Sex po potratu: Vše, co potřebujete vědět pro bezpečný intimní život

Pokud jste přerušila těhotenství, jistě vás zajímá, zda je sex po potratu bezpečný a vůbec vhodný. Pravděpodobně to zajímá i vašeho partnera, který se bojí, zda vám neublíží a zda v sexuálním životě dojde k nějakému omezení.

Sepsala jsem všechny důležité informace, aby potrat co nejméně ovlivnil váš intimní vztah. V článku se dovíte, jak dlouho po potratu se sexem počkat, zda nebude bolestivý, zda nehrozí infekce nebo další otěhotnění, a kdy se pravděpodobně dostanete do emocionální pohody, která je pro sex a intimitu nezbytná.

sex po potratu a plodnost

 

Jak dlouho po potratu můžete mít znovu sex?

Obecně lze tvrdit, že po potratu můžete mít sex hned jak se budete cítit připravená. Vždy ale poslouchejte své pocity a nenechte se do sexu nutit partnerem, který se kvůli výpadku může cítit sexuálně frustrovaný. Pouze vy sama rozhodujete, kdy podle vás bude ta správná doba.

Tuto dobu může ovlivnit několik faktorů:

  • Přibližně 2 až 4 týdny po potratu můžete trpět vaginálním krvácením a silnějším špiněním, které nesouvisí s menstruací. Pravděpodobně budete sama chtít počkat, dokud se tyto komplikace neztratí.
  • Během této doby můžete cítit bolest a nepohodlné stavy. Pokud se objeví, určitě poproste partnera o chvilku strpení a o sex se pokuste o několik dnů později. Pokud by byly bolesti až příliš silné a neztratily se ani po 2 týdnech, určitě navštivte gynekologa.
  • S partnerem komunikujte vždy upřímně a otevřeně. Zároveň se zajímejte o jeho pocity a o to, zda mu výpadek v sexu nepřekáží. Pokud ano, můžete se snažit provozovat jiné sexuální aktivity jako masturbace a orální sex nebo používání erotických hraček podle svých možností. Vyhnete se případnému nedorozumění, hádkám a nepochopení.

Co se týče orálního sexu, ani zde neexistuje žádný lékařský důvod vyhýbat se mu. Po potratu sice můžete krvácet, ale pokud to partnerovi nevadí, nemusíte se orálního sexu vzdávat.

Co se týče análního sexu, doporučení se opakuje. Omezení neexistuje. Opatrnější buďte pouze pokud byste pociťovala nepohodlí kvůli zvětšené děloze z těhotenství. Zde bych doporučila najít si jinou příjemnější polohu a zpomalit tempo.

Podle zdravotníků neexistuje žádný lékařský důvod vyhýbat se sexu po potratu, pokud se již cítíte připravená.

Potrat poškozuje dělohu, ale nikoliv vaginální kanál. Klasický sex by díky tomu neměl být bolestivým zážitkem.

 

Mohu po potratu otěhotnět a kdy?

za jak dlouho po potratu mohu otěhotnět?

Již 5 dnů po potratu můžete znovu otěhotnět. Buďte s partnerem opatrní.

Upozorňuji, že po potratu můžete otěhotnět prakticky ihned. Pokud dítě tak rychle neplánujete, určitě se chraňte antikoncepcí nebo minimálně kondomy. Potrat (interrupce) obvykle plodnost neovlivní ani nesníží.

Pokud jste potrat překonala kvůli zdravotním komplikacím nebo kvůli jinému důvodu, je jasné, že v budoucnu o dítě zájem mít budete a velmi pravděpodobně se jej také dočkáte 🙂

Pokud se ale po potratu snažíte dalšímu otěhotnění vyhnout, buďte opatrná a chraňte se. Zmást vás můžete chybějící menstruace. Na menstruaci jak jste ji znala doposud si přibližně 1 až 2 měsíce od potratu počkáte.

To ale neznamená, že nebudete ovulovat. Vajíčko se může uvolit i bez příznaků přibližně 2 týdny před menstruací. Bohužel nelze přesněji určit, kdy k tomu dojde. Určitě ale neriskujte, protože spermie může ve vašem těle přežít až 5 dnů.

Gynekologa se zeptejte, jaká antikoncepce je pro vás vhodná a bezpečná. Antikoncepci totiž můžete začít užívat ihned po potratu prakticky v ten samý den.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Životnost spermií ve varlatech, na vzduchu, v pochvě, v děloze, ve vodě a v mrazáku.

životnost spermií

 

Jaká antikoncepce je vhodná po potratu?

Po potratu se na možnosti antikoncepce vždy ptejte gynekologa. Vhodný typ antikoncepce závisí od zdravotního stavu a od toho, zda potrat nevyvolal nějaké komplikace, typicky infekce a záněty. Často používaným druhem antikoncepce po potratu je nitroděložní tělísko.

Pokud gynekolog potvrdí, že potrat nezpůsobil žádné komplikace, můžete použít jakýkoliv druh antikoncepce, který vám vyhovuje. Tak budete prakticky okamžitě chráněná před otěhotněním.

Pokud si ale vyberete hormonální antikoncepci po více než 5 dnech od potratu, určitě použijte i doplňkovou antikoncepci (kondom), případně se několik dnů sexu vyhýbejte. Kdy začne hormonální antikoncepce účinkovat ovlivňuje její konkrétní druh. Bližší informace vám poskytne gynekolog.

 

Mohu po potratu užít klasickou „pilulku po“?

Potratovou „pilulku po“ můžete užít po 5 dnech od potratu a to v případě, že potrat nevyvolal žádnou komplikaci. Pokud jste kvůli potratu měla komplikace, ale souložila jste bez ochrany, případně si myslíte, že antikoncepce nefunguje, opět jděte ke gynekologovi. Pokud jste měla potrat před méně než 5 dny, pilulku po nepotřebujete.

 

Může potrat ovlivnit sexuální a partnerský vztah?

Připravte se na to, že potrat může být psychicky velmi náročný a to pro vás i vašeho partnera. To, jak budete potrat zpětně vnímat, ovlivňuje hlavně důvod, proč jste se pro něj rozhodla, dále situace ve vztahu před potratem a následný vývoj vztahu po něm.

  • Pokud jste potrat podstoupila, protože jste s partnerem neviděli společnou budoucnost, po potratu se to nemusí změnit a můžete se dokonce rozejít.
  • Pokud ale byly důvodem třeba finanční potíže, příliš nízký věk či jiné faktory, které mateřství nenahrávaly, zatím není nic ztracené. Jelikož potrat plodnost neovlivňuje, možná se později rozhodnete být matkou a vztahu tím prospějete. Ještě dnes se s partnerem domluvte, co kdo z vás očekává a zda se o dítě pokusíte později.

Každá žena jde na potrat kvůli něčemu jinému. Důležité je, abyste se s partnerem vzájemně podporovali a nic si nevyčítali. I nepříjemná věc jako potrat může vztah posílit, stmelit a pozvednout. Pokud byste ve vztahu nenašli společnou řeč, vyhledejte vztahovou poradnu.

 

Co mám dělat, pokud mám kvůli potratu slabé libido a nízkou chuť na sex?

Jak jsem zmínila, potrat může být psychicky vyčerpávající. Kvůli tomu se sex může stát poslední věcí, na kterou myslíte. Pokud jste ale měla sex ráda před potratem, choutky by se vám měly poměrně rychle vrátit.

Zde zmíním výsledky studie na 211 ženách, které potratily v prvních 12 týdnech těhotenství.

  • Jedna skupina potratila pomocí potratových pilulek,
  • druhá skupina podstoupila lékařskou chirurgickou interrupci.

25 % žen po chirurgickém potratu nemělo sex nejbližší měsíc, poté se k němu ale opět vrátily. U žen, které potratily pomocí pilulky, neměla sex pouze 1 žena z 20, což je 5 %.

TIP PRO PODPORU ŽENSKÉHO LIBIDA PO POTRATU:

České přírodní kapsle Proerecta WOMEN navozují hormonální rovnováhu a menstruační komfort (díky ženšenu, mace a drmku).

WOMEN tak podpoří ženské libido i po potratu a to již po 2-3 týdnech užívání.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí diskrétně do 48 hodin, a ihned tak můžete cíleně podpořit své potratem oslabené libido. Stránka Erekce.cz není prodejcem produktu.

 

Co může po potratu snižovat libido?

Velmi častým důvodem je strach z dalšího otěhotnění. Žena má tak silné obavy, že překrývají jakýkoliv zájem o sex. Opakuji, že je vždy rozumné zeptat se na možnosti antikoncepce lékaře. Již za 5 dnů můžete být před těhotenstvím chráněná a užívat si sex dle svých představ a potřeb.

Dalším běžným důvodem je bolest při sexu (lékařsky dyspareunie). Intimní bolest sice je běžným důsledkem potratu, pokud se ale do 2 týdnů nezmírní, opět je vhodné kontaktovat gynekologa. Bolest může vyvolávat infekce, zánět nebo rány po chirurgickém potratu.

Určitě mluvte s partnerem a řekněte mu o všech svých pocitech, aby vám lépe porozuměl a na sex tolik nenaléhal. I zde může pomoct partnerská poradna.

 

Co si o potratu myslí muž a jak se po něm může cítit?

Nemyslete si, že každý muž je studený jako kámen a nemá žádné emoce. Potrat může být velmi bolestivý i pro muže, zvlášť pokud se na dítě těšil a usiloval o něj. Muž může nabýt pocit, že na jeho názoru nesejde a partnerka si dělá se svým tělem co chce.

Muž totiž nemůže rozhodovat o tom, jak se žena zachová a zda na potrat půjde nebo ne. Jelikož muži nesnášejí, když o něčem nemohou rozhodovat, potrat může nehezky ublížit jejich egu. Partnera se vždy ptejte, jak se cítí, aby od vás získal aspoň emocionální podporu.

Pokud jste šla na potrat bez partnerova vědomí nebo jste mu jej zcela zatajila, problém může narůst a dlouho mezi vámi přetrvávat. Zde bych doporučila vztahovou poradnu, protože sami si s tak velkým problémem pravděpodobně neporadíte. Není nikdy vyloučeno, že k sobě po potratu cestu nenajdete a celá situace skončí rozchodem.

 

Mám po potratu zajít za lékařem?

Gynekologa vyhledejte, pokud máte jakékoliv obavy ohledem sexu po potratu. Zároveň v případě bolesti při sexu i kvůli ztrátě erotického libida. Lékař vám zároveň pomůže vybrat vhodnou formu antikoncepce.

 

Mám vlastně jít na potrat?

Potrat je normální a to i pokud vás někdo přesvědčuje o opaku. Pokud jste plnoletá, pouze vy rozhodujete o tom, zda si chcete nechat dítě vzít. Interrupce je bezpečný lékařský postup a zdravotní komplikace jsou spíše ojedinělé.

Je jasné, že potrat je ryze osobní věc, ale může vám být nepříjemné mluvit o něm otevřeně. Pokud diskutovat nechcete, nediskutujte.

Máte zkušenosti s potratem a sexem po něm? Vaše zážitky zajímají nás v redakci i naše čtenáře.

Budeme moc rádi, pokud se nám s nimi podělíte v komentářích (i anonymně). Přeji vám krásný den a co nejlepší sex po potratu i kdykoliv jindy 🙂

Proerecta WOMEN koupit

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply