně může zvýšit hladinu testosteronu v těle.

Druhým řešením je testosteronová substituce, tedy doplňování testosteronu do těla v podobě injekcí, tablet či gelu. K takové variantě se lékař však uchýlí až ve chvíli, kdy máte prokazatelně testosteronu v těle málo, tedy pod 250 ng/dl.

MUDr. Otakar Štanc uvádí ve své odborné publikaci:

Hormonální substituce je zahajována proto, abychom předešli vývoji patologických změn z nedostatku androgenů.

Neexistuje přesně definovaný dolní limit normy hladiny testosteronu a různé projevy hypogonadizmu se projevují až při poklesu testosteronu pod určitou specifickou hodnotu.

Zahájení substituce testosteronem a jeho dávkování by se tedy mělo řídit nejen laboratorními hodnotami, ale především klinickými projevy.

 

Doplňky stravy pro doplnění testosteronu

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM doporučuje:

Na trhu jsou dostupné doplňky stravy obsahující vitamíny, minerály a různé přírodní složky, které nabízejí jednoduché řešení jak sexuálních, tak i dalších tělesných obtíží. Jedná se o přípravky, u nichž sice nebyla klinickými studiemi prokázána účinnost, ale mohou vám taktéž pomoci. Z přírodních zdrojů testosteronu se nejčastěji setkávám s kotvičníkem zemním.

I v takovou chvíli samozřejmě můžete přistoupit k doplňování testosteronu pomocí doplňků stravy. Ty nejsou rozhodně v žádném okamžiku na škodu. Doplňky stravy k doplnění testosteronu nemají léčící schopnost, pouze tonizují určitou oblast vašeho života, v tomto případě hladinu testosteronu v těle, a zároveň doplňují do těla důležité minerály a vitamíny.

V tomto ohledu můžete beze strachu sáhnout po bezpečném doplňku stravy Proerecta Long.

Proerecta Long

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply