Voyer – co hrozí za šmírování souložících lidí?

Chodí mezi námi a pozorují nás. Aniž bychom o nich věděli. Jsou to oni, kdo špehují naše intimní životy. Pokud se milujete, jste nazí, jste možná sledováni. Rádi se totiž dívají.

Nahota, soulož a nebo obnažené genitálie. Všechny tyto stimuly je lákají a vzrušují. Pokud nezatahujete žaluzie a nehlídáte si svou nahotu, možná jste už sami byli pod drobnohledem voyera.

Takto nahlíží na voyerismus většina české populace. Je důvod až k takto přehnaným obavám? Jde o neškodnou úchylku, nebo hrozí reálné nebezpečí? Na konci článku budete chytřejší.

voyer

Je těžké rozlišit mezi nevinným šmírováním a sexuální deviací, ale pokud se to povede, tresty jsou přísné

 

Definice voyerismu

Jde o psychosexuální poruchu, kdy osoba dosahuje sexuálního uspokojení pozorováním nahoty a sexu druhých lidí. Obvykle je skryta před zraky ostatních.

Tato sexuální úchylka zahrnuje i odposlech erotické konverzace. Může jít třeba o sex po telefonu. Častěji ale o voyerismu hovoříme v případě, kdy daný člověk poslouchá nic netušící jiné osoby, hovořící o sexuální tématice. Tím dosahuje sexuálního vzrušení.

TIP: Nenechte se rušit, zatáhněte žaluzie a zahrajte se některou ze 38mi erotických her. 

 

Jak se chová voyer?

Cílem voyera je pozorovat nic netušící jedince. Pozorované osoby jsou většinou cizí lidé a voyer je nezná osobně. Chce se jen dívat a pozorovat, aby dosáhl sexuálního vzrušení. Ve většině případů netouží po žádném fyzickém kontaktu nebo aktivitě s pozorovanými lidmi.

Pokud dosáhne orgasmu, je to většinou prostřednictvím masturbace. K té může dojít během aktu, ale klidně i později. Tehdy si bude voyer přehrávat v mysli to, co před nedávnem viděl a dosáhne tak uspokojení. Přestože touží mít sex s pozorovanou osobou, v realitě k tomu dojde pouze zřídka.

ČTĚTE TAKÉ: Opakem skrytého voyera je obnažený exhibicionista. Jaké tresty mu za to hrozí? 

 

Příčiny a symptomy voyerismu

Příčiny

Neexistují žádné vědecké studie, které dokládají vznik voyerismu. Většina expertů se shoduje, že vznikne náhodným zahlédnutím netušící osoby doslova in flagranti. Opakování tohoto jednání vede k posílení tohoto chování.

 

Symptomy a diagnóza

Aby byl voyerismus klinicky diagnostikován, musí být splněny tyto body:

  • opakované, intenzivní a sexuálně vzrušující fantazie spojované s pozorováním
  • tyto fantazie a myšlenky způsobují dotyčnému stres a zasahují do jeho běžného fungování a života
  • v období minimálně 6 měsíců postižený pociťuje intenzivní nutkání pozorovat nic netušící osoby

 

U koho se voyerismus vyskytuje?

Více jednoznačně u mužů. Známé jsou však i případy postižených žen. Přesná čísla v populaci nejsou známá. Vzhledem k době zaměřené na pozorování sexuality v médiích se odhaduje, že počty porostou.

Obecně se má za to, že k rozvoji úchylky dochází kolem 15. roku života. Konec aktivit nastává přibližně kolem 35. roku. Do té doby je sexuální puzení velmi výrazné. Poté sice deviantní preference zůstává, ale už se neprojevuje tak výrazně vůči okolí.

TIP: Sexuální dravost klesá věkem společně s úbytkem testosteronu. TOP 10 doplňků vrátí hodnoty do normálu. 

Druhy voyerismu

Voyerismus může mít několik podob.

  • voyerismus na pláži – klasický scénář z nuda pláží a nenápadným člověkem s dalekohledem
  • video voyerismus – voyeři umísťují kamery na veřejná místa
  • voyer porno – natočené třeba přes klíčovou dírku. Točené z dálky. Jde o možnou formu terapie voyerismu.
Do kategorie voyerismu spadají i poruchy:

  • Exhibicionismus – vzrušení z obnažených genitálií na veřejnosti
  • Frotérství – vzrušení při tření se o jiné osoby
  • Tušérství – vzrušení z náhodných doteků
  • Erotografomanie – psaní dopisů neznámým osobám

 

Léčba voyerismu

Aby byla léčba úspěšná, musí voyer chtít změnit existující vzorce chování. Pro mnoho voyerů je tento první krok velmi náročný. Většina musí být k léčbě donucena. Často to může být následek soudního nařízení.

Behaviorální terapie je nejčastější léčebnou metodou. Člověk, který se chce vyléčit, nemá snadnou práci.

Musí umět kontrolovat náhodné impulzy a zvládnout pokročilé techniky sebekontroly. Učí se pochopit, co vlastně touhu po sledování spouští, jak ji ovládnout a čím uspokojení nahradit. Dále se musí naučit, že existují i jiné způsoby sexuálního uspokojení. Neexistuje žádná léčba léky a výsledky nejsou dosud řádně doloženy.

Pokud pacient nechce sám, šance na vyléčení jsou malé. Většina lidí ani nemá potřebu cokoliv měnit. Jedinou motivací je tak buďto soudní přetahovaná a ve vzácných případech stud jedince.

 

VIDEO: Ve zkratce o voyerismu. 

 

Prognóza pro voyery

Pokud je voyerismus podceněn, pak se obvykle těžko zastavuje. Časem se stane hlavní formou sexuálního uspokojení. Tato úchylka se stává chronicku a přechází do stavu sexuální deviace. Nic nedokáže jedince uspokojit tak, jako slídění a pozorování druhých.

 

Voyerismus a zákony

Voyerismus je v mnoha zemích nelegální. Podmínky jsou různé v závislosti na lokalitě. Záleží, jak voyerismus definuje místní legislativa. Většina států zakazuje fotografování a natáčení jiných osob. Ty musí s natáčením souhlasit. Zakázáno je také pozorování lidí v soukromí jejich domova a na soukromém pozemku.

Z hlediska legislativy je možné voyera stíhat pouze za výtržnictví. To je ještě podmíněno tím, že během sledování masturbovali. Voyerů bude ve společnosti rozhodně více, než je nahlášených případů. Často totiž k masturbaci vůbec nedochází. Dotyčný pouze “slídí” kolem.

 

Jak se bránit vzniku voyerismu?

Většina expertů se shoduje, že řešením je společenská osvěta. Jednoduše lidem sdělit, co ještě kultura akceptuje a co nikoliv. Obecně tato úchylka vzniká náhodně a nelze ji zabránit úplně.

Důležitá je tedy také ochota jedince s problémem bojovat. Lidé se mohou bránit jen tak, že budou více bránit své soukromí a na noc zatahovat rolety.

Celkově nejde o nic velkého. Pokud není voyerismus zkombinován s jinou deviací, je společensky neškodný. Maximálně hrozí pohoršení a menší šok.

DÁLE ČTĚTE: Jaký vliv má na erekci psychika? 

Voyer – co hrozí za šmírování souložících lidí?
5 (100%) 1 vote