Vypadávání vlasů vás potrápí doživotně. Jak padání zpomalit, zamaskovat pleš a udělat vlasy hustější?

Vypadávání vlasů trápí muže, protože je obírá o typické znaky alfasamce: Husté, pevné a odolné vlasy, ke kterým si chtějí všechny ženy přivonět a prohrábnout se v nich během vášnivého sexu. Máme pravdu? 🙂

Bohužel vlasy Čechům padají a to hodně. Kvůli pleši se i zdravý a přitažlivý muž stává na první pohled plešatým starším pánem, o které ženy logicky stojí méně.

Ať už chcete husté vlasy kvůli ženám, na které se právě chystáte, nebo jste se jenom nesmířil s tím, že o vlasy přicházíte (a to třeba i předčasně), poradíme vám. Vyjmenujeme vše, co lze dělat pro záchranu a podporu vašich ukazatelů krásy a vitality.

VÍTE, ŽE:

  • 85 % mužů do věku 50 let bude mít ztenčené vlasy náchylnější na vypadávání?
  • Velká skupina začne vlasy ztrácet než dosáhnou 21 let?

Článek přečtete za 8 minut. Vysvětlí, proč vlasy padají, jak plešinu a kouty zamaskovat, jak padání léčit a jak opětovně podpořit růst vlasů.

vypadávání vlasů

 

Příznaky padání vlasů

Ano, samozřejmě. Je jich pořád méně a méně. Nejde ale pouze o padání, ale také o způsob, jakým vlasy vypadávají. Některá prázdná místa lze nenápadně skrýt před pohledy, jiné se maskují těžce.

Způsob padání ovlivňuje příčina. Vlasy padají náhle nebo postupně.

Život mužských vlasů ve zkratce 🙂

 

Postupné řídnutí od koutů vlasů

S postupným prodlužováním koutů na čele se setkává většina mužů. Vlasy postupně ustupují směrem od čela a rozšiřují se přes temeno dále po lebce. Vzniká tak řídké nebo lysé místo na vršku hlavy.

 

Kruhová a nepravidelná místa

Na hlavě vznikají náhodně rozmístěné fleky řídkých nebo žádných vlasů. Tento typ plešatění se objevuje i ve vousech nebo v obočí. Zároveň se v těchto místech může připojit i bolest, svědění, pnutí a nepříjemné pocity, než z něj všechny vlasy vypadnou.

 

Náhlé vypadnutí většího množství vlasů

Úraz, fyzický nebo psychický šok může náhle uvolnit vlasy. Vlasy neopadnou najednou jako paruka. Že vypadly poznáte až po nich přejdete rukou, osprchujete se nebo učešete.

Příčinou je obvykle celkové ztenčení vlasů, které ale bývá dočasné a vlasy dorostou.

 

Záněty na pokožce hlavy

Jde o kožní onemocnění, se kterým pomůže kožní lékař (dermatolog). Pokožka svědí, je suchá, zarudlá a loupe se nebo mokvá v závislosti od příčiny zánětu.

 

Kdy mám zajít za dermatologem?

Kdykoliv máte pocit, že je ztráta vlasů nadměrná a podezřele náhlá. Také s kožními problémy a záněty nejen na hlavě. Čím dříve lékař zjistí příčinu padání, o to rychleji nastaví cílenou léčbu a šance, že vlasy zachráníte, je vyšší.

TIP NA BEZPEČNÉ SÉRUM: 

Korax je české sérum pro muže, které posilňuje vlasové kořínky a brání předčasnému vypadávání vlasů.

Hlavním cílem je ale navrácení původní barvy vlasům a vousům. Nanášejte v malém množství 1x denně. 

Korax proti šedivění vlasů a vousů

Klikněte a čtěte o všech potvrzených úČincích. V pŘípadě objednávky vám e-shop Korax doručí diskrétně do 2 dnů.

 

Příčiny vypadávání vlasů u mužů

Za den zdravému muži vypadne 50 až 100 vlasů. Obvykle to není na pohled poznat, protože vypadávají během celého dne i noci. Navíc souběžně rostou nové, takže vlasy mají na dotek i na pohled stejnou hustotu a objem.

Spoustu z nich vám z hlavy odfoukne, něco z vás spláchne sprcha, něco pohltí peřina a oblečení a další společně s prachem tvoří nepořádek na podlahách.

I o to rychleji si proto muž všimne nadměrné vypadávání, kdy se vlasy válí všude kolem, je nimi poseto oblečení a nábytek a po sprchování kvůli nim nemůže odtékat voda ze sifonu. To je již výrazná ztráta vlasů a za den je to od 200 vlasů více.

Na hlavě si najdete pár řídkých fleků nebo si všimnete, jak se vám prodlužují kouty nad čelem. Tehdy je čas zpozornět a začít hledat příčinu.

K viditelnému vypadávání totiž dochází, když staré vypadlé vlasy nenahrazují nové. Padání způsobuje jeden nebo více různých faktorů, které se mohou vzájemně posilovat. O to rychleji vlasy padají a zastavuje se růst nových.

 

Dědičné predispozicie – rodinná anamnéza

Za toto „dědictví“ muž pochopitelně nemůže. A jde o androgenní alopecii. Častěji se objevuje s přibývajícím věkem, a tedy ne v mladosti a dospívání, ale někdy po 50. roce. Nelze předpokládat, jak rychle a v jakých „vzorcích“ budou vlasy padat. Podívejte se ale na svého otce nebo dědečka a to vám v mnohém napoví.

 

Hormonální změny, nerovnováha a nepříznivý zdravotní stav

Hladinu hormonů mění hlavně andropauza, která nastává zpravidla také až po 40 roku až 55 života (někdy i o pár let později). Hladiny hormonů ale poškozuje také nezdravý životní styl a některé nemoci. To vše může nástup andropauzy přiblížit a vypadávání vlasů tak urychlit.

Vlasy mohou opadnout i v rychlém čase důsledkem oslabené imunity, infekce pokožky hlavy nebo úrazu. Existuje i psychická porucha Trichotilomanie, kdy si postižený vytrhává vlasy a chlupy sám.

 

Silně stresující událost

Silný šok způsobuje ztenčení vlasu, který tak lehce vypadne. Vlasy ale obvykle po několika dnech až týdnech dorostou

 

Účinky některých typů léčeb a léků

Nejčastěji vlasy oslabuje léčba rakoviny (ozařování, radioterapie, chemoterapie), artritidy, deprese, nemocí srdce, dny a vysokého krevního tlaku (hypertenze). Mluvte se svým lékařem, který vám poradí, jak na hlavě udržet co nejvíce vlasů i během léčby.

 

Ztráta vlasů a ochlupení na celém těle

Vlasy spolu s chlupy nejčastěji vypadnou následkem chemoterapie a agresivních léčebných metod. I tehdy ale vlasy po ukončení léčby dorostou.

 

Nešetrná manipulace s vlasy

Vysoušení horkým vzduchem, každodenní mytí vlasů, nešetrné a agresivní šampony či barvy na vlasy je dlouhodobě poškozují a oslabují. Dráždí také pokožku hlavy.

Neprospívají ani účesy, ve kterých jsou vlasy silně utažené ani pocení, ani přehřívání hlavy pod čepicemi, přilbami a maskami. Tyto vlivy mohou způsobit ti trvalou ztrátu vlasů, pokud se jich postižený nezbaví.

 

Nedostatečná výživa

I vlasy potřebují výživu stejně jako celé tělo, aby rostly a látky, díky kterým budou silné, pevné a kvalitní. Jezte co nejvíce čerstvé a pestré stravy, která prospěšné látky obsahuje přirozeně. Nešetrná úprava jídel (smažení, pečení do mrtva, fritování)  tyto látky ničí. Nedostatek zeleniny a ovoce je nedoplňuje vůbec.

Korax proti šedivění vlasů a vousů

 

Prevence před vypadáváním vlasů

Tyto tipy se snažte zapojit pokud máte bujnou hřívu, ale nechcete o ni přijít, ale i pokud jste již nějakou ztrátu zaznamenal a nechcete, aby se prázdná místa rozšiřovala.

 

Buďte k vlasům jemní a citliví

A to ani pokud se vám zdají tvrdé jako dráty. Vlasy zbytečně netahejte. Češte je trpělivě a hřebenem zuřivě nekmásejte. Pokud máte delší vlasy, určitě nepoužívejte žádné horké kulmy ani přístroje, které vlasy sice vytvarují, ale vysouší je a postupně ničí. Stejně tak vlasy neutahujte do copů a drdůlků. Vlasy celý den napínají a o to rychleji se trhají a vypadávají.

Pokud se vám vysušuje pokožka hlavy, zkoušejte pořád jinou kosmetiku, až nenajdete tu jemnou, která vás nedráždí. Vlasy nemusíte mýt 2x denně. Stačí 1x a ne vždy musí být přítomen šampon.

 

Mějte přehled, co užíváte

Pokud užíváte jakékoliv léky na předpis nebo i doplňky stravy bez předpisu (multivitamíny, sportovní proteinové nápoje, doplňky pro podporu erekce nebo na prostatu) a řešíte padání vlasů, všechny je lékaři nahlaste. Některé léky nebo neověřené doplňky mohou mít na vlasy nebo pokožku hlavy negativní účinky.

 

Vlasy a pokožku hlavy chraňte

Ani vlasy nemají rády mráz, přílišné slunce a náhlé změny teplot či počasí. Slunce a mráz vlas vysušuje, je náchylnější na lámání a křehnutí. Poškozený vlas rychle vypadne.

 

Nekuřte ani nepijte

Ano, vlasatý švihák s cigaretou v koutku úst a whiskey v ruce působí sexy a tvrdě. Bohužel studie mezi padáním vlasů, alkoholem a tabákem existují a tito muži mají mnohem větší riziko ztrát.

padání vlasů a kouření

Pokud chcete vlasy jako švihák z Hollywoodu, cigarety a alkohol musejí pryč

 

Jak zakrýt nereprezentativní kouty a pleš

Vlasy padají, protože vlasové váčky postupně slábnou a vlasy v nich přestávají růst. Váčky jsou pořád na hlavě, ale jsou prázdné a další vlasy v nich nemohou růst.

Pleš se objevuje, pokud je těchto poškozených folikul více na jednom místě. Plocha má tendenci se rozrůstat. Řídké oblasti můžete maskovat následovně:

 

Paruka nebo tupé

Paruka kompletně překryje plešatá místa a ty kvalitnější nelze na pohled rozeznat. Pokud vám zpod paruky vyčuhují vlastní vlasy, mějte paruku vždy barevně slazenou, jinak nebude působit přirozeně.

Tupé je menší paruka vetkaná mezi existující vlasy. Obzvlášť tupé my mělo barvou a tloušťkou vlasů kopírovat vlastní vlasy.

 

Barevné spreje na pokožku hlavy

Mírnější ztrátu vlasů lze maskovat barevným sprejem. Překryje řídká místa a vytvoří „podkladovou vrstvu“, díky které nebude prázdná pokožka „svítit“. Od přítelkyně si můžete jako rychlou pomoc půjčit tužku na obočí nebo řasenku.

 

Podrobně instruujte kadeřníka

Pokud 40 let nosíte stejný účes a jsou kvůli němu vidět vypadaná místa, popřemýšlejte nad jeho změnou. Zkušený kadeřník udělá maximum pro to, aby vlasy působily co nejvíce hustě a přirozeně.

 

Naučte se pracovat s fénem

Objem a plný vzhled lze delším vlasům dodat i díky fénu. Pozor dávejte na dlouhé fénování a nemějte nastavenou nejvyšší teplotu. Vlasům byste totiž škodil. Studený vzduch a krátké intervaly jsou pro vlas vhodnější.

Začněte také používat vlasové gely a vodičky. Pozor na jejich složení. Poinformuje se o těch na přírodní báze bez agresivních složek.

Pozor na agresivní chemii v kosmetice. Vlasům škodí a pokud to přeženete, poškodí pokožku a vlas zcela spálí.

 

Ostříhejte se

Pokud si pěstujete dlouhé vlasy, vězte, že dlouhý vlas potřebuje více živin a více zatěžuje svůj folikul, který nestíhá. Zkuste se po letech ostříhat a vlasy mohou být kvalitnější a zdravější.

Dlouhé vlasy zatěžují folikuly. Chraňte je a vlasy zkraťte.

 

Léčba vypadávání vlasů a alopecie 

Upozorňujeme, že léčba není všemocná a ne vždy je trvale účinná. Bohužel padání vlasů k životu muže „tak nějak“ patří a lze jej pouze zmírnit a o něco málo oddálit. Aktuálně jsou možnosti léčby tyto:

 

Lokální léčba postižených míst léky

Problémy s růstem vlasů řeší kožní lékař a za ním by měly vést vaše kroky pokud hledáte cílenou pomoc. Bohužel i zde jsou možnosti poměrně omezené a výsledky ne vždy uspokojivé a trvalé. Základní látkou pro růst vlasů je aminokyselina methionin.

U mužů i žen se používá nejčastěji lék Minoxidil (cca. 1500 Kč za léčbu měsíčně). Na hlavu se maže v podobě roztoku nebo pěny. Cílem této léčby je podpora prokrvení pokožky na hlavě. Lépe prokrvená pokožka znamená lépe prokrvené vlasové váčky a lepší přísun živin.

Tato léčba může obnovit růst vlasů, vždy ale záleží na příčině vypadávání, věku postiženého, zdravotní kondici a pod. Účinnost je kolem 30 %.

Padání vlasů lze zpomalit tzv. „zasněžením tekutým dusíkem“ s cílem podpořit prokrvení. Jde ale o terapii s účinností přibližně čtvrt roku. Poté vlasy padají dále.

Pokud je důvodem padání zánět pokožky hlavy či folikul, podávají se kortikosteroidy.

 

Léčba léky ovlivňující metabolismus testosteronu

Léčba je pouze pro muže (a tedy ne plešatějící ženy). Léčivem je finasterid (cca. 2 000 Kč měsíčně za léčbu). Bohužel má negativní vedlejší účinky. Tlumí sexuální libido a může oslabit i erekci, protože ovlivňuje hladinu testosteronu.

Účinek vydrží pouze během užívání, poté slábne a vlasy padají dále.

ČTĚTE TAKÉ: Seznam léků, které snižují libido a je dobré snížit dávku nebo je vyměnit.

léky, které oslabují libido

 

Transplantace vlasových folikul

Dermatologové tento zákrok doporučují až jako poslední z možností. Do plešatých míst se vštěpují vlasové štěpy s 1 – 3 vlasovými folikuly. Tyto štěpy se získávají z jiných částí hlavy postiženého, obvykle z týla, protože tam se nejčastěji uchovávají použitelné folikuly nejdéle i pokud muž plešatí na jiných místech.

Transplantace vlasů ale není trvalý zákrok a o nové vlasy je potřeba důkladně pečovat. Potřebují výživu a šetrné zacházení. Zákrok se opakuje a to klidně i každého půl roku.

Nekvalitně provedená transplantace může způsobit nehezké jizvy a nepřirozené vzory růstu vlasů.

Existuje i laserová fotonová terapie, kterou konzultujte s lékařem.

ZAMYSLETE SE:

Má vůbec význam obětovat tolik času, energie a peněz (klidně i 150 000 v závislosti na klinice) na terapii, která nemá zaručené a trvalé výsledky?

Nebude jednodušší smířit se s pleší nebo nosit úplně holou hlavu? Na sexappealu to ještě nikomu neubralo.

Nemá smysl lhát sám sobě a pro dobro vlastní psychické pohody je vhodné smířit se se svým vzhledem, obzvlášť, pokud vám již bylo 50 a pleš je naprosto běžným znakem stárnutí.

Proč se vlastně holé hlavy tolik bát? Podle nás je tento strach a skrývání plešiny zbytečný. Víc věřte sobě a svým schopnostem. Vlasy jsou druhořadé.

 

Jak podpořit růst vlasů?

V první řadě pozor na lživou reklamu a magické pilulky, šampony či vodičky.

Neexistuje žádný kosmetický či lékařský výrobek, který by vám za noc nebo pár dnů na hlavě vyčaroval bohaté lokny a husté vlasy. Jde pouze o snahu vydělat na vašem trápení.

Tyto výrobky jsou často neověřené a nekontrolované státními orgány. Zjednodušeně – na internet lze dnes umístit cokoliv a pro kontrolní orgány je velice těžké tyto prolhané obchodníky s lidským neštěstím odhalovat a potírat.

Jeden se zakáže, 20 dalších přijde na trh a tak jsou muži soustavně obelháváni, okrádáni o peníze, ale pořád plešatí. Nebuďte jedním z nich a o porost hlavy se starejte dostupnými metodami s reálnými účinky.

Můžete se ládovat doplňky, vodičkami či šampony, ale zázračný růst nečekejte. Takový výrobek ještě nikdo nevyrobil.

 

Masírujte pokožku hlavy

Pokožku na hlavě (prázdná i vlasatá místa) jemně masírujte konečky prstů. Prokrvíte slabé folikuly a můžete přirozeně obnovit růst vlasů.

 

K masáži přidejte oleje

Oleje jsou velice výživné a pro pokožku hlavy prospěšné. Některé mají navíc prokrvující účinky. Vyzkoušejte ricínový, levandulový, rozmarýnový olej.

Pozor na případnou alergii, která může pokožku podráždit. Ověřte si to nanesením jedné kapky oleje na postižené místo. Počkejte 24 hodin, a pokud nedojde k alergické reakci, olej je pro vás bezpečný. Alergie se projevuje zarudnutím, podrážděním a svěděním.

 

Správně jezte

Dodržujte pestrý jídelníček, abyste tělo zásobil živinami. Ty potřebují samozřejmě i vlasy. Nehladovějte a jezte pestře, čerstvě a vydatně.

Korax proti šedivění vlasů a vousů

 

Vypadávání vlasů a podpora jejich růstu – často kladené otázky

Je u mužů normální vypadávání vlasů?
Ano, je běžné. Víc než polovina mužů po 50 jeví známky vypadávání vlasů. U mužů nad 70 let jsou to již 4 muži z 5.
Co způsobuje vypadávání vlasů?
Nejčastěji dědičné predispozice, hormonální změny, andropauza a přirozené stárnutí Vlasy ztrácejí častěji muži než ženy. Plešatost je důsledek nadměrného vypadávání. Plešatost je způsobena nejčastěji dědičností a věkem.
Jak můžu padání vlasů zastavit?
Používejte šetrné šampony se zinkem a bylinami (Pískavice řecké seno, kopřiva), správně jezte (vitamíny A, E a B, minerály, bílkoviny), masírujte si hlavu éterickými oleji, česnekovou, cibulovou nebo zázvorovou šťávou nebo zeleným čajem pro prokrvení, nečešte si vlasy za mokra, mějte dostatečný pitný režim, vlasy příliš nevysušujte a nechte přirozeně uschnout, nepijte alkohol a nekuřte, mějte dostatek pohybu a méně se stresujte, nenoste teplé čepice, které pokožku prohřívají, ostříhejte dlouhé vlasy, ať nadměrně nevyčerpávají pokožku, udržujte se zdravý a dodržujte pravidelné prohlídky, vlasy nebarvěte a nezesvětlujte.
Jak mohu řídnoucí vlasy udělat hustějšími?
Hustotu vlasů lze zvýšit pouze pokud zůstaly folikuly nepoškozené. Pokud je folikul poškozený, ucpaný nebo chybí, vlas na objemu nezíská.
Nedostatek kterých vitamínů a minerálů podněcuje vypadávání vlasů?
Vitamin D podporuje růst a zdraví vlasových folikul. Jeho nedostatek oslabuje vlasy a přispívá k jejich padání. Prospěšné jsou vitaminy skupiny B (biotin, niacin), vitamin C, zinek a železo.
Může být ztráta vlasů projevem závažnější komplikace?
Jako závažná příčina plešatění je nejčastěji hormonální nerovnováha a hormonální porucha.
Jak poznám, že ztrácím až moc vlasů?
Udělejte si domácí test. Malou plochu čistých a suchých vlasů jemně potáhněte prsty od pokožky až po konečky.

Pokud vám po pár potaženích mezi prsty zůstanou 2 – 3 vlasy a další se neuvolňují, ztráty nejsou veliké. Pokud se vlasy budou uvolňovat pořád a bude jich více i po opakovaném potažení, trpíte vypadáváním.

Ztráta kolika vlasů za den je normální?
Za den je normální ztratit 50 až 100 vlasů. I ztrátu 200 vlasů lze ještě označit za normální.
Jaký jídelníček pomůže vlasům nepadat?
Jde o obecné zásady zdravého stravování – čerstvost, pestrost, nepřejídat se a nehladovět. Vlasy se tvoří díky stravě, kterou jíte, proto vždy myslete na její kvalitu a dostatečnost.

Jezte čerstvou nebo šetrně vařenou zeleninu, modré a červené druhy ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky, obiloviny a semena, mořské plody, ořechy, vejce, mléčné výrobky a chudé maso.

Proč ztrácím vlasy náhle?
Pokud došlo k rychlé ztrátě vlasů, neměla by mít dědičný původ ani nemoc, ale spíše náhlá vnitřní nerovnováha – nedostatečná strava, silný stres či psychické nepohodlí, případně silné kolísání hormonů (třeba pokud podstupujete hormonální léčbu).
Kolik vlasů běžně za den vyroste?
Rychlost růstu ovlivňuje věk, genetika a hormonální kondice. U zdravého muže vlas vyroste o cca. půl milimetru za den. Za rok je to tedy maximálně 15 cm.
Dá se plešatost léčit?
Účinná léčba zatím bohužel neexistuje.
Může být ztráta vlasů příznakem problémů se srdcem?
Ano, spojitost existuje, ale pouze pokud se padání týká vlasů na hlavě a ne tělesného ochlupení. Souhrnná studie na 40 000 mužích zjistila, že muži se ztrátou vlasů z temenní části hlav měli až o 70 % vyšší riziko srdečních onemocnění než ti, kteří na temenu vlasy neztráceli.
Může stres podněcovat vypadávání vlasů?
Ano.
Může deprese podněcovat vypadávání vlasů?
Ano, může.
Způsobuje masturbace padání vlasů?
Ať už jste četl cokoliv, není to pravda a masturbace žádný účinek na padání vlasů nemá. Masturbace je zdraví prospěšná a neexistuje důvod vzdát se jí.

AKTUÁLNĚ: Steroidy a přípravky na růst vlasů snižují u mužů plodnost.

steroidy a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply