Životnost spermií ve varlatech, na vzduchu, v pochvě, v děloze, ve vodě a v mrazáku

Životnost spermií není dlouhá, ale v rámci ochrany před nechtěným otěhotněním vás jistě zajímá, kolik hodin či dnů může žít.

V článku vysvětlím, jak dlouho žije spermie v různých prostředích. Na začátek ale upozorním, že až 99 % účinnost ochrany před otěhotněním poskytuje obyčejný kondom.

Jaká je tedy skutečná životnost spermií za různých podmínek?

životnost spermií

 

Jaká je životnost spermií v ženském těle, a tedy v pochvě a děloze?

jak dlouho žije spermie v pochvě?

Spermie v ženském těle žije až 5 dnů. Za tu dobu stíhá oplodnit zralé vajíčko.

Za ideálních podmínek, kdy spermie nepřijde do kontaktu se vzduchem a do pochvy se dostane ejakulací přímo z penisu, žije maximálně 5 dnů. Z pochvy rychle putuje děložním čípkem do dělohy a dále do vejcovodů, kde na ni již čeká zralé vajíčko.

Tato cesta je pro spermie dlouhá a náročná, kvůli čemu přežije pouze malá část. K vajíčku proto neputují desítky milionů spermií, které byly v původním ejakulátu.

Na oplodnění vajíčka má vítězná spermie až velkorysých 5 dnů. Otázkou úspěšného oplodnění je to, zda žena právě ovuluje a má „plodné dny“. Většina spermií v ženském těle umře po 1 až 2 dnech. K vajíčku se proto dostanou pouze ty nejsilnější.

Ženská reprodukční soustava je na přítomnost spermií velmi dobře připravená. Nachází se v ní tekutina obsahující všechny potřebné živiny a parametry pro prožití a úspěšnou cestu spermie k vajíčku.

Co ovlivňuje, jak dlouho spermie přežije?

Spermie rychle umírá na vzduchu. Délku přežití proto ovlivňuje prostředí, do kterého se spermie z mužského těla dostane.

Důležitým faktorem je, jak rychle vysychá tekutina, ve které spermie plavou (tekutina se spermiemi dohromady tvoří ejakulát).

 

Jak dlouho žije spermie ve vodě? (vana, sprcha, bazén, jezero, moře)

jak dlouho žije spermie ve vodě?

Ve vodě spermie žije pár sekund až minut v závislosti od teploty a chemického složení

Ve vodě spermie přežije pouze několik minut. Čím je voda teplejší a čím více chloru obsahuje, tím kratší má spermie životnost. Řádově jde o několik sekund.

Pořád ale existuje riziko otěhotnění, pokud muž ejakuluje do vany nebo bazénu. V čisté, chladné až vlažné vodě mají spermie pár minut na přesun do pochvy, takže při sexu ve vodě buďte neméně opatrní. Pokud by muž ejakuloval do pochvy při sexu ve vodě, okolní podmínky by pohyb spermií k vajíčku nijak neomezily.

Při ejakulaci do vody je téměř mizivé riziko, že by spermie doputovaly až do pochvy, ale stát se to může a riziko není nikdy nulové. Spermie každopádně není olympijský plavec, takže nemůže plavat příliš daleko. Zároveň nemají rády teplo, takže v horké vaně nebo vířivce s teplotou vyšší než teplota lidského těla nepřežijí.

VÍTE, ŽE pro život spermie mimo tělo je ideální teplota kolem 20 °C? Při teplotě kolem 37 °C (teplota lidského těla) spermie ztrácí pohyblivost a životaschopnost. Při teplotě 4 °C pořád žije, ale ztrácí pohyblivost.

 

Jaká je životnost zmražených spermií?

jak dlouho žije spermie v mrazu?

Pokud se udrží stabilní teplota, zmražená spermie přežije prakticky neomezeně dlouho

Odborníci na uchovávání spermií mrazu tvrdí, že zmražená spermie může přežít prakticky neomezeně dlouho, pokud se povede zachovat stabilní teplotu. Mražení spermií je dnes běžným způsobem, jak uchovat kvalitní spermie a použít je pro umělé oplodnění později. Tzv. kryokonzervace spermií se provádí tekutým dusíkem.

Muži si nechávají zamrazit spermie z různých důvodů.

  • Často ještě v mladém věku, kdy mají dostatek kvalitních spermií. Jejich počet a kvalita totiž věkem slábne.
  • Mrazí je i muži, kteří aktuálně trpí nebo se léčí s nějakou nemocí, která může jejich plodnost omezovat v budoucnu.

Skladování vlastních spermií v laboratořích je finančně náročné, ale pokud chcete mít jistotu vlastního dítěte i v pozdějším věku, mražení je velmi vhodnou možností.

Dárcovské spermie se mrazí na -196 °C. Velmi nízká teplota je zbaví základních funkcí a po rozmrazení spermie opět fungují jako předtím. V domácím mrazáku není možné spermie šetrně a odborně zamrazit, takže se o to nemusíte pokoušet.

TIP: Pokud si chcete udržet životaschopné spermie do vysokého věku, zařaďte české rostlinné kapsle Blendea Man’s Vitality.

Obsahují vitamíny, minerály a extrakty z bylin pro podporu tvorby spermií a správných funkcí mužské reprodukční soustavy.

složení Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a čtěte o účincích Man’s Vitality přímo na e-shopu Blendea.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. Ihned můžete začít s cílenou podporou plodnosti.

 

Jak dlouho žije spermie ve varlatech?

jak dlouho žije spermie ve varlatech?

Spermie ve varlatech žije 74 dnů, poté umírá

Krátce o životním cyklu spermií

Zdravý muž produkuje až 1000 spermií za vteřinu a prakticky nikdy mu nedojdou. Spermie se tvoří z buněk v semenotvorných kanálcích ve varlatech. Až spermii naroste bičík, z varlat proplavou do nadvarlat, ve kterých rostou a dozrávají 2 až 4 týdny.

Z nadvarlat spermie putují do chámovodů (semenovodů), kde se mísí se semennou tekutinou. Tato směs se po vyloučení z těla nazývá ejakulát. Celý proces tvorby spermií se nazývá spermatogeneze.

Ejakulát se uvolňuje z močové trubice při dosažení orgasmu – mužského sexuálního vyvrcholení a ejakulaci. Ejakulát zdravého muže může obsahovat až 500 milionů spermií.

Spermie žijí v mužském těle až 74 dnů. Pokud je muž neejakuluje, odumřou a vstřebají se zpátky do těla. Staré spermie se tak v mužské reprodukční soustavě déle nezdržují a z reabsorbovaného materiálu se vytvoří nové.

Kvalita spermií skladovaných v těle ale poměrně rychle klesá. Proto doporučujme ejakulovat co nejčastěji, aby se mohly vytvářet pořád nové a silné spermie. Již po 5 dnech abstinence od ejakulace se zvyšuje poškození uložených spermií a po 7 dnech se snižuje jejich pohyblivost (motilita).

Doba sexuální abstinence před odevzdáním vzorku Průměrný počet spermií Průměrný počet pohyblivých spermií Průměrný počet spermií s normální morfologií
1 130 mil. 42 % 9 %
2 143 mil. 41 % 8 %
7 267 mil. 40 % 8 %
8-10 279 mil. 38 % 7 %
11-14 286 mil. 33 % 7 %

TABULKA: Při sexuální abstinenci celkový počet spermií roste, ale slábne jejich pohyblivost a klesá procento správně tvarovaných spermií. Proto souložte a masturbujte co nejčastěji.

 

Funguje proti otěhotnění přerušovaný sex?

Mnohé páry, které se nechtějí chránit kondomem, souloží přerušovaně. Muž těsně před ejakulací vytáhne penis z pochvy, chvilku počká, až napětí opadne a poté v souloži pokračuje. Partneři doufají, že se do pochvy žádné spermie nedostanou.

Důrazně upozorňuji, že start-stop metoda je velmi nespolehlivá a účinná na maximálně 78 % za předpokladu, že je provedena správně. 22 ze 100 párů tak otěhotní i přes přerušovanou soulož. Mnoho dětí se již narodilo i když byl partner opatrný. Příčinou je preejakulační tekutina (preejakulát).

Preejakulát opouští močovou trubici ještě před ejakulátem. Jeho úkolem je zvlhčit močovou trubici, aby se spermie lépe klouzaly a dostaly co nejdál. Preejakulátu není moc a poznáte ho jako pár mililitrů průhledné tekutiny. Preejakulát nemusí, ale může obsahovat spermie a oplodnit tak ženu i bez samotné ejakulace do pochvy. Nikdy proto neriskujte, protože obsah spermií v něm pouhým okem neuvidíte. Vždy předpokládejte, že v něm jsou.

Riziko nechtěného otěhotnění stoupá, pokud jsou partneři sexuálně nezkušení, unavení, pod vlivem alkoholu nebo drog. Snažte se používat kondom, ženský kondom, klasickou antikoncepci, spermicidy nebo další metody mužské antikoncepce.

 

Co ovlivňuje životnost spermií?

Prostředí, ve kterém se spermie nachází, plně ovlivňuje její životnost.

  • na vzduchu spermie umírá do několika minut po vyschnutí ejakulační tekutiny, ve které jinak plave
  • spermie zachycená do sterilní nádoby přežije několik hodin, její schopnost oplodnění slábne již po první hodině
  • v dokonalých podmínkách za stálé teploty a v živém nosném médiu mohou spermie laboratorně přežít až 7 dnů
  • v ženském těle v cervikálním hlenu žije spermie až 5 dnů, i když většina zemře již po 24 až 48 hodinách – čím více času uplynulo od ejakulace, tím nižší je šance otěhotnění
  • spermie zmražené při extrémně nízké teplotě přežijí až 55 nebo více let, pro umělé oplodnění se ale používají spermie staré maximálně 10 let

 

Co prodlužuje životnost spermií?

Muž musí pro kvalitní spermie žít co nejzdravěji.

TIP: Pokud chcete zlepšit kvalitu a životnost spermií, nechte se vést článkem Podpora plodnosti muže: 16 kroků, které z vás udělají silného, pohledného a zdravého tatínka.

podpora plodnosti muže

 

Co zkracuje životnost spermií?

Životospráva muže a jeho zdravotní stav jsou hlavními faktory, které ovlivňují celkovou kvalitu a tedy i životnost spermií.

Životní styl Environmentální příčiny Zdravotní příčiny
alkohol, kouření a užívání drog vystavení se chemikáliím infekce a záněty varlat
stres těžké kovy rakovina varlat
přehřívání varlat různé druhy záření otoky varlat a nadvarlat
vysoká hmotnost hormonální nerovnováha
faktory na pracovišti překážky v cestách spermií
některé léky
úrazy a operace

Pokud se páru nedaří otěhotnět déle než půl roku, muž musí zvážit, zda na něj nepůsobí některé z těchto vlivů.

TIP: Přesnou informaci o kvalitě spermií podá sexuolog díky vyšetření spermiogram. Vyslali jsme na něj redaktora. Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a jaké hodnoty mu naměřili.

jak probíhá spermiogram?

 

Životnost spermií a často kladené otázky FAQ

Jak dlouho žije spermie ve vodě?
Voda spermie odděluje od ochranné tekutiny, ve které plavou. Ve vodě umírá do několika sekund, maximálně minut.
Jak dlouho vydrží spermie v uzavřené nádobě?
Spermie ve vzorku ejakulátu odebraného do sterilní nádoby při tělesné teplotě může zůstat naživu několik hodin. Schopnost spermie oplodnit vajíčko ale rapidně klesá již 60 minut po ejakulaci. Proto je spermie vhodné ihned zmrazit.
Jak dlouho žije spermie v cervikálním hlenu?
V cervikálním hlenu a tedy v děložní tekutině může spermie žít nanejvýše 5 dnů.
Může spermie žít až 7 dnů?
Celý týden může spermie žít pouze v dokonalých laboratorních podmínkách.
Jak dlouho žije spermie vystavená vzduchu?
Na vzduchu spermie umírají již do jedné hodiny. Ejakulát, který ulpí třeba na oblečení, ložním prádle, záchodové desce nebo v kapesníčku tak může ženu oplodnit, ale spermie jsou nejpozději po hodině na vzduchu mrtvé. Jakmile vyschne ejakulační tekutina, spermie umírá.
Jak dlouho přežije zmražená spermie?
Při teplotě mínus 196 °C přežije spermie 55 a více let, dokonce neomezeně.
Jaká je životnost spermií na různých površích - na pokožce, na předmětech nebo na kovu?
Na lidské kůži, na kovovém povrchu nebo různých předmětech jako erotické hračky vydrží spermie bez přísunu vzduchu kolem 30 minut, maximálně hodinu. Sexuální pomůcky a jiné předměty od ejakulátu vždy opláchněte teplou vodou.
Jak dlouho přežije spermie v kondomu?
Pokud v kondomu ponecháte ejakulát, spermie v něm můžou přežít až několik hodin. Kondom nikdy nepoužívejte opakovaně a nesnažte se ho opláchnout.

Některé kondomy obsahují spermicidy, které spermie nezabijí, ale zpomalí je a zabrání jim v pohybu.

Může spermie proniknout přes 2 vrstvy oblečení?
Je velmi nepravděpodobné, že by spermie pronikla přes oblečení, ale není to zcela vyloučené.
Přežije spermie v ústech?
I v ústech spermie po několika minutách umírá. Zde ale upozorňuji před orálním sexem, kdy se spermie mohou z úst dostat přes sliny až do pochvy a způsobit těhotenství.
Jak dlouho přežijí spermie pod předkožkou?
Pod předkožkou uložené spermie umřou do 24 hodin, obvykle i dříve. Pokud máte pod předkožkou nebo na penisu ejakulát, vždy se před sexem do pochvy pořádně opláchněte.

 

Co jsme zjistili o životnosti spermií?

Spermie žijí několik sekund až 5 dnů v závislosti od toho, do jakého prostředí byly vypuštěny. Spermie na vzduchu a ve vodě rychle umírá. V těle ženy (v pochvě, děloze nebo vejcovodech) vydrží až 5 dnů.

Pokud otěhotnět chcete, spermie se musí dostat k vajíčku co nejrychleji během plodných dnů. Pokud otěhotnět naopak nechcete, snažte se, aby se spermie vůbec nedostaly do pochvy.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply